Spojte se s námi


Zajímavosti

Podzimní lidové pranostiky: Bude tuhá zima plná sněhu nebo nám snad hrozí i hladomor?

V letošním roce začíná astronomický podzim v sobotu 23. září 2023 přesně v 8:50 hodin, mluvíme zde o podzimní rovnodennosti. Od tohoto dne již můžeme jednoznačně tvrdit, že začal podzim. Naši předci díky němu uměli určit, jaká bude zima.

Publikováno

dne

V letošním roce začíná astronomický podzim v sobotu 23. září 2023 přesně v 8:50 hodin, mluvíme zde o podzimní rovnodennosti. Od tohoto dne již můžeme jednoznačně tvrdit, že začal podzim. Naši předci díky němu uměli určit, jaká bude zima.

Magická podzimní rovnodennost

Jedná se o jedinečný okamžik, kdy se střed Slunce nachází právě nad zemským rovníkem a rovnoměrně osvětluje obě polokoule. Den a noc mají téměř stejnou délku.

Tento moment nastává pouze dvakrát ročně, jedná se o jarní a podzimní rovnodennost. Teplé dny se střídají s chladnou nocí, listy na stromech začínají měnit barvu, světla ubývá a příroda se postupně připravuje na zimu.

Podzimní rovnodennost se kdysi velmi hojně oslavovala, jelikož se považovala za čas vyrovnanosti a hojnosti. Lidé sklízeli svou úrodu a děkovali za plody, které jim příroda poskytla. V tomto období by se lidé měli obracet do svého nitra, zpomalit, ukončit staré projekty a zhodnotit své úspěchy i neúspěchy.  

Dříve jsme uměli lépe číst a předpovídat přírodní jevy. Pro naše předky to byl velmi důležitý um, který jim pomáhal přežít, ale postupně se zapomněl. Dnes nám zůstávají pouze pranostiky. Vybrali jsme pro vás pár z nich. Co nám podzim řekne o zimě?

Po teplém září zle se říjen tváří.

Říjen když blýská, zima plíská.

Včas-li padá lupení, na rok pěkné osení.

Když dlouho listí nepadá, tuhá zima se přikrádá.

Když dub hojné ovoce dává, tak má velká zima se vkrádá.

Čím déle vlaštovky u nás v říjnu prodlévají, tím déle pěkné a jasné dny potrvají.

I když léto a podzim nadělily všeho, šetři však, aby bylo z čeho.

Jakmile se ukazuje polní myš, že máš o dřevo se starat, víš.

Kdo na podzim šetří, toho zima nevyhladoví.

Jsou-li ještě na podzim bouřky, neuhodí brzo mrazy.

Podzim bohatý na mlhu věští v zimě mnoho sněhu.

Hřmí-li, když je měsíc na střelci, bude hojná úroda na horách, ale skromná v nížinách.

Kouzelné babí léto

Začátkem podzimu přijde obyčejně slunečné a teplé počasí, kdy vzduchem poletují vlákna pavučin. Nazývá se svatováclavské nebo babí léto.

Pavučiny připomínají šedivé babské vlasy. Na obloze již často vídáme stěhovavé ptáky. Babí léto bývá nejčastěji mezi 21. zářím a 2. říjnem. Není ale výjimkou, že některý rok se ani neobjeví.

Je-li ve vzduchu mnoho babího léta, bude dlouho jasné počasí.

Léto přichází hopsavě, zima váhavě – babím létem.

Divoké husy na odletu, konec i babímu létu.

Vznášející se pavučiny babího léta – poslední pozdrav léta.

Známé i neznámé podzimní tradice

Svátek svatého Martina nemusíme představovat lidem, kteří mají rádi dobré jídlo a pití. Každý si jistě vybaví svatomartinskou tradici. O pár dní později slaví svátek svatá Kateřina.

