Spojte se s námi


Ekonomika

Neustálé zvyšování inflace v ČR: Ekonom Šíma tvrdí, že za nezvládnutou ekonomiku nemůže Putin, nýbrž ČNB a politici

Publikováno

dne

Je to problém, který mnoho domácností nejen v České republice dostává do úzkých. Neustále stoupající inflace totiž zapřičiňuje nejen zdražování úvěrových produktů, nýbrž i stavebních materiálů a také základních surovin.

Míra inflace už v předchozím roce činila 3,8 % a byla tak nejvyšší od roku 2008, kdy nejen Českou republiku zasáhla globální ekonomická republika.

Problémem však je, že toto období nejenže stále přetrvává, ale bude zkrátka ještě hůř. Jak totiž potvrzují meziměsíční měření ČNB, inflace bude i nadále stoupat.

Právě ČNB už v minulosti odpověděla na neustále narůstající inflační tlaky zvýšením základních úrokových sazeb, a to v důsledku toho, že se ČNB snaží vrátit míru inflace někam ke 2 %. Nutno podotknout, nestálá či vysoká inflace zkrátka škodí ekonomice, deformuje daňový systém a vytváří zmatek i v ekonomickém životě každého občana.

A ačkoliv se ČNB snaží dostat inflaci zpět pod kontrolu, objektivně řečeno, příliš se jí to zatím nedaří. To svými slovy potvrzuje také ekonom Josef Šíma, jenž se v nedávném čas na toto téma rozpovídal v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Podle něj nemůže za inflaci Vladimir Putin nebo problémy spojené s rusko-ukrajinským konfliktem. Na základě jeho slov za vysokou inflaci mohou politici, respektive předchozí populistická vláda, a ČNB.

„Svěřit politikům kontrolu nad penězi je ohromný hazard. Vždyť je to absurdní. Podívejte, jak dnes všichni odezíráme ze rtů nového guvernéra ČNB. Každý náznak postoje, každé slovo může ohrozit naše úspory nebo naše hypotéky. Vždyť je to, jako když Severokorejci čekají, co řekne Drahý Vůdce, aby podle toho vedli své životy. Potřebujeme něco lepšího než kult centrálního bankovnictví. Peníze musí být nepolitické,“ uvedl v onom rozhovoru.

„Kvůli populistické politice minulé vlády, ale vlastně i mnohých vlád předchozích, byly dlouhodobé ekonomické trendy velmi na pováženou – rostlo zadlužení, bobtnal státní sektor, přibývalo rozličných dotací a dávek pro firmy i různé skupiny obyvatel,“ dodává.

Šíma dále doplňuje, že samozřejmě nejen on, nýbrž i mnozí další ekonomové a experti očekávali s nástupem nové vlády v čele Petrem Fialou poměrně zásadní změny. A to především co do odstranění dávek a dotací, které zavedl Andrej Babiš.

Navíc není žádným tajemstvím, že nová vláda žádnou výraznou ekonomickou reformu neprovedla. Spousta problémů také nesouvisí s válkou na Ukrajině, jak ostatně mnozí politici v minulosti argumentovali.

Fundamentálně se tedy dá hovořit o tom, že pokud se aktuálně na mnohých místech České republiky nedá rozumně bydlet, není to Putinova vina.

„To, že máme neudržitelný penzijní systém, není Putinova vina. To, že se ve školách učí jak za císaře, nesouvisí s vysokou cenou benzinu. Je prostě spousta oblastí, které je třeba odpolitizovat, umožnit v nich fungování tržní disciplíny a odpovědnosti,“ řekl Šíma upřímně.

V průběhu rozhovoru a také v jeho závěru pak Šíma dodal, dalším z řady problémů je také to, že vláda momentálně neřeší 300 miliardový schodek a i když nová vláda za svůj první rok povětšinou nestihne limitovat škody způsobené tou předchozí, je problémem, že i fiskální výhled počítá s dalším masivním zadlužováním.

„Dnes je pryč doba jen mírně inflační koruny a jen mírně nevyrovnaných veřejných financí. A nemůže za to Putin, ale čeští centrální bankéři a čeští politici. Inflace rozvrací ekonomiku, vláda místo reforem zvažuje znárodňování a profesionální populisté se už těší, až vyhrají příští volby.“

Zdroje: ČNB, Seznam Zprávy

Ekonomika

Akcie amerických technologických gigantů po růstu opět padají

Publikováno

dne

Akcie amerických technologických firem se obrátily na začátku listopadu směrem k zeleným číslům, ovšem tomu je nyní konec a opět pokračuje jejich pád. I přes velké změny Marka Zuckerberga je letošním negativním lídrem společnost Meta, která za letošní rok odepsala 67.55 %.

Sázka na jednu kartu, tedy v případě Mety na metaverse, se nevyplatila a po volném pádu akcií na konci října vzal zakladatel Facebooku za ruční brzdu a značně osekal náklady.

Díky tomu akcie společnosti začaly růst, nyní už ale opět několik dní klesají. Konkrétně se bavíme za posledních 5 dnů o pádu 5,52 %.

Velmi podobně na tom jsou v letošním roce akcie Tesly, které klesly o 58,03 %. I zde probíhal lehký optimismus, když akcie před pár dny začaly růst, za posledních 5 dnů ovšem opět klesly, a to dokonce o 14,34 %.

Třetím nejhorším americkým technologickým gigantem, který počítá v letošním roce velké ztráty na akciovém trhu, je Amazon, který zažívá podobný vývoj, jako již zmíněné společnosti.

