Spojte se s námi


Kultura

Je tu čas slavných svatojánských poutí. Víte, proč by jste se neměli před 16. květnem koupat?

Publikováno

dne

V čase mezi 10. květnem a 13. červnem začínaly Svatodušní svátky neboli letnice. Známá byla především slovácká a hanácká Jízda králů. Ale také dávno zapomenutý svátek sv. Jana Nepomuckého, který připadá na 16. května a dnes se již nesetkáte s lidmi, kteří pamatují barevné oslavy tohoto světce.

Jak již bývá u svátků zvykem, je doprovázen celou řadou pověr a doporučení co se smí a co se naopak nedoporučuje dělat. Jinak tomu není ani u svátku tohoto světce. Pojďme si je nyní připomenout.

Například lidé v severních Čechách věřili, že kdo by v ten den zlomil lilii, do deseti let, přesně ve stejný čas, kdy zlomil květinu, by zemřel násilnou smrtí. Před oslavou tohoto dne se také nedoporučovalo koupat se, protože hříšníci tak mohli lehce dostat prašivinu.

V den oslav tohoto svátku se v Praze konala slavná svatojánská pouť, kterou si nenechali ujít ani sedláci z různých vesnic. Zaseto bylo, ale do letních polních prací ještě nějaký ten čas zbýval a tak se venkov, alespoň na krátký čas, přesunul do Prahy.

Na Střeleckém ostrově se pak konaly různé ohňostroje. U sochy sv. Jana Nepomuckého na Karlově mostě se zase lidé scházeli k náboženským obřadům a nosili k soše květiny a větvičky břízy.

Tím, že se do Prahy sjížděli venkované z různých koutů naší země, byla k vidění také velké škála a pestrost různých krojů. Lidé z bohatších koutů měli kroje většinou z hedvábí a barvy byly velmi veselé a křiklavé. Naopak chudší kraje, například ty horské, měli spíše kroje nevýrazných barev.

Se slavnými svatojánskými poutěmi jsme se postupem času mohli setkat v různých koutech Čech. Dnes se již konají pouze bohoslužby na oslavu patrona Čech a pražské arcidiecéze – sv. Jana Nepomuckého.

Zdroj: Svatojánská pouť, Wikipedia

Oblíbené