Spojte se s námi


Novinky

Premiér Petr Fiala se z Kyjeva vrací dnes dopoledne

Publikováno

dne

Český premiér Petr Fiala (ODS) a premiéři Polska Mateusz Morawiecki a Slovinska Janez Janša navštívili Ukrajinu. V hlavním městě Kyjevě se totiž uskutečnilo setkání s prezidentem Volodymyrem Zelenským a ukrajinským premiérem Denysem Šmyhalem.

Cílem cesty bylo vyjádření podpory Ukrajině v boji proti napadení Ruskem pod vedením Vladimira Putina. Ujištění, že nejenom Česká republika, ale i jiné státy Evropy podporují jednání Ukrajiny.

Premiér Petr Fiala také zmínil fakt, že snaha Ukrajiny bránit svou zem a lid je také snahou bránit svobodu všech zemí Evropy. Ta by v případě ústupu Ukrajiny mohla být v budoucnu zranitelná.

Cestu absolvovali z velké části vlakem a díky snaze ruských jednotek obklíčit město Kyjev, kde momentálně platí zákaz vycházení, nebyla cesta bezpečná. Ukrajinská strana ale návštěvu představitelů zemí EU ocenila.

Kladně hodnotí výpravu trojice ministerských předsedů i německá televize ZDF a stanice ARD. Vyzdvihly především solidaritu, která vedla k popíchnutí Bruselu. Německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung označil tento krok jako cestu tří statečných premiérů. Jako mírovou misi ji označil i deník Bild.

Naopak slovenská diplomatka a herečka Magda Vašáryová se k úterní cestě premiérů staví s nepochopením. Poukazuje především na ohrožení života ukrajinského prezidenta. Nezapomněla ani zmínit častou kritiku UE slovinským premiérem a dlouhodobé problémy s dodržováním unijních hodnot ze strany Polska.

Po 10 hodině se dnes celá delegace vrátila na území Polska. Premiér Petr Fiala se z Kyjeva vrací dnes dopoledne. Hned po příletu je pak na letišti v Praze-Kbelích naplánovaný brífink.

Zdroj: iDNES, ČT24

Oblíbené