Zajímavosti
Krimi ze světa: Dovolená na Srí Lance stála mladého Brita život. Vraha chránily místní orgány zuby nehty

Srí Lanka. Tyrkysový oceán, jemný písek a pláže s palmami. Pro Brita Khurama Shaikha byl smaragdový ostrov v Indickém oceánu ideálním místem na to, aby si odpočinul. Jeho příběh však dokazuje, že nebezpečí číhá všude. Zastřelil ho místní politik.
Khuram Shaikh byl vždy šťastný, laskavý, neustále vtipkoval a s každým se hned spřátelil. Vždy si našel čas na přátele a pro ostatní dělal víc, než pro sebe. Staral se, aby lidé kolem něj byli v pořádku. Ve třiadvaceti letech začal studovat protetiku na univerzitě. Po ukončení studií se chtěl co nejvíc dozvědět o organizacích jako je Červený kříž a Červený půlměsíc, aby se mohl zapojit do pomoci lidem, kteří ve válce přišli o končetiny.
Dovolená končí smrtí a chybí informace
V září 2011 oznámil rodině, že Vánoce stráví na dovolené na Srí Lance. V Colombu už byl, teď chtěl navštívit nějaké turistické oblasti. Vybral si destinaci Tangalle na jižním pobřeží, kam 15. prosince odcestoval s přítelkyní. Konečně mohl vypnout a oddychnout si. Štědrý den strávili na večírku v hotelovém baru. Druhý den dostala rodina nečekanou a šokující zprávu. Policisté jim přišli říct, že prý zastřelili nějakého muže, který popisem odpovídá Khuramovi. Nemohli tomu uvěřit, snažili se ho kontaktovat mobilem, jenže hovor padal do hlasové schránky. Uběhlo několik dnů a rodina stále nevěděla, jak k vraždě došlo. Dostávali sice informace přes Interpol a britský zastupitelský úřad, ale byly velmi sporadické. A tak začali na internetu hledat nějaké novináře, kteří by se s nimi byli ochotni podělit o informace z místa.
Charles Haviland pracoval jako korespondent BBC na Srí Lance. V té době mu zavolal zástupce úřadu pro rozvoj cestovního ruchu a vyjádřil se, že nechce, aby se o vraždě příliš hovořilo. Obával se, že by to mohlo mít nepříznivý vliv na turismus. Podle jeho informací se na oslavě v hotelu shromáždilo velké množství lidí. Přišli tam i ti, kteří zde nebyli ubytovaní. Došlo k hádce a bitce barmana s jedním z těch, kteří nakonec skončili mezi obviněnými. Khuram Shaikh se snažil konflikt ukončit. To vedlo k tomu, že ho napadli. Zemřel za těch nejhroznějších okolností.
Vyšetřování vázne
Na Srí Lanku odletěl 3. ledna 2012 Khuramův bratr Nasir, aby bratra identifikoval a po dohodě s místními úřady repatrioval jeho tělo domů. Detektivové ho ujistili, že vyšetřování bude ukončeno velmi rychle a odpovědi dostane rodina po návratu do Británie. Brzy se bohužel ukázalo, že to není pravda.
Rodiče Khurama Shaikha se tedy vydali do kanceláře Matta Bakera, parlamentního asistenta, aby s ním celou věc probrali. Pokud jde o vývoj situace, byl odkázán na informace od policie a ministerstva zahraničních věcí. Zjistil, že policie shromáždila důkazy z místa činu, zabavila zbraně, získala vzorky DNA, ovšem pak se vyšetřování zaseklo. Když kontaktoval novináře na Srí Lance, dozvěděl se, že se obávají zametení případu pod koberec. Policie totiž vůbec nevyslechla očité svědky z řad turistů, kteří na akci byli. Zřejmě proto, že by řekli pravdu.
