Spojte se s námi


Cestování

Průzračné zázraky: Podvodní svět Palau aneb Nepříliš známá perla Tichého oceánu

Palau je ostrovní prezidentská republika v souostroví Karolíny v Tichém oceánu, pro nás dosti vzdálená. Nicméně krásy, které ukrývá spolu s podmořským světem, zaručeně naplní očekávání každého turisty. Avšak potápěči či nadšenci šnorchlování si na Palau zaručeně splní svůj životní sen.

Publikováno

dne

Palau je ostrovní prezidentská republika v souostroví Karolíny v Tichém oceánu, pro nás dosti vzdálená. Nicméně krásy, které ukrývá spolu s podmořským světem, zaručeně naplní očekávání každého turisty. Avšak potápěči či nadšenci šnorchlování si na Palau zaručeně splní svůj životní sen.

Republika Palau: Přibližme si její historii, než se ponoříme do jejích hlubin

Počátky palauské historie sahají do doby 1 000 let před naším letopočtem. V dávných dobách se na Palau dařilo matriarchátu. To ovšem časem pominulo. Palau pro Evropu objevil španělský mořeplavec Ruy López v roce 1543. Španělé tudíž vznesli nárok na ostrovy, jež se staly součástí Španělské východní Indie. Nicméně obchodovat s ostrovany začali až Britové a jak už to bývá, pomohla tomu náhoda.

V roce 1783 na skalnatém ostrově mezi Kororem a Peleliu ztroskotala loď Antelope

Lodi velel britský kapitáne Henry Wilson. Ostrované podporovaní svým náčelníkem spolu s posádkou loď opravili. Načež kapitán z vděčnosti nabídl náčelníkovi, že jeho syna, prince Lebuu, vezme na studia do Anglie. Princ odcestoval s Wilsonem, ale osud mu dopřál jen vstoupit na území Británie, nic víc. Zakrátko zemřel na následky pravých neštovic.

Příchod prince do Londýna vyvolal mezi Brity pozdvižení

Kapitán Wilson si nenechal pro sebe, jak se ostrovanům dobře daří a popsal dokonale i okolní čarokrásnou přírodu. Obchodně zdatní Britové se začali o rajský ostrov zajímat natolik, že se na dalších sto let stali palauskými obchodními partnery. Ale jen do doby, než je nahradili Španělé, a to v roce 1885.

Palau staletími prošla rukama nejen Britů, Španělů, ale také Němců, Japonců a Američanů

Na ostrov byly zavlečeny západní nemoci a spousta místních umírala. Španělé nutili ostrovany k římskokatolické víře a budovali na území ostrova kostely. Nicméně tato víra Palauským do krve nepřešla. Na druhou stranu Německo začíná využívat přírodní zdroje a zakládá zde kokosové plantáže. Jenže zotročují místní obyvatele, jež nutí na plantážích do úmoru pracovat. Palauané přicházejí o svou půdu, jež jim je zkonfiskována anebo ji pod nátlakem prodávají sami.

Nejvíce se o rozkvět Palau zasloužili Japonci, kteří v roce 1935 zemi anektovali. Hlavním centrem se stává ostrov Koror se stejnojmenným hlavním městem. Japonci věrni svému podnikatelskému duchu z města vytvářejí zcela nové unikátní místo. Prašné cesty nahrazují dlážděnými silnicemi. Staví obchody, továrny, lékárny. Nechybí ani lázně či stylové restaurace. Místní obyvatele překvapují rozvody elektřiny a vodovodních sítí.

Koneckonců po všech novinkách i útrapách se Palau stává 1. října 1994 Palauskou republikou a samostatným státem. Navíc časem získává svá tři nej.

Tři nej pro Palau

  1. Palau je jedním z nejmladších států světa.
  2. Palau má nulový státní dluh.
  3. Palau se může pochlubit nejmenším hlavním městem na světě.

Za exotikou Tichomoří

Palau si už žije klidným životem. Obyvatelé si jsou vědomí svého přírodního bohatství. I když slovo bohatství je příliš chudé na to, čím země oplývá. Neskutečnou krásou s panenskými písčitými plážemi či třpytícími se lagunami s blankytnou  vodou. Boží pohled poskytnou turistům nádherné vodopády v lůně přírody.

Palau je zároveň rájem pro potápěče, kdy se mohou ponořit ve sladkovodním jezeře a pobýt mezi tisíci přátelskými nežahavými medúzami. Vděčný pohled pro nadšené fotografy představují neuvěřitelné západy slunce, jakoby je ztvárnil malíř a použil paletu barev nasáklých láskou, obdivem a entuziasmem.

Rock Island je jedním z fantastických zážitků

Na Rock Island to žije zejména pod vodou! Zažijete úchvatný pohled jak svrchu, tak zevnitř. Nad hladinou můžete obdivovat a proplouvat ostrůvky kajakem anebo se ponořit do nádherného barevného ticha pod hladinou. Mimochodem Jižní laguna tohoto souostroví byla zapsána na seznam přírodního dědictví UNESCO.

Blue Corner alias Modrý roh na Palau

Ten nesmíte minout! Teprve zde nastává pravý ráj pro nadšené potápěče. Pod vodou se odehrává tajuplný život, pro který potápěči doslova dýchají. Na dohled máte fantastické korálové útesy. Kolem vás nevzrušeně proplouvají stovky pestrobarevných ryb. Potkáváte mořské želvy, medúzy či manty, barakudy, či se mezi korály schovávají hejna chrochtalů. I když nemilujete zrovna potopenou hlavu, nasaďte si alespoň šnorchl. Bez pohledu pod hladinu budete z Palaui odlétat velmi ochuzeni.

Jestliže jste se nabažili podmořského světa, pohádková Palau nabízí další okouzlující zážitky. Plavbu katamaránem, výlety do džungle, nebo poznávačku historických míst, jež skrývají pozůstatky druhé světové války. Palau nabízí i vyhlídkové lety. Máte jedinečnou šanci spatřit alespoň z letadla unikátní ekosystém Seventy Islands, jelikož přístup na toto území je povoleno pouze a jen pro vědce.

Palau si svého přírodního bohatství velmi cení a chrání ho

Ekologové si libují. Nespatříte zde žádného zahraničního rybáře, jako například v Norsku.  Pouze místní mají povolení rybařit, a to na pouhých 20 % rozlohy. S hrdostí hlásají: „ Nedědíme tuto zemi po našich rodičích, my si ji půjčujeme od našich dětí.“

Co by to bylo za zážitky, kdybyste neochutnali místní lahůdky?

Upřímně řečeno, v Palau se střetávají kuchyně východní Asie a Spojených států, takže není výjimkou, že narazíte na hambáč či oblíbené barbecue party. Nicméně pokud budete chtít ochutnat místní specialitku, pak si objednejte polévku. Ovšem ne ledasjakou. Nejznámější lahůdkou je pikantní zeleninová polévka s netopýrem. Ano, slyšíte dobře. Tak směle do toho! Dalším tradičním místním jídlem je Kolokázie jedlá, nazývající se taro. Jde o rostlinu, ze které kuchaři připravují různé přílohy či chutné polévky.

Náš prohlídkový let zakončíme na Velikonočním ostrově

Ale ne na tom, který proslavil český experimentální archeolog Pavel Pavel. Nýbrž opět na Palaue. Na jednom z jejích ostrovů, Babeldaob, překvapí turisty čedičové pěti tunové monolity. Jak se sem dostaly, je záhadou. Nicméně se traduje, že je sem zasadili samotní bohové.

Zdroje: Redakce, octopusdivers.cz, idnes, Wikipedia.org

Oblíbené