Různé
Letos budeme mít příležitost zase spatřit meteorický roj blízko Země
Mezi 17. červencem a 24. srpnem máme šanci sledovat úchvatný přírodní jev, známý jako každoroční meteorický roj Perseid. V noci ze soboty 12. na neděli 13. srpna budeme mít možnost vidět nejvíce meteorů. Již nyní můžeme spatřit meteory na obloze a jejich počet nadále narůstá.
Mezi 17. červencem a 24. srpnem máme šanci sledovat úchvatný přírodní jev, známý jako každoroční meteorický roj Perseid. V noci ze soboty 12. na neděli 13. srpna budeme mít možnost vidět nejvíce meteorů. Již nyní můžeme spatřit meteory na obloze a jejich počet nadále narůstá.
Abychom mohli pozorovat, musíme se vydat do vzdálených oblastí mimo města, aby se omezilo, rušivé světelné znečištění na minimum. Tuto radu uvedly Fyzikální ústav Slezské univerzity v Opavě a Česká astronomická společnost ve společném tiskovém prohlášení.
Během vrcholu meteorického roje můžeme pozorovat déle než měsíc, ale největší množství meteorů spadne právě tehdy, když Země prochází nejhustší částí proudu meteoroidů, což se stává vždy kolem 12. srpna.
Název meteorického roje Perseid pochází od souhvězdí Persea. Meteory z tohoto roje se zdánlivě řítí směrem k nám z této části oblohy kvůli perspektivě. Meteoroidy roje Perseid vstupují do atmosféry rychlostí 59 km/s a začínají jiskřit ve výšce kolem 120 km nad zemským povrchem. Postupně jejich světlo slábne směrem dolů, a pokud jde o větší kusy, mohou zářit až ve výšce menší než 80 km nad zemským povrchem.
Protože souhvězdí Persea u nás není zakryto, meteory z tohoto roje jsou viditelné během celé noci. Nejlepší však bude pozorování od půlnoci do rozbřesku, kdy bude souhvězdí Persea vysoko nad obzorem. To znamená, že máme největší šanci zahlédnout nejvíce meteorů.
Víkend je podle astronomů ideální čas na sledování meteorů
První z Perseid meteorů můžeme pozorovat už od 17. července a poslední až do 24. srpna. Nicméně nejvíce meteorů spadne kolem vrcholu aktivity, která přijde v neděli 13. srpna v ranních hodinách. Protože po vrcholu aktivita rychle klesá, nejlepší šance na pozorování je v sobotu 12. a neděli 13. srpna.
Letos to vypadá skvěle pro pozorování Perseid, říkají astronomové. Měsíc na obloze bude v úzké fázi srpku a vyjde až brzy ráno. To znamená, že můžeme spatřit i ty nejslabší meteory. Ale abysme si je užili naplno, je nejlepší odejít z větších měst, kde je světelný smog, a raději se podívat z místa, kde je tmavší obloha.
Během času mezi půlnocí a čtvrtou ranní hodinou můžeme každou hodinu pozorovat kolem 80 meteorů. Z tohoto množství jich 10 až 20 může být opravdu velmi jasných. Samozřejmě to ale také závisí na tom, jak se vyvine počasí.
V druhé polovině 19. století italský astronom Giovanni Schiaparelli (1835-1910) jako první na světě odhalil, že Perseidy jsou astronomický jev. Jako první popsal spojitost meteorů s kometami a zjistil, že Perseidy vznikají díky prachovým částicím uvolněným z periodické komety 109P Swift-Tuttle.
Kometa s oběžnou dobou 134 let se naposledy přiblížila Slunci v roce 1992 a další blízký průlet kolem Slunce nás teprve čeká v roce 2126. Roje Perseid nám však pravidelně připomínají tuto kometu tím, že každý rok mezi 17. červencem a 24. srpnem Země na své dráze projde prachovým oblakem, který za touto kometou zůstal rozptýlený.
Když se prachové částice, nazývané meteoroidy, srazí s naší planetou, v atmosféře zazáří jako meteory, což bývá lidově nazýváno „padající hvězdy“. Tyto malé částice bývají obvykle menší než zrno písku a složeny z křehkého materiálu podobného tomu z komet. Během průletu atmosférou se tato hmota většinou vypaří.
Zdroj: Novinky.cz
Různé
Rozchod Agáty Hanychové a Jaromíra Soukupa je na světě
Několik dní se po celém internetu šíří jako lavina zpráva, která dostala nejednoho fanouška a která je zároveň v posledních dnech nejvyhledávanější? Co se vlastně stalo?
Několik dní se po celém internetu šíří jako lavina zpráva, která dostala nejednoho fanouška a která je zároveň v posledních dnech nejvyhledávanější. Co se vlastně stalo?
