Spojte se s námi


Kultura

Pražské Staroměstské náměstí: Víte, že orloj mohl skončit ve starém železe?

Když si uděláte výlet do Prahy, jejím srdcem je Staroměstské náměstí. Přijet do metropole a nevidět apoštoly na orloji, jako byste ani nebyli v Praze. Tušíte ale, jaký byl jeho osud? Opravy během staletí nebyly zrovna na pořadu dne a k jeho zkáze nechybělo mnoho…

Publikováno

dne

Když si uděláte výlet do Prahy, jejím srdcem je Staroměstské náměstí. Přijet do metropole a nevidět apoštoly na orloji, jako byste ani nebyli v Praze. Tušíte ale, jaký byl jeho osud? Opravy během staletí nebyly zrovna na pořadu dne a k jeho zkáze nechybělo mnoho…

Ovocné tržiště

Centrem dění se současné Staroměstské náměstí stalo pravděpodobně ještě před založením Starého města. Patrně nejstarší tržiště v Praze sídlilo už ve 13. století v místech dnešní Staroměstské radnice a kostela svatého Mikuláše a pak se stěhovalo do míst mezi dnešní radnici a Týnský chrám.

Prodávalo se tu hlavně ovoce a v roce 1211 už tu pracoval správce, který dohlížel na pořádek a vybíral nájemné a pokuty. Staroměstští měšťané se už na konci 13. století snaží získat souhlas panovníka, aby si mohli vybudovat radnici.

Povoluje jim to ale teprve roku 1338 český král Jan Lucemburský. Není divu, že se král zdráhá, protože tento krok znamená oslabení jeho moci ve prospěch měšťanů. Základem pro radnici se stává jednopatrový dům, jenž město kupuje od měšťana Wolflina od Kamene.

Přikupují domy

V roce 1364 dojde ke zvýšení stavby o patro a roku 1381 tu stavební huť Petra Parléře buduje gotickou radniční kapli, kde se radní modlí před zahájením jednání a nová městská rada tu skládá takzvané vyznání víry.

Postupně se k radnici připojují další objekty až po současný dům U minuty. Vzniká tak jižní křídlo. I východní křídlo směrem k Týnskému chrámu se rodí postupným přikupováním domů.

Dominantou Staroměstské radnice se stává téměř 70 metrů vysoká věž. Přístavek pro orloj vzniká v roce 1400. Mechanismus orloje sestavuje hodinář Mikuláš z Kadaně (†1415) podle pokynů Jana Ondřejova (asi 1375 – 1450), astronoma z pražské univerzity, roku 1490 ho potom zdokonaluje hodinář Jan Růže (†1497), řečený mistr Hanuš, který je často mylně považován za autora celého díla.

Orloj podléhá času

Staroměstský orloj ukazuje oběh hvězd, pohyby Slunce a Měsíce, fáze Měsíce, ale také čas, který se ovšem počítá od západu Slunce. Teprve v 17. a 18. století se u tzv. Malého orloje přechází na počítání času po dnešním způsobu.

Staroměstský orloj nejenom měří čas, ale také podléhá jeho působení. Na opravách se navíc v průběhu staletí dost šetří, takže se dokonce v 1. polovině 19. století uvažuje o jeho rozebrání a prodeji do starého železa. Naštěstí k tomu nedojde, a nakonec je opraven, i když tahanice o něj se vlečou dlouhá léta. Přesto prý více tři čtvrtiny součástek je původních, tedy 600 let starých!

Kalendářních desek vystřídal orloj za staletí své existence více, tu poslední a zároveň současnou vytvořil malíř Josef Mánes (1820 – 1871), k jejímu odhalení došlo v roce 1866.

Velmi populární se staly také figurky apoštolů na orloji. Vedou se diskuse, kdy se zde objevily poprvé, některé údaje tvrdí, že už na počátku 15. století, jiné dávají přednost datu 1489 či 1659 nebo dokonce až 1866. Prameny se shodují jedině na tom, že je zničil požár.

Moravec jako Jidáš

Nástupce apoštolů v letech 1947 až 1948 zhotovil sochař Vojtěch Sucharda (1884 – 1968). Mělo jich být původně čtrnáct, včetně figurky Ježíše Krista a Jidáše, který měl mít podobu protektorátního ministra Emanuela Moravce (1893 – 1945). Od figurek Krista a Jidáše ale nakonec Sucharda upustil a navrhnul jenom apoštoly.

