Spojte se s námi


Novinky

Komentář: 17. listopad aneb Za tohle jsme klíčema necinkali. A za co tedy ano?

Publikováno

dne

17. listopad 1989 se navždy zapsal do historie dnešní České republiky. Jedná se o státní svátek, který uznáváme jako Den boje za svobodu a demokracii. Tehdy jsme se začali zbavovat komunistického režimu, dnes toho však nemalá část populace lituje. Často můžeme i na sociálních sítích číst, že za tohle jsme klíči necinkali. A za co tedy ano?

Česká republika si připomíná velký den. Začátek pádu komunistického režimu a také sametovou revoluci. Jenže čím dál častěji se objevují názory, že za komunismu vlastně bylo lépe. A že by si to myslel jen zanedbatelný počet obyvatel? Bohužel ne.

„Za tohle jsme klíčema necinkali,“ můžeme číst nejen v komentářích na sociálních sítích, ale také na transparentech během některých demonstracích, které se v tento státní svátek konají.

17. listopad je díky svému historickému kontextu naprosto ideální jako den pro demonstrace či protesty, nicméně se nabízí otázka, za co tedy lidé v roce 1989 protestovali. Skoro se až zdá, že zapomněli na to, co se v minulém režimu dělo.

„Svoboda, Demokracie pro všechny, Nežít ve lži, Nechceme násilí,“ zněla podle serveru Ctidoma.cz některá z hesel, která byla v roce 1989 vidět na protirežimních demonstracích. Jenže mnoho lidí si evidentně neumělo představit, co to bude obnášet.

Máme to, co jsme dříve neměli. Možnosti. Svobodu. Práva. Demokracii. Pravidelné volby. Jenže to znamená také vše schopnost nést zodpovědnost za vlastní volby, za vlastní schopnosti, za vlastní rozhodnutí. A to zřejmě není pro každého.

Aktuálně je společnost rozdělená a podle toho vypadají výsledky snad všech posledních voleb. Jedni volají po svobodě a pravdě, přičemž pravdu přehlížejí a rádi by umlčeli každého, kdo je na druhé straně. Druhá strana si naopak váží toho, co má, i když situace v České republice skutečně není ani zdaleka perfektní. Naopak.

Ta první polovina lidí pak odmítá nést následky za rozhodnutí a kroky ve svém životě. Při pandemii koronaviru odmítala nařízení a doporučení státu, protože stát přece nebude nikomu rozkazovat, co má dělat, ale když se zdražuje, tak se řve o pomoc ze strany státu.

Náš systém není dokonalý. Vůbec ne. Ani vedení státu není dokonalé. Ale vše je to o tom, jak zdravá je společnost. Stejně tak je to o trpělivosti. Naopak je trestána nezodpovědnost, nesamostatnost a nepřizpůsobivost. Ale vše je na nás.

Vesměs se dá říci, že nikdo o našich životech nerozhoduje. Vše máme ve svých rukou. Protesty proti systému nejsou násilně ani nijak potlačovány. Trestá se skutečně jen nenávistné chování, které by mohlo vést k násilí.

Nejsou tu tresty smrti, represe, politické věznění. Rodinný původ neurčuje, zdali budete moci na takovou či jinou školu. Kdo chce, může si zažádat o pomoc. Stát lidem v nouzi pomáhá. Jsou tu neziskové organizace. A opravdu to není o důstojnosti. Není ostuda přiznat si selhání.

A podobná situace rozhodně není důvod, aby se snad vychvaloval minulý režim, který zabíjel, věznil a zakazoval. Ovlivňoval životy vesměs ve všech sférách. Strašil.

Vesměs neexistuje nic, v čem by snad byl komunismus lepší než současný systém. Pokud ano, tak jen pro tehdejší prospěcháře, kteří udělali cokoliv pro svůj prospěch. A takových nebylo málo.

Važme si toho, jaký systém máme. Může být lepší, ale vše je to o vyspělosti společnosti. Nějakou cestu jsme sice od revoluce ušli, ale ne dost dlouho. A nesmíme ji vzdávat a otáčet se směrem zpět. Naopak. Musíme o to usilovněji pracovat na zlepšení.

Zdroj: Ctidoma.cz, Ministerstvo práce a sociálních věcí

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Kultura

Metallica oznámila vydání nového alba. Představila obal, koncerty pro další dva roky a našlapaný singl

Publikováno

dne

Metallica patří mezi největší metalové kapely všech dob. Jedná se o legendu, která v historii hudby zanechala nesmazatelnou stopu. Nyní učinila svým fanouškům předčasné Vánoce, když oznámila vydání nového alba.

Slavná americká kapela v pondělí oznámila velkolepou novinu. Na svém webu totiž zveřejnila informaci o dokončení nahrávání už 12. studiové alba, které se jmenuje 72 Seasons.

Nová deska vyjde v pátek 14. dubna v roce 2023 a zdá se, že se je skutečně na co těšit. Spolu s informací totiž byla vydána i první píseň a to s názvem Lux Æterna. Skladba je energická, agresivní a dává naději, že album bude stát za to.

