Ekonomika
Jaká budoucnost čeká Čínu a jak to ovlivní celý svět?

O Číně se v posledních letech hovoří stále více, když se dokázala za několik posledních desítek let vyvinout z továrny světa v jednu z nejlépe fungujících zemí. Určité prognózy dokonce tvrdí, že nebude trvat dlouho a Čínská lidová republika ekonomicky předčí i USA. K dosáhnutí tohoto cíle však musí vyřešit řadu problémů.
Mnoho k této věci publikoval americký miliardář, investor a manažer hedgeových fondů Ray Dalio, jenž věří, že se blíží doba, kdy čínský jüan nahradí americký dolar na pozici rezervního aktiva.
Do takové pozice se dolar dostal krátce po 2. světové válce. Tuto pozici si obhájil i po konci zlatého standardu. Ovšem na jaře 2021 klesl jeho podíl na rezervách centrálních bank na 59 %, což je nejníže za 25 let.
O vývoji Číny má určitě dvojice Jan Růžička a Dan Vořechovský, jenž se stala hostem Vojty Zizky, který se na svém stejnojmenném Youtube kanále věnuje ekonomice a investování, velký přehled.
Hlavními tématy pořadu byly: Hrozí válka na Taiwanu? Jak se žije v Číně? Jsou Čínské akcie takzvaně ve slevě?
Asi největší problém má Čína s realitami. Když v minulém roce padla společnost Evergrande, očekávala se série dalších krachů. Tamní vládě se ale podařilo vše uhasit a minimálně získat čas na vyřešení tohoto obřího problému, jenž může spustit lavinu ekonomických problémů po celé planetě.
Stejně jako mnoho dalších zemí světa, i Čína nyní stojí na jakémsi rozcestí a ať už se vydá tam, či onam, všude ji bude čekat plno nástrah, které bude muset vyřešit, pakliže bude chtít i nadále růst a předčít USA.
Zdroj: Youtube, Finex, Ray Dalio

Ekonomika
ČNB stále vyčkává, FED mezitím úrokovou sazbu zvýšil, od ECB se očekává totéž
Americký Federální rezervní systém podle očekávání schválil zvýšení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Rozhodnutí České národní banky se však nezměnilo, i když už se navýšil počet hlasujících pro zvýšení úrokové sazby. Od Evropské centrální banky se pak očekává podobný krok jako učinil FED.

Americký Federální rezervní systém podle očekávání schválil zvýšení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Rozhodnutí České národní banky se však nezměnilo, i když už se navýšil počet hlasujících pro zvýšení úrokové sazby. Od Evropské centrální banky se pak očekává podobný krok jako učinil FED.
FED již schválil zvýšení úrokových sazeb desetkrát po sobě a aktuální sazba je v rozmezí 5 až 5,25 procent. V USA se tímto snaží stlačit inflaci zpět k dvouprocentnímu cíli, což se poměrně dobře daří, když z červnového vrcholu – 9,06 %, dostali inflaci na současných 4,99 %.
Ovšem nebylo to rozhodně jednoduché rozhodování, když se musel vzít v potaz taktéž krach tří amerických bank – Silicon Valley Bank, Signature Bank a First Republic Bank.
Zajímavější situace je u nás, když ČNB ponechala úrokové sazby bez změny, ovšem zatímco při minulém hlasování zvedla ruku pro zvýšení sazeb pouze jediná osoba, tak tentokrát už to byly osoby tři, což napovídá tomu, že se v blízké době možná mnohými tolik chtěného zvýšení dočkáme.
Kdo může za vysokou inflaci u nás? O tom má jasno dvojice Petr Fiala a Aleš Michl, kteří si mezi sebou přehazují horký brambor. Zatímco vláda bojuje s rekordním zadlužováním, ČNB se snaží ekonomiku dostat zpět pod kontrolu.
Premiér ovšem v rozhovoru pro CNN Prima News naznačil, že by Česká národní banka mohla dělat více, aby se dařilo zkrotit inflaci, která je v ČR jedna z nejvyšších. Reagoval tak na slova guvernéra ČNB, který se opřel do současné vlády.
Velké rozhodnutí má před sebou ve čtvrtek i ECB, od níž se ovšem očekává, že sazby po vzoru FEDu zvedne. Všeobecně se mluví o tom, že tak učiní o padesát bazických bodů.
Zdroj: E15, CNN Prima News, FED, BBC
Ekonomika
Minimální důstojná mzda se zvýšila, mnoho lidí na ni nedosáhne
Minimální důstojná mzda se v minulém roce zvýšila. Aktuálně její hodnota převyšuje měsíční mzdu ve výši 40 tisíc hrubého, což mnoho lidí za svou práci ani nedostává.