Východní křídlo radnice skončí 8. května 1945 v plamenech, když ji během osvobozování Prahy zapálí Němci.

Centrum víry pod obojí

Druhou dominantou Staroměstského náměstí se stává Kostel Matky Boží před Týnem. První zmínku o svatostánku v těchto místech najdeme už v roce 1135 a již tenkrát byl zasvěcen Panně Marii.

Během přelomu 13. a 14. století se na jeho místě staví gotická trojlodní bazilika, dokončená roku 1380. V husitských dobách se kostel stává centrem vyznavačů strany pod obojí, ovšem po bitvě na Bílé hoře připadá zpět katolíkům.

Místo kostela sklad

Staroměstský kostel svatého Mikuláše vzniká v 18. století na místě staršího kostela. Čeká ho pohnutý osud, protože rakouský císař Josef II. kostel ruší a objekt kupuje Staré Město a zřizuje v něm sklad obilí a nábytku.

V roce 1791 v něm dokonce vystavuje montgolfiéru. Během 19. století se dostává do pronájmu pravoslavné církve a po roce 1920 je svatostánkem Československé církve.

Zdroje: dvojka.rozhlas.cz, Dějiny Prahy, kolektiv autorů, Paseka

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kultura

Příběhy ze života: Všichni členové rodiny u mě platí za štědrovečerní hostinu. Pokud se jim to nelíbí, nepozvu je. Vnoučatům dávám dobrou životní lekci, tvrdí babička

Někomu to může znít šíleně, ale jedna babička prozradila, že u ní musí celá rodina platit za štědrovečerní hostinu. Caroline Duddridgeové je jedno, že protestují, jelikož letos vyjde slavnostní večeře mnohem dráž než kdy dřív. A pokud nezaplatí, nebudou pozvaní.

Publikováno

dne

Někomu to může znít šíleně, ale jedna babička prozradila, že u ní musí celá rodina platit za štědrovečerní hostinu. Caroline Duddridgeové je jedno, že protestují, jelikož letos vyjde slavnostní večeře mnohem dráž než kdy dřív. A pokud nezaplatí, nebudou pozvaní.

Jaké jsou ceny?

Šedesátičtyřletá vdova a důchodkyně vybere peníze od každého v její rodině, včetně malých vnoučat. Dospělé stojí jídlo v přepočtu kolem 420 Kč. Ženy platí o trochu méně než muži, jelikož pracují na poloviční úvazek. Vnoučata ve věku od 12 do 9 let platí každý po 150 Kč a tříleťáky to stojí jenom 70 Kč.

Považujete takové chování od babičky za neobvyklé? Online průzkum mezi čtenáři The Sun ukázal, že 58 procent dotazovaných souhlasilo se zpoplatněním štědrovečerního pokrmu. Patříte mezi ně?

„Přihlásím se ke svému účtu a zkontroluji, kdo již stihl v listopadu zaplatit za večeři. Pokud někdo nezaplatí, vždy se připomenu, aby byl dodržen termín platby do 1. prosince. Na tento telefonát si již pět mých dospělých dětí (37, 34, 32, 29 a 24 let) zvyklo.

Někteří budou sténat, že jim ještě nepřišla výplata a plno podobných výmluv. Nakonec se mi z nich hotovost podaří získat. A pokud by se mi to nepodařilo, nebudou na hostinu pozvaní,“ popisuje Caroline svou každoroční tradici.

Pokrm pro 12 hostů je hodně drahý, zadlužila by se

Ceny potravin letos velmi vzrosty a aby důchodkyně mohla získat nejlepší nabídky, musí trávit hodně času navštěvováním supermarketů a porovnáváním nabídek. Dle přepočtu bere důchod kolem 28 tisíc korun měsíčně. Žije ve městě Cardiff, což je hlavní město Walesu.

Aby pohostila všech 12 hostů, dá jí to hodně práce. Snaží se nakupovat s předstihem a ve slevách. Je to její každoroční rituál v supermarketech. I když se to může zdát zvláštní, celý ten proces ji i baví a naplňuje. Možná by se to i dalo nazvat vánoční bojovkou. I když přiznává, že je to každým rokem náročnější.

