Spojte se s námi


Lifestyle

Proč myslet pozitivně a jak se to naučit

Jaký máte názor na sklenici, v níž je voda do poloviny? Je poloprázdná, nebo poloplná? Vaše odpověď naznačí, jestli patříte mezi pesimisty, nebo optimisty.

Publikováno

dne

Jaký máte názor na sklenici, v níž je voda do poloviny? Je poloprázdná, nebo poloplná? Vaše odpověď naznačí, jestli patříte mezi pesimisty, nebo optimisty.

Být optimistou je pro lidský organismus zdravější. Lidé, kteří pozitivním myšlením jen hýří, mají nižší riziko smrti z důvodu nemocí srdce, mrtvice či rakoviny. Optimismus zlepšuje kvalitu života, psychické i fyzické zdraví. Optimistický člověk má více energie a rychleji se zotavuje z nemocí a zranění. Dokáže také lépe zvládat stres.

Co způsobuje stres

Stresové situace mají na lidský organismus negativní vliv. Způsobují bolesti hlavy, zad, nevolnosti, únavu, potíže se spánkem. Kdo neumí se stresem pracovat, zadělává si na zdravotní problémy.

Někdo se optimistou již narodil, jiní se to museli složitě naučit, protože černé myšlenky je příliš stravovaly. I vy můžete zvládnout přechod na pozitivní myšlení. Není to ale bez práce. K tomu, abyste začali myslet optimisticky, lze využít několika tipů, jež vám nyní nabízíme.

Dobré věci v hlavní roli

Opravdu málokdo má v životě neustálé štěstí. Zpravidla se životní etapa každého člověka pohybuje ve vlnách, kdy se střídají dobrá a špatná období. Říká se, že všechno zlé je k něčemu dobré. Pokud se toho budete držet, najdete si na všem něco pozitivního. A o to jde především.

Buďte vděční za to, co máte

Vyjadřování vděčnosti pomáhá zvládat stres a podporovat odolnost i ve velmi složitých životních situacích. Můžete zkusit třeba poděkovat blízké osobě za pomoc nebo svému pejskovi za to, že vůbec je a že vás bezmezně miluje. I to se počítá.

Když si povedete deník vděčnosti, kam si budete zapisovat své myšlenky, zvýší to váš pocit pohody. Stačí si vést seznam věcí, za které jste životu vděčni. Možná zjistíte, že je jich poměrně hodně.

S humorem jde všechno líp

Určitě jste si všimli, že smích je nakažlivý. A hlavně je pozitivní. S humorem budete těžkosti přijímat lehčeji. Nemusíte se neustále smát od ucha až k uchu. Můžete si ale přečíst humoristickou knihu, podívat se na komedii v televizi nebo na některé streamovací službě.

Ano, v těžkých životních chvílích často nelze v sobě najít ani špetku humoru. Je pochopitelně třeba smutné okamžiky nechat odžít. Máte právo se cítit v nich smutně. Ale je důležité si také připomínat, že se vše v dobré obrátí.

Povídejte si se sebou s optimismem

Na toho, kdo si mluví sám pro sebe, se většinou díváme jako na osoby zvláštní. A vidíte, pro zvládnutí učení pozitivnímu myšlení budeme po vás chtít, abyste si pro sebe hovořili. Je to ideální v situaci, kdy se vám něco nepodařilo.

Nemusíte si přece říkat, že jste zase něco pokazili. Místo toho si lze odpovědět ve smyslu, že příště danou věc zkusíte udělat jinak.

Zdroj: Healthline.com

Oblíbené