Tradice se již nedochovala. V tento den se konaly poslední taneční zábavy před adventem, který podobné veselí zakazoval. Kateřinskou zábavu měly na starost ženy. Platily například i útratu za své partnery. Při tancovačce si samy vybíraly, s kým budou tančit. Dívky také dávaly dárečky chlapcům.

Zdroj: radimejak.cz, pranostik.cz, kladenskelisty.cz, ukocouradoma.cz, vanocni-darky.cz

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Historie

Josef II. svou krásnou manželku miloval, ona ho podváděla. S jeho sestrou

Isabella Parmská byla ve své době považovaná za neobyčejně krásnou a inteligentní ženu. Není tedy divu, že jejímu kouzlu podlehl i budoucí císař Josef II. Přesto byl její krátký život plný bolesti.

Publikováno

dne

Isabela Parmská byla ve své době považovaná za neobyčejně krásnou a inteligentní ženu. Není tedy divu, že jejímu kouzlu podlehl i budoucí císař Josef II. Přesto byl její krátký život plný bolesti.

Kráska s psychickou poruchou

Isabela Parmská se narodila 31. prosince 1741. Vyrůstala částečně ve Španělsku, částečně na dvoře svého dědečka, francouzského krále Ludvíka XV. Na svou dobu obdržela neobvykle důkladné vzdělání, a to především zásluhou své babičky, která nadšeně podporovala její vrozenou bystrost a nadání. Uměla výborně tančit, bravurně hrála na housle, mluvila několika jazyky a zajímala se i o techniku a mechaniku.

Isabelino duševní zdraví na tom ale bylo podstatně hůř. Nepomohl tomu ani fakt, že ji vlastní matka vnímala víc jako přítěž než jako milované dítě, a tak její výchova připomínala spíš vojenskou drezúru. Trpěla depresemi a záchvaty vzteku, byla výbušná a zuřivá.

Osudová láska

I přes tyto charakterové vady ale Isabela na evropském sňatkovém trhu platila za luxusní zboží. A to dokonce natolik, že si ji pro svého syna vyhlédla Marie Terezie. Ten zpočátku k domluvenému sňatku přistupoval rozpačitě, už při prvním setkání mu ale krásná nevěsta naprosto učarovala. Josef II. se poprvé a naposledy v životě bezhlavě zamiloval. A zamilovala se i Isabela – do své švagrové Marie Kristýny.

Kristýna se k Isabele nejprve chovala rezervovaně, sama se totiž právě zotavovala z nešťastné lásky k vévodovi z Wurrtembergu, kterou zhatila její matka. Z dochovaných dopisů je ale jasné, že Isabelinu kouzlu nakonec podlehla. Jejich korespondence je plná důvěrných oslovení, vroucích vyznání i popisů intimností.

Adieu, má útěcho, ty jsi tak dobrá, že na mne myslíš, doufám, že tě dnes o půl jedenácté uvidím. Ještě jednou adieu, líbám tvůj andělský zadeček,“ píše se v jednom z dopisů.

Čtyřikrát těhotná, dospělosti se ale nedožilo ani jedno dítě

Vášnivý vztah samozřejmě nebylo snadné utajit, a tak se brzy stal předmětem dvorských klevet. Víc do něj ale společnost nezasahovala, od císařovy manželky se očekávalo jediné, a to rození potomků. A této povinnosti Isabela dostála, první dceru, pojmenovanou po babičce Marie Terezie, porodila necelé dva roky po svatbě. Josefova láska k ní se tím ještě prohloubila.

Další těhotenství už ale bohužel nedopadla šťastně, Isabela dvakrát potratila. V této době u ní také naplno propukla psychická nemoc podobná bipolární poruše, trpěla halucinacemi a začala být přímo posedlá smrtí, kterou vnímala jako vykoupení z nešťastného života.

Zemřela ve 21 letech

Osudným se jí stalo poslední těhotenství, respektive to, že se během něj nakazila pravými neštovicemi. Dcera, která se narodila předčasně, zemřela krátce po porodu. A o pár dní později zemřela i Isabela. Bylo jí pouhých 21 let.

