Zajímavosti
Největší letecké katastrofy: Mangalore 2010 aneb velký zvrat ve vyšetřování
Letecká katastrofa na Mangalore je typickým důkazem toho, že vše nemusí být takové, jak se na první pohled zdá. Spící pilot byl rozhodně velkým problémem, nicméně opravdu byl na vině pouze on?
Letecká katastrofa na Mangalore je typickým důkazem toho, že vše nemusí být takové, jak se na první pohled zdá. Spící pilot byl rozhodně velkým problémem, nicméně opravdu byl na vině pouze on?
Tento článek je pokračováním prvního dílu: Největší letecké katastrofy: Mangalore 2010 aneb spící pilot v kokpitu.
Konec? Ale kdeže, naopak začátek…
Když se v lednu 2013 objevila snaha Nadace 812 znovu otevřít případ, tak ji DGCA, Air India Express, ministerstvo letectví a indická vláda velice rychle zamítla. Někteří lidé se ptali, jak chtějí zvrátit jednoznačné pochybení a nedbalost pilota, jenže se objevilo hned několik nových okolností. Například se vyskytly nejasnosti kolem činnosti radaru na letišti. Podle úředních zpráv měl údajně být v provozu od 20. května 2010 (tedy dva dny před nehodou), ale ověřená svědectví dokládala, že se tak nestalo. Rovněž se poukazovalo na nedostatky přistávací dráhy v Mangalore. Už před dávnou dobou měla být prodloužena, ale práce ještě vůbec nezačaly. To byly ale pouze první indicie. Daleko závažnější byly otázky týkající se lidského faktoru obou pilotů. A ty nebyly rozhodně přehlédnutelné.
Nechtěli, aby létal
Započněme prvním důstojníkem Harbingerem Singh Ahluwaliou. V rodině byl benjamínkem, měl ještě tři starší bratry a sestru. „Od dětství byl fascinován letadly a dospíval při jejich sledování. Jako děti jsme sledovali letadla, jak vzlétají. Jeho vášní bylo stát se pilotem,“ uvedl pro list The Hindu Ahluwaliův přítel z dětství, který nechtěl být jmenován. Zajímavou informaci o jeho zálibě přinesl kapitán Otis d‘Souza: „Před dvaceti lety byl prvním studentem v mé premiérové skupině. Byl nejlepším studentem, jakého jsem kdy měl. Nikdo nebyl lepší. Byl sebevědomý, milý a příjemný, absolutní špička v celé třídě. Do zvláštního deníku si také zaznamenával informace o komunikačním a navigačním vybavení, byla to bez nadsázky hotová encyklopedie. Byl to velice neobvyklý a úžasný zápisník. Znamenal inspiraci i pro mě. Jak všechny ty informace získal? Kontaktoval ohledně informací jednotlivé společnosti, hodně četl a shromáždil nejnovější poznatky. A to bylo dvacet let před érou internetu. Od nikoho jiného bychom takové údaje nezískali,“ pokračoval d‘Souza při rozhovoru.
Co bylo tedy na tomto leteckém fenoménovi špatné? Jednoduše rodinné prostředí. Ahluwalia přišel poměrně záhy o otce a podle matky a sourozenců měl zachovat indickou tradici: vrátit se do Bombaje a převzít rodinný podnik zabývající se výrobou náhradních dílů pro automobily v Gujaratu. Věc šla tak daleko, že se „rodinná rada“ pokoušela čtyřicetiletého Harbingera oženit. To by bylo pro nadějného pilota s povýšením na dosah a toužícího se natrvalo usadit v Mangalore dost trpké zklamání. Sváděl asi vnitřní boj, v němž dokonce přistoupil na to, že si najde nevěstu, ale nejdřív se musí provdat jeho sestra.
