Novinky
Komentář: 17. listopad aneb Za tohle jsme klíčema necinkali. A za co tedy ano?

17. listopad 1989 se navždy zapsal do historie dnešní České republiky. Jedná se o státní svátek, který uznáváme jako Den boje za svobodu a demokracii. Tehdy jsme se začali zbavovat komunistického režimu, dnes toho však nemalá část populace lituje. Často můžeme i na sociálních sítích číst, že za tohle jsme klíči necinkali. A za co tedy ano?
Česká republika si připomíná velký den. Začátek pádu komunistického režimu a také sametovou revoluci. Jenže čím dál častěji se objevují názory, že za komunismu vlastně bylo lépe. A že by si to myslel jen zanedbatelný počet obyvatel? Bohužel ne.
„Za tohle jsme klíčema necinkali,“ můžeme číst nejen v komentářích na sociálních sítích, ale také na transparentech během některých demonstracích, které se v tento státní svátek konají.
17. listopad je díky svému historickému kontextu naprosto ideální jako den pro demonstrace či protesty, nicméně se nabízí otázka, za co tedy lidé v roce 1989 protestovali. Skoro se až zdá, že zapomněli na to, co se v minulém režimu dělo.
„Svoboda, Demokracie pro všechny, Nežít ve lži, Nechceme násilí,“ zněla podle serveru Ctidoma.cz některá z hesel, která byla v roce 1989 vidět na protirežimních demonstracích. Jenže mnoho lidí si evidentně neumělo představit, co to bude obnášet.
Máme to, co jsme dříve neměli. Možnosti. Svobodu. Práva. Demokracii. Pravidelné volby. Jenže to znamená také vše schopnost nést zodpovědnost za vlastní volby, za vlastní schopnosti, za vlastní rozhodnutí. A to zřejmě není pro každého.
Aktuálně je společnost rozdělená a podle toho vypadají výsledky snad všech posledních voleb. Jedni volají po svobodě a pravdě, přičemž pravdu přehlížejí a rádi by umlčeli každého, kdo je na druhé straně. Druhá strana si naopak váží toho, co má, i když situace v České republice skutečně není ani zdaleka perfektní. Naopak.
Ta první polovina lidí pak odmítá nést následky za rozhodnutí a kroky ve svém životě. Při pandemii koronaviru odmítala nařízení a doporučení státu, protože stát přece nebude nikomu rozkazovat, co má dělat, ale když se zdražuje, tak se řve o pomoc ze strany státu.
Náš systém není dokonalý. Vůbec ne. Ani vedení státu není dokonalé. Ale vše je to o tom, jak zdravá je společnost. Stejně tak je to o trpělivosti. Naopak je trestána nezodpovědnost, nesamostatnost a nepřizpůsobivost. Ale vše je na nás.
Vesměs se dá říci, že nikdo o našich životech nerozhoduje. Vše máme ve svých rukou. Protesty proti systému nejsou násilně ani nijak potlačovány. Trestá se skutečně jen nenávistné chování, které by mohlo vést k násilí.
Nejsou tu tresty smrti, represe, politické věznění. Rodinný původ neurčuje, zdali budete moci na takovou či jinou školu. Kdo chce, může si zažádat o pomoc. Stát lidem v nouzi pomáhá. Jsou tu neziskové organizace. A opravdu to není o důstojnosti. Není ostuda přiznat si selhání.
A podobná situace rozhodně není důvod, aby se snad vychvaloval minulý režim, který zabíjel, věznil a zakazoval. Ovlivňoval životy vesměs ve všech sférách. Strašil.
Vesměs neexistuje nic, v čem by snad byl komunismus lepší než současný systém. Pokud ano, tak jen pro tehdejší prospěcháře, kteří udělali cokoliv pro svůj prospěch. A takových nebylo málo.
Važme si toho, jaký systém máme. Může být lepší, ale vše je to o vyspělosti společnosti. Nějakou cestu jsme sice od revoluce ušli, ale ne dost dlouho. A nesmíme ji vzdávat a otáčet se směrem zpět. Naopak. Musíme o to usilovněji pracovat na zlepšení.
Zdroj: Ctidoma.cz, Ministerstvo práce a sociálních věcí

Novinky
Bill Gates je z AI nadšený. Za svůj život jsem viděl dvě technologie, které mi připadaly revoluční, říká americký miliardář, který stál za zrodem Windows
Bill Gates je z AI opravdu nadšený, což potvrdil ve svém dlouhém povídání na blogu Gates Notes, kde se této nové revoluční technologii detailně věnuje. Dle jeho slov je to teprve druhá revoluční věc, s níž se za svůj život setkal.

