Spojte se s námi


Zajímavosti

Oblast 51: Tajemství Nevadské pouště a spojitost s Roswellem

Publikováno

dne

Přísně střežená vojenská zóna známá jako Oblast 51 je legendou mezi konspiračními teoriemi. FBI i CIA dlouho popíraly její existenci, přesto se skrývá za fenoménem UFO. Zmiňují ji ve spojitosti s Roswellem i podivnými zvukovými úkazy. Co o ní víme dnes, co o ní tvrdí vláda a proč se kolem ní rodí trvalé spekulace?

CIA přiznala existenci

Až v roce 2013 CIA poprvé odtajnila dokument popisující vznik a účel Oblasti 5. Areál se nachází asi 200 km severozápadně od Las Vegas a od padesátých let slouží pro vývoj tajných špionážních letadel jako U‑2 nebo Oxcart.

Dokumenty připouští existenci základny a její účel pro testy letounů, ale nerozebírají žádné mimozemské plavidla ani mimozemšťany. CIA výslovně uvedla, že tam žádná UFO tam nenajdete. Věří tomu ale lidé?

Roswell

Roku 1947 se na ranči u Roswellu zřítilo „letecké těleso“, jak ho označila armáda. Následně uvedla, že jde o meteorologický balón z projektu Mogul. Ufologové však tvrdí, že šlo o mimozemskou loď, a dohady o troskách či tělech mimozemšťanů následně spojili s Oblastí 51.

Teorie říkají, že trosky z Roswellu byly přepraveny právě do Oblasti 51, kde je vláda tajně zkoumá. Tuto verzi podporují i knihy jako Area 51: An Uncensored History, popisující prý sovětské trpasličí piloty či technologie na hraně reality, ale i výpovědi bývalých agentů.

Zvuky a světla

U hranic základny lidé hlásí podivné zvuky: dunivé nárazy, vysoké tóny, varovné bouchání. Že by stavění mimozemských technologií nebo testování motoru? Odhalení CIA ukázalo, že mnoho UFO hlášení pocházelo z testů U‑2 a Oxcartu ve vysoké výšce.

Faktem ale zůstává, že armáda i CIA dlouho tvrdošíjně popíraly jak existenci, tak účel Area 51. Až soudní žaloba a odtajnění dokumentů změnily obraz. Přiznaly, že to není žádný mýtický důl, ale testovací základna pro tajné letouny.

Konspirační teorie

Záhadné teorie hovoří o využití UFO technologií, špionážních technologiích, toxických chemických testech a skrytých hangárech s mimozemskými těly. Nic z toho se však z dokumentů nepotvrdilo, i když bývalí pracovníci mají podezření.

Roswell spustil konspirace, oblast 51 mu poskytla kulisu. Spojilo to příliš mnoho mrtvých svědectví, dramatických knih a sci‑fi pop‑kultury. Přesto se vláda brání, dokumenty prozrazují jen stroje, nikoli mimozemské kosti. Můžeme jí ale věřit? Proč stále mlží?

Hlavní důvod mlčení je vnitrostátní bezpečnost: základna je součástí tajných programů. Přiznání existence špionážních letounů neodhalí víc, ale zmiňovat UFO by znamenalo otevřít dveře dalším otázkám. Testuje se tu totiž možná i detekční technologie. Oblast 51 je přísně střežena, mapy ji označují jako pouhý důl nebo vojenské cvičiště.

Objekt v Roswellu byl pravděpodobně meteorologický balón a oblast 51 sloužila pro testy tajných letounů. Přesto spojení těchto dvou míst zrodilo jednu z nejtrvalejších konspirací. Díky mlčení vlády, dramatickým zvukům, výpovědím a pop‑kulturním filmům, které si s legendou pohrály. Oblast 51 tedy zůstává fascinující záhadou – mezi tím, co víme, a tím, čemu věříme.

Zdroje: Zprávy aktuálně, Novinky, Aktuálně, Space, National Security Archive, Britannica

Oblíbené