Spojte se s námi


Cestování

Máte v cestovní lékárničce vše potřebné? Poradíme vám 3 věci, bez kterých už nikdy na cesty nevyrazíte

Léto je v plném proudu a s ním i zasloužená dovolená. Ať už vyrazíte k moři, do hor nebo na chatu, nezapomeňte si přibalit cestovní lékárničku. Její obsah pak závisí na tom, s kým a kam cestujete, přičemž k tomu vám navíc přidáme několik tipů z moderní medicíny, které vám pomohou vyřešit nejednu zdravotní příhodu.

Publikováno

dne

Léto je v plném proudu a s ním i zasloužená dovolená. Ať už vyrazíte k moři, do hor nebo na chatu, nezapomeňte si přibalit cestovní lékárničku. Její obsah pak závisí na tom, s kým a kam cestujete, přičemž k tomu vám navíc přidáme několik tipů z moderní medicíny, které vám pomohou vyřešit nejednu zdravotní příhodu.

Základní výbava

Zatímco naše maminky a babičky měly vždy po ruce peroxid vodíku a lahev slivovice pro pořádnou dávku dezinfekce zevnitř i zvenčí, dnešní cestovatelé mají tolik možností, že rozhodně neuškodí udělat si v nich trochu pořádek.

Vždy je dobré mít v lékárničce lék na bolest a teplotu, na průjem a nosní kapky. Na trhu je nepřeberné množství již vyzkoušených přípravků, stačí si jen vybrat.

U léků na bolest volte dvě různé léčivé látky. V lékárně vám nejčastěji doporučí léky s obsahem paracetamolu (Paralen, Panadol) a ibuprofenu (Apo-Ibuprofen, Ibalgin nebo Brufen). Vždy však postupujte podle instrukcí v příbalovém letáku.

Vyčistit a překrýt jedním tahem

Mezi nejčastěji ošetřovaná zranění patří rozhodně odřeniny a řezné rány. Vyplatí se nepodcenit přípravu a vybrat si kvalitní dezinfekční přípravek. V posledních letech na trhu přibylo několik produktů, které zastanou práci dezinfekce i krytí rány v jednom. Sáhnout můžete třeba po Acutolu nebo Alfasilveru. Ušetříte si tak lepení náplastí a její následné strhávání.

Náplastem odzvonilo, zkuste vlhké hojení

Pokud je rána hlubší nebo je na místě, kde ji potřebujete překrýt, například sedřené paty z nevhodně zvolené obuvi, máte opět několik možností, jak situaci vyřešit. Po dezinfekci můžete ránu přelepit náplastí a statečně kulhat dál. Nebo využijte moderní metody vlhkého hojení ran.

Přidejte do vaší lékárničky jeden nebo dva plátky hydrokoloidního krytí na rány. Aplikujte ho ihned po dezinfekci a osušení místa. Výborně funguje například Granuflex.

Tip: před nalepením plátek chvíli zahřívejte v dlaních, lépe potom přilne ke kůži. Nechte kolem rány přesah 1-2 cm. Správně aplikované krytí vydrží na ráně i několik dní, urychlí proces hojení a sníží bolestivost.

Domácí CRP test

Někteří cestovatelé do svých lékárniček přidávají antibiotika. V lepším případě někde seženou nové balení, v tom horším vezmou zbytky nevyužívaných tablet se slovy „pro strýčka Příhodu“. V tomto místě rozhodně zpozorněte, v žádném případě není vhodné si pro sebe naordinovat léky na předpis bez konzultace s lékařem.

Místo výše zmíněných antibiotik zabalte domácí CRP test. Je k zakoupení v lékárnách nebo na internetu. Tento test slouží k odlišení bakteriální infekce od virové. V případě virové infekce nasaďte běžné léky podle vašich příznaků. Pokud test označí váš výsledek za bakteriálního původu, kontaktujte vašeho lékaře, který vás vyšetří a nasadí správná antibiotika.

Štěstí přeje připraveným

Rozhodně se vám vyplatí nepodcenit přípravu a promyslet obsah vaší lékárničky. Pokud potřebujete pomoci s výběrem, odborníci v lékárně vám rádi poradí a vy si budete jistí, že vás na dovolené nečeká nepříjemné překvapení.

Zdroj: alfasilver.cz, acutol.cz, convatec.cz

Oblíbené