Psychologové si kladli otázku, zda by se Ahluwalia dokázal vzepřít a uhájit si práci, rovnající se pro něj životnímu posláním. S ohledem na indické prostředí by asi nátlaku podlehl, proto nemusel být ve stoprocentní psychické kondici. Odborníci tvrdí, že mohl a také měl po druhém varování Glušici vyhodnotit situaci, že kapitán není schopen ovládat stroj, a řízení od něj převzít. Možná i tady zvítězil onen podvědomý respekt z autorit, obdobný jako v rodinném kruhu, jen s malou odchylkou.
Měl Glušica vůbec letět?
Syn kapitána letu IX812 Aleksandr Glušica, sám aktivní pilot, zahájil už rok po tragédii boj za očistu jména svého otce. Prověřením mailů v jeho počítači a srovnáním údajů měl právo se domnívat, že společnost Air India Express nutila Glušicu k absolvování letu, na nějž nebyl vůbec jmenován. V důsledku toho dospěl k nanejvýš zřejmému závěru, že AIE manipulovala s rozpisy posádek.
Celá situace se jeví v jiném světle, když vyjde najevo, že Zlatko Glušica byl do 18. května 2010 na dovolené v Srbsku a poté se vrátil do Bombaje. Měl za sebou značně dlouhý přelet, zahrnující změnu časových pásem a podnebí.
„Otec mi 20. května asi v půl sedmé IST zavolal na můj mobil, tedy den předtím, než nastoupil ke svému poslednímu letu. Říkal mi, že si ještě nevybalil a je unavený. Vždy, kdy měl následujícího dne letět, tak mi to řekl, zvlášť pokud se jednalo o lety do Dubaje, protože tam vždy kupoval dárky pro děti mé sestry,“ vysvětluje Aleksandr Glušica s tím, že v otcově mailu našel stažený rozpis na období 17. – 23. května 2010 a nefiguroval v něm žádný let, na nějž by byl určen. Navíc v rozpisu byla v kolonce kapitán poznámka TRG, což znamenalo, že se na tuto pozici posadí výcvikový nebo kontrolní pilot, což bývali většinou starší piloti společnosti. Jenže Glušica ve funkci TRG nikdy neletěl.
Air India Express kontrovala: „Tvrzení, že náš bývalý zaměstnanec Glušica nebyl jmenován na let IX 811/812 zásadně odmítáme. Když se vrátil z dovolené, byl poslán do Mangalore, z čehož vyplývá, že si byl rozpisu dobře vědom,“ uvedl tiskový mluvčí Air India. Už ale neupřesnil, kdy se vlastně Glušica o jmenování na zmíněný let dozvěděl. Podle syna byl kapitán velmi pečlivý a je nanejvýš nepravděpodobné, že by po návratu z dovolené 19. května přijal práci na termín o pouhé dva dny později, což je z hlediska nutné aklimatizace velmi krátká doba.
Air India navíc nemohla prokazatelně doložit plánování letů, protože nepoužívala žádné počítačové zpracování. Jména se psala tužkou na papír, při změně se původně obsazený pilot vymazal a byl přepsán jménem jeho náhradníka. Jak zdůraznil mladší Glušica, bylo možné plán kdykoli upravit, smazat a nikdo by na tuto okolnost nepřišel. Už vyšetřovací zpráva DGCA uvedla, že podobný přístup je v rozporu se stanovenými normami. Přitom čtyři roky před nehodou DGCA tento přístup u Air India Express chtěla změnit, ale v následujících letech neprovedla kontrolu, zda společnost skutečně přešla na nový systém. „Je více než zřejmé, že kapitán nebyl pro let určen a musel být k celodennímu letu povolán na poslední chvíli. Air India má rozpis dostupný online, takže se divím, proč si ho vyšetřovací soud neověřil,“ řekl odborník na leteckou bezpečnost, kapitán Mohan Ranganathan.