„Vím, že mě mnoho lidí bude kritizovat, že zpoplatňuji vánoční jídlo, ale mně to nevadí. Dává mi smysl, že se vše spravedlivě rozdělí mezi všechny u stolu. Očekávat, že jeden člověk zaplatí celé jídlo, připraví ho, bude platit energie a ještě uklidí, mi přijde hodně nevhodné,“ tvrdí Caroline.

Když si stěžují, jednoduše jim řekne, že nebudou pozvaní

Každý si může říct, co by si k večeři přál. V ceně je zahrnuto víno, nealkoholický nápoj, hlavní chod a pudink. Dále nechybí ani vánoční krekry a výběr z ořechů a sýrů. Samozřejmě je zahrnuta i celková výzdoba stolu.

Kdyby to bylo úplně na Caroline, měla by teď už Vánoce třeba jen dvakrát za deset let. Vánoce miluje, ale všechny výdaje a drama kolem jsou čím dál tím víc vyčerpávající. Tímto způsobem se to aspoň lehce snaží kompenzovat.

Caroline vše začala praktikovat v roce 2016, tedy rok poté, co jí zemřel manžel. Výrazně jí tak klesly příjmy. Vyjít s penězi pro ni bylo těžké, i když se ještě v té době snažila pracovat na částečný úvazek jako asistent pedagoga. Proto se velmi zalekla skutečnosti, jak by zvládla financovat celé náklady na vánoční večeři u své početné rodiny. A tehdy se zrodil již zmíněný nápad.

„Nikdo nechce být zavalen dluhy a je nespravedlivé očekávat, že jedna osoba zaplatí a připraví celé jídlo. Vím, že některé maminky se cítí provinile, když to všechno neudělají, ale já jsem praktická a už to nechci vše řešit sama,“ dodává Caroline.

Zdroj: The Sun, Facebook, Mirror

Pokračovat ve čtení

Historie

Tradice, zvyky a pranostiky spojené se svatou Kateřinou. Znáte alespoň některé z nich?

25. listopadu slaví svátek všechny Kateřiny. Zatímco v současné době je tento den významný pouze pro držitelky tohoto jména, dříve byl den svaté Kateřiny oslavován a spojen s celou řadou tradic a zvyků. Znáte alespoň některé z nich?

Publikováno

dne

25. listopadu slaví svátek všechny Kateřiny. Zatímco v současné době je tento den významný pouze pro držitelky tohoto jména, dříve byl den svaté Kateřiny oslavován a spojen s celou řadou tradic a zvyků. Znáte alespoň některé z nich?

Kdo byla svatá Kateřina?

Abychom ale vůbec pochopili, proč byla svatá Kateřina oslavována, musíme si nejdřív vysvětlit, kdo vlastně byla. Kateřina Alexandrijská podle legendy žila okolo roku 300 a měla pocházet ze vznešeného rodu. Již v mladém věku se stala křesťankou a o své víře chtěla přesvědčit také císaře. To se ji ale bohužel nepodařilo a na příkaz císaře byla mučena a následně popravena.

Ať už se legenda o svaté Kateřině, která byla moudrá, výřečná, vzdělaná a krásná, zakládá na pravdě či nikoliv, dodnes patří svatá Kateřina k nejoblíbenějším světicím.

Jak poznat svatou Kateřinu?

Na obrazech a malbách lze svatou Kateřinu snadno identifikovat, neboť bývá zobrazována s:

  • knihou (symbolem učenosti)
  • kolem a mečem (symboly jejího mučení a smrti)
  • korunou a palmovou ratolestí (symboly mučednictví)
  • lilií (symbolem mravní čistoty a cudnosti)

Svatá Kateřina je považována za patronku dívek a žen, knihoven, univerzit, studentů, učitelů, umělců, vědců i umírajících.

Tradice a zvyky spojené se svatou Kateřinou

Protože svatou Kateřinu jsme si již představili, je na čase zmínit tradice a zvyky, které jsou s ní spojeny. Dříve se na den svaté Kateřiny konaly poslední zábavy a tancovačky a vše bylo v rukou žen. Po jejím svátku nastával již tradičně adventní čas. Tedy doba rozjímání a skromnosti.

