Zajímavosti
Případ McDonald vs. Chicago: V USA zjednodušili přístup ke zbraním. Výsledkem jsou tisíce mrtvých

Málo přísné zákony v oblasti držení zbraní vedou k jejich zneužívání. Své o tom vědí ve Spojených státech amerických, kde se pustili do zkoumání závislosti tolerantních zákonů a výskytu úmrtí způsobených střelnou zbraní. Příliš překvapení nebyli, protože zjištěná data reflektovala smutnou skutečnost.
ReklamaPřípad McDonald vs. Chicago
Určitě není náhodou, že počet smrtelných zranění způsobených střelnou zbraní, vzrostl v USA od roku 2010. Zasvěcení již v paměti nejspíš pátrají, co za tímto faktem stojí. Je to případ zvaný McDonald vs. Chicago, kdy Nejvyšší soud USA vydal přelomové rozhodnutí. O co v případu šlo?
Otis McDonald byl 76letý údržbář, který si ve čtvrti Morgan Park v Chicagu koupil dům. Jenže život zde nebyl zrovna nejrůžovější, jak zjistil postupem času. Čtvrt obsadily gangy a drogoví dealeři a jeho garáž už pětkrát vykradli. Otis McDonald byl legálním vlastníkem brokovnice.
Ale pro potřeby své obrany ji shledával jako nepraktickou. Proto si chtěl koupit pistoli. Ale v Chicagu v té době platil zákaz střelných zbraní, takže legálně se k ní dostat nemohl. Proto v roce 2008 Otis McDonald společně s třemi dalšími obyvateli Chicaga podali žalobu proti svému městu.
Soudní spor se dostal až před Nejvyšší soud USA, který o dva roky později rozhodl a potvrdil, že Druhý dodatek ústavy chrání právo držet a nosit zbraň za účelem sebeobrany. Obrana je základním právem občana.
Zásadní rozhodnutí soudu
Toto přelomové rozhodnutí radikálně snížilo schopnost státních a místních vlád zavádět přísnější zákony o kontrole zbraní. Více než polovina z padesáti amerických států má schváleny zákony o neomezeném nošení střelných zbraní.
Navíc řada států nevyžaduje po budoucích držitelích zbraně ani speciální výcvik. Někde dokonce chybí propracovaný systém povolení. Výsledek takových zákonů nenechal na sebe dlouho čekat.
Příliš mnoho mrtvých
Výzkumníci zjistili, že od roku 2010 došlo k 6 029 úmrtím střelnou zbraní ve amerických státech s nejvíce tolerantními zákony v oblasti držení zbraní. Přitom zemřely především děti, pro které nebylo nic těžkého se ke zbrani dostat. Stačí, když ji měli doma rodiče.
Ke státům s nejpřísnějšími zákony patří Kalifornie, Maryland, New York a Rhode Island, kde byla úmrtnost dětí způsobená střelnou zbraní nejmenší.
Liberální zákony o držení střelných zbraní vedou ke zvýšenému úmrtí. Není se čemu divit. Máte-li po ruce pistoli, není už tak moc složité z ní vystřelit. Stačí zamířit a stisknout spoušť. Tak jednoduché to je.
Zdroj: iflscience.com, jamanetwork.com, wikipedia.org
-
Hudbapřed 1 týdnem
Kvíz: Dokážete doplnit jména známých českých zpěváků?
-
Zajímavostipřed 21 hodin
Kvíz: Přiřaďte světová hlavní města ke správným zemím
-
Zajímavostipřed 2 týdny
Kvíz: Přiřaďte evropská města ke správné zemi
-
Cestovánípřed 1 týdnem
Chorvatské letovisko Privlaka: Klid, pohoda a dlouhá písečná pláž