Cestování
Navštivte malebnou vesnici Rejvíz. Podle legendy má nedaleké Mechové jezírko i své strašidlo
Dřevěná vesnice Rejvíz je spolu s horou Praděd považována za nejkrásnější místo v Jeseníkách. Náhorní plošina s malebnými hrázděnými domy, obklopená loukami a lesy, připomíná pohádku a nedaleko leží unikátní přírodní rezervace v podobě Malého a Velkého mechového jezírka. Znáte?

Dřevěná vesnice Rejvíz je spolu s horou Praděd považována za nejkrásnější místo v Jeseníkách. Náhorní plošina s malebnými hrázděnými domy, obklopená loukami a lesy, připomíná pohádku a nedaleko leží unikátní přírodní rezervace v podobě Malého a Velkého mechového jezírka. Znáte?
Vyřezávané židle z hostince Rejvíz
Největší atrakcí v Rejvízu, nejvýše položené obci ve Slezsku (780 metrů nad mořem), je muzeum tkaní vedle kostela a hostince Rejvíz. Do roubeného hostince z roku 1795 jezdí lidé z celé Evropy, aby si prohlédli sbírku originálních ručně vyřezávaných židlí s opěradly ve tvaru lidských postav i s podobou návštěvníků. Dnes tyto židle vyrábějí na zakázku, ale málokdo ví, že tradici založil na začátku 20. století tehdejší majitel hostince, pan Brauner, jesenický tesař.
Z Rejvízu k Mechovému jezírku
Rejvíz je dobrým výchozím bodem pro pěší turistiku, cyklistiku a zimní běžecké lyžování. Jedním z oblíbených turistických cílů je Velké Mechové jezero, největší rašeliniště na Moravě, které vzniklo před 6000–7000 lety. Vrstva rašeliny v něm dosahuje výšky až 3 metrů. Nedaleko od něj leží Malé Mechové jezero, které je však zarostlé a veřejnosti nepřístupné. Bažinatá oblast tajemných černovodních jezer je prokládána dřevěnými chodníky, ztrácejícími se v šeru lesa – to chrání vzácnou přírodní rezervaci před poškozením a umožňuje výlety kolem ní pouze pěšky!
Velké a Malé mechové jezero jsou rašelinová jezera v Národní přírodní rezervaci Rejvíz, která se nachází v nadmořské výšce 720 až 770 metrů. Jedinečnost tohoto místa je dána jeho geologickou historií a klimatem.
Průměrná roční teplota je 5,6 °C. Léto je velmi krátké – pouze 15 dní v roce (průměrná denní teplota nad 15 °C). Zima trvá asi 4 měsíce s průměrnou denní teplotou pod 0 °C. A protože je celá oblast velmi chladná, je také velmi bohatá na srážky (roční úhrn je 1400 mm, přičemž dvě třetiny spadnou do vegetačního období). Z toho je zřejmé, že Rejvíz a jeho klimatické podmínky se příliš neliší od oblastí v nejsevernějších částech naší planety – skutečné tundry.
Další zajímavosti
Rašeliništní jezera Rejvíz jsou rozšířeným typem vřesoviště, a to díky vhodné konfiguraci terénu, která zajišťuje dostatečné zadržování vody na jeho nepropustné spodní vrstvě. Původní smrkový les v důsledku silného podmáčení odumřel a nakonec byl nahrazen smolníkovými lesy. Ty dorůstají až 15 metrů a dosahují maximálního stáří 200 let. Současně došlo k dalšímu intenzivnímu růstu mechu a tvorbě rašeliny.
Velké mechové jezerírko se nachází uprostřed západního jádra rašeliniště. Roste zde malá masožravá rostlina zvaná rosnatka okrouhlolistá. Vyskytuje se zde i mnoho vzácných druhů živočichů. Nedávné výzkumy zjistily, že rašeliniště Rejvíz patří k nejbohatším rezervacím s výskytem rozmanitých ´druhů pavouků, vzácných druhů žab a čolků.
Aby se přijíždějící turisté o této lokalitě dozvěděla více, otevřela Správa CHKO Jeseníky novou naučnou stezku vedoucí středem rezervace. Stezka je dlouhá 2,2 km a má 5 zastávek s grafikou a texty o hlavních fenoménech lokality.
Přízraky Rejvízu
Obě dvě mechová jezírka mají i svoji legendu-strašidlo. Jde o přízrak (ducha) pastýře Gilla, jež má zvláštní pochmurný charakter. Některé legendy ho zobrazují jako malého pastýře, v jiných je to děsivý starý muž, který se po bažinách toulá promrzlý a hladový a volá o pomoc.
Nedoporučuje se odpovídat na volání jezerního pastýře a kdokoli se nad ním náhodou slituje a zavolá zpět, do roka zemře. Říká se, že každého, kdo se k němu odváží přiblížit, Gill stáhne do bezedné bažiny. Duch tak pouze „ohrozí“ ty, co sejdou ze stezky. Je tedy potřeba se držet vyhrazených míst. Mimochodem, u hostince je k vidění spolu s vyřezávanými židlemi i dřevěná socha pastýře Gilla.
Další legenda říká, že když se podíváte do temné vody jezera, uvidíte věž legendárního města Hunohradu. Jeho obyvatelé údajně vyhnali misionáře Cyrila a Metoděje, a proto se toto město ztratilo v hlubinách jezerní bažiny.
Zdroje: www.priessnitz.cz, Historický lexikon obcí České republiky, PECHÁČEK, J. Toulky po Jeseníkách a Oravě.

-
Filmy a seriálypřed 1 týdnem
Kvíz: Dokážete doplnit jména známých českých herců?
-
Hudbapřed 2 dny
Kvíz: Dokážete doplnit jména známých českých zpěváků?
-
Reality showpřed 2 týdny
Uvidíme zápas Vémoly s Bendou? Terminátor není proti, Novotný z Oktagonu reaguje
-
Zajímavostipřed 5 dny
Kvíz: Přiřaďte evropská města ke správné zemi