Společnost se také ohradila proti nařčení, že by někdy vyvíjela nátlak na své piloty. Podle jejího mluvčího nelze přinutit pilota, aby nastoupil k určitému letu, což ale rovněž nebyla pravda. Jenže jen pár měsíců před incidentem v Mangalore si u DGCA a na ministerstvu civilního letectví stěžovalo sdružení pilotů, že je společnost AIE nutila absolvovat pracovní závazky, ačkoliv se necítili natolik dobře, aby mohli let bezpečně absolvovat. Glušica přeci jen absolvoval dlouhou cestu ze Srbska do Indie a jeho aklimatizace i přes absolvování předepsaných hodin odpočinku nemusela být zdárně dokončena, proto lze považovat za zásadní chybu, že byl tak brzo jmenován kapitánem zmíněného letu.
Nestačil se probudit
Kapitán Glušica pochopitelně nepilotoval v náměsíčném stavu, ovšem odborníci mají pro jeho chování celkem logické vysvětlení. Jde o fyzickou poruchu zvanou spánková setrvačnost. Průvodním jevem je problém se udržet v bdělém stavu. Mnozí ho určitě znají, když se po ránu probudí, ale nemohou se pár minut zcela probrat. Podle expertů však tento stav může trvat i hodiny. To, co na první pohled vypadá jako neškodná záležitost, může mít vážné následky, protože mozku je bráněno vykonávat spolehlivě jeho práci a plně se soustředit na své povinnosti.
„Někdo spí, pak se probudí, ale v podstatě stále spí. Je to vlastně dlouhé probouzení. Jste pořád ospalí, takže když si sednete do křesla, můžete opět usnout. Vaše reflexy jsou zpomalené,“ vysvětluje dr. Slavko Janković, odborník Srbského klinického centra. Janković vyslovil názor, že Glušica sice nebyl nijak indisponován, ale rozhodně by nesvaloval vinu jen na něj. Jediným správným postupem bylo kapitána probudit ihned poté, co usnul. Možná by padlo nějaké nepříjemné slovo, ale nemuselo dojít ke katastrofě. Jenže druhý pilot Ahluwalia nechal kapitána spát, jak už bylo řečeno možná i z důvodu úcty k jeho postavení a v kabině nebyl nikdo další, kdo by zásadní krok učinil.
Zdaleka ne poslední problém
Aleksandr Glušica, kterému bylo v době nehody čtyřiadvacet let, nadále nepřestával bojovat za rehabilitaci svého otce. Na jeho stranu se postupně přidávali i srbští kolegové, což oficiální místa, ale i tvůrci dokumentu o leteckých nehodách klidně ignorovali. Spokojili se s tím, že za všechno může spící kapitán a tím pro ně záležitost skončila.
„Považuji za zcela nezbytné celou situaci vyřešit a prezentovat našeho otce před veřejností takového, jakým skutečně byl a ne tak, jak je popsán v oficiální zprávě a v médiích. Jediným cílem zprávy bylo od začátku shodit vinu na mého otce. Ale klíčovým bodem zprávy je jak nebezpečné letiště Mangalúru je,“ uvedl Aleksandr Glušica. Podle něj je dalším kritickým bodem skutečnost, že letoun začal po pádu z přistávací dráhy hořet. Domnívá se, že ochranné bariéry na konci ranveje byly špatně nebo nepředpisově umístěny a na dopad nehody tak významně a negativně ovlivnily.
Air India Express se však cítila silná v kramflecích, i když její mluvčí se dopustil dalšího faux-pas, když uvedl do médií silně zkreslenou informaci. „Podobné požadavky nárokuje Glušicova rodina už několik let, k nimž jako letecká společnost nehodláme něco dodávat, navíc vyšetřující soud je právním výborem ustaveným vládou, na okolnostech této nehody pracoval velmi podrobně,“ a dodal, že Air India Express Glušicovu rodinu kontaktovala. Že to není v souladu se skutečností doložila Yashwant Shenoy, právnička zastupující rodinu zesnulého kapitána. „Rodina se pokusila o kontakt s Air India v několika příležitostech, ale úředníci společnosti nikdy neměli čas se zabývat oprávněnými nároky rodiny,“ s tím, že už 22 měsíců čekají na nějakou reakci.
