Spojte se s námi


Zajímavosti

Podzimní lidové pranostiky: Bude tuhá zima plná sněhu nebo nám snad hrozí i hladomor?

V letošním roce začíná astronomický podzim v sobotu 23. září 2023 přesně v 8:50 hodin, mluvíme zde o podzimní rovnodennosti. Od tohoto dne již můžeme jednoznačně tvrdit, že začal podzim. Naši předci díky němu uměli určit, jaká bude zima.

Publikováno

dne

V letošním roce začíná astronomický podzim v sobotu 23. září 2023 přesně v 8:50 hodin, mluvíme zde o podzimní rovnodennosti. Od tohoto dne již můžeme jednoznačně tvrdit, že začal podzim. Naši předci díky němu uměli určit, jaká bude zima.

Magická podzimní rovnodennost

Jedná se o jedinečný okamžik, kdy se střed Slunce nachází právě nad zemským rovníkem a rovnoměrně osvětluje obě polokoule. Den a noc mají téměř stejnou délku.

Tento moment nastává pouze dvakrát ročně, jedná se o jarní a podzimní rovnodennost. Teplé dny se střídají s chladnou nocí, listy na stromech začínají měnit barvu, světla ubývá a příroda se postupně připravuje na zimu.

Podzimní rovnodennost se kdysi velmi hojně oslavovala, jelikož se považovala za čas vyrovnanosti a hojnosti. Lidé sklízeli svou úrodu a děkovali za plody, které jim příroda poskytla. V tomto období by se lidé měli obracet do svého nitra, zpomalit, ukončit staré projekty a zhodnotit své úspěchy i neúspěchy.  

Dříve jsme uměli lépe číst a předpovídat přírodní jevy. Pro naše předky to byl velmi důležitý um, který jim pomáhal přežít, ale postupně se zapomněl. Dnes nám zůstávají pouze pranostiky. Vybrali jsme pro vás pár z nich. Co nám podzim řekne o zimě?

Po teplém září zle se říjen tváří.

Říjen když blýská, zima plíská.

Včas-li padá lupení, na rok pěkné osení.

Když dlouho listí nepadá, tuhá zima se přikrádá.

Když dub hojné ovoce dává, tak má velká zima se vkrádá.

Čím déle vlaštovky u nás v říjnu prodlévají, tím déle pěkné a jasné dny potrvají.

I když léto a podzim nadělily všeho, šetři však, aby bylo z čeho.

Jakmile se ukazuje polní myš, že máš o dřevo se starat, víš.

Kdo na podzim šetří, toho zima nevyhladoví.

Jsou-li ještě na podzim bouřky, neuhodí brzo mrazy.

Podzim bohatý na mlhu věští v zimě mnoho sněhu.

Hřmí-li, když je měsíc na střelci, bude hojná úroda na horách, ale skromná v nížinách.

Kouzelné babí léto

Začátkem podzimu přijde obyčejně slunečné a teplé počasí, kdy vzduchem poletují vlákna pavučin. Nazývá se svatováclavské nebo babí léto.

Pavučiny připomínají šedivé babské vlasy. Na obloze již často vídáme stěhovavé ptáky. Babí léto bývá nejčastěji mezi 21. zářím a 2. říjnem. Není ale výjimkou, že některý rok se ani neobjeví.

Je-li ve vzduchu mnoho babího léta, bude dlouho jasné počasí.

Léto přichází hopsavě, zima váhavě – babím létem.

Divoké husy na odletu, konec i babímu létu.

Vznášející se pavučiny babího léta – poslední pozdrav léta.

Známé i neznámé podzimní tradice

Svátek svatého Martina nemusíme představovat lidem, kteří mají rádi dobré jídlo a pití. Každý si jistě vybaví svatomartinskou tradici. O pár dní později slaví svátek svatá Kateřina.

Tradice se již nedochovala. V tento den se konaly poslední taneční zábavy před adventem, který podobné veselí zakazoval. Kateřinskou zábavu měly na starost ženy. Platily například i útratu za své partnery. Při tancovačce si samy vybíraly, s kým budou tančit. Dívky také dávaly dárečky chlapcům.

Zdroj: radimejak.cz, pranostik.cz, kladenskelisty.cz, ukocouradoma.cz, vanocni-darky.cz

Oblíbené