Agátu Hanychovou a Jaromíra Soukupa každý znal už nějaký ten pátek jako pár. Dalo by se říct, že byli jedním z nejsledovanějších párů českého showbyznysu. Nedávno se jim narodila dcera Rozárka. A proto byli jejich fanoušci naprosto šokovaní, když Agáta na sociálních sítích oznámila jejich rozchod na Instagramu.
,,Je něco, co vám jako své instarodině dlužím říct jako první. Náš vztah s Jaromírem je minulostí. Naše cesty se rozdělily a kráčíme si zase každý svou vlastní. Bolí to. Není pro mě lehké o tom mluvit, psát tyto řádky a přiznat si, že jako pár spolu nepůjdeme dál. Rozešli jsem se jako přátelé, rozumní lidé, kteří došli k závěru, že k sobě nepatří,“ svěřila se Hanychová na sociálních sítích.
Hanychová ve svém vyjádření dále pokračovala. „To, na čem nám oběma nejvíc záleží je a vždycky bude naše dcera Rozárka. Beru to jako životní prohru, na které neseme vinu oba dva. Moc vás prosím, berte to jako mé jediné vyjádření k rozchodu. Ani pro jednoho z nás to není lehké, prosíme o respektování tohoto pro nás oba nelehkého období. Jaromíre, tobě děkuju za rok a půl krásného vztahu a za naši nádhernou dceru. Vždycky budeš součástí mého života, jen už ne jako partner, ale jako skvělý táta naší Rózi.“
Už delší dobu se spekulovalo o tom, že Agáta a Jaromír už spolu netvoří pár. A tyto domněnky se bohužel potvrdily. Přitom ještě nedávno Agáta přidávala fotky s Jaromírem na sociální sítě. Bývá zvykem, že většinou oba z páru při rozchodu oznámí rozchod. V tomto případě to tak ale není. Zatímco Agáta vyjádření na sociální sítě umístila, Jaromír zarytě mlčí.
,,Jaromír si myslel, že to vše ještě s Agátou vyřeší a na sociální sítě nic dávat nechtěl. Ona má ale jasno a nechtěla svým fanouškům dál lhát. Od návratu ze Španělska se neviděli a Agáta vztah bere jako ukončený,“ řekl Super.cz zdroj z blízkého okolí.
Pro oba to každopádně musí být těžké období, proto nezbývá než respektovat jejich rozchod a popřát jim štěstí do jiné etapy jejich života.
Zdroj: Instagram
Různé
Přijde vám, že stárnete rychleji než ostatní? Podívejte se, jaký jste ageotyp. Spadat můžete do několika z nich
Určitě máte kolem sebe někoho, kdo v sedmdesáti vypadá skvěle, je aktivní a život si užívá. Na druhou stranu potkáte padesátníka, který vypadá, že ho život přestal bavit. Nemoci, nedostatek pracovních příležitostí, samota… To všechno se na nás podepisuje.
Za to, jak se cítíme nebo vypadáme ve stáří, nemůže pouze životní styl, ale také ageotyp. Víte, co to je a do jakého typu vlastně patříte? Možná vám to odpoví na palčivé otázky, které máte ke svému vzhledu.
Stárnutí bychom se neměli bránit
Stárnutí patří mezi životní procesy, které neošálíte, nezastavíte, jsou naprosto přirozené. Je tak nutné se smířit s tím, že jiné to už nebude. Samozřejmě existují metody, které nám do tváře dodají mladistvější ráz, ale nutno dodat, že to není zdravé a sem tam se takový zákrok nepovede.
Proč tedy nestárnout s grácií? Určitě bude stačit pečovat o svou pleť prostředky, které nejsou invazivní a tudíž nezatěžují pokožku. Stárnutí můžete zpomalit v závislosti na tom, jak často a co jíte, jak sportujete a celkově jak funguje váš metabolismus. A roli v tom hraje také genetika.
Strava, aktivní život, každodenní stres. To jsou hodnoty, které dnes a denně musíme kontrolovat, abychom pak zvládali vlastní život. Ovlivňují produkci telomerázy, což je enzym, který chrání telomery při každém dělení. Tato část chromozonů se nesmí zlomit.
Do jaké skupiny ageotypu patříte?
Do imunologického ageotypu patří lidé, které trápí rýma, infekce, vyčerpání, pocity slabosti a další příznaky slabé imunity. Jsou to spouštěče, které urychlují stárnutí, protože slabá imunita značí, že tělo musí zpomalit. Zároveň se vám nemusí vyhnout záněty nebo hormonální změny.
Metabolický ageotyp jste v případě, že máte sklony k metabolickým změnám, a v dospělosti a staří máte vyšší pravděpodobnost rozvoje diabetu 2. typu. Bude velmi záležet na tom, jak se stravujete. Spouštěčem stárnutí je v tomto případě obezita, vysoký krevní tlak nebo vysoká hladina cholesterolu.