I internetový obchod zakladatele Jeffa Bezose výrazně klesl na ceně, když za letošek klesla hodnota akcií o 45,74 %.

V mínusu -34,06 % je pak Alphabet, -27,69 % Microsoft a nejlépe tento rok zvládá Apple, jenž odepsal pouhých 18,68 %.

Meziročně přitom v každém čtvrtletí tohoto roku zvýšil výnos na akciích o několik procent. I to má však sestupnou tendenci, když se 1. kvartále bavíme o 11,16 %, 2. kvartál už to bylo 6,21 %, 3. kvartál 3,86 % a nyní pouze 1,44 %, v tomto případě je však vzhledem k období velký prostor pro zlepšení.

Apple si tak vede v letošním roce nad očekávání, na rozdíl od Mety, která předčila očekávání pouze v prvním kvartále, poté už své akcionáře spíše mučila.

Zdroj: Google, Yahoo

Pokračovat ve čtení

Ekonomika

Věci, na které byste si měli při investování dávat pozor

Investování zažívá v aktuální době poměrně velký boom. Je přístupné prakticky pro každého, současně s tím je ale potřeba dbát zvýšenou pozornost na některé jeho aspekty.

Publikováno

dne

Investování zažívá v aktuální době poměrně velký boom. Je přístupné prakticky pro každého, současně s tím je ale potřeba dbát zvýšenou pozornost na některé jeho aspekty.

Motivací k investování může být hned několik. Lidé si mohou chtít pouze odložit peníze, pokrýt inflaci nebo rovnou na investování zbohatnout. Pro všechny tyto případy je ale nutné se vyvarovat častých chyb.

Investování je rizikové

Každý, kdo hodlá investovat své peníze, by si měl především nastudovat možná rizika své investice. Rozhodně nestačí se podívat na historické výnosy. Ty mohou sice napovědět, jak by se situace mohla v další době vyvíjet, ale rozhodně nejsou zárukou budoucích výnosů.

Ve většině případů rovněž platí jednoduché pravidlo. Čím vyšší je očekávaný výnos, tím vyšší je také riziko investice. Proto byste měli před vložením svých peněz znát alespoň to, jak moc hodnota dané investice kolísá v čase a o kolik se může nejvíce propadnout. Tak byste měli být připraveni na případnou ztrátu.

Nezbohatnete za pár minut

Investování není o rychlém zisku. Naopak je spíše o trpělivosti a vytrvalosti. Zde nemůžete očekávat, že zbohatnete za pár měsíců, od toho jsou jiné nástroje, které jsou mimořádně rizikové a nejspíše dopadnou ztrátově.

S tím rovněž souvisí to, že byste si měli sestavit investiční plán. Ten vám při jeho dodržování pomůže v tom, že nebudete dělat unáhlená rozhodnutí. Spousta lidí například při prvním poklesu zbrkle vyberou všechny peníze, což je obrovská chyba

Nezapomínejte na úspory

Je pravda, že s vyšší investicí roste i potenciální zisk. Není ale vhodné investovat všechny své úspory, i kdyby nabídka vypadala sebelíp. Vždy si něco nechte odložené na spořícím účtu. Nikdy nevíte, kdy tyto úspory budete potřebovat.

Zdroje: Investiční horečka, Portu

Pokračovat ve čtení

Ekonomika

Ekonomické události týdne: Problémy současnosti? K drahým energiím se přidali i drazí důchodci. Nic, co by v Bruselu nevyřešili přes noc

Publikováno

dne

Inflace si dál razí cestu Evropou, nejhůře jsou na tom státy blízko Ruska. Ke všem problémům s drahými cenami energií musí vláda řešit další zátěž – důchody už stojí moc. Změnu možná přinese zasedání Evropské rady, které bude projednávat řadu problémů.

Inflace trápí všechny čím dál víc

Statistický úřad Eurostat informoval, že inflace v září v Evropské unii stoupla na 10,9 %. To je oproti předchozímu měsíci o 0,8 % více. Nejhůře jsou na tom pobaltské státy a Maďarsko, které trápí inflace přes 20 %. Česko se ale nachází hned v závěsu za nimi.

Kam se ale hrabe většina evropských zemí na Turecko, které bojuje s téměř čtyřnásobnou inflací. Recep Tayyip Erdoğan přitom podporuje snižování úrokových sazeb. Nejspíše věří, že dohoda s Vladimirem Putinem ohledně distribuce plynu jeho zemi zachrání.

Důchody začínají být problém, nejen v Anglii

Příští rok si budeme muset vypůjčit cca 75 miliard, aby bylo možné vyplácet důchody. Bez reformy to nepůjde, což už ale věděli ve vládě všichni řadu let. Důvod? Důchody rostou rychleji než mzdy.

Světlo na konci tunelu?

To by mohlo přinést zasedání Evropské rady, které právě začalo v Bruselu. Klíčový bod k projednání je jasný. Ceny energií musí klesnout. Proti zastropování plynu bylo ale Německo s Nizozemskem.

Snad se celá věc pohne kupředu. Spousta živnostníků a průmyslových podniků, které živí obyčejné lidi už počítají vteřiny, než zavřou nebo omezí svůj provoz. Mnoho podnikatelů už ale své živobytí zabalilo dávno, než se dostanou hluboko do mínusu.

Ekonomické cykly jsou neúprosné, ale všudypřítomné…

Zdroj: BBC, Seznam Zprávy, Eurostat

Pokračovat ve čtení

Oblíbené