Poslední album vydala Metallica před šesti lety. Popravdě se od desky Hardwired… To Self Destruct příliš nečekalo, nicméně očekávání vysoce předčila a jednalo se o jedno z nejlepších alb roku 2016.

Proč se deska jmenuje 72 Seasons? „Symbolizuje to prvních 18 let našeho života, které formují naše pravé nebo falešné já. Představu, že tím, kým jsme, utvářejí naši rodiče a možná nás tak osobnostně škatulkují. Přijde mi zajímavá neustálá revize těchto základních přesvědčení a studie toho, jak ovlivňují naše vnímání dnešního světa,“ říká frontman James Hetfield pro oficiální web kapely.

„Většina našich zkušeností z dospělosti totiž vychází z těchto zážitků z dětství. Jako bychom byli jejich vězni, anebo se alespoň snažme vymanit z těchto pout,“ dodal.

Metallica také oznámila turné. Plánuje hned 46 vystoupení ve 22 městech po celém světě. Českou republiku či Slovensko však show mine. Americká kapela se ovšem představí ve Varšavě či v Mnichově.

Zdroj: Metallica, Billboard

Pokračovat ve čtení

Novinky

Dle volebních modelů se zvyšují šance Danuše Nerudové, ta se pomalu přibližuje ke svým rivalům

Publikováno

dne

Prezidentské volby se nezadržitelným krokem blíží. První kolo je na programu již 13. a 14. ledna, druhé nastane dva týdny poté. Postupně se nám začínají krystalizovat favorité a dle posledních volebních modulů se stále zvyšují šance Danuše Nerudové.

Prezidentský úřad Miloše Zemana se pomalu chýlí ke konci. Druhé funkční období by mu skončí 8. března roku 2023, v tento termín ovšem již bude známý jeho nástupce.

Ten vzejde z devíti kandidátů, přičemž ještě před několika měsíci se očekávalo, že půjde o souboj Petra Pavla s Andrejem Babišem.

Ovšem poslední modely ukazují výrazný percentuální vzrůst Danuše Nerudové, jejíž kampaň funguje i u mladé generace, jelikož působí na populárních sociálních sítích.

Česká televize zveřejnila aktuální model agentur Data Collect a Kantar, které čerpají z dat ve druhé polovině listopadu. A právě ten ukazuje její nárůst.

Favoritem je dle agentur Babiš, jenž má v modelu 27 %. O půl procenta za ním je Pavel, Nerudová má již 23,5 procenta.

V září Nerudové agentura Median přitom přisoudila pouhých 10 %! Procenta se nicméně budou ještě výrazně vyvíjet, napovědět mohou i debaty. A to nejen ty televizní.

Zdroj: Česká televize, Novinky

Pokračovat ve čtení

Novinky

O post prezidenta bude nakonec bojovat devět kandidátů

Ministerstvo vnitra oznámilo, že do boje o Hrad se nakonec zapojí pouze devět prezidentských kandidátů. Ostatní nesplnili formální podmínky a ministerstvo tak rozhodlo o jejich vyřazení.

Publikováno

dne

Ministerstvo vnitra oznámilo, že do boje o Hrad se nakonec zapojí pouze devět prezidentských kandidátů. Ostatní nesplnili formální podmínky a ministerstvo tak rozhodlo o jejich vyřazení.

Registraci celkem devíti kandidátních listin oznámilo ministerstvo vnitro na svém twitterovém účtu. Mezi potvrzenými kandidáty jsou všichni favorité voleb.

Prezidentských voleb se tak dle očekávání zúčastní Andrej Babiš, Danuše Nerudová i Petr Pavel. Naopak celkem překvapivě byl z voleb vyřazen podnikatel Karel Janeček.

Zásadní problém u většiny kandidátů byl s podpisy, které sehnaly od občanů, jelikož se v arších nacházela nezvykle vysoká chybovost. Takto po odečtení chybných podpisů zbývala Janečkovi k pokoření zákonné hranice necelé dva tisíce podpisů, podnikateli Karlu Divišovi dokonce necelé dvě stovky.

Jak uvedl Karel Diviš na sociálních sítích, proti rozhodnutí ministerstva vnitra se plánuje odvolat. O jeho odvolání bude muset rozhodnout Nejvyšší správní soud a to do patnácti dnů od předložení.

Jak dle serveru NejBusiness uvedl ústavní právník Jan Kysela, tento rok je překvapující vysoká chybovost podpisů a to zejména u Karla Janečka a Tomáše Březiny. Dle Kysely to může být způsobeno tím, že za sběr podpisů byly zodpovědné agentury, což není zvykem. Obvykle totiž podpisy sbírají dobrovolníci.

Do prezidentských voleb se tak zapojí kandidáti Andrej Babiš, Jaroslav Bašta, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Danuše Nerudová, Petr Pavel, Denisa Rohanová, Josef Středula a Tomáš Zima.

Zdroje: Twitterové účty ministerstva vnitra a Karla Diviše, server NejBusiness

Pokračovat ve čtení

Oblíbené