Ekonomika
Neustálé zvyšování inflace v ČR: Ekonom Šíma tvrdí, že za nezvládnutou ekonomiku nemůže Putin, nýbrž ČNB a politici

Je to problém, který mnoho domácností nejen v České republice dostává do úzkých. Neustále stoupající inflace totiž zapřičiňuje nejen zdražování úvěrových produktů, nýbrž i stavebních materiálů a také základních surovin.
Míra inflace už v předchozím roce činila 3,8 % a byla tak nejvyšší od roku 2008, kdy nejen Českou republiku zasáhla globální ekonomická republika.
Problémem však je, že toto období nejenže stále přetrvává, ale bude zkrátka ještě hůř. Jak totiž potvrzují meziměsíční měření ČNB, inflace bude i nadále stoupat.
Právě ČNB už v minulosti odpověděla na neustále narůstající inflační tlaky zvýšením základních úrokových sazeb, a to v důsledku toho, že se ČNB snaží vrátit míru inflace někam ke 2 %. Nutno podotknout, nestálá či vysoká inflace zkrátka škodí ekonomice, deformuje daňový systém a vytváří zmatek i v ekonomickém životě každého občana.
A ačkoliv se ČNB snaží dostat inflaci zpět pod kontrolu, objektivně řečeno, příliš se jí to zatím nedaří. To svými slovy potvrzuje také ekonom Josef Šíma, jenž se v nedávném čas na toto téma rozpovídal v rozhovoru pro Seznam Zprávy.
Podle něj nemůže za inflaci Vladimir Putin nebo problémy spojené s rusko-ukrajinským konfliktem. Na základě jeho slov za vysokou inflaci mohou politici, respektive předchozí populistická vláda, a ČNB.
„Svěřit politikům kontrolu nad penězi je ohromný hazard. Vždyť je to absurdní. Podívejte, jak dnes všichni odezíráme ze rtů nového guvernéra ČNB. Každý náznak postoje, každé slovo může ohrozit naše úspory nebo naše hypotéky. Vždyť je to, jako když Severokorejci čekají, co řekne Drahý Vůdce, aby podle toho vedli své životy. Potřebujeme něco lepšího než kult centrálního bankovnictví. Peníze musí být nepolitické,“ uvedl v onom rozhovoru.
„Kvůli populistické politice minulé vlády, ale vlastně i mnohých vlád předchozích, byly dlouhodobé ekonomické trendy velmi na pováženou – rostlo zadlužení, bobtnal státní sektor, přibývalo rozličných dotací a dávek pro firmy i různé skupiny obyvatel,“ dodává.
Šíma dále doplňuje, že samozřejmě nejen on, nýbrž i mnozí další ekonomové a experti očekávali s nástupem nové vlády v čele Petrem Fialou poměrně zásadní změny. A to především co do odstranění dávek a dotací, které zavedl Andrej Babiš.
Navíc není žádným tajemstvím, že nová vláda žádnou výraznou ekonomickou reformu neprovedla. Spousta problémů také nesouvisí s válkou na Ukrajině, jak ostatně mnozí politici v minulosti argumentovali.
Fundamentálně se tedy dá hovořit o tom, že pokud se aktuálně na mnohých místech České republiky nedá rozumně bydlet, není to Putinova vina.
„To, že máme neudržitelný penzijní systém, není Putinova vina. To, že se ve školách učí jak za císaře, nesouvisí s vysokou cenou benzinu. Je prostě spousta oblastí, které je třeba odpolitizovat, umožnit v nich fungování tržní disciplíny a odpovědnosti,“ řekl Šíma upřímně.
V průběhu rozhovoru a také v jeho závěru pak Šíma dodal, dalším z řady problémů je také to, že vláda momentálně neřeší 300 miliardový schodek a i když nová vláda za svůj první rok povětšinou nestihne limitovat škody způsobené tou předchozí, je problémem, že i fiskální výhled počítá s dalším masivním zadlužováním.
„Dnes je pryč doba jen mírně inflační koruny a jen mírně nevyrovnaných veřejných financí. A nemůže za to Putin, ale čeští centrální bankéři a čeští politici. Inflace rozvrací ekonomiku, vláda místo reforem zvažuje znárodňování a profesionální populisté se už těší, až vyhrají příští volby.“
Zdroje: ČNB, Seznam Zprávy

