Spojte se s námi


Technika

MidJourney vs. OpenAI Dall-E 2 aneb Souboj nástrojů, které pomocí AI generují obrázky na základě textu

Raketový růst nástrojů, které pomocí AI generují obrázky na základě textu, vám jistě neunikl. Dnes se podíváme na souboj dvou lídrů MidJourney a OpenAI Dall-E 2, kteří aktuálně diktují tempo.

Publikováno

dne

Raketový růst nástrojů, které pomocí AI generují obrázky na základě textu, vám jistě neunikl. Dnes se podíváme na souboj dvou lídrů MidJourney a OpenAI Dall-E 2, kteří aktuálně diktují tempo.

Výzkumný projekt Midjourney těží z lidské představivosti, která již v tomto roce představila světu nesčetně mnoho obrázku, jež byly vytvořeny pomocí umělé inteligence generující obrázky na základě textu.

Ten, kdo chce MidJourney využívat, tak se musí přihlásit na platformu Discord, kde následně můžete pomocí příkazů generovat obrázky. Pouze předplatitelé pak mohou využívat vygenerované obrázky i ke komerčnímu využití.

To sebou samozřejmě nese nemalé problémy s autorskými právy, jelikož tyto projekty samozřejmě využívají algoritmy, které někde musí vzít, tedy na internetu. Právě díky práci všech umělců, kteří svá díla zveřejnili na internetu pak mohou MidJourney a další projekty fungovat.

Jeden případ jsme mohli sledovat v případě komiksu Zarya of the Dawn od Kris Kashtanové, která svou hlavní hrdinku vygenerovala pomocí MidJourney, a to na základě podoby herečky Zendava. Spor vznikl tehdy, když si chtěla nárokovat autorská práva.

Tento příklad jistě není první, ani poslední, s nímž se budeme v následujících dnech potýkat, když se volá po rychlém řešení a regulaci AI, což ovšem nemusí přijít dostatečně brzy, stejně jako tomu bylo u Facebooku a dalších dnes již velmi vlivných společností.

Zrovna tak se vyvíjí DALL-E 2 od společnosti OpenAI, které od prosince plní titulní stránky novin, když vyvolává mnoho rozpaků a otázek.

DALL-E 2 nenabízí předplatné, ale vygenerovaný obrázek v rozlišení 1024×1024 px vás přijde na 0.02 dolaru.

MidJourney dělá ohromné pokroky a jejich pátá verze svět opravdu uhranula. Zrovna tak se ale můžeme vyjádřit o DALL-E 2, který je mnohými hodnocen lépe, co se realistické stránky věci týče.

Zdroj: Wikipedia, Twitter, MidJourney, OpenAI

Oblíbené