Spojte se s námi


Kultura

Penisový festival, ve Španělsku skáčou muži přes novorozeňata. Podívejte se na 5 bizarních světových svátků

Svátky jsou nezbytnou součástí našich životů a každá kultura je může vnímat trochu jinak a rovněž oslavovat jiným způsobem. Lidé po celém světě každoročně slaví různé události tradice, některé z nich však působí až bizarně. My jsme dali dohromady pětici těch, které jsou zajímavé natolik, že by vás mohly oslovit.

Publikováno

dne

Svátky jsou nezbytnou součástí našich životů a každá kultura je může vnímat trochu jinak a rovněž oslavovat jiným způsobem. Lidé po celém světě každoročně slaví různé události tradice, některé z nich však působí až bizarně. My jsme dali dohromady pětici těch, které jsou zajímavé natolik, že by vás mohly oslovit.

La Tomatina aneb Rajčatový nářez (Španělsko)

La Tomatina je světově proslulá festivalová bitva s rajčaty, která se koná každý rok v městečku Buñol ve Španělsku. Tato událost se odehrává v srpnu a přiláká tisíce účastníků z celého světa, kteří se vyzbrojí rajčaty a vrhnou se do masivní bitvy.

Lidé si při něm užijí typický letní den a uvolní strest, tato událost má totiž čistě zábavní charakter. Nutno podotknout, tento svátek se oslavuje už od roku 1945, a to poslední srpnovou středu.

Kanamara Matsuri (Penisový festival, Japonsko)

V Japonsku, konkrétně v Kawasaki, se každoročně na jaře koná neobvyklý festival nazvaný Kanamara Matsuri, známý také jako Festival železného penisu. Přesná data se liší, hlavní slavnosti připadají na první neděli v dubnu.

Během této události se lidé scházejí, aby oslavili plodnost a prevenci sexuálně přenosných nemocí. V průběhu festivalu jsou neseny obrovské falešné penisy a prodávány jsou i různé penisové suvenýry.

Festival Kanamara Matsuri odstartoval v roce 1969. Dnes se stal jakousi turistickou atrakcí a v neposlední řadě slouží k získávání peněz na výzkum HIV.

Thaipusam (Malajsie, Singapur a další)

Thaipusam je hinduistický festival, který se slaví při úplňku tamilského měsíce Thai, což podle našeho kalendáře připadá na přelom ledna a února. Slaví se v zemích, kde je významně zastoupena tamilská komunita, tedy například v Indii nebo Malajsii.

Pokud byste nevěděli, domovinou Tamilů je oblast jihoindického Tamilnádu a severní oblasti Cejlonu. Z většiny jsou to hinduisté, menšinu tvoří muslimové a křesťané.

Během tohoto svátku někteří věřící provádějí extrémní akt sebepoškozování, jako je propichování těla ostrými předměty nebo nesení těžkých náboženských symbolů na těle. Tato praxe má být projevem oddanosti a obětavosti bohu Muruganovi.

Nag Panchami (Hadí festival, Indie)

V Indii, konkrétně v některých částech střední a jižní Indie, se slaví Hadí festival, nazývaný Nag Panchami. Během tohoto svátku lidé uctívají hady a pokládají je za posvátné tvory. Věří se, že uctívání hadů přinese ochranu a štěstí. Lidé přinášejí oběti hadům, krmí je mlékem a květinami a pokládají obrazy hadů na své prahy.

Uctívání se koná pátý den světlé poloviny lunárního měsíce šravana (červenec/srpen) podle hinduistického kalendáře.

El Colacho (Španělsko)

V malé vesnici Castrillo de Murcia ve Španělsku se každoročně koná festival nazývaný El Colacho, který je také známý jako „Skok přes děti“.

Jeho počátky se datují až do roku 1620 a během této neobvyklé události muži v kostýmech ďáblů skáčou přes řady novorozenců položených na matracích na ulici. Věří se, že toto ochrání děti před hříchy a přinese jim zdraví.

Před skokem se „ďáblové“ posmívají přihlížejícím, dokud na scénu nedorazí bubenicí, kteří signalizují začátek onoho aktu.

Závěrem je potřeba dodat, že tyto svátky, respektive festivaly, jsou jen některými z mnoha neobvyklých a bizarních událostí, které se konají po celém světě. Ukazují však dokonale, jak různorodé mohou být naše způsoby oslav a tradic, a co dokáže lidská kreativita.

Zdroj: National Today, Euronews

Oblíbené