Je třeba to ututlat
V únoru 2012 se v médiích začala objevovat jména. Informace se rozšířily díky několika odvážným místním novinářům, kteří si všimli, že bylo zatčeno pár podezřelých, ale nikdo z nich nebyl obviněný. Zase je pustili. Nedalo se utajit, že klíčovým podezřelým byl člen parlamentu z regionu Tangalle Sampath Vidanapathirana. Zajištěné nábojnice ze zbraně, z které se tu noc střílelo, jednoznačně vedly k němu, protože byla registrovaná na jeho jméno. Když vyšlo najevo, že byl členem stejné strany jako prezident Mahinda Rajapaksu a má přátelský vztah s jeho synem, chtěla to policie ututlat.
Nasir zpočátku nemohl pochopit, jak se místní politik mohl zaplést do zločinu takových rozměrů. Nedávalo to smysl. Ale když se tím začal zabývat, pochopil, že zákon neplatí pro všechny stejně. Hlavně pro některé jednotlivce. Na Srí Lance docházelo poměrně často k událostem, které se týkaly vysoce postavených politiků. Nebylo výjimkou, že ovládali celou čtvrť, roztahovali se tam, vyvolávali bitky, přivazovali lidi ke stromům apod. To všechno ve snaze dosáhnout nějaký politický cíl. Ve stejném roce, kdy došlo ke Khuramově vraždě, se třeba známý politik z vládnoucí strany zapletl do přestřelky s vlastními stranickými rivaly.
Zapojení veřejnosti nese ovoce
V únoru 2012 bylo známo asi osm podezřelých, mezi kterými byl i Smapath. Na identifikaci se dostavilo deset místních očitých svědků, kteří si měli podezřelé důkladně prohlédnout a pokusit se identifikovat vraha. Neúspěšně. Žádný ze svědků dokonce neidentifikoval ani jednoho podezřelého. A tak jim dovolili odejít a nechali je na pokoji.
V březnu, po třech měsících vyšetřování, převzala případ srílanská kriminálka. Obvinění byli znovu ve vazbě a v prosinci se konalo předběžné slyšení. Jenže podezřelí byli propuštěni na kauci. Pro Nasira to byl nepříjemný budíček a rozhodl se vystoupit veřejně. Začal vést nelítostnou mediální kampaň, aby se na Srí Lance vědělo, že to tak nenechá. “Šlo o obrovský skandál. Nemohli jsme uvěřit, že uznávaného pracovníka Červeného kříže a britského občana zavraždil přítel prezidentova syna. A zdálo se, že si všichni myslí, že mu to jen tak projde,” nevychází z údivu Charles Haviland.
Čím víc příběhů BBC odvysílala, tím víc si veřejnost uvědomovala, že to, co se stalo Khuramovi, bylo skutečně příšerné a brutální. Mohlo se to stát i jim. Khuram se narodil a vyrůstal v Manchesteru. Byl to někdo, s kým se diváci ztotožnili. Odjel na dovolenou a už se nevrátil, protože ho surově zavraždili. Kampaň nabírala na obrátkách a formoval se politický tlak. Srílanské úřady však stále vynakládaly velké úsilí, aby případ umlčely.
Hrůzná pravda
V březnu 2013 odletěl Nasir znovu na Srí Lanku, aby zjistil, co se na místě přesně děje. “Všichni se nás ptali, proč chceme, aby za to nesl zodpovědnost srílanský politik,” líčí Matt Baker. “Chceme to proto, že politici si myslí, že mohou konat beztrestně a dělají hrozné věci. A pro nás Brity to byl obrovský kulturní a názorový rozpor. Navíc v té době zavřeli v Británii politika za to, že lhal o překročení rychlosti. To je míra rozdílu, o které se bavíme.” Na místě se však od představitelů ministerstva spravedlnosti dozvěděli, že někdy to trvá i deset let, než se případ dostane k soudu. Nasir se s tím však nehodlal smířit.
Setkali se s místními detektivy a zdálo se, že oddělení není zkorumpované. Odhalili mu skutečnou hrůzu Khuramovy vraždy. Na večírku pro hotelové hosty si Khuram všiml, že pár podezřelých osob agresivně obtěžuje hotelového barmana. Přistoupil k baru, aby mu pomohl, a skupina mužů obrátila svou pozornost na něj. Jak divá zvěř se na něj vrhli a začali ho mlátit. Bránil se, ale chytli ho, rozbili láhev a podřezali mu s ní hrdlo. A když se z posledních sil snažil odplazit, tak ho zastřelili. Neměl žádnou šanci.
