Spojte se s námi


Zajímavosti

Lidmi uctívaný Imhotep. Byla tato historická postava skutečná? 

Tohoto vizionáře své doby, který se objevil ve filmovém průmyslu, nevylíčili v zrovna pozitivním světle. Film ho představil jako člověka s magickými schopnostmi a touhou po moci. Ve skutečnosti byl Imhotep mnohostranně talentovaný. Byl knězem, stavitelem, soudcem a rádcem krále. Ale jaký byl vlastně jeho pravý charakter?

Publikováno

dne

Tohoto vizionáře své doby, který se objevil ve filmovém průmyslu, nevylíčili zrovna v pozitivním světle. Film ho představil jako člověka s magickými schopnostmi a touhou po moci. Ve skutečnosti byl Imhotep mnohostranně talentovaný. Byl knězem, stavitelem, soudcem a rádcem krále. Ale jaký byl vlastně jeho pravý charakter?

Pojďme se podívat na fascinující postavu jménem Imhotep. V překladu z egyptštiny to znamená „Vítaný“ nebo dokonce „Ten, který přichází v míru“. Stal se knězem boha slunce Ra v Héliopoli, ale u tohoto postavení jen nezůstal. Imhotep byl i lékařem, rádcem faraona a zručným věštcem. Tento muž byl opravdovým géniem své doby a patřil mezi největší mudrce starověkého Egypta, žijící v době 3. dynastie.

Imhotep si získal věhlas nejen svými stavebními dovednostmi, ale také svým významem v egyptské kultuře a náboženství. Jeho úspěšná práce na Stupňovité pyramidě pro faraona Džosera v Sakkáře ho povýšila na význačného stavebníka své doby. Avšak jeho kult se později rozvinul. V té době Imhotepa považovali za jednoho z bohů, zejména boha lékařství a moudrosti.

Jeho transformace v božskou postavu byla výsledkem uctívání jeho výjimečných dovedností a pozitivního vlivu na egyptskou společnost. Imhotepa považovali za patrona lékařů a spojovali s uzdravením a moudrostí. Jeho postavení mezi bohy ukazuje, jak mocným a respektovaným jedincem se v egyptském starověku stal.

Byl skutečný?

Archeologové dlouho měli své pochybnosti ohledně Imhotepa, protože jim chyběly konkrétní důkazy o jeho existenci. To se změnilo, až když objevili kamenný podstavec s Imhotepovým jménem a tituly, přímo v areálu Džosera. Tento nález se stal jakýmsi průlomem, který nám potvrdil, že Imhotep nežil jen jako pouhá legenda, ale byl skutečnou osobou z historie.

Dalším důkazem Imhotepovy historické existence je nápis na zdi nedokončeného pyramidového komplexu Džoserova nástupce Sechemcheta (datovaného do doby vlády přibližně 2565–2559 př. n. l.).

Je docela pozoruhodné, že o tak významné postavě existuje tak málo historických záznamů z doby, kdy žil. Mimo zmíněný nápis na faraonově sošce jsou jediné stopy po Imhotepovi několik málo fragmentů, které objevili během archeologických vykopávek.

Nápisy, které máme k dispozici, nám bohužel neposkytují přímé informace o Imhotepově životě, protože se jeho jméno nikdy přímo nespojovalo s tituly. To znamená, že badatelé musí spoléhat na omezené důkazy při pokusu rekonstruovat jeho životní příběh.

Je velká pravděpodobnost, že Imhotep začal svou kariéru v oblasti stavebnictví na konci 2. dynastie, když vládl panovník Chasechemuej kolem let 2734/2684–2707/2657 př. n. l. Jako jeden z prvních začal svým inženýrům dávat úkoly na stavbu kamenných budov, ačkoli to bylo tehdy ještě v menším měřítku. Mezi těmito stavbami se nachází svatyně v Hierakonpoli, kterou částečně postavili z červené žuly, a také jeho kamenná hrobka v Abydu. Kolem roku 2635 př. n. l. Chasechemuej zemřel.

Odborník s mnoha znalostmi

V mládí Imhotep studoval v takzvaném „Domě života,“ kde se nejenom učil matematiku, geografii, historii, lékařství, ale i filozofii a umění. Nicméně, co ho skutečně proslavilo, byly jeho inovace v oblasti architektury.

Historické prameny bohužel nedávají přesný údaj o Imhotepově narození ani smrti, ale víme, že žil a pracoval i za vlády posledního faraona 3. dynastie jménem Hunej, který vládl přibližně v letech 2690-2670 př. n. l. V pozdější fázi svého života se Imhotep stal de facto prvním vezírem v Egyptě, i když za jeho doby tento oficiální titul ještě neexistoval.