Sílí hlasy po uvedení věcí na pravou míru
Glušicovi kolegové se staví na jeho stranu a nejde zdaleka jen o srbské piloty. Někteří z nich do Mangalore také létali a shodně se vyjádřili, že jde o extrémně náročné letiště, které rozhodně nemá odpovídající zajištění. Někteří z nich se dostavili i na Zlatkův pohřeb, jiní vyjádřili svou účast aspoň kondolencemi.
Už bylo řečeno, že výhrady byly i k chování druhého pilota, což Asociace srbských pilotů neváhala okomentovat: „Měl převzít kontrolu, pokud byl dostatečně zkušený a dostatečně si důvěřoval, aby to udělal. Ale udělal první důstojník opravdu vše, co mohl? Pokud nepilotuje, může převzít kontrolu, jestli se bude domnívat, že místo hladkého přistání se schyluje ke katastrofě.“
Ještě v roce 2018 byl na sociálních sítích případ kapitána Glušici komentován, ale poté jako by vypadl z dějin této země. I nadále, včetně epizody v dokumentárním seriálu Aircrash Confidental, kde mu byla věnována značně zestručněná pasáž, je jako hlavní viník označován srbský pilot, aniž by se vůbec zmínily okolnosti předcházející samotnému letu.
Zdroje: Aircrash Confidental: Pilot Fatigue, Asociace srbských pilotů, wikipedia, BBC News
Filmy a seriály
Žebříčky Netflixu: České fanoušky zaujala nová série dokumentu Nejdrsnější věznice světa, kde se objevují plzeňské Bory
Jako již tradičně je tady rubrika Žebříčky Netflixu, ve které vám přinášíme souhrn toho, co lidé sledují na populární streamingové platformě Netflix. Jaké seriály momentálně vládnou České republice, ale také světu?
Jako již tradičně je tady rubrika Žebříčky Netflixu, ve které vám přinášíme souhrn toho, co lidé sledují na populární streamingové platformě Netflix. Jaké seriály momentálně vládnou České republice, ale také světu?
Září nám pomalu končí a i dnes se podíváme na to, jaké seriály fanoušci populární streamingové platformy Netflix sledovali v uplynulém týdnu. Začneme u České republiky.
První příčka patří opět německému drama thrilleru Milé dítě (Dear Child). Na portálu CSFD má vynikající hodnocení 80 % a i recenze jsou poměrně pozitivní.
Na druhém místě je nová sedmá série dokumentu Nejdrsnější věznice světa (Inside the World’s Toughest Prisons. Důvod je prostý, jeden díl je o plzeňské věznici, což mnohé fanoušky nalákalo.
ONE PIECE se tentokrát propadl na třetí příčku a následuje nová 5. série Virgin River. Žebříček uzavírá španělské krimi drama Tělo v ohni (Burning Body).
„Policista zemře násilnou smrtí a shoří v autě. Podezření padá na další dva kriminalisty – jeho přítelkyni s milencem,“ popsal jej Netflix.
Jak je na tom zahraničí? S poměrně těsným náskokem je na první příčce opět ONE PIECE, který má 10 milionu zhlédnutí a 75,5 zhlédnutých hodin.
Mezi neanglicky mluvícími seriály je nejsledovanější stejně jako minulý týden Milé dítě, které má 15,4 milionu zhlédnutí, což je 74 milionů zhlédnutých hodin.
Zdroj: Netflix, CSFD
Lifestyle
Kvíz: Jak dobře znáš vlajky evropských států? Otestuj své znalosti
Takřka každý z vás, kdo rozklikl tento kvíz, žije v Evropě. A i proto se dnešní téma týká kontinentu, na kterém žije přes 700 milionů lidí. Dokážete vyjmenovat vlajky několika zemí, které jsou její nedílnou součástí?
