Spojte se s námi


Ostatní

Obdivuhodné lidské tělo: Fakta a zajímavosti o našich tělech

Lidské tělo je bezesporu velmi pozoruhodné a přitahuje nejen vědce od nepaměti. To, že průměrný člověk má 206 kostí a žaludeční šťávy umí rozpustit žiletku, možná víte. Abyste ovšem měli ještě více znalostí a z fleku jste strčili do kapsy i kdejakou chodící encyklopedii, přinášíme vám několik faktů a zajímavostí, o kterých jste určitě neměli ani tušení.

Publikováno

dne

Lidské tělo je bezesporu velmi pozoruhodné a přitahuje nejen vědce od nepaměti. To, že průměrný člověk má 206 kostí a žaludeční šťávy umí rozpustit žiletku, možná víte. Abyste ovšem měli ještě více znalostí a z fleku jste strčili do kapsy i kdejakou chodící encyklopedii, přinášíme vám několik faktů a zajímavostí, o kterých jste určitě neměli ani tušení.

Začneme zlehka, abychom moc nepřehřáli mozek, jehož příkon je 12-25 wattů a z 80 % ho tvoří voda. Zároveň mozek necítí bolest, ačkoliv v něm rozpoznáváme signály bolesti. Bez přísunu kyslíku přežije 3-6 minut a pokud byste jeho povrch narovnali, vypadal by asi jako povlak na polštář.

Vaše oči mrknou přibližně 20× za minutu, uši vám nikdy nepřestanou růst, nedýcháte oběma nosními dírkami zároveň a za svůj život se vám vytvoří přibližně 40 000 litrů slin. Lidské tělo má něco kolem 2,5 milionů potních pórů, každý měsíc vyloučí plnou vanu moči a vaše jednodenní prdění by naplnilo narozeninový balónek.

Proč nám kručí v břiše?

Určitě znáte nepříjemné kručení v břiše, pomocí kterého poznáte, že máte hlad. Tomuto jevu se říká borborygmus a vzniká při pohybech střevních plynů, které se postupně přemisťují a vydávají tento specifický zvuk. Tyto plyny však nejsou ničím jiným než spolykaným vzduchem, který jsme spolkli spolu s jídlem, a tak kručení můžeme pociťovat hned po snědení guláše se šesti, aniž bychom měli hlad.

V prstech nejsou svaly

Ač se zdá, že máme silné svalnaté prsty, které umí unést tašku, otevřít zavřenou sklenici nebo podržet těžké dveře, ve skutečnosti mají na těchto výkonech zásluhu šlachy a kosti spolu se svaly v dlaních a samozřejmě paže a další části lidského těla. Samotné prsty žádné svaly nemají.

Horské dráhy mohou pohnout vašimi orgány

Kdo už někdy jel na horské dráze, určitě zažil pocit, že se v něm všechno hýbe a po výstupu měl žaludek na vodě. Konkrétně mozek, srdce, oči nebo cévy se opravdu mohou díky rychlosti, které dráha dosahuje, hýbat. Ale nemusíte se bát, pokud jste zdravý jedinec, po výstupu vám může být tak maximálně trošku nevolno.

Mrkáme nejen kvůli zvlhčení očí

Možná jste si mysleli, že mrkání je něco, co děláme pro udržení vlhkosti očí nebo aby se nám do nich neprášilo. Ve skutečnosti umí mrkání ještě něco jiného. Vědci z Washingtonské univerzity zjistili, že mrkání zlepšuje pozornost a poskytuje tělu čas na obnovu energie. Teoreticky je to takový mikrospánek.

Střeva mají vlastní mozek

Znáte pocit motýlků v břiše, třeba před prvním rande nebo před důležitou zkouškou? Tento pocit způsobuje síť neuronů, která lemuje střeva, a právě ta se označuje jako druhý mozek. Střeva se tak nestarají jen o trávení, ale mají své reflexy, smysly a jsou propojené s nervovým systémem.