Aby se uctila památka svaté Kateřiny, která byla mučena kolem, nesmělo se po celý 25. listopad pracovat s ničím, co obsahovalo kolo. V tento den rovněž započínal předvánoční úklid a pekly se perníčky.

Den svaté Kateřiny byl také oblíbeným datem svateb. V který jiný den uzavřít manželství, než v den, kdy oficiálně probíhají poslední zábavy?

Aby ovšem nebylo vše okolo Kateřiny pouze pozitivní, je s tímto dnem spojeno také temné období. To totiž začíná právě svatokateřinskou nocí, která posiluje čarodějnické síly. Lidé tak v minulosti malovali česnekem na dveře kříže a nezapomínali si česnek hojně přidávat také do pokrmů. Věřili totiž, že má ochrannou moc.

Pranostiky, které se tradují o dni svaté Kateřiny

Když se řekne den svaté Kateřiny, možná vás napadnou některé z následujících pranostik:

  • Na svatou Kateřinu, schováme se pod peřinu.
  • Jaká svatá Kateřina, taková je celá zima.
  • Svatá Kateřina chodívá ráda bíle přioděna.
  • Jaké počasí na svatou Kateřinu, takové jest v příštím lednu.
  • Kateřina strčí housle do komína a sundá kolovrat z půdy.

Po svátku svaté Kateřiny již nastává klasické zimní počasí. Lidé po tomto dni snášeli kolovraty dolů do světnice a trávili dny předením a dalšími domácími pracemi.

Zdroje: primanapady, livingiprima, wikipedie, cesketradice

Pokračovat ve čtení

Kultura

Konec roku se nese ve znamení Střelce! Co čekat od tohoto ohnivého znamení?

Přelomu listopadu a prosince vládne podle horoskopu Střelec. Po vášnivém a nemilosrdném Štírovi je přechod k optimistickému a tak trochu nerozvážnému Střelci docela divoký, a tak se nám může zdát, že budeme na začátku Adventu pociťovat určité nevyrovnané energie.

Publikováno

dne

Přelomu listopadu a prosince vládne podle horoskopu Střelec. Po vášnivém a nemilosrdném Štírovi je přechod k optimistickému a tak trochu nerozvážnému Střelci docela divoký, a tak se nám může zdát, že budeme na začátku adventu pociťovat určité nevyrovnané energie. Nepotrvá to však dlouho, Střelec ovládne atmosféru svým optimismem a dětským nadšením!

Mezi nejčastěji zmiňovanými charakteristikami Střelce se objevuje jeho optimismus, někdy dokonce až vizionářství. A je to tak – vládcem tohoto znamení je Jupiter, kterému se jinak také přezdívá planeta štěstí.

A tak jsou Střelci prostě od přírody zvyklí na to, že jim jde štěstěna vstříc. Proto jejich dny naplňuje optimismus a nebojí se jít i do rizika, pokud před sebou mají nějaký velký cíl.

Střelci mohou být spíše introvertními typy, protože jsou hodně citliví a vnímaví. Rovněž uzavření se do sebe je chrání před přílišným zahlcením. Nicméně obvykle mají rádi společnost, rádi se baví a rádi mluví.

A tady někdy nastává kámen úrazu – Střelci patří mezi velice upřímná znamení a někdy mohou svými slovy zraňovat.

Spoléhání na štěstí je navíc může někdy vést k lehkovážným krokům nebo k podceňování rizik. Navíc patří k odvážným znamením, takže je před nějakým tím průšvihem nezastaví ani strach.

Nicméně vyzrálý Střelec dokáže z charakteristiky svého znamení vytěžit to nejlepší. Žije spontánně, nemá strach z maličkostí, rád se pouští do nových výzev a hledí s optimismem do budoucnosti.

Jaká předsevzetí si vzít do období Střelce

Nebeská znamení nám dávají rady, jak bychom měli prožít období, kterému vládnou.

Zkuste tedy v nadcházejících dnech vyslyšet Střelcovy rady. Užívejte si každý den. Těšte se na adventní období a na Vánoce jako malé děti. Nebraňte se spontánním akcím a nedělejte si z ničeho hlavu, vždyť přece všechno dobře dopadne!

Zdroje: horoskopy.cz, Novinky.cz

Pokračovat ve čtení

Oblíbené