Novinky
Novavax má být oproti ostatním vakcínám odlišný. Kdy bude připraven pro očkování?
Jedná se o dobrou zprávu pro všechny „odmítače“ očkování? Těžko říct, Novavax však má být v zásadě odlišnou vakcínou, která by měla zaručit i další úspěch v boji proti koronaviru. Na toto téma ostatně před několika desítkami promluvil aktuální ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
„Je tady skupina lidí, která má strach z geneticky upravených vakcín mRNA od Pfizeru nebo Moderny. Pro ně mám dobrou zprávu, od přelomu února a března budeme očkovat vakcínou Novavax,“ prohlásil Válek před několika desítkami hodin v České televizi.
Oproti moderním vakcínám je Novavax rozdílný v tom, že vzniká onou klasickou metodou. Vakcína má obsahovat jako hlavní léčivou látku bílkovinu (Spike – S, protein), který je taktéž podle mnohých expertů přítomný na povrchu koronaviru.
Vakcína Novavax se má vyrábět ve dvou různých zařízeních. V Evropě bude vakcína vyráběna pod obchodním názvem Nuvaxovid, přičemž dalším místem pro výrobu bude indický institut Serum. V tomto případě bude vakcína známa pod názvem Covovax.
Podle WHO se však očkování prostřednictvím této vakcíny nedoporučuje osobám mladším osmnácti let. V současné době se totiž stále získávají údaje o bezpečnosti a imunogenicitě právě s ohledem na nedospělé jedince.
WHO také tvrdí, že ač nelze jednotlivé vakcíny mezi sebou porovnávat (kvůli různým přístupům použitým při navrhování příslušných studií), jsou všechny vakcíny bezpečné a stoprocentně připravené na boj s pandemií koronaviru.
Ta svět trápí poslední dva roky, lékaři v časopise Lancelot navíc zveřejnili výsledky studie, dle níž je největším zdravotním rizikem současnosti rezistence bakterií.
Doposud byla odolnost bakterií brána jako problém budoucnosti, odhadovalo se, že se týká jen několika oblastí světa. Jedná se o hrozbu pro lidi všech věkových kategorií, nejvíce ohroženou skupinou jsou však malé děti.
Úspěšnost vakcíny Novavax se ovšem má pohybovat okolo hranice 90 %, přičemž ta samá hodnota se podle nejnovějších studií odhaduje i v rámci boje proti novým mutacím.
WHO rovněž doporučuje aplikovat vakcínu i na osobách starších 65 let, přestože jsou kvůli malému počtu účastníků této věkové skupiny v klinických studiích údaje o bezpečnosti omezené.
Necháte se tedy touto novou vakcínou naočkovat i vy?
Zdroje: WHO, Česká televize, iDnes
-
Reality showpřed 2 týdny
Bejr souhlasí se zápasem proti majiteli Clash of the Stars Le Symu! Trvá ale na poměrně bizarních podmínkách
-
Zajímavostipřed 2 týdny
KVÍZ: Nejčetnější příjmení v ČR
-
Zajímavostipřed 1 týdnem
Jeden z nejbizarnějších podvodů ve Formuli 1 aneb Když chybí soudnost
-
Hudbapřed 23 hodin
Vlastníte „řeznický obal“ desky Beatles? Pak můžete být milionáři