Spojte se s námi


Filmy a seriály

Napoleon Ridleyho Scotta: Byl francouzský vojevůdce skutečně monstrum?

Pár měsíců před očekávaným vydáním jeho velkofilmu Ridley Scott rozzlobil Francouze výroky, kde přirovnává Napoleona k Hitlerovi a Stalinovi. Jak Napoleona Bonaparte vnímají francouzi?

Publikováno

dne

Pár měsíců před očekávaným vydáním jeho velkofilmu Ridley Scott rozzlobil Francouze výroky, kde přirovnává Napoleona k Hitlerovi a Stalinovi. Jak vlastně Napoleona Bonaparte vnímají Francouzi?

Britský veterán kinematografie zahájil své propagační tažení. Snímek Napoleon vstoupí do kin letos v listopadu, v jednom z rozhovorů Scott prozradil že nesestříhaný snímek má velkolepých 270 minut. Ve finální verzi shlédneme epický příběh vzestupu císaře v podání Joaquina Phoenixe se zaměřením na jeho nestabilní vztah s první manželkou Joséphine hranou Vanessou Kirby.

I když zbývají měsíce do uvedení filmu na plátna kin, rozhovory ohledně životopisného trháku začaly zostra a to i díky výrokům režiséra. Scott se v jednom z rozhovorů vyjádřil takto: „Porovnávám [Napoleona] s Alexandrem Velikým, Adolfem Hitlerem, Stalinem. Poslouchejte, má na krku spoustu špatných sr…,“ prohlásil a vysvětlil svůj pohled na postavu. To ovšem zvedlo ze židlí hrdé Francouze, kteří stále Napoleona vnímají i jako hrdinu.

„Hitler a Stalin nevybudovali nic a způsobili jen zkázu,“ řekl listu The Telegraph Pierre Branda, akademický ředitel Fondation Napoléon.

Thierry Lentz z Fondation Napoléon ve stejném díle řekl: „Napoleon nezničil ani Francii, ani Evropu. Jeho odkaz byl následně oslavován, přijímán a rozšiřován.“

Napoleon Bonaparte a jeho stopa

Napoleon, brilantní vojenský velitel a taktik, se chopil moci v roce 1799 během politické nestability za Francouzské revoluce. Obdivovatelé říkají, že udělal z Francie více meritokratickou zemi, než byla za předrevolučního režimu. Centralizoval vládu, reorganizoval bankovnictví, přepracoval školství a zavedl napoleonský zákoník, který transformoval právní systém a sloužil jako vzor pro mnoho dalších zemí.

Ale také vedl řadu krvavých válek po celé Evropě a založil říši, která v době svého největšího rozkvětu sahala od Pyrenejského poloostrova až po Moskvu. V roce 1812 byly jedinými oblastmi Evropy osvobozenými od jeho kontroly, přímou vládou, loutkovou vládou nebo prostřednictvím spojenectví, Británie, Portugalsko, Švédsko a Osmanská říše. Nakonec byl poražen v roce 1815 aliancí národů vedenou Británií v bitvě u Waterloo.

Různorodost názorů

Philip Dwyer, profesor historie na University of Newcastle v Austrálii a autor třísvazkové biografie Napoleona, má názor následující. „Můžete vést debatu o tom, zda Napoleon byl tyran nebo ne. Já bych se přikláněl k tyranoviy ale rozhodně to nebyl Hitler nebo Stalin, dva autoritativní diktátoři, kteří brutálně utlačovali svůj vlastní lid, což mělo za následek miliony mrtvých.“

Francouzská novinářka a Anne-Elisabeth Moutet souhlasí, že Napoleon není srovnatelný s Hitlerem nebo Stalinem. „On [Napoleon] neměl koncentrační tábory,“ řekla BBC Culture. „Nevyčlenil menšiny pro vyhlazení. Ano, byla tam dotěrná politická policie, ale obyčejní lidé si mohli žít, jak chtěli, a říkat, co chtěli.“

Zdroje: bbc.com

Oblíbené