Nefritický ageotyp bude mít problémy s ledvinami a příjmem minerálů. Ledviny jsou důležitým orgánem, odstraňují toxiny z našeho těla a udržují rovnováhu mezi solí, vodou a právě minerály. Jejich špatné zdraví se může odrazit na rychlejším stárnutí.
Jaterní ageotyp, jak název napovídá, bude mít velké problémy s játry. Mohou je poznamenat nejen špatný zdravotní styl, ale také kouření, pití alkoholu a další neřesti. Každý z nás ale může spadat hned do několika ageotypů, záleží na vašem věku.
Různé
Proč tolik potřebujeme hořčík a proč ho pořád máme nedostatek? Hodně záleží na formě, ve které ho přijímáme
Není hořčík jako hořčík. Patří mezi důležité minerály, bez kterých nemůže lidské tělo fungovat. Podporuje funkci metabolismu, také růst a tvorbu tkání a vedení nervových impulzů.
Není hořčík jako hořčík. Patří mezi důležité minerály, bez kterých nemůže lidské tělo fungovat. Podporuje funkci metabolismu, také růst a tvorbu tkání a vedení nervových impulzů.
Lidské tělo ale není dokonalé a minerály si nedokáže samo vytvořit. Proto je nutné je doplňovat jiným způsobem. Tím nejvhodnějším jsou samozřejmě potraviny, ale co se týče hořčíku, není to tak jednoduché. Samozřejmě to ale zdravým životním stylem podpoříte.
Nevyhazujte peníze za nesprávné doplňky
Víte, jaký typ hořčíku dokáže vaše tělo správně zpracovat a využít na maximum? Je to totiž docela alchymie. Vhodné je vrátit se na základní školu a zopakovat si chemii. V některých přípravcích se totiž vyskytují látky, které brání vstřebatelnosti hořčíku samotného.
Mnoho forem má nízkou vstřebatelnost, například anorganická. Naopak vyšší najdete například v chelátové formě, tady mluvíme o 40-90 %. Díky tomu se dokážou minerály dostat trávicím traktem a vstřebat se do našeho těla. Jak ale poznat, že je hořčík právě v této formě?
Prostudujte si pečlivě každý obal od hořčíku, který uvidíme. Musíte vědět, co označení na něm znamenají, abyste věděli, jestli je vhodný. Jakým formám se vyhnout? Oxidu hořečnatému, citrátu hořečnatému nebo glutamatu a asparátu. Velmi nízká vstřebatelnost společně s možnou vyšší cenou je zbytečná investice.
Jaké jsou nejlepší formu hořčíku?
Některé formy hořčíku mohou vyvolat vedlejší účinky (průjem). Vhodnou variantou hořčíku je bisglycinát hořečnatý. Výrobci uvádějí, že jeho vstřebatelnost je až 90 % a žádné vedlejší účinky u něj nenajdete. Podobně je na tom magnesium taurate, který se hodí těm, kteří mají kardiovaskulární problémy.
Horčík slouží pro regeneraci a také lepší spánek. Dostaví se také lepší nálada, skvěle funguje proti stresu. Nadměrná únava bude také pryč, jen nečekejte, že to bude hned. Hladina hořčíku v těle se srovná během několika týdnů. U některých typu hořčíku jsou výsledky vidět do několika dnů.
Vyváženou stravu tablety nenahradí
Doplňky stravy jsou vhodné v případě, že musíte překlenout období, kdy máte hořčíku nedostatek. Pokud se rozhodnete tablety „zobat” dlouhodobě, nemusí to být pro vaše tělo správná varianta. Mnohem lepší je zaměřit se na potraviny, které hořčík obsahují a můžete si je dopřávat pravidelně i ve větším množství.
V jakých potravinách hořčík najdete? Jsou to například dýňová semínka, kakaové boby, špenát nebo mandle. Dejte tělu živiny, které skutečně potřebuje, a po tabletách nebo sáčcích s hořčíkem sáhněte pouze v případě, že nemáte jinou možnost. Pestrá strava, zdravý pohyb a dobrá nálada jsou základem spokojeného těla i mysli.
Zdroj: Redakce, VitasLife
-
Celebritypřed 1 týdnem
Senzační výkon! 12letý chlapec takto oslnil porotu v Česko Slovensko má talent, Kozub jej poslal přímo do finále
-
Lifestylepřed 1 týdnem
Kvíz: Jaké jsou národnostní menšiny v České republice? Otestuje své znalosti
-
Lifestylepřed 1 dnem
Sendvičovou generaci ohrožuje únava i ztráta psychického zdraví. Jak se bránit vyhoření?
-
Zajímavostipřed 4 dny
Největší letecké katastrofy: Mangalore 2010 aneb velký zvrat ve vyšetřování