Minimální důstojná mzda se v minulém roce zvýšila. Aktuálně její hodnota převyšuje měsíční mzdu ve výši 40 tisíc hrubého, což mnoho lidí za svou práci ani nedostává.
Dle informací expertní Platformy, minimální důstojná mzda v roce 2022 byla vyčíslena na výši 40 912 korun hrubého měsíčně. Dle stejných dat připadala důstojná mzda na Prahu o 2 tisíce korun více, konkrétně 42 776 korun.
Důstojná mzda je minimální hranice mzdy, za kterou lidé dokáží pokrýt běžné výdaje domácnosti i ostatních životních nákladů.
Počítají se zde výdaje za celou domácnost, přičemž se předpokládá, že zde člověk živí i ostatní členy domácnosti. Veškeré výdaje dle statistiky by tak měl člověk obstarat ze své mzdy sám.
Nejedná se však o žádnou vymahatelnou částku. Nikde se o ni nežádá, stát ji ani nikterak negarantuje. Slouží tak spíše pro účely statistiky. Dle těchto statistik mnoho lidí na důstojnou mzdu ani nedosáhne.
Do této statistiky jsou započítány výdaje za potraviny, bydlení, oblečení, dopravu, telekomunikaci, volný čas a zdělávání, zdraví a hygienu a za úspory.
Tyto výdaje jsou ve všech částech republiky jednotné, jen v Praze se liší v položce bydlení o 1 499 korun. To dělá výše zmíněný rozdíl v celkové důstojné mzdě v Praze a ve zbytku republiky.
Ve výše zmíněných oblastech se v každé položce počítá minimální standard, který má zaručit důstojné fungování v každé z oblastí. Není překvapením, že se důstojná mzda každým rokem zvyšuje, dle statistik se zároveň zvyšuje i počet lidí, kteří na ni dosáhnou.
Jen pro představu, v položce potravin se měsíční výdaj počítá ve výši 7 422 korun, v položce bydlení pak 12 499 korun měsíčně. V oblasti volného času se operuje s částkou 3 527 a u úspor pak například s 4 175 korun měsíčně.
Zdroje: Expertní Platforma, Aktuálně
Auta
Ceny pohonných hmot nadále klesají, nafta je nejlevnější od loňského ledna
Ceny paliv na českých čerpacích stanicích pokračují v trendu zlevňování. Zatímco benzin sráží svou cenu pomalu, nafta je aktuálně nejlevnější od loňského března.

Ceny paliv na českých čerpacích stanicích pokračují v trendu zlevňování. Zatímco benzin sráží svou cenu pomalu, nafta je aktuálně nejlevnější od loňského března.
Nafta již několik týdnů znatelně zlevňuje, což čeští řidiči každý týden vnímají na čerpacích stanicích. Za poslední týden v průměru zlevnila o 26 haléřů.
Z původní ceny 36,27 korun za litr tak nyní klesla na 35,01 korun a dá se očekávat, že pokles cen bude pokračovat. Už nyní se jedná o nejnižší cenu nafty v období od minulého ledna.
Zlevňuje sice i benzin, nicméně ani zdaleka ne tak znatelně. Za poslední týden jeho cena na českých benzinkách klesla průměrně o 9 haléřů.
Nyní se tak benzin nakupuje v průměru 36,95 korun. Za méně peněz mohli Češi tankovat naposled před dvěma měsíci.
Co se týče konkrétních míst, není překvapením, že nejdražší paliva jsou v Praze. Zatímco Natural 95 se v hlavním městě tankuje za 38,23 korun za litr, nafta pak za 37,15 korun.
Praha se tak výrazně vymyká celorepublikovému průměru, což jde především vidět na ceně nafty. Žádný jiný kraj se v průměrné ceně nedostal přes 38 korun u benzinu a 37 korun u nafty.
Naopak nejlevněji čeští řidiči natankují v Jihočeském kraji. Natural 95 zde stojí 36,49 korun za litr, nafta se pak tankuje v ceně 34,28 za litr.
U Jihočeského kraje ale není mezi cenami oproti zbytku republiky taková propast jako tomu je v Praze. Podobně na tom je třeba Zlínský nebo Královehradecký kraj.
Zdroje: CCS, ČTK
-
Hudbapřed 2 týdny
Co nabídne letošní ročník Colours of Ostrava? Hlavním tahákem OneRepublic, přijede i slavná Ellie Goulding
-
Novinkypřed 2 týdny
Velký problém v Rakousku? Ve vlaku společnosti ÖBB zněl projev Adolfa Hitlera. Cestující byli značně znepokojeni
-
Filmy a seriálypřed 1 týdnem
Survivor zná svého vítěze! Stal se jím Tomáš, kterému rozhodující vítězný hlas udělila jeho sokyně Johanka
-
Sportpřed 1 týdnem
O2 aréna hostí největší MMA turnaj v historii domácí scény. OKTAGON 43 nabídne jména jako Vémola, Kincl či Kozma