Spojte se s námi


Hudba

Pozadí slavné vánoční písně Happy Xmas: Lennon doufal, že je po válce

John Lennon na přelomu 60. a 70. let prožíval období, v němž brojil proti válce a zabýval se mírovými aktivitami, pro někoho možná naivními, a účastmi na kontroverzních akcích. V tomto duchu se také nesla vánoční píseň Happy Xmas, která je známá po celém světě.

Publikováno

dne

John Lennon na přelomu 60. a 70. let prožíval období, v němž brojil proti válce a zabýval se mírovými aktivitami, pro někoho možná naivními, a účastmi na kontroverzních akcích. V tomto duchu se také nesla vánoční píseň Happy Xmas, která je známá po celém světě.

V období po natočení úspěšné desky Imagine měl bývalý kytarista Beatles v úmyslu vytvořit komerčně úspěšný hit. Stále se nevzdával protiválečných ambicí, jen pochopil, že musí poslat politické poselství obalené trochou medu.

Navíc měl možnost nabourat stereotyp vánočních sentimentálních popěvků optimistickou náladou, do níž zakomponoval lidskou jednotu a víru v lepší časy. Mimochodem z někdejších Beatles učinil takový krok jako první.

Je Happy Xmas plagiát, nebo ne?

První koncept písně, ovšem značně odlišný od vydaného singlu, zachytil Lennon na magnetofon během pobytu v newyorském hotelu St. Regis. Protože v té době spolupracoval s producentem Philem Spectorem, ten byl ihned „doma“.

Rytmicky upomínala skladba na I Love How You Love Me (Paris Sister, 1961), kterou Spector sám produkoval. Navrhovaný riff s mandolínou zase zazněl též ve skladbě Try Some, Buy Some – tu Phil natočil s George Harrisonem a svou manželkou Ronnie. A především melodicky jako by Lennonova myšlenka vypadla z oka americké lidovce Skewball (nebo také Stewball). Tuhle dojemnou píseň o nadějném dostihovém koni, jenž zahyne při závodě, jsme zpívali v 70. letech, kde se dalo. Ve světě pop-music ji proslavilo trio Peter, Paul & Mary (1963).

John ale mírně změnil melodiku, modulaci, přidal refrén a umocnil údernost sborovým zpěvem. Phil Spector pak vše „obalil“ bohatým smyčcovým aranžmá, svými typickými „wall of sounds“.

V jednoduchosti je síla

Většina základů byla natočena ve čtvrtek 28. 10. 1971 ve Spectorově studiu Record Plant East. Protože Lennonův kamarád Klaus Voorman kvůli odloženému letu z Německa chyběl, baskytary se chopil jeden ze čtyř přítomných kytaristů, ovšem neví se, kdo to konkrétně byl. John a Yoko nazpívali vokály a o dva dny později se do studia dostavilo třicet vesměs dvanáctiletých dětí z The Harlem Community Choir a nahrálo sborové poselství „War is over, if you want it, war is over – now!“

Nekomplikovaný text v podstatě přeje všem šťastné vánoce – bílým, žlutým, černým, rudým, bohatým či chudým… V refrénu pak manželé Lennovi doufají, že další rok bude už beze strachu.

Drobný omyl a dvojí úspěch

Dlouho se mylně mělo za to, že v zašeptaném poselství v úvodu písně si John a Yoko přejí navzájem šťastné vánoce. Ve skutečnosti však posílají manželé pozdrav svým dětem z prvního resp. druhého manželství. Zazní tedy Happy Christmas, Kyoko a Happy Christmas, Julian. Svůj podíl na tom měl i doprovodný vytištěný text, kde bylo napsáno Happy Christmas, Yoko a Happy Christmas, John.

V USA ještě nebyl Lennon dostatečně etablován, a tak jeho písnička nevzbudila dostatečnou odezvu, když dosáhla pouze 42. příčky v žebříčku. V Británii to bylo jiné, ovšem tady se posluchači Happy Xmas dočkali až téměř po roce, protože Lennon vedl administrativní boj s vydavatelstvím Northern Songs. Jeho Vánoce skončily na druhém místě. Jen málokdo tušil, že tato písnička pronikne do žebříčku ještě jednou, leč za tragických okolností. Po Lennonově tragické smrti byl singl znovu vydán a skončil v TOP 5 britské hitparády.

Docela na závěr

Zajímavostí je, že první edice singlu v Británii byla vylisována v zelené barvě a velmi rychle byla vyprodaná, dolisovaný náklad už byl ale v tradiční černé. Deska se dostala do ikonického výběru Shaved Fish, kde ji kreslíř Michael Bryan doprovodil obrázkem bombardéru shazujícího vánoční ozdoby. Vyšla pak na dalších samplerech (např. The John Lennon Collection, John Lennon Anthology), ale nikdy nebyla zařazena na Lennonovo řadové LP.

A docela na závěr – pokud máte dojem, že jste tuto melodii slyšeli i v češtině, máte pravdu. V roce 1976 ji nazpíval Jiří Helekal pod názvem Zkus nakreslit přání.

Zdroje: New Musical Express, The Playboy Interview, John Lennon Anthology, kniha Lennon Remembers.

Oblíbené