Takřka každý z vás, kdo rozklikl tento kvíz, žije v Evropě. A i proto se dnešní téma týká kontinentu, na kterém žije přes 700 milionů lidí. Dokážete vyjmenovat vlajky několika zemí, které jsou její nedílnou součástí?
Evropa, starý kontinent plný historie, kultury a bohatství. Jedná se o území, které nás fascinuje nejen svou krásou, ale také různorodostí. Jednou z věcí, které Evropu charakterizují, jsou její různé země a státy, každý s vlastní jedinečnou identitou a samozřejmě i vlastní vlajkou.
Kolik evropských vlajek vlastně znáte? Pojďme to zjistit. Připravili jsme pro vás kvíz, ve kterém se budete pokoušet uhodnout, ke které zemi nebo státu patří daná vlajka.
Kvíz si můžete zahrát na tomto odkazu. Těšit se můžete na šestnáct vlajek a pokud vám některá bude dělat potíže, můžete dočíst tento článek, ve kterém naleznete nápovědu.
Předpokládáme, že nebudete k tomuto kvízu potřebovat nápovědu, ale kdyby přece, malou vám poskytneme. Tyto řádky tedy čtěte pouze v případě, že potřebujete pomoci.
Vlajkou číslo 1 se může chlubit země, která je naším západním sousedem. Následuje země z jihu, která leží u Jaderského moře, přes který to nemá příliš daleko do Itálie.
Země číslo 3 je jejím sousedem a může se chlubit více než 3 000 ostrovy. Další stát leží spíše na severu a z východu sousedí s Ruskem. To následující země souseda nemá, jelikož je ostrovem.
Šestým v pořadí je jedna z největších zemí Evropy, která má na svém území taktéž nejvyšší horu starého kontinentu. V další zemi naopak příliš velké kopce nenajdete, nejvyšší bod totiž nepřesahuje ani 200 metrů.
V pořadí osmý stát je opět severnější a taktéž sousedí na své východní straně s Ruskem. Následující vlajka by vám potíže dělat neměla, v podstatě se jedná o naše největší přátele, se kterými jsme kdysi zemi sdíleli.
Desátou vlajku má stát, jenž se vyznačuje zejména tím, že je vždy neutrální. Země další na řadě neexistuje dlouho, byla ještě v tomto století spojena se Srbskem. Následuje jedna z těch chudších zemí v tomto kvízu, leží na balkánském poloostrově.
Kvíz se pomalu blíží ke konci a země s číslem 13 vás možná mohla mírně poplést. Nejedná se totiž o Polsko, které má barvy opačné, nýbrž o malou zemi, která se skrývá ve Francii.
Další zemi najdeme vedle Velké Británie, kousek od ní se nachází i další v pořadí, kde taktéž nenajdeme žádné velké kopce. Kvíz uzavírá severní země, která je známá i díky skupině ABBA.
Zdroj: Sporcle, Wikipedia
Zajímavosti
Největší letecké katastrofy: Záhadný zánik letu AF 1611. Pozůstalí čekají přes půl století na vysvětlení
Když někdo zmíní 11. září, drtivá většina lidí ho spojí s tragédií newyorských „dvojčat“ World Trade Center v roce 2001. Menší počet lidí uvede krvavý vojenský puč generála Pinocheta v Chile (1973), ale nejspíš jen Francouzi a pár zasvěcených zamíří do roku 1968.
Když někdo zmíní 11. září, drtivá většina lidí ho spojí s tragédií newyorských „dvojčat“ World Trade Center v roce 2001. Menší počet lidí uvede krvavý vojenský puč generála Pinocheta v Chile (1973), ale nejspíš jen Francouzi a pár zasvěcených zamíří do roku 1968.
