Spojte se s námi


Kultura

Je tu čas slavných svatojánských poutí. Víte, proč by jste se neměli před 16. květnem koupat?

Publikováno

dne

V čase mezi 10. květnem a 13. červnem začínaly Svatodušní svátky neboli letnice. Známá byla především slovácká a hanácká Jízda králů. Ale také dávno zapomenutý svátek sv. Jana Nepomuckého, který připadá na 16. května a dnes se již nesetkáte s lidmi, kteří pamatují barevné oslavy tohoto světce.

Jak již bývá u svátků zvykem, je doprovázen celou řadou pověr a doporučení co se smí a co se naopak nedoporučuje dělat. Jinak tomu není ani u svátku tohoto světce. Pojďme si je nyní připomenout.

Například lidé v severních Čechách věřili, že kdo by v ten den zlomil lilii, do deseti let, přesně ve stejný čas, kdy zlomil květinu, by zemřel násilnou smrtí. Před oslavou tohoto dne se také nedoporučovalo koupat se, protože hříšníci tak mohli lehce dostat prašivinu.

V den oslav tohoto svátku se v Praze konala slavná svatojánská pouť, kterou si nenechali ujít ani sedláci z různých vesnic. Zaseto bylo, ale do letních polních prací ještě nějaký ten čas zbýval a tak se venkov, alespoň na krátký čas, přesunul do Prahy.

Na Střeleckém ostrově se pak konaly různé ohňostroje. U sochy sv. Jana Nepomuckého na Karlově mostě se zase lidé scházeli k náboženským obřadům a nosili k soše květiny a větvičky břízy.

Tím, že se do Prahy sjížděli venkované z různých koutů naší země, byla k vidění také velké škála a pestrost různých krojů. Lidé z bohatších koutů měli kroje většinou z hedvábí a barvy byly velmi veselé a křiklavé. Naopak chudší kraje, například ty horské, měli spíše kroje nevýrazných barev.

Se slavnými svatojánskými poutěmi jsme se postupem času mohli setkat v různých koutech Čech. Dnes se již konají pouze bohoslužby na oslavu patrona Čech a pražské arcidiecéze – sv. Jana Nepomuckého.

Zdroj: Svatojánská pouť, Wikipedia

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kultura

Jak se slaví Vánoce v Brazílii? Dárky nosí dětem Papai Noel a zpívá se Noite Feliz

Brazilské vánoční tradice jsou vesměs převzaty z Portugalska, Mexika a USA. Dárky nosí dětem Papai Noel (otec Vánoc), který se velmi podobá Santu Clausovi, žije na severním pólu a dárky rozváží na saních se soby.

Publikováno

dne

Brazilské vánoční tradice jsou vesměs převzaty z Portugalska, Mexika a USA. Dárky nosí dětem Papai Noel (otec Vánoc), který se velmi podobá Santu Clausovi, žije na severním pólu a dárky rozváží na saních se soby.

Vánoce v Brazílii

Brazilci slaví Štědrý večer (Véspera de Natal) v noci z 24. na 25. prosince. V tuto dobu se země nachází uprostřed parného léta, takže se vánoční svátky nesmazatelně pojí s vedrem a slunečním svitem. Nicméně Brazilci sníh v rámci vánočních dekorací nahrazují vatovými chomáčky, kterou jsou k vidění téměř všude.

I zde se Vánoce staly v posledních letech hlavně komerčním generátorem zisků. Nákupní centra jsou vyzdobena všelijakými světýlky a figurkami Papai Noel a přetékají zbožím, které se obchodníci v různých akcích snaží prodat zákazníkovi.

Brazilské vánoční tradice

Jako v mnoha jiných zemích i zde rodiny společně zdobí vánoční stromeček pod který přinese Papai Noel o půlnoci dárky. Děti nechávají poblíž okna ponožku, aby jim ji, až přijde nadělovat, za dárek vyměnil.

U Štědrovečerní večeře (Ceia de Natal ) se sejde celá široká rodina včetně vzdálených příbuzných, kmotrů i přátel. Brazilské Vánoce jsou o setkávání se, společném hodování, hraní her a oslavách svátků. Ke stolu se usedne kolem osmé hodiny večerní a hostina obvykle trvá až do dalšího rána. Během večeře se vždy některý z dospělých nenápadně vytratí, aby pod stromeček uložil dárky, které se otevírají po půlnoci.

Brazilskou vánoční písní je Noite Feliz, obdoba naší „Tiché noci“, která se zpívá všude v kostelech, na ulicích, v domácnostech i obchodech.

Vánoce v Brazílii nabízí tradiční slavnostní pokrmy

K vánoční večeři se většinou jako hlavní chod podává nadívaná krůta s rýží. Brazilci jsou známí milovníci kurýrních služeb, takže není neobvyklé, že si rodina tento pokrm objedná a nechá prostě dovézt.

Na stole dále nesmí chybět šunka, pečené vepřové maso, bramborový salát s majonézou, mnoho druhů zeleniny a ovoce a samozřejmě sladkosti. Typickým ovocem, jsou hrozny, které přinášejí štěstí a bohatství. Typickým jídlem pak cuz-cuz paulista, kuskus zapečený ve formě na bábovku s rajčaty a vajíčkem.