Auta
Ceny pohonných hmot nadále klesají, nafta je nejlevnější od loňského ledna
Ceny paliv na českých čerpacích stanicích pokračují v trendu zlevňování. Zatímco benzin sráží svou cenu pomalu, nafta je aktuálně nejlevnější od loňského března.

Ceny paliv na českých čerpacích stanicích pokračují v trendu zlevňování. Zatímco benzin sráží svou cenu pomalu, nafta je aktuálně nejlevnější od loňského března.
Nafta již několik týdnů znatelně zlevňuje, což čeští řidiči každý týden vnímají na čerpacích stanicích. Za poslední týden v průměru zlevnila o 26 haléřů.
Z původní ceny 36,27 korun za litr tak nyní klesla na 35,01 korun a dá se očekávat, že pokles cen bude pokračovat. Už nyní se jedná o nejnižší cenu nafty v období od minulého ledna.
Zlevňuje sice i benzin, nicméně ani zdaleka ne tak znatelně. Za poslední týden jeho cena na českých benzinkách klesla průměrně o 9 haléřů.
Nyní se tak benzin nakupuje v průměru 36,95 korun. Za méně peněz mohli Češi tankovat naposled před dvěma měsíci.
Co se týče konkrétních míst, není překvapením, že nejdražší paliva jsou v Praze. Zatímco Natural 95 se v hlavním městě tankuje za 38,23 korun za litr, nafta pak za 37,15 korun.
Praha se tak výrazně vymyká celorepublikovému průměru, což jde především vidět na ceně nafty. Žádný jiný kraj se v průměrné ceně nedostal přes 38 korun u benzinu a 37 korun u nafty.
Naopak nejlevněji čeští řidiči natankují v Jihočeském kraji. Natural 95 zde stojí 36,49 korun za litr, nafta se pak tankuje v ceně 34,28 za litr.
U Jihočeského kraje ale není mezi cenami oproti zbytku republiky taková propast jako tomu je v Praze. Podobně na tom je třeba Zlínský nebo Královehradecký kraj.
Zdroje: CCS, ČTK
Ekonomika
Starý svět krachuje, ten nový získává stále reálnější podobu

Centrálním bankám se ještě ani zdaleka nepodařilo dostat inflaci pod kontrolu a už musí bojovat s problémy, které vyvolávají u mnoha lidí obavy z rozšíření už tak těžké krize, která na většinu lidí na světě doléhá. Mezitím se v pozadí mění svět, který je čím dál více reálnější.
Kolaps Silicon Valley Bank je největším krachem na americkém bankovním trhu od roku 2008, kdy padla banka Lehman Brothers, jenž byla založená už v roce 1850, což vyvolalo celosvětovou krizi.
Spolu s SVB padly v USA ještě další dvě banky, konkrétně Signature Bank a Silvergate. Experti v čele s Tomášem Pfeilerem však nevěří, že by to nějak zásadně ovlivnilo světové dění.
„Silicon Valley Bank není systémově důležitou institucí a nemělo by tak dojít k celkovému ohrožení finanční stability,“ prozradil manažer společnosti Cyrrus serveru E15.
Jenomže velké problémy nyní hlásí švýcarská banka Credit Suisse, která dnes odepsala 24,24 %. Přičemž za posledních 12 měsíců klesla její hodnota dokonce o 76,23 %.
Neblahý efekt zvedání úrokových sazeb se tak začíná dostavovat a centrální banky budou stát před Sophiinou volbou, zda dále zvyšovat úrokové sazby, aby ukočírovaly inflaci, nebo naopak společnostem ulevit.
Mnoho světových expertů však zdůrazňuje ten fakt, že inflace je mnohem větší strašák než pád několika bank. Jenomže Credit Suisse již není SVB a s jejím posledním výdechem se dost možná spustí lavina horší, než tomu bylo zhruba před 15 lety.
Následující dny ukáží, jakým směrem se vydáme…
V krizi se novým věcem daří
ChatGPT-4 od společnosti OpenAI byl zveřejněn a dál uchvacuje. Nově je schopný „pochopit“ i dění na obrázku a jeho jazykový model byl posunut zase o několik kroků dále.
Progresivní společnost OpenAI tímto ale zdaleka nekončí a dalším krokem kupředu má být i video. AI začne do života každého z nás promlouvat již brzy a mnoho lidí to bude stát pracovní místo.
Jak tomu ale v minulosti bylo mnohokrát, při každém pokroku se zároveň mnoho pracovních pozic vytvoří. Snad to bude platit i tentokrát, blízká budoucnost bude jemně řečeno divoká, avšak plná velkých příležitostí.
Zdroj: E15, OpenAI, CNN
Auta
Nafta zlevnila, naopak cena benzinu navzdory očekáváním stagnuje
Zatímco nafta nadále pokračuje v trendu zlevňování, cena benzinu se poměrně překvapivě stabilizovala. Vyplývá to z dat společnosti CCS, která se zaměřuje právě na ceny pohonných hmot.

