Cestování
Jak se slaví Vánoce v Japonsku? KFC kyblík nechybí v žádné rodině
Psal se rok 1970, když byla v Japonsku otevřena první pobočka KFC. O pouhé 4 roky později se stalo smažené kuře symbolem japonských Vánoc. Jak tato tradice vznikla a jaké další zvyky jsou v Japonsku s Vánocemi spojeny?
Psal se rok 1970, když byla v Japonsku otevřena první pobočka KFC. O pouhé 4 roky později se stalo smažené kuře symbolem japonských Vánoc. Jak tato tradice vznikla a jaké další zvyky jsou v Japonsku s Vánocemi spojeny?
Geniální marketingový tah
Ať už zní pojídání smaženého kuřete z řetězce rychlého občerstvení na Vánoce jakkoliv zvláštně, tuto tradici každoročně dodržuje přes tři a půl milionu Japonců. Spojení KFC a Vánoc se údajně zrodilo v hlavě marketingového génia Takeši Okawary.
Ten pracoval nejprve jako manažer pobočky, ale vypracoval se až do pozice manažera KFC pro celé Japonsko. Když jednou náhodou vyslechl rozhovor dvou cizinců o tom, jak jim v Japonsku chybí klasický vánoční krocan, zrodila se v jeho hlavě myšlenka na Party Barrel.
Napadlo ho totiž, že smažené kuře by hravě mohlo nahradit krocana. V roce 1974 se tudíž rozjela reklamní kampaň, která započala hotové vánoční šílenství po KFC kyblíku po celém Japonsku.
Vánoce v Japonsku spojené s KFC
Kladete si otázku, jak je možné, že se v zemi, kde téměř nežijí křesťané a tudíž se zde neslaví Vánoce, ujalo právě pojídání smaženého kuřete v tento den? Inu, Japonci rádi zasedají ke stolu společně se svou rodinou a na Štědrý den nepřipadala v zemi žádná tradice. Americkému řetězci s rychlým občerstvením se tak povedlo spojit dohromady japonské rodiny a na Vánoce je přivést ke společnému stolu.
Colonel Sanders v oblečku Santy Klause
Pokud byste navštívili Japonsko v období Vánoc a vydali se do některé z poboček KFC, přivítal by vás již u vchodu Colonel Sanders oblečený v převleku Santy Klause a velmi pravděpodobně i fronta zákazníků táhnoucí až ke dveřím. Znalí Japonci si totiž své vánoční kyblíky s proklatě dobrým kuřetem objednávají dopředu a na pobočku si je přijdou pouze vyzvednout. Doba čekání ve frontě na vánoční KFC kyblík vám totiž může zabrat i několik hodin.
Vánoce v Japonsku a zásnuby
Kromě pojídání smaženého kuřete od usměvavého Sanderse, je v zemi rozšířena ještě jedna vánoční tradice. Ta dost připomíná oslavy Valentýna. Spočívá totiž v tom, že si páry vyjdou společně do restaurace na vánoční rande a zásnuby právě v tento den nejsou výjimkou.
Vánoční trhy a slavnostně osvětlená města
Ve větších městech narazíte v předvánočním čase také na vánoční trhy s podobným sortimentem jako v Evropě a Americe. Ovšem žádné shánění dárků a předvánoční shon v Japonsku neznají. Štědrý den je totiž všedním dnem a rodiny a páry se scházejí až na večer u společného jídla.
Zatímco oslavy Vánoc jsou v Japonsku poklidné, s příchodem nového roku teprve začínají pořádné oslavy.
Zdroje: CNN.com, Dreport.cz, Susi.cz, iDnes.cz, radynacestu.cz
-
Zajímavostipřed 7 dny
Příběh letu 593: Teenager si hrál na pilota, tragédii nikdo nepřežil
-
Reality showpřed 1 týdnem
Zrádci míří do finále: Johny je emotivní lama, Honza odjištěný granát a Nicole na trní
-
Historiepřed 6 dny
Smrduté tajemství luxusního zámku aneb Nedostatečná hygiena ve Versailles
-
Reality showpřed 2 týdny
Hell’s Kitchen 14. díl: Vyhození nejméně oblíbené soutěžící, která je nejlepší v kuchyni, se nepodařilo