Po večeři se podávají sladké dezerty. Mezi nejoblíbenější patří dorty s banánem nebo kokosem, domácí puding či Pannettone, sladký chléb v italském stylu, kterého jsou před Vánoci plné obchody.

Amigo secreto („tajný přítel“)

Tato tradice je velmi rozšířená a typická pro větší pracovní kolektivy, dodržují ji ovšem i v některých rodinách. Princip spočívá v tom, že si každý vylosuje jednu osobu, pro kterou opatří dárek pod stromeček v předem stanovené hodnotě. V rodinách je pak součástí společenských her nejprve popsat osobu, pro kterou mám dárek jejími vlastnostmi a ostatní se pokoušejí uhodnout, o koho jde.

Na Boží hod se rodiny většinou účastní mše, navštěvují své sousedy a přátele, scházejí se na pláži nebo hrají nejrůznější společenské hry. Vánoční oslavy končí 6. ledna na Tři krále (Folia de Reis). V tento den se v ulicích města konají průvody v kostýmech, které znázorňují cestu tří mudrců do Betléma.

Zdroje: jenprocestovatele.cz, zenysro.cz, vanocnisen.cz, Ranní čaj

Pokračovat ve čtení

Kultura

Jak se slaví Vánoce v Austrálii? Teplé počasí vyhání rodiny na zahrady či na pláže

Vánoce v Austrálii vypadají úplně jinak než u nás, v době Vánoc je tam totiž léto a tak k tomu u nich patří teploty kolem 30°C, pláž, večeře na terase a další různé uzpůsobení letnímu počasí.

Publikováno

dne

Vánoce v Austrálii vypadají úplně jinak než u nás, V období Vánoc je tam totiž léto, a tak k tomu patří teploty kolem 30°C, pláž, večeře na terase a další různé uzpůsobení letnímu počasí.

Náboženská mše jako neodmyslitelná součást Vánoc

Jelikož je spousta Australanů silně věřících, jsou pro ně Vánoce hlavně náboženským svátkem a nesmí tak chybět sváteční mše. Víru, jako spoustu dalších zvyků a tradic, si přivezli jako přistěhovalci z Anglie. A tak, stejně jako v Anglii, chodí v Austrálii nadělovat dárky Father Christmas neboli Otec Vánoc. Ale stejně jako jinde ve světě i tady má vliv americká kultura se svým Santa Clausem.

Vánoce v Austrálii na zahradě nebo na pláži

Kvůli velkým vedrům se nikomu nechce zůstávat v domě a raději uspořádají slavnostní večeři venku. Teplotám se přizpůsobilo i menu. Sotva někde ještě najdete krocana na vánočním menu. Většinou se podávají mořské plody, ryby, lehké těstovinové saláty a nesmí chybět zmrzlina a jiné mražené dezerty.

Není puding jako puding

V Austrálii byste pod pojmem puding těžko našli náš klasický puding nebo puding jako anglický vánoční pokrm. Jedná se totiž o biskupský chlebíček plný kandovaného ovoce a oříšků . Puding se nepeče ale vaří se několik hodin ve vodní lázni. Ovoce se kanduje i několik měsíců dopředu a to ve směsi rumu a brandy. Puding má dlouhou trvanlivost, a tak si zbytek někteří Australané nechávají i na Velikonoce. Tradicí je puding přes podáváním polít alkoholem a zapálit.

Dekorace trochu jinak

Stejně jako jiné tradice i tady přišlo přizpůsobení podnebí. Těžko byste tu hledali sněhové vločky, rampouchy či jiné ledové ozdoby. Přednost se zde dává slaměným dekoracím a dalším přírodním ozdobám. Dárky se tu také nadělují pod stromeček, ten bývá ale většinou umělý nebo zasazený v květináči.

Koledy na každém kroku

Australané si neumí představit vánoční svátky bez koled. Zpívají se proto úplně všude. Doma, na ulicích, na plážích. Po celé Austrálii lze najít hloučky či sbory pějící koledy za svitu svíček. Nejznámějším shromážděním je to v Královské botanické zahradě v Sydney v přírodním amfiteátru Domain, kde někdy vystupuje také Filharmonický sbor ze Sydney.

Tato událost je pak vysílána po celé Austrálii , Novém Zélandu i jihovýchodní Asii. Významné hudební koncerty se konají i v Emerald Lake Park, kam se lze dostat oblíbeným vláčkem Puffing Billy Carol Train. Navíc veškeré výnosy z vláčku jdou na podporu nemocnice William Angliss Hospital.

Vánoce v Austrálii s celou rodinou

Pro Australany je typické slavit Vánoce s rodinou. Není proto divu, když se sejde blízká, ale i širší rodina. Děti tak nacházejí pod stromečkem hromadu dárků, které si rozbalují 25.prosince ráno.

Místo šál a lyží, popadnou děti plavky a jdou se osvěžit do chladného oceánu.