Tato role se oficiálně zavedla mnohem později, za vlády faraona Snofrua z 4. dynastie, který vládl přibližně v letech 2543–2510 př. n. l. Nicméně Imhotep vykonával všechny úkoly, které s touto funkcí později souvisely, i když v jeho době ještě neměla oficiální název.

Imhotep stál v čele centrální státní správy, dohlížel na důležité státní záležitosti a měl autoritu nad státními úředníky, kteří prováděli jeho pokyny v jednotlivých oblastech Egypta. Měl také významnou roli v soudnictví, kde předsedal šesti důležitým královským soudním tribunálům. Kromě toho byl zodpovědný za správu státní pokladny a péči o zemědělství.

Džoserova pyramida

Díky Imhotepovi máme úžasný památný komplex v Sakkáře, a jeho Stupňovitá pyramida je první velkou kamennou stavbou v Egyptě. Imhotep byl skvělý architekt, který tímto dílem zanechal nezapomenutelnou stopu v historii.

Stupňovitá pyramida postupně nahradila původní cihlové mastaby a stala se inspirací pro faraony 4. dynastie. Tito faraoni nejenom zdokonalovali tento model, ale také vytvořili tři z největších pyramid v Gíze. Imhotep by tak mohl být považován za jednoho z nejmocnějších mužů své éry, jehož odkaz pokračoval v egyptské architektuře a stavbách.

Vypracoval se na vrchol

Původně se Imhotep živil jako řemeslník, vyrábějící složité kamenné nádoby. Jak se dostal na tak významné místo, zda vlastními zásluhami nebo díky vyšší moci, zůstává otázkou spekulací. Někteří egyptologové tvrdí, že mohl být synem faraona Džosera, ale to zatím nelze potvrdit a pravděpodobně se to nikdy nedozvíme.

Je fascinující, jak i v dnešní době stále přetrvávají spojení Imhotepa s nadpřirozenými schopnostmi a tajným věděním, podobně jako tomu bylo v minulosti. Přestože byl záhadnou postavou, byl zároveň vynikajícím řemeslníkem, jehož dovednosti zanechaly v oblasti egyptské architektury a stavitelství trvalý odkaz.

Zdroje: Britannica, EnigmaPlus, egyptologie

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Historie

Josef II. svou krásnou manželku miloval, ona ho podváděla. S jeho sestrou

Isabella Parmská byla ve své době považovaná za neobyčejně krásnou a inteligentní ženu. Není tedy divu, že jejímu kouzlu podlehl i budoucí císař Josef II. Přesto byl její krátký život plný bolesti.

Publikováno

dne

Isabela Parmská byla ve své době považovaná za neobyčejně krásnou a inteligentní ženu. Není tedy divu, že jejímu kouzlu podlehl i budoucí císař Josef II. Přesto byl její krátký život plný bolesti.

Kráska s psychickou poruchou

Isabela Parmská se narodila 31. prosince 1741. Vyrůstala částečně ve Španělsku, částečně na dvoře svého dědečka, francouzského krále Ludvíka XV. Na svou dobu obdržela neobvykle důkladné vzdělání, a to především zásluhou své babičky, která nadšeně podporovala její vrozenou bystrost a nadání. Uměla výborně tančit, bravurně hrála na housle, mluvila několika jazyky a zajímala se i o techniku a mechaniku.

Isabelino duševní zdraví na tom ale bylo podstatně hůř. Nepomohl tomu ani fakt, že ji vlastní matka vnímala víc jako přítěž než jako milované dítě, a tak její výchova připomínala spíš vojenskou drezúru. Trpěla depresemi a záchvaty vzteku, byla výbušná a zuřivá.

Osudová láska

I přes tyto charakterové vady ale Isabela na evropském sňatkovém trhu platila za luxusní zboží. A to dokonce natolik, že si ji pro svého syna vyhlédla Marie Terezie. Ten zpočátku k domluvenému sňatku přistupoval rozpačitě, už při prvním setkání mu ale krásná nevěsta naprosto učarovala. Josef II. se poprvé a naposledy v životě bezhlavě zamiloval. A zamilovala se i Isabela – do své švagrové Marie Kristýny.

Kristýna se k Isabele nejprve chovala rezervovaně, sama se totiž právě zotavovala z nešťastné lásky k vévodovi z Wurrtembergu, kterou zhatila její matka. Z dochovaných dopisů je ale jasné, že Isabelinu kouzlu nakonec podlehla. Jejich korespondence je plná důvěrných oslovení, vroucích vyznání i popisů intimností.