Jedinečný otisk jazyka

To, že máme každý originální otisk prstu, jistě víte. A podle vědců z Thai Moogambigai Dental College to platí i pro jazyk. Vědci zjistili, že lze srovnat tvar (dlouhý, krátký, úzký, široký) a strukturu (rýhy, vrásky) pomocí zařízení na snímání obrazu jazyka. Kdo ví, třeba se jednou budeme jazykem legitimovat.

Máme více než 5 smyslů

Už malé děti se učí, že mezi smysly patří zrak, čich, chuť, hmat a sluch, ale co takové vnímání prostoru, bolesti, smysl pro rovnováhu, pro vnímání teploty těla a okolí nebo smysl pro čas? Smyslů tak máme ve skutečnosti více a nejen pověstný šestý smysl určitě existuje.

Zdroj: penguin.co.uk, bestlifeonline.com, purple.com

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lifestyle

Zázraky se dějí! Pro Martínka bylo vybráno více než 100 milionů, které potřebuje. A lidé posílají peníze i nadále

Neskutečnou radost teď musí mít rodiče malého Martínka, jehož léčba bude stát 100 milionů korun. Ano, sto milionů korun, které se podařilo díky lidem vybrat během pouhých několika dní.

Publikováno

dne

Neskutečnou radost teď musí mít rodiče malého Martínka, jehož léčba bude stát 100 milionů korun. Ano, sto milionů korun, které se podařilo díky lidem vybrat během pouhých několika dní.

Martínek je dvouletý chlapeček, který trpí vzácnou genetickou nemocí – syndromem AADC. Pomůže mu jedině genová terapie, kdy ale není jisté, jestli bude výsledek opravdový takový, jaký se očekává. Nic to ale nemění na tom, že lidé z celé České republiky začali posílat peníze jako o život.

Influenceři rozpoutali vlnu solidarity

Mohou za to především sociální sítě a influenceři, kteří začali sdílet jeho příběh na svým účtech. Především Nikol Leitgeb, která každou první neděli v měsíci vyhlašuje sbírku pro jednu vybranou rodinu a protlačuje ji všude, kam se podíváte. 

Tentokrát se k ní připojil například zpěvák Marek Ztracený nebo moderátor Leoš Mareš. Jsou to lidé, kteří mají na instagramu několik desítek či stovek sledujících a po jejich prosbě bylo vidět, že na to lidé slyší a příběh malého Martínka jim není lhostejný. 

Vybraná částka předčila očekávání

V úterý ráno už bylo na kontě Donio sbírky pro Martínka více než 100 milionů, které rodina na léčbu potřebuje. Lidé ale posílají peníze nadále, v 8:35 již na účtě bylo o 5 milionů více, než rodina potřebuje. Nejen celebrity, ale také obyčejní lidé na sociální sítích sdílejí příběh malého chlapce, kterému může pomoci jen takto drahá léčba.

Vzácným onemocněním trpí pouze 120 lidí na celém světě a genová terapie je velice nákladná. Syndrom způsobuje nedostatečná produkce enzymu AADC – má vliv na fungování neurotransmiterů. Pacienti mají neurologické i další problémy, které mají obrovský vliv na jejich život. 

Chlapeček má naději na nový a plnohodnotný život

Pojišťovna léčbu bohužel neproplácí a rodiče Martínka se tak obrátili na portál Donio. K 26. září se připojilo již více než 220 tisíc dárců, kteří na konto Martínka poslali více než 105 milionů korun. Sama Nikol Leitgeb nemůže uvěřit, že se tomu opravdu děje a s rodiči chlapce je v kontaktu. 