Zdroj: Vánoční dárky, Deník N, Wikipedie

Pokračovat ve čtení

Kultura

Jak se slaví Vánoce v Norsku? Nesmí chybět Popelka, mořské plody ani skřítek Julenissen

Ačkoliv je Norsko od České republiky poměrně vzdálené, oslavy Vánoc tam probíhají dost podobně. V televizi běží Popelka, nesmí chybět vánoční stromeček a dárky. V čem se ale norské Vánoce od těch našich liší?

Publikováno

dne

Ačkoliv je Norsko od České republiky poměrně vzdálené, oslavy Vánoc tam probíhají dost podobně. V televizi běží Popelka, nesmí chybět vánoční stromeček a dárky. V čem se ale norské Vánoce od těch našich liší?

Vánoce v Norsku? Nejoblíbenější svátky v roce!

V Norsku se Vánoce řadí k těm vůbec nejoblíbenějším norským kratochvílím. Norové je slaví s nadšením a ve velkém stylu. Chybět nesmí ani firemní vánoční večírky, kterým se říká Julebord. Během těchto akcí teče alkohol proudem a většina zaměstnanců slaví až do padnutí.

Jak vypadá norský vánoční stromeček? Nesmí chybět norské vlaječky

Samozřejmě nesmí chybět ani ozdobené stromečky. Tradice zdobení vánočního stromku se od té naší liší v tom, že na stromečcích nesmí chybět norské vlaječky. Nejčastěji se v norských rodinách setkáme s borovicemi, na kterých jsou kromě vlaječek také bílá světýlka.

Kdo nosí dárky? Poznejte skřítka Julenissena

Zatímco v Česku aby člověk skřítka pohledal, v Norsku jich je tolik, že jeden z nich dokonce nosí vánoční dárky. Jmenuje se Julenissen a svým vzhledem připomíná Santu Clause. V Norsku je dokonce možné navštívit místo, kde se vánoční skřítek narodil. Rodné město Julenissena se jmenuje Drøbak a v zimě skutečně připomíná vánoční vesnici.

Aby si Norové skřítka naklonili a zaručili, že jim přinese vánoční dárky, nechávají pro něj venku misku rýžové kaše.

Tradiční norská vánoční večeře?

V Norsku existuje několik variant tradiční štědrovečerní hostiny. Na východu země se nejčastěji setkáte s pečenými vepřovými žebry (svineribbe) podávanými se zelím a brusinkami.

Západ země je proslavený podáváním jehněčích žebírek. Těm se říká pinnekjøtt a fascinující na nich je to, že se podávají obraná téměř až na kost. Naštěstí se k nim podávají také brambory a kedlubnová kaše.

Na severu země a v rodinách, které milují ryby a mořské plody, se k vánoční večeři podává lutefisk. Jedná se o poměrně kontroverzní pokrm, který připomíná rybí rosol, ale spousta obyvatel nedá na tento národní pokrm dopustit.

Sladké a Vánoce? Ideální shoda!

Po večeři následuje dezert v podobě sladké rýžové kaše, do které se ukryje jedna mandle. Šťastlivec, na kterého porce s ukrytou mandlí vyjde, dostane za odměnu marcipánové prasátko.

K norským Vánocům samozřejmě patří také cukroví. Tím nejoblíbenějším jsou perníčky, neboli pepperkaker. Jste-li milovníky perníčků a perníkových městeček, vypravte se před Vánoci do norského města Bergen, kde se každoročně koná výstava perníkového městečka.

Milujete mořské plody? Vánoce v Norsku budete zbožňovat

Za zmínku stojí také to, že během Vánoc si Norové rádi pochutnávají na mořských plodech od rána do večera. V některých rodinách je zcela běžné, že se k snídani na Vánoce podávají právě mořské plody.

Závěrem samozřejmě musíme zmínit také Popelku. Tu naší tradiční českou s Libuškou Šafránkovou v hlavní roli. Od roku 1975, kdy byla v Norsku pohádka Tři oříšky pro Popelku (Tre nøtter til Askepott) vysílána poprvé, se stala jednou z vánočních tradic.

Ovšem nepředstavujte si, že jsou všechny postavy nadabované a každá z nich má jiný hlas. Dabingu se totiž ujal norský herec Národního divadla Knut Risan. Údajně před tím film ani neviděl a musel jej celý namluvit během jednoho dne. Ačkoliv nám by takový dabing přišel předpotopní, Norové svoji verzi natolik milují, že si ji v žádném případě nenechají pohanit.

Mimochodem, norská posedlost Popelkou je natolik velká, že v roce 2021 dokonce vznikla norská verze Tří oříšků pro Popelku. Jmenuje se Tří přání pro Popelku a rozhodně byste se na ni měli podívat. Jedná se o vskutku povedenou poctu české filmové klasice.

Které norské vánoční zvyky a tradice vás překvapily? A které jste naopak dobře znali?

Zdroje: Severské listy, Norge Real Camp Life, Mundo, Youtube

Pokračovat ve čtení

Oblíbené