Spojte se s námi


Novinky

Loňské tornádo na Moravě bylo jedním ze čtyř takto silných na světě, v Evropě patří k rekordním

Publikováno

dne

Je to přesně rok. Pouze jeden server varoval dopředu o tom, že by na jižní Moravě mohlo ojediněle dojít k výskytu tornáda. Téměř nikdo však předpovědi nevěřil, naopak. Jenže předpověď se bohužel vyplnila a to v mnohem horší míře, než si kdo dokázal představit.

24. červen 2021 se navždy zapíše do kronik. Přesně v tento den se totiž jižní Moravou prohnalo tornádo o síle F4 podle Fujitovy stupnice. Nejsilnější tornáda dosahují na stupnici síly F5.

Přírodní živel řádil na rozloze o velikosti téměř 22 kilometrů čtverečních, v některých místech dosahovalo rychlosti až 300 km/h. Katastrofa si vyžádala 6 obětí a stovky zraněných.

Nyní server Evropské laboratoře pro výzkum silných bouří zveřejnil zprávu, která analyzuje a hodnotí sílu tornáda, které se jižní Moravou prohnalo. Na zprávě spolupracovali týmy z meteorologických služeb, soukromé společnosti, univerzity a amatérští meteorologové.

Ze zprávy pak vyplývá, že ve světě byla mimo Moravu jen tři takto silná tornáda. „Bohužel nás toto tornádo zařadilo na smutnou třetí příčku v počtu obětí tornád ve světě hned za USA a Čínu,“ vyjádřil se pro ČTK spoluautor studie David Rýva z radarového oddělení ČHMÚ.

Největší šířku pásu škod (590 metrů) způsobilo podle meteorologů tornádo v obci Hrušky. Zde tornádo dosáhlo až třetího stupně Fujitovy stupnice. Stejně tak tomu bylo v sousední Moravské Nové Vsi.

„Poté se tornádo začalo zužovat, ale nabíralo na síle. Sousední obec Mikulčice tak zasáhlo největší silou z celé své dráhy a právě zde bylo nalezeno největší množství škod odpovídajících stupni IF4 (podle nové mezinárodní Fujitovy stupnice),“ dodal Rýva.

V Hodoníně tornádo zesláblo na druhý stupeň a v Pánově pak ještě zesláblo o jeden stupeň. Přírodní živel pak zanikl v lesích u Ratíškovic.

Zdroj: ČHMÚ, ESSL

Oblíbené