„Neuměla jsem si představit situaci, ve které se Martínkova rodina nachází. Chlapeček nemá času nazbyt, lék existuje, ale není akreditovaný u nás, pojišťovna nemá jak léčbu proplatit. Jediná možnost – poprosit lidi o 100 milionů. My Češi jsme ale zvyklí pomáhat. Přispívat na sbírky už je pro spoustu z nás samozřejmost, stačilo se jen v jednu chvíli soustředit na jednu konkrétní sbírku. Pořád doufám, že se připojí nějaká větší firma nebo někdo, kdo může uvolnit větší množství peněz. Opět se mi zdá, že se nejvíc snaží ti, co mají sami málo,“ řekla pro Super.cz.

Český národ se tak ukázal v nejlepším světle a opět prokázal, že má ve zvyku pomáhat druhým. Živým příkladem je právě Martínek.

Zdroj: Super, Novinky

Pokračovat ve čtení

Ostatní

Expanze lidstva ve vesmíru, zázraky v lékařství: Jak bude vypadat svět za 100 let? Zeptali jsme se umělé inteligence

Představme si, jaký by mohl být svět za 100 let díky pokrokům v oblasti umělé inteligence (UI). Umělá inteligence se pomalu, ale jistě stává důležitým prvkem naší každodenní existence a už nyní transformovala naše životy na mnoha úrovních. Jak bude podle UI vypadat svět za 100 let?

Publikováno

dne

Představme si, jaký by mohl být svět za 100 let díky pokrokům v oblasti umělé inteligence (UI). Umělá inteligence se pomalu, ale jistě stává důležitým prvkem naší každodenní existence a už nyní transformovala naše životy na mnoha úrovních. Jak bude podle UI vypadat svět za 100 let?

Zdravotní péče

Podle umělé inteligence bude mít její vývoj nejvýraznější dopad na zdravotní péči. UI a strojové učení umožní rychlou a přesnou diagnostiku nemocí, což výrazně sníží úmrtnost a zlepší kvalitu života. Personalizovaná medicína na základě genomických analýz bude prý běžnou praxí.

Práce, doprava a ekonomika

AI zautomatizuje mnoho manuálních a opakujících se prací, což přinese změny na trhu práce. Lidé budou více zaměřeni na kreativní a strategické úkoly. Některé pracovní pozice budou zcela nahrazeny UI, ale vytvoří se i nové pracovní příležitosti v oblastech jako je vývoj a údržba UI systémů.

O budoucnosti dopravy jsme psali už v jednom z předchozích článků. Každopádně zkráceně. Umělá inteligence tvrdí, že autonomní řízení automobilů a celé dopravy zabrání možným haváriím a bude řešit veškeré nepřehledné dopravní situace.

Běžná budou také bezpilotní letadla, což má podle UI vést k větší bezpečnosti a efektivitě vzdušné dopravy. Jak je tohle pravděpodobné je ale jednou z těch největších otázek vůbec.

Dle našich představ, pokud někdy bude tímto způsobem řešena silniční doprava, s tou vzdušnou přichází pochopitelně mnohem větší zodpovědnost. Dnes se zkrátka vize ponechat leteckou dopravu algoritmům zdá při nejmenším nereálná.

Vzdělávání, kultura a životní prostředí

Personalizované vzdělávání díky umělé inteligenci umožní každému studentovi učit se vlastním tempem a ve stylu, který mu nejvíce vyhovuje. Podle UI budou existovat také asistenti, jejichž cílem bude pomáhat učitelům s organizací výuky a plánováním školního roku.

Umělá inteligence bude hrát také klíčovou roli ve vytváření obsahu pro zábavu a umění. Virtuální reality a rozšířená reality budou ještě realističtější. UI bude schopna generovat hudbu, filmy a umělecká díla na míru podle vkusu jednotlivců.

A co se týče životního prostředí? I tu bude mít prý pod palcem. Umělá inteligence nám pověděla, že bude klíčovým nástrojem pro monitorování životního prostředí a predikci změn klimatu. Bude používána k efektivnějšímu využívání obnovitelných zdrojů energie a řízení energetických sítí.