Jak se s tragédií vyrovnala Marie Kristýna můžeme usuzovat pouze z toho, že až do své smrti pečlivě uchovávala všechny předměty, které jí její lásku připomínaly. Císař Josef se se smrtí své ženy nevyrovnal nikdy, znovu se oženil jen z donucení. Jen o pár let později mu navíc osud uštědřil další ránu, jeho milovaná prvorozená dcera zemřela na zápal plic.

Zdroje: Seznam Médium, CNN Prima News

Pokračovat ve čtení

Zajímavosti

Toto jsou nejnebezpečnější výzvy TikToku. Končí slepotou, popáleninami i smrtí

TikTok, platforma určená ke sdílení krátkých videí, se stal hitem především mezi teenagery. A někteří z nich se pro získání virtuálních lajků nebojí nasadit ani vlastní život. Jaké nejnebezpečnější výzvy TikTok zatím přinesl?

Publikováno

dne

TikTok, platforma určená ke sdílení krátkých videí, se stal hitem především mezi teenagery. A někteří z nich se pro získání virtuálních lajků nebojí nasadit ani vlastní život. Jaké nejnebezpečnější výzvy TikTok zatím přinesl?

Do bezvědomí

Výzva Blackout Challenge se poprvé objevila v roce 2021. A stala se jednou z nejsmrtelnějších. Dle serveru Bloomberg kvůli této výzvě zemřelo během pouhých 18 měsíců hned 15 dětí mladších 12 let. V čem spočívá? Účastníci se snaží přivodit si kóma zastavením přívodu kyslíku, ať už zadržením dechu nebo škrcením ručníkem, šálou či páskem. Netřeba dodávat, proč se tato šílená výzva mnohdy vymkla kontrole.

Halucinace z prášků

Benadryl patří do skupiny antihistaminik a sedativ používaných při léčbě alergií, nespavosti, nachlazení nebo nevolnosti. Ve vyšších dávkách ovšem způsobuje halucinace, čehož si všimli i někteří TikTokeři. Záhy této skutečnosti začali využívat k natáčení virálních videí. Alespoň do doby, než předávkování vedlo k srdečnímu selhání a smrti.

Je libo dračí dech?

Výzva s téměř poetickým názvem Dragon’s Breath neboli Dračí dech spočívá v pojídání bonbonů a jiných cukrovinek namočených do tekutého dusíku. Ten uvolňuje efektní dým, který se účastníkům chrlí z pusy. V čem je háček? Při nesprávném provedení tato pochoutka končí pobytem v nemocnici s popálenou kůží a otravou.

V rytmu ča-či

Ve výzvě Cha Cha Slide navzdory jejímu názvu nejde o tanec. Objevila se v roce 2022 a na paškál si vzala stejnojmennou píseň od DJ Caspera. Cílem je pustit si hit, ve které se opakovaně zpívá „slide left“ (zatoč doleva) a „slide right“ (zatoč doprava) během řízení auta a bezhlavě následovat jeho instrukce.

Balzám pro oči

V nesprávných rukou se i tak obyčejná věc, jako je mentolový balzám na rty, může proměnit v nebezpečný nástroj. Stačí, když si ho místo na ústa namažete na oční víčka. Tato výzva měla původně zajistit bdělost po celou noc, nezřídka ale končila podrážděním, záněty očí nebo dokonce slepotou.

Sražte prostředního

Od výzvy s názvem Skull Breaker lze jen těžko očekávat něco jiného než bolestivé úrazy, přesto se v letech 2020 a 2021 stala velmi populární. Tři lidé stojící vedle sebe ve stejnou chvíli vyskočí do vzduchu a zároveň se tomu prostřednímu pokouší podrazit nohy. Mezi následky zpravidla patřily naraženiny, v horších případech zlomeniny, otřes mozku či ochrnutí.