Kriminální policie měla ale i další zarážející informace. V době napadení byla Khuramova přítelkyně na pláži. Zpozorněla, když slyšela rozruch, a rozběhla se do baru. Když viděla, co se Khuramovi stalo, začala křičet. Skupina se na ní vrhla a opakovaně ji bila. Po jednom z úderů ztratila vědomí. “Až ten den jsme si uvědomili, že některé aspekty případu byly záměrně zamlčeny. Nechtěli, aby se toho chytla média. Jedním z nich byl fakt, že došlo i k brutálnímu znásilnění Khuramovy přítelkyně,” přiznává s bolestí Nasir, který tehdy slíbil rodině, že se postará, aby pachatelé byli odsouzeni za oba činy.
Politický tlak pomáhá
Případ vázl díky politické korupci a britská reakce musela být též politická a jít nad rámec ministerstva zahraničních věcí. Poslanci o tom hovořili v parlamentu s premiérem a snažili se ho přesvědčit, aby vyvíjel větší tlak na srílanský režim. Bylo štěstí, že se britský premiér David Cameron měl 9. října 2013 účastnit summitu Společenství národů. To, co se tam odehrálo, totiž změnilo úplně všechno. Začaly se klást otázky o dodržování lidských práv a politické korupci, na což musela Srí Lanka odpovědět. Celý svět sledoval jejího prezidenta a místní orgány neměly jinou možnost, než změnit svůj postoj. Krátce nato byl stanoven termín soudního jednání.
Po politickém tlaku Davida Camerona a světových médií, 27 měsíců po vraždě Khurama Shaikha a znásilnění jeho partnerky, byl v Colombu stanoven termín soudního procesu. Začal 26. března 2014 a byl klíčovým momentem celé kampaně. Hned na začátku bylo jasné, že justiční systém na Srí Lance funguje jinak, než v Británii. Místním svědkům i zaměstnancům laboratoře na analýzu DNA bylo neustále vyhrožováno. Každý na Srí Lance si rozmyslí, jestli bude svědčit proti vlivnému politikovi se známostmi. Obává se totiž následků. Místní obyvatelé nechtěli svědčit, protože by si podepsali rozsudek smrti. Lidé, kteří věděli, že jim to projde, bojovali do poslední chvíle a snažili se, aby proces nebyl objektivní. Před soudem tak stáli lidé, kteří odvolávali výpovědi, které před lety učinili.
Silná soudkyně
Na Srí Lance rozhoduje soudce sám, není tam žádná porota. A tak v polovině jednání dostala soudkyně nabídku na povýšení, jednalo se o místo na odvolacím soudu. Kdyby to přijala a odešla uprostřed procesu, mohli jí místní orgány vyměnit a dosáhnout rozsudku, jaký budou chtít. Celé měsíce byl na ni vyvíjen obrovský tlak, ale rozhodla se, že udělá správnou věc. Povýšení odmítla a proces dotáhla do konce. Soud trval 33 dní. Celou dobu všichni podezřelí tvrdili, že jsou nevinní. Nakonec byli uznáni vinnými z trestných činů vraždy, znásilnění a nezákonného použití zbraní. Dostali 20 let odnětí svobody.
Nasir žil případem svého bratra celé roky. Jeho život se zastavil, na nic jiného nemyslel. Denně hledal odpovědi a neúspěchy se nedal zlomit. Dovedl tak stát, režim a vládu Srí Lanky před nejvyšší soud jejich země.
Zdroj: Investigation Discovery, BBC, CNN

-
Filmy a seriálypřed 1 dnem
Kvíz: Dokážete doplnit jména známých českých herců?
-
Zajímavostipřed 2 týdny
Kvíz: Dokážete přiřadit světová hlavní města k zemím, ke kterým náleží?
-
Reality showpřed 5 dny
Uvidíme zápas Vémoly s Bendou? Terminátor není proti, Novotný z Oktagonu reaguje
-
Zajímavostipřed 1 týdnem
Kvíz: Přiřaďte česká města ke správným okresům