Ekonomika
Jak je to se stavebním spořením a vyplatí se jej v současné situaci pořizovat?
V rámci aktuální inflace a neustálého zdražování je zapotřebí zvažovat nejen to, co se vyplatí pořizovat a na čem raději ušetřit, ale také zhodnotit, zda vaše investice nepřesunout jinam nebo je úplně zrušit. Jak je to se stavebním spořením?
V rámci aktuální inflace a neustálého zdražování je zapotřebí zvažovat nejen to, co se vyplatí pořizovat a na čem raději ušetřit, ale také zhodnotit, zda vaše investice nepřesunout jinam nebo je úplně zrušit. Jak je to se stavebním spořením?
Vyplatí se stále mít stavební spoření nebo jej vůbec pořizovat? Co je zapotřebí si uvědomit je fakt, že tento typ spořícího produktu – to je zkrátka běh na dlouhou trať. A už z toho důvodu je nutné zvážit, zda uložení finančních prostředků do jakéhosi stavebního spoření vůbec efektivní.
Ano, stavební spořitelny se snaží nabízet zajímavé podmínky, jenže v konečném zúčtování se nejedná ani zdaleka o výhodné zhodnocení financí. Proč?
I za předpokladu, že splníte podmínky pro získání státní podpory, která činí 2 tisíce Kč ročně, zhruba 20% částku zaplatíte za poplatek za vedení smlouvy o stavebním spoření.
Ročně tento poplatek dělá okolo 300 až 400 Kč. U některých spořitelen pak zaplatíte také poplatek za uzavření smlouvy, který může činit až 1 % z cílové částky. Rovněž musíme počítat s tím, že připsané úroky podléhají 15% dani.
Dalším aspektem je to, že při nesplnění podmínek pro získání státní podpory, například kvůli předčasného ukončení smlouvy, zhodnocení spoření klesá. A o různých omezeních na stavebním spoření v letech následujících nemluvě.
Jestli tedy člověk zvažuje pořízení stavebního spoření, musí vzít v potaz i srovnání úrokových sazeb na jiných spořících produktech nebo potencionální legislativní změny, které mohou ovlivnit výhodnost stavebního spoření.
A také, jestli si je klient jistý tím, že s ohledem do budoucna na tyto peníze nesáhne a nevybere peníze předčasně.
Dobrá, pořád jsou to nějaké peníze navíc. Jenže i při úrokové sazbě ve výši 6,5 % a s měsíčním vkladem například 2 tisíce Kč po dobu osmi let z vlastních prostředků ušetříte zhruba 192 tisíc. A kolik získáte na úrocích? Okolo 17 tisíc za osm let.. Státní podpora za toto období by činila 18 tisíc.
A jaké jsou tedy další alternativy?
Celkově tedy 35 tisíc navíc, a to v rámci těch nejideálnějších podmínek. To znamená, když klient nepřeruší měsíční „splátku“ nebo nevybere peníze předčasně.
V dnešní době tak existují i lepší alternativy. A to například vklad do zabezpečeného balíčku podílových fondů s reálným 20% ziskem nebo akcie či kryptoměny.
Ve všech případech při rozumné a opatrné investici může být následný zisk nejen větší, ale také za podstatně kratší dobu. Byť investování do akcií či jiných fondů sebou nese větší riziko. Mnohdy se to ale vyplatí více, než své peníze pouze ukládat do stavebních spoření.
Zdroje: Kurzy.cz, Peníze.cz