Etika, regulace a mezilidské vztahy

S rostoucím využitím umělé inteligence v našem každodenním životě se budou postupně vyskytovat klíčové otázky ohledně etiky a regulace. Bude důležité zajistit, aby UI respektovala lidská práva a byla řádně regulována.

Na druhou stranu může pomoci k lepšímu porozumění různým kulturám a jazykům, což může vést ke globálnímu sjednocení a míru.

Cestování do vesmíru, zázraky v lékařství

Umělá inteligence může pomoci vytvářet orgány na míru, a to pro účely transplantace nebo dokonce předcházet stárnutí a nemocem. A co se týče lidské expanze ve vesmíru? Podle UI je to díky autonomnímu způsobu řízení kosmických lidí určitě možné.

Závěrem je ale nutno poznamenat, že je pochopitelně těžké předpovědět, jak přesně bude svět vypadat za 100 let.

Každopádně umělá inteligence bude hrát klíčovou roli v téměř všech aspektech našeho života. Bude na nás, abychom ji využili k naší vlastnímu prospěchu a k prospěchu celé planety.

Zdroj: BBC, Washington Post, Open AI

Pokračovat ve čtení

Novinky

Nejhorší povodně v historii země, Řecko zaznamenává miliardové škody. Jaká je aktuální situace?

Řecko stále sužují velké povodně. Podle vládního mluvčího Pavlose Marinakise se jedná o největší záplavy, která tato země ve své historii zaznamenala. Kromě Řecka však záplavy zasáhly také Bulharsko a Turecko. Jaký je aktuální stav?

Publikováno

dne

Řecko stále sužují velké povodně. Podle vládního mluvčího Pavlose Marinakise se jedná o největší záplavy, která tato země ve své historii zaznamenala. Kromě Řecka však záplavy zasáhly také Bulharsko a Turecko. Jaký je aktuální stav?

V Řecku jsou obyvatelé svědky největších přívalových dešťů v historii země. Alespoň takto o aktuální situaci hovoří vládní mluvčí Pavlos Marinakis, jehož slova citoval server CNN. Situace byla zejména v pátek vskutku tragická, když voda v postižených oblastech neustále stoupala.

S tím je bohužel spojený také počet obětí, když si povodně vyžádaly už deset lidských životů. Další čtyři lidé se pohřešují, uvedly v pátek večer řecké úřady. Ze zaplavených oblastí záchranáři ve vrtulnících a člunech evakuovali stovky lidí.

Záplavy ostatně zasáhly také Bulharsko a Turecko, ve všech třech zemích zahynulo kvůli povodním už dvaadvacet lidí. Řecké úřady uvedly, že v některých oblastech, v tomto případě v Aténách, spadl během pouhých 12 hodin dvojnásobek průměrných ročních srážek.

Přestože v pátek přívaly deště ustaly, voda po vylití řeky Pineios z břehů u města Larissa, jednoho z největších řeckých měst s přibližně 150 000 obyvateli, stále stoupala a v několika oblastech byla rovněž nařízena evakuace.

Do pátečního pozdního večera bylo podle informací řeckých úřadů zachráněno více než 2 500 obyvatel.

Do záchranných operací bylo celkově zapojeno přes jeden tisíc záchranářů a dvacet vrtulníků. Některé z nich musely být použity pro transport potravy a pitné vody, jež v zaplavených a aktuálně nedostupných oblastech nedostatek.

Zasažené zemědělské oblasti, škoda jde do miliard

Další negativní zprávou je, že povodně postihly velkou část regionu, kde se nacházela úrodná zemědělská půda. Jednou ze zasažených oblastí je například Pilion, ze které museli záchranáři tamní obyvatele evakuovat přes moře.

Podle odborníků by škody mohly přesáhnout 1 miliardu eur. To je v přepočtu na naši měnu téměř 24 a půl miliard korun. Pozitivní zprávou ale je, že záplavy v Řecku nezasáhly žádného z českých občanů.

Zdroj: CNN, AP News

Pokračovat ve čtení

Oblíbené