Na letišti Campo dell’Oro v Ajacciu (ostrov Korsika) se onoho středečního dopoledne chystal k letu Air France 1611 stroj Caravelle Sud Aviation SE-210 III. Toto nesmírně populární letadlo s atypickými trojúhelníkovými okénky bylo zbrusu nové. První let absolvovalo v témže roce a jeho nálet činil 1000 hodin.
Nebyla před ním nijak dlouhá cesta. Přibližně 230 km i s ohledem na vrtochy počasí mělo zdolat v čase kratším 40 minut a 89 cestujících, mezi nimiž bylo třináct dětí, nepředpokládalo žádné potíže. V kokpitu seděl třiatřicetiletý kapitán Emile Duvinage s navigátorem Juanem Rogerem, o cestující se staraly tři letušky v čele se stewardem Michelem Gérardem. Z Ajaccia odstartovalo letadlo devět minut po desáté hodině.
RYCHLÝ ZÁNIK
V 10:30 se Caravelle blížila k Azurovému pobřeží Côte d’Azur Airport a chybělo jí několik minut do přistání, když kapitán informoval řídící věž o blíže neupřesněných problémech. Oznámil stav nouze a žádal okamžité přistání mimo pořadí. O minutu později už hlásil požár na palubě a opakoval svůj požadavek. Nice mu umožnilo sestup do hladiny 2000 stop (610 metrů).
V 10:32 se z Caravelly ozvalo poslední hlášení: „Nemůžeme nic dělat, jestli to takhle půjde dál, zřítíme se!“ Pak se AF 1611 odmlčel a v podle záznamů v 10:34 dopadl na mořskou hladinu u Cap d’Antibes. Nikdo z 95 osob na palubě nepřežil.
Rozeběhlo se pátrání, ale od samotného počátku neprobíhalo standardním způsobem, takže vyvolávalo stále více otazníků. Zpočátku byla tato skutečnost připisována přítomnosti generála René Cognyho mezi cestujícími. Čtyřiašedesátiletý veterán II. světové války, vězeň v koncentračních táborech, účastník bojů v Indočíně a Alžírsku, byl velitelem armádního sboru a stal se známý svým právním sporem s nadřízeným generálem Henri Navarrem, proto byla jako jedna verze zvažována snaha o jeho odstranění. Ačkoliv první verdikt vyšetřovatelů byl vysloven poměrně záhy, proces se protahoval a s ním se hromadily otázky, zda celá katastrofa neproběhla docela jinak.
NEŠŤASTNÁ NÁHODA?
První poznatky zveřejněné pověřenou komisí hovořily o požáru v pravé zadní části Caravelly. Na přesném důvodu jeho vzniku se odborníci neshodli. Příčinou mohl být vadný ohřívač vody, stejně tak nepozorný cestující na toaletě, jenž odhodil hořící nedopalek cigarety do papírového sáčku v odpadkovém koši.
Nakonec francouzské ministerstvo dopravy po více než čtyřech letech v prosinci 1972 konstatovalo, že letadlo skutečně havarovalo v důsledku požáru na zádi, v jehož důsledku pilot ztratil vládu nad řízením, a kategoricky vyloučilo jakýkoli jiný scénář. Jako důkaz uvedlo, že tomu napovídá stav vylovených trosek z mořského dna a srovnání s dřívější podobnou nehodou. Celý případ byl pak procesně uzavřen v roce 1973.
Ale už tady se začaly ozývat první nedůvěřivé hlasy. Hledání trosek totiž probíhalo za účasti zpravodajských služeb a francouzské armády, navíc veškeré fragmenty Caravelly byly okamžitě zabaveny vojenskými úřady. To jenom podpořilo teorii, že zánik letadla má na svědomí armáda, když ho zasáhla střelou ze země. Navíc unikla zpráva, že na palubě zničeného stroje byly zaregistrovány nepoužité hasicí přístroje. Kdyby pouze hořela kuchyňka nebo toaleta, asi by se posádka pokusila požár eliminovat. Takhle opravdu spíš leccos naznačovalo, že smrtelná rána přišla zvenčí.