Pozor na hlavu

Další skupinová výzva může mít libovolný počet účastníků. Ti se nakloní nad mobilním telefonem se zapnutou přední kamerou, aby se viděli na displeji, vyhodí do vzduchu nad sebe nějaký předmět (míč, lahev s vodou nebo třeba dětskou židličku) a snaží se vyhnout tomu, aby jim spadl na hlavu. Že se to ne vždy povede, je asi zřejmé.

Zdroje: Cyberpurify, Fox10phoenix

Pokračovat ve čtení

Zajímavosti

Vánoční zvyky a tradice: Proč se líbáme pod jmelím a jak souvisí s Ježíšem Kristem?

Dodržujete oblíbený vánoční zvyk spočívající v pověšení jmelí do svého domova? Víte, odkud tato tradice pochází, proč se pod jmelím líbáme a jak souvisí s Ježíšem Kristem?

Publikováno

dne

Dodržujete oblíbený vánoční zvyk spočívající v pověšení jmelí do svého domova? Víte, odkud tato tradice pochází, proč se pod jmelím líbáme a jak souvisí s Ježíšem Kristem?

Také svůj dům každoročně zdobíte jmelím, pod kterým se líbáte a věříte tomu, že do vašeho domova přinese štěstí a lásku? Pokud jste se někdy pídili po tom, odkud se tato tradice vzala, možná vás překvapilo, že její kořeny sahají až do doby Keltů, zmínky o jmelí se objevují ale také v severské mytologii a dokonce jej využívali i v antice.

Keltské zvyky a tradice spojené s jmelím

Právě Keltové totiž byli jmelím fascinováni a obdivovali ho také díky tomu, že si i v zimě udržovalo svou zelenou barvu. Věřili tomu, že je léčivé a propůjčovali mu až magické schopnosti. V době zimního slunovratu zdobili své příbytky nejenom jmelím, ale také dalšími stálezelenými rostlinami.

Přestože máme jmelí spojeno s tím, že je jedovaté a mělo by být umístěno mimo dosah dětí a domácích mazlíčků, skutečně má i léčivé vlastnosti a využívá se ve farmaceutickém průmyslu.

Keltové věřili také tomu, že jmelí podporuje plodnost. Možná, že právě odtud pochází prapočátky tradice líbání pod jmelím. Podle ní pár, který se políbí pod jmelím, spolu zůstane již navždy. Naopak svobodné ženy, které nedostanou pusu pod jmelím, stráví samy i celý následující rok.

Jmelí z pohledu křesťanství

Znáte legendu o tom, že jmelí bývalo stromem a Josef z něj vyřezal kolébku pro malého Ježíška? Když byl o 33 let později Ježíš Kristus odsouzen k smrti, Římané tento strom porazili a z jeho dřeva vyrobili kříž, na kterém byl Ježíš ukřižován. Po této události strom seschl a přeměnil se v malé keříky.

Způsob, jakým jmelí přežívá, tedy to, že získává živiny ze stromů, na kterých parazituje, symbolizuje život věřících. Ti totiž také žijí z Kristova těla – a to konkrétně při obřadu přijímání Kristova těla a krve.

Díky této legendě se jmelí stalo také symbolem Vánoc a lidé si jej začali nosit do svých domovů, kde jim přináší štěstí, lásku a požehnání.

Jak zajistit, aby vám jmelí přineslo štěstí a lásku?

  • Vánoční tradice velí, že jmelí musí být darované, nikoliv kupované.
  • Také je dobré zkontrolovat, že obsahuje hodně kuliček. Čím více kuliček, tím více štěstí.
  • Jmelí si můžete zavěsit nad vstupní dveře, na lustr či připevnit nad stůl.

Věšíte si jmelí nad dveře a věříte v jeho kouzelnou moc? Nebo ho využíváte pouze jako vánoční dekoraci a neměli jste do dnešních dní ponětí o jeho vlastnostech a legendách, které jsou s ním spojeny?

Zdroje: Deník.cz, Novinky.cz, Wikipedie

Pokračovat ve čtení

Oblíbené