Spojte se s námi


Lifestyle

Nebezpečný trend bělení kůže: stojí mnoho peněz, zdraví i životy. V dlouhodobém měřítku je pro tělo destruktivní

Touha po světlé pleti je v zahraničí mnohamiliardovým byznysem. Na počátku všeho však stála snaha pomoci lidem s kožním onemocněním. Poté, co trh zaplavily nekvalitní produkty s pochybným složením, vznikl problém, který je třeba řešit.

Publikováno

dne

Touha po světlé pleti je v zahraničí mnohamiliardovým byznysem. Na počátku všeho však stála snaha pomoci lidem s kožním onemocněním. Poté, co trh zaplavily nekvalitní produkty s pochybným složením, vznikl problém, který je třeba řešit.

Čím světlejší tím lepší

Prapočátek bělení kůže se datuje pár desítek let zpátky. Příčinou této touhy je údajně vliv kolonialismu a otroctví. Výsledkem toho je mezi tmavými lidmi velice rozšířená domněnka, že světlejší pleť znamená moc a bohatství. Nicméně ti, kteří kolonialismus nezažili mohou mít pro bělení kůže spoustu jiných důvodů. Často se uvádí diskriminace, rasismus nebo komplex méněcennosti. Velký vliv mají samozřejmě také média a reklama.

Jako v každé době, i v té dnešní se na jednotlivce (zejména na ženy) vyvíjí tlak, aby se co nejvíce přiblížili ideálu krásy. Každý je však jiný a pro většinu lidí je těžké docílit toho, aby se podobali danému obrazu dokonalosti. Vedle bělení kůže můžeme poukázat například na extrémní diety pro dosažení vyhublosti.

Bělicí krémy vydělávají miliardy

Rostoucí trend bělení kůže vydělává ohromné částky peněz v zemích jako Indie, Japonsko, Filipíny, karibské oblasti, většina afrických zemí, Latinská Amerika a Čína. Jen ve zmíněné Číně dosáhlo množství prodaných bělicích krémů hodnoty 5,6 miliard dolarů – a to jen za rok 2016.

Původní záměr byl léčení kožních nemocí

Jednou z „výhod“ je použití této procedury jako způsobu léčby různých kožních onemocnění (což byl pravděpodobně původní účel). Jedním z nich je například vitiligo, kvůli němuž dochází k úbytku pigmentu a na těle se tak vytvářejí nevzhledné skvrny. Dále se s pomocí bělení dá eliminovat viditelnost jizev, stařeckých skvrn nebo znamének.

Dlouhodobé bělení paradoxně způsobuje tmavnutí

Je třeba zmínit, že jedno vybělení kůže nestačí, protože tato procedura není trvalá. To, jak se tělo postupně zbavuje chemikálií z bělidel zapříčiní opětovný návrat původního zabarvení pokožky. Byly však pozorovány i případy exogenní ochronózy (jednoduše se jedná o hnědé zbarvení zevní tkáně). Dlouhodobé používání bělicích krémů tak může mít za následek nevratné ztmavnutí kůže především na kloubech prstů nohou i rukou, na uších a v oblasti hýždí.

Jedním z častých nežádoucích účinků je tzv. pandí efekt, kdy se kolem očí důsledkem hyperpigmentace vytvářejí tmavé skvrny. Takto postižená kůže navíc vypadá jako popáleniny, takže rozhodně není v původním stavu jako před bělením. Nekvalitní bělicí krémy mohou zbarvit pleť do nezdravě šedého nebo červeného odstínu. Nehezký vzhled je však pouze jedním zmíněným negativem.

Některé z preparátů poškozují nejen kůži, ale i psychiku

Bělicí krémy fungují na bázi redukce melaninu, což je hnědý až černý pigment, který funguje jako ochrana před UV zářením. Některé preparáty mohou obsahovat rtuť, jejíž hromadění v těle způsobuje otravu. Ta s sebou samozřejmě přináší řadu vážných zdravotních obtíží jako například selhání ledvin, zjizvení kůže, snížení obranyschopnosti kůže vůči plísňovým a bakteriálním onemocněním nebo poškození periferního nervového systému (dochází ke svalové slabosti, objevují se bolesti a brnění a ztrácí se schopnost koordinace pohybů, což může mít za následek i časté pády). 

Otrava rtutí vyvolává i řadu psychických problémů, mezi než patří úzkost, deprese i psychózy (s těmi jsou spojeny halucinace, paranoidní bludy, neklid a agresivita). Vedle rtuti se do bělicích krémů přidává i látka zvaná hydrochinon. Koncentrace hydrochinonu v bělicích preparátech by neměla přesáhnout 2 %. Doporučená délka použití těchto krémů je maximálně tříměsíční, jinak se zvyšuje riziko výskytu nežádoucích účinků. Právě příliš vysoká hladina hydrochinonu může způsobit již zmíněnou hyperpigmentaci, někdy také červené skvrny, dehydrataci a loupání pokožky i nepříjemné pálení. Otoky, svědění a jiné alergické reakce nejsou výjimkou.

Osvěta

Stejně jako je tomu u kouření cigaret nebo zneužívání drog, i v tomto případě je důležitá osvěta. Například na Jamajce funguje svépomocná skupina žen, které se bělení kůže po letech vzdaly a samy chtějí pomoci mladým dívkám, aby se naučily mít rády samy sebe, takové jaké jsou. Občas mnohé z nich mohou ukázat, jaké negativní dopady mělo dlouhodobé bělení na jejich vzhled i celkové tělesné a psychické zdraví.

Zdroj: healthline.com, verywellhealth.com, wikipedia.org, Masarykova univerzita, Univerzita Karlovy

Oblíbené