ZAPÍRÁNÍ!
Armádní složky kategoricky popřely, že by v době letu probíhala ve zmíněné oblasti jakákoli aktivita. Na ostrově Levante sice Francouzi měli raketovou základnu, ale v den letu neměla podle velení v plánu žádnou aktivitu. Proč tedy ani na vyžádání nebyly k dispozici žádné dokumenty, jako by nikdy neexistovaly?
Pozůstalí obětí letu se nikdy nesmířili s tvrzením, v jehož závěrech byly značné trhliny. Nikdy se nevzdali své snahy dopídit se pravdy. Po dlouhých tahanicích založili bratři Jacques, Mathieu a Louis Paoliovi, jejichž rodiče zahynuli v letadle, Sdružení rodin obětí (Association des familles des victimes de la Caravelle Ajaccio-Nice). Najali si právní poradce a pustili se do pátrání.
Byl to běh na dlouhou trať, neboť až v závěru první desetiletky 21. století byla jejich snaha korunována. Na základě dostupných vojenských záznamů – větší část byla stále ještě utajována – se podařilo zjistit, že armáda neuvedla pravdivý údaj. Ve dnech 9. – 13. září 1968 v oblasti probíhalo cvičení a dokumenty uváděly „záznamy o střelbě.“ O zmizení dokumentárních fotografií už byla řeč, leccos naznačuje i fakt, že loď francouzského námořnictva operující u Le Suffren měla v palubním deníku záznam z 11. září 1968 vytržený. Stejně tak „záhadně“ data z letového zapisovače byla v případě letu AF 1611 nečitelná, ačkoliv všechny předchozí se podařilo z černých skříněk bez potíží rekonstruovat.
SVĚDCI
Po čtyřiceti letech se navíc objevila závažná svědectví. Například Alain Frasquet, bývalý zvukový inženýr stanice ORTF uvedl, že v osudný den pořizoval jeho štáb v Centre d’essais de lancement de missiles Méditerranée (CELM – Centrum středomořských střel) v Mont-Agnel dokument. Dva technici zaznamenávali činnost v hlavním sále, když zavládl zmatek a spontánní výkřiky: „En merde, ztratili jsme ji!“ Vzápětí byl štáb ORTF vyzván, aby místnost opustil a veškerý pořízený materiál mu byl zabaven.
Dalším svědkem byl třiasedmdesátiletý rybář Etienne Bonnet: „Pozoroval jsem dalekohledem sviňuchy, ty velké ryby. Pak jsem si všiml Caravelle, jak pomalu klesá k Nice. Viděl jsem ji opravdu výborně. Najednou do stroje na úrovni levého motoru něco zvenčí narazilo, taková modrá čára. Vypukl požár a letadlo se mírně naklonilo na pravou stranu, pak všechno explodovalo. Ohnivá koule splynula s nebem. Pak už jen padaly trosky do moře.“
Závažné svědectví podal i Bernard Famchon: „Na přelomu února a března 1970 jsem sloužil u 40. dělostřeleckého pluku v Châlons-en-Champagne. Jednou večer, když jsme popíjeli, se jeden kolega zničehonic rozplakal a začal se zpovídat. Sloužil u baterie protiletadlových raket a přiznal, že jejich střela země-vzduch poslala do moře let AF 1611.“ Zaměstnanec Ministerstva letectví v Pařížil měl další poznatek. Pan Jean Machon viděl na vlastní oči dálnopis, v němž bylo potvrzeno sestřelení Caravelle armádní střelou: „Probíhalo cvičení a zkušební raketa země-vzduch bez bojové hlavice z nějakého důvodu zasáhla civilní letadlo.“
Korunním svědkem se však stal Michel Laty, někdejší armádní písař. „Místo naprogramovaného cíle jsme skutečně zničili pravidelný komerční let,“ připustil v květnu 2011 s tím, že o raketě odpálené z CELM pořídil na námořní prefektuře v Toulonu záznam podléhající utajení.