Bill Gates je z AI opravdu nadšený, což potvrdil ve svém dlouhém povídání na blogu Gates Notes, kde se této nové revoluční technologii detailně věnuje. Dle jeho slov je to teprve druhá revoluční věc, s níž se za svůj život setkal.
Společnost Microsoft byla založena v roce 1975 právě Billem Gatesem a Paulem Allenem. Ti dva se setkali již na střední škole, kde spolu začali pracovat na počítačových projektech. Poté, co odešli ze školy, pokračovali ve spolupráci a v roce 1975 společně založili firmu Microsoft.
Ta si získala velkou popularitu zejména díky operačnímu systému Windows, který byl vydán v roce 1985 a rychle se stal nejrozšířenějším operačním systémem pro osobní počítače.
V posledních letech byl Microsoft lehce „v pozadí dění“, když se dopředu dostaly společnosti jako Apple, Amazon, Meta či Alphabet. Nyní se však zdá, že je Gates a spol. zpět ve hře.
„Za svůj život jsem viděl dvě technologie, které mi připadaly revoluční. Poprvé to bylo v roce 1980, kdy jsem se seznámil s grafickým uživatelským rozhraním – předchůdcem všech moderních operačních systémů včetně Windows,“ začal Gates povídání o AI na blogu Gates Notes.
Od té doby se svět opravdu změnil, přišel internet, sociální sítě a nyní přichází AI, z níž mají respekt především lidé, kteří za jejím zrodem stojí, včetně Elona Muska.
„Druhé velké překvapení přišlo teprve loni. Od roku 2016 jsem se setkával s týmem z OpenAI a byl jsem ohromen jejich neustálým pokrokem. V polovině roku 2022 jsem byl jejich prací tak nadšený, že jsem jim dal úkol: vycvičit umělou inteligenci, aby složila zkoušku z biologie pro pokročilé,“ pokračoval americký miliardář ve svém povídání.
Společnost OpenAI byla založena v roce 2015 skupinou významných osobností v oblasti umělé inteligence, včetně Elona Muska, Sama Altmane, Ilya Sutskevera, Grega Brockmana a dalších.
Založení společnosti OpenAI bylo motivováno snahou o rozvoj a využití umělé inteligence pro dobro lidstva a zároveň minimalizování rizik spojených s jejím vývojem a nasazením. Cílem společnosti je podporovat výzkum a vývoj umělé inteligence, která bude prospěšná pro celou společnost a bude mít pozitivní dopad na lidský život.
OpenAI se specializuje na vývoj pokročilých technologií v oblasti umělé inteligence, včetně strojového učení, přirozeného jazykového zpracování, robotiky a dalších oblastí. Společnost má také ambiciózní plány na vývoj univerzální umělé inteligence, která by byla schopna řešit široké spektrum problémů a úkolů v různých oblastech.
Právě do této společnosti Microsoft investoval v roce 2019 nemalou částku, když věřil v její práci. A tato důvěra se rozhodně vyplatila.
„Udělejte ji schopnou odpovídat na otázky, na které nebyla speciálně vyškolena. (Vybral jsem si test z biologie, protože v něm nejde jen o prosté odříkávání vědeckých faktů, ale o kritické přemýšlení o biologii). Pokud se vám to podaří, řekl jsem si, pak jste udělali skutečný průlom. Myslel jsem si, že tato výzva je zaměstná na dva nebo tři roky. Dokončili ji za několik měsíců,“ prozradil Gates.
Pakliže dokážete udělat velký dojem na takového člověka, jako je právě Gates, tak si můžete být jistí, že se vám povedla skutečně revoluční věc.
AI má před sebou ale ještě dlouhou cestu. Nicméně je nutné dodat, že první měsíce berou leckomu dech. Pokud tedy bude podobně rychlý vývoj pokračovat, svět bude za další 2-3 roky vypadat úplně jinak.
Zdroj: Gates Notes, Wikipedia, Open AI
Filmy a seriály
Hvězda Jurského parku Sam Neill má rakovinu. Nebojím se smrti, ale otravuje mě to, přiznává
Světoznámý herec Sam Neill o sobě dal zřejmě nejvýrazněji vědět ve slavné filmové série zvané Jurský park. Jak nicméně hovoří poslední informace, pětasedmdesátiletá herecká ikona se aktuálně léčí se zákeřnou nemocí. S touto záležitostí se svěřil ve své knize pamětí.