Adieu, má útěcho, ty jsi tak dobrá, že na mne myslíš, doufám, že tě dnes o půl jedenácté uvidím. Ještě jednou adieu, líbám tvůj andělský zadeček,“ píše se v jednom z dopisů.

Čtyřikrát těhotná, dospělosti se ale nedožilo ani jedno dítě

Vášnivý vztah samozřejmě nebylo snadné utajit, a tak se brzy stal předmětem dvorských klevet. Víc do něj ale společnost nezasahovala, od císařovy manželky se očekávalo jediné, a to rození potomků. A této povinnosti Isabela dostála, první dceru, pojmenovanou po babičce Marie Terezie, porodila necelé dva roky po svatbě. Josefova láska k ní se tím ještě prohloubila.

Další těhotenství už ale bohužel nedopadla šťastně, Isabela dvakrát potratila. V této době u ní také naplno propukla psychická nemoc podobná bipolární poruše, trpěla halucinacemi a začala být přímo posedlá smrtí, kterou vnímala jako vykoupení z nešťastného života.

Zemřela ve 21 letech

Osudným se jí stalo poslední těhotenství, respektive to, že se během něj nakazila pravými neštovicemi. Dcera, která se narodila předčasně, zemřela krátce po porodu. A o pár dní později zemřela i Isabela. Bylo jí pouhých 21 let.

Jak se s tragédií vyrovnala Marie Kristýna můžeme usuzovat pouze z toho, že až do své smrti pečlivě uchovávala všechny předměty, které jí její lásku připomínaly. Císař Josef se se smrtí své ženy nevyrovnal nikdy, znovu se oženil jen z donucení. Jen o pár let později mu navíc osud uštědřil další ránu, jeho milovaná prvorozená dcera zemřela na zápal plic.

Zdroje: Seznam Médium, CNN Prima News

Pokračovat ve čtení

Zajímavosti

Toto jsou nejnebezpečnější výzvy TikToku. Končí slepotou, popáleninami i smrtí

TikTok, platforma určená ke sdílení krátkých videí, se stal hitem především mezi teenagery. A někteří z nich se pro získání virtuálních lajků nebojí nasadit ani vlastní život. Jaké nejnebezpečnější výzvy TikTok zatím přinesl?

Publikováno

dne

TikTok, platforma určená ke sdílení krátkých videí, se stal hitem především mezi teenagery. A někteří z nich se pro získání virtuálních lajků nebojí nasadit ani vlastní život. Jaké nejnebezpečnější výzvy TikTok zatím přinesl?

Do bezvědomí

Výzva Blackout Challenge se poprvé objevila v roce 2021. A stala se jednou z nejsmrtelnějších. Dle serveru Bloomberg kvůli této výzvě zemřelo během pouhých 18 měsíců hned 15 dětí mladších 12 let. V čem spočívá? Účastníci se snaží přivodit si kóma zastavením přívodu kyslíku, ať už zadržením dechu nebo škrcením ručníkem, šálou či páskem. Netřeba dodávat, proč se tato šílená výzva mnohdy vymkla kontrole.

Halucinace z prášků

Benadryl patří do skupiny antihistaminik a sedativ používaných při léčbě alergií, nespavosti, nachlazení nebo nevolnosti. Ve vyšších dávkách ovšem způsobuje halucinace, čehož si všimli i někteří TikTokeři. Záhy této skutečnosti začali využívat k natáčení virálních videí. Alespoň do doby, než předávkování vedlo k srdečnímu selhání a smrti.

Je libo dračí dech?

Výzva s téměř poetickým názvem Dragon’s Breath neboli Dračí dech spočívá v pojídání bonbonů a jiných cukrovinek namočených do tekutého dusíku. Ten uvolňuje efektní dým, který se účastníkům chrlí z pusy. V čem je háček? Při nesprávném provedení tato pochoutka končí pobytem v nemocnici s popálenou kůží a otravou.

V rytmu ča-či

Ve výzvě Cha Cha Slide navzdory jejímu názvu nejde o tanec. Objevila se v roce 2022 a na paškál si vzala stejnojmennou píseň od DJ Caspera. Cílem je pustit si hit, ve které se opakovaně zpívá „slide left“ (zatoč doleva) a „slide right“ (zatoč doprava) během řízení auta a bezhlavě následovat jeho instrukce.

Balzám pro oči

V nesprávných rukou se i tak obyčejná věc, jako je mentolový balzám na rty, může proměnit v nebezpečný nástroj. Stačí, když si ho místo na ústa namažete na oční víčka. Tato výzva měla původně zajistit bdělost po celou noc, nezřídka ale končila podrážděním, záněty očí nebo dokonce slepotou.