Zatímco nafta nadále pokračuje v trendu zlevňování, cena benzinu se poměrně překvapivě stabilizovala. Vyplývá to z dat společnosti CCS, která se zaměřuje právě na ceny pohonných hmot.
Pokles cen pohonných hmot na českých čerpacích stanicích už není tak značný jako v minulých týdnech. Zatímco nafta od minulého týdne zlevnila o 27 haléřů, benzin naopak mírně zdražil.
Nově tak průměrná cena nafty klesla na 36,60 korun za litr. Za trvající pokles ceny může jednak snížená spotřební daň, ale i nižší ceny plynu a snížená poptávka po topné naftě z důvodu teplého počasí v Evropě.
Vývoj ceny benzinu je ale zcela jiný. Ta se navzdory očekáváním stabilizovala, oproti minulému týdnu se dokonce zvýšila o 2 haléře. Nově je cena benzinu v průměru na 37,66 korunách za litr.
Rozdíl mezi cenou benzinu a nafty se tak opět znatelně zvýšil. Jedná se o pokračování vývoje z předešlých týdnů, kdy nafta zlevňovala více než benzin. To se dá očekávat i v dalších týdnech.
Ceny pohonných hmot by v České republice měly klesat i nadále. Podobným tempem by měla zlevňovat nafta, níže by se měla dostat i cena benzinu. To však bude platit pouze několik týdnů, dle předpokladů by české řidiče mělo v dlouhodobém horizontu čekat zdražení.
Aktuálně se dá benzin nejlevněji natankovat v Jihočeském kraji, konkrétně za 37,26 korun za litr. Naopak nejdražší benzin je v Praze a to ve výši 38,84 korun.
V Praze je rovněž i nejdražší nafta, a to 38,51 korun za litr, nejlaciněji se nafta prodává v Jihočeském kraji a v Ústeckém kraji a to v průměru 35,77 korun za litr.
Zdroje: Data CCS
-
Právopřed 2 týdny
Plná moc: Jak ji napsat a co v ní musí být
-
Filmy a seriálypřed 2 týdny
Hvězda Jurského parku Sam Neill má rakovinu. Nebojím se smrti, ale otravuje mě to, přiznává
-
Cestovánípřed 2 týdny
Nová dálková trasa v České republice: Českomoravská stezka nabídne přírodní krásy, ale také významná poutní místa
-
Novinkypřed 1 týdnem
Bill Gates je z AI nadšený. Za svůj život jsem viděl dvě technologie, které mi připadaly revoluční, říká americký miliardář, který stál za zrodem Windows