Světoznámý herec Sam Neill o sobě dal zřejmě nejvýrazněji vědět ve slavné filmové série zvané Jurský park. Jak nicméně hovoří poslední informace, pětasedmdesátiletá herecká ikona se aktuálně léčí se zákeřnou nemocí. S touto záležitostí se svěřil ve své knize pamětí.
Novozélandský herec Sam Neill nejvíce proslul svou rolí Alana Granta ve filmech Jurský park a Jurský svět. Za svou kariéru Neill zaznamenal řadu osobních úspěchů, v poslední době si ovšem procházel něčím velice nepříjemným.
Server The Guardian totiž zveřejnil informaci o tom, že se Neill léčí s agresivním typem Non-Hodgkinova lymfomu.
A jak sám přiznává v rozhovoru pro výše uvedený deník, právě boj s rakovinou jej donutil k sepsání knihy pamětí.
Dílo s názvem Did I Ever Tell You This dokončil v rekordním čase a kromě toho, že se v něm ohlíží za svou bohatou hereckou kariérou, popisuje také boj se zákeřnou nemocí.
V rámci rakoviny se nacházel už ve třetím stádiu, ovšem aktuálně je ve stavu remise (stav dosažení bezpříznakového období – pozn. red.).
Podle britského deníku Neill podstoupil chemoterapii a do konce svého života bude pochopitelně užívat speciální léky. „Nejsem z obliga jako takového, ale nemám v těle žádnou rakovinu,“ řekla 75letá herecká ikona v rozhovoru pro The Guardian.
„Nemohu předstírat, že poslední rok neměl své temné chvíle. Ale ty temné chvíle vrhají světlo do ostrého světla a donutily mě být vděčný za každý den a nesmírně vděčný za všechny své přátele. Jsem rád, že jsem naživu,“ vypráví dále.
„Nebojím se smrti. Ale otravuje mě to, protože bych opravdu rád další dekádu nebo dvě, víte?“ doplnil Neill. V remisi se prý nachází už osm měsíců a je šťastný, že se může vrátit k práci.
Zdroje: CNN, The Guardian
Ekonomika
Starý svět krachuje, ten nový získává stále reálnější podobu

Centrálním bankám se ještě ani zdaleka nepodařilo dostat inflaci pod kontrolu a už musí bojovat s problémy, které vyvolávají u mnoha lidí obavy z rozšíření už tak těžké krize, která na většinu lidí na světě doléhá. Mezitím se v pozadí mění svět, který je čím dál více reálnější.
Kolaps Silicon Valley Bank je největším krachem na americkém bankovním trhu od roku 2008, kdy padla banka Lehman Brothers, jenž byla založená už v roce 1850, což vyvolalo celosvětovou krizi.
Spolu s SVB padly v USA ještě další dvě banky, konkrétně Signature Bank a Silvergate. Experti v čele s Tomášem Pfeilerem však nevěří, že by to nějak zásadně ovlivnilo světové dění.
„Silicon Valley Bank není systémově důležitou institucí a nemělo by tak dojít k celkovému ohrožení finanční stability,“ prozradil manažer společnosti Cyrrus serveru E15.
Jenomže velké problémy nyní hlásí švýcarská banka Credit Suisse, která dnes odepsala 24,24 %. Přičemž za posledních 12 měsíců klesla její hodnota dokonce o 76,23 %.
Neblahý efekt zvedání úrokových sazeb se tak začíná dostavovat a centrální banky budou stát před Sophiinou volbou, zda dále zvyšovat úrokové sazby, aby ukočírovaly inflaci, nebo naopak společnostem ulevit.
Mnoho světových expertů však zdůrazňuje ten fakt, že inflace je mnohem větší strašák než pád několika bank. Jenomže Credit Suisse již není SVB a s jejím posledním výdechem se dost možná spustí lavina horší, než tomu bylo zhruba před 15 lety.
Následující dny ukáží, jakým směrem se vydáme…
V krizi se novým věcem daří
ChatGPT-4 od společnosti OpenAI byl zveřejněn a dál uchvacuje. Nově je schopný „pochopit“ i dění na obrázku a jeho jazykový model byl posunut zase o několik kroků dále.
Progresivní společnost OpenAI tímto ale zdaleka nekončí a dalším krokem kupředu má být i video. AI začne do života každého z nás promlouvat již brzy a mnoho lidí to bude stát pracovní místo.
Jak tomu ale v minulosti bylo mnohokrát, při každém pokroku se zároveň mnoho pracovních pozic vytvoří. Snad to bude platit i tentokrát, blízká budoucnost bude jemně řečeno divoká, avšak plná velkých příležitostí.
Zdroj: E15, OpenAI, CNN
-
Právopřed 2 týdny
Plná moc: Jak ji napsat a co v ní musí být
-
Filmy a seriálypřed 2 týdny
Hvězda Jurského parku Sam Neill má rakovinu. Nebojím se smrti, ale otravuje mě to, přiznává
-
Cestovánípřed 2 týdny
Nová dálková trasa v České republice: Českomoravská stezka nabídne přírodní krásy, ale také významná poutní místa
-
Novinkypřed 1 týdnem
Bill Gates je z AI nadšený. Za svůj život jsem viděl dvě technologie, které mi připadaly revoluční, říká americký miliardář, který stál za zrodem Windows