Všichni zmínění na celkem logickou otázku, proč tak dlouho mlčeli, odpovídali shodně. Báli se, jaké by jejich přiznání mělo následky, zmínili dokonce obavy o život. Potvrzuje to i důvěrný dokument, na nějž bratři Paoliové narazili. Nejmenovaný člen vyšetřující komise připouští, že na něj byl vyvíjen jistý nátlak a zmiňuje dokonce obavy o svou bezpečnost. „Všechno naznačuje, že jisté kruhy hodlaly skrýt skutečnou příčinu tragédie. Potvrzují to i další svědectví, která jsme v posledních týdnech obdrželi. Pocházejí z celé Francie, od lidí, kteří se sotva mohou navzájem znát. Nám nejde o peníze, pouze o zadostiučinění,“ vysvětlil Louis Paoli.
BEZ KONCE?
Podle informací Paula Sollacara, právníka zastupující pozůstalé po obětí, prokuratura v Nice v čele s Ericem de Montgolfierem povolila na základě těchto svědectví opětovné vyšetření důkazů a jejich upřesnění. Jenže další měsíce plynuly a nic se nedělo. Proto se u opět bedlivě sledovaného případu začaly objevovat až cynické názory, že „někdo“ má zájem na protahování a oddalování případu, dokud svědci nesejdou ze světa přirozenou cestou.
Ostatně jeden důkaz to svým způsobem dokládá. Onen klíčový svědek Michel Laty půl roku po své výpovědi v noci na sobotu 11. prosince 2011 zemřel. Měl trpět dlouhodobou nemocí a dalo se předpokládat, že jí podlehne, ale přesto mu nebylo umožněno oficiálně vypovídat.
Paul Sollacaro a Stéphane Nesa, právníci Sdružení, neustále požadují poskytnutí důkazů, co se vlastně u Azurového pobřeží stalo. „Chceme dosáhnout rozhodnutí, aby ministerstvo spravedlnosti umožnilo vylovení dalších trosek ze dna a mohli jsme tak zjistit příčinu neštěstí. Zda to byl požár nebo sestřelení. Naši klienti jenom chtějí znát příčinu, nejde jim o žádné odškodnění, ale stát odmítá jakoukoli komunikaci. To rodiny dlouhodobě deptá,“ uvedl Nesa a poté zveřejnil i dopis, který Sdružení poslalo jménem Mathieua Paolilo 24. července 2012 prezidentu Francie Françoisu Hollandovi.
Poslední zprávy krátce po 50. výročí tragédie naznačují, že justice doporučila u spisů zrušení klasifikace „přísně tajné“ a provést přezkum celého vyšetřování. Prezident Emmanuel Macron tento požadavek podpořil a osobně rodinu Paoliovu o svém rozhodnutí informoval. Jenže před několika dny jsme si připomněli 55. výročí katastrofy a na oficiální zveřejnění verdiktu se stále čeká, ačkoliv všem už je téměř bez pochybností jasné, jak k ní došlo.
Zdroje: wikipedia, Le Figaro, The Guardian
-
Celebritypřed 1 týdnem
Senzační výkon! 12letý chlapec takto oslnil porotu v Česko Slovensko má talent, Kozub jej poslal přímo do finále
-
Lifestylepřed 1 týdnem
Kvíz: Jaké jsou národnostní menšiny v České republice? Otestuje své znalosti
-
Lifestylepřed 1 dnem
Sendvičovou generaci ohrožuje únava i ztráta psychického zdraví. Jak se bránit vyhoření?
-
Kulturapřed 2 týdny
Penisový festival, ve Španělsku skáčou muži přes novorozeňata. Podívejte se na 5 bizarních světových svátků