Sražte prostředního

Od výzvy s názvem Skull Breaker lze jen těžko očekávat něco jiného než bolestivé úrazy, přesto se v letech 2020 a 2021 stala velmi populární. Tři lidé stojící vedle sebe ve stejnou chvíli vyskočí do vzduchu a zároveň se tomu prostřednímu pokouší podrazit nohy. Mezi následky zpravidla patřily naraženiny, v horších případech zlomeniny, otřes mozku či ochrnutí.

Pozor na hlavu

Další skupinová výzva může mít libovolný počet účastníků. Ti se nakloní nad mobilním telefonem se zapnutou přední kamerou, aby se viděli na displeji, vyhodí do vzduchu nad sebe nějaký předmět (míč, lahev s vodou nebo třeba dětskou židličku) a snaží se vyhnout tomu, aby jim spadl na hlavu. Že se to ne vždy povede, je asi zřejmé.

Zdroje: Cyberpurify, Fox10phoenix

Pokračovat ve čtení

Zajímavosti

Vánoční zvyky a tradice: Proč se líbáme pod jmelím a jak souvisí s Ježíšem Kristem?

Dodržujete oblíbený vánoční zvyk spočívající v pověšení jmelí do svého domova? Víte, odkud tato tradice pochází, proč se pod jmelím líbáme a jak souvisí s Ježíšem Kristem?

Publikováno

dne

Dodržujete oblíbený vánoční zvyk spočívající v pověšení jmelí do svého domova? Víte, odkud tato tradice pochází, proč se pod jmelím líbáme a jak souvisí s Ježíšem Kristem?

Také svůj dům každoročně zdobíte jmelím, pod kterým se líbáte a věříte tomu, že do vašeho domova přinese štěstí a lásku? Pokud jste se někdy pídili po tom, odkud se tato tradice vzala, možná vás překvapilo, že její kořeny sahají až do doby Keltů, zmínky o jmelí se objevují ale také v severské mytologii a dokonce jej využívali i v antice.

Keltské zvyky a tradice spojené s jmelím

Právě Keltové totiž byli jmelím fascinováni a obdivovali ho také díky tomu, že si i v zimě udržovalo svou zelenou barvu. Věřili tomu, že je léčivé a propůjčovali mu až magické schopnosti. V době zimního slunovratu zdobili své příbytky nejenom jmelím, ale také dalšími stálezelenými rostlinami.

Přestože máme jmelí spojeno s tím, že je jedovaté a mělo by být umístěno mimo dosah dětí a domácích mazlíčků, skutečně má i léčivé vlastnosti a využívá se ve farmaceutickém průmyslu.

Keltové věřili také tomu, že jmelí podporuje plodnost. Možná, že právě odtud pochází prapočátky tradice líbání pod jmelím. Podle ní pár, který se políbí pod jmelím, spolu zůstane již navždy. Naopak svobodné ženy, které nedostanou pusu pod jmelím, stráví samy i celý následující rok.

Jmelí z pohledu křesťanství

Znáte legendu o tom, že jmelí bývalo stromem a Josef z něj vyřezal kolébku pro malého Ježíška? Když byl o 33 let později Ježíš Kristus odsouzen k smrti, Římané tento strom porazili a z jeho dřeva vyrobili kříž, na kterém byl Ježíš ukřižován. Po této události strom seschl a přeměnil se v malé keříky.

Způsob, jakým jmelí přežívá, tedy to, že získává živiny ze stromů, na kterých parazituje, symbolizuje život věřících. Ti totiž také žijí z Kristova těla – a to konkrétně při obřadu přijímání Kristova těla a krve.

Díky této legendě se jmelí stalo také symbolem Vánoc a lidé si jej začali nosit do svých domovů, kde jim přináší štěstí, lásku a požehnání.

Jak zajistit, aby vám jmelí přineslo štěstí a lásku?

  • Vánoční tradice velí, že jmelí musí být darované, nikoliv kupované.
  • Také je dobré zkontrolovat, že obsahuje hodně kuliček. Čím více kuliček, tím více štěstí.
  • Jmelí si můžete zavěsit nad vstupní dveře, na lustr či připevnit nad stůl.

Věšíte si jmelí nad dveře a věříte v jeho kouzelnou moc? Nebo ho využíváte pouze jako vánoční dekoraci a neměli jste do dnešních dní ponětí o jeho vlastnostech a legendách, které jsou s ním spojeny?

Zdroje: Deník.cz, Novinky.cz, Wikipedie

Pokračovat ve čtení

Oblíbené