Ekonomika
Jak je to se stavebním spořením a vyplatí se jej v současné situaci pořizovat?
V rámci aktuální inflace a neustálého zdražování je zapotřebí zvažovat nejen to, co se vyplatí pořizovat a na čem raději ušetřit, ale také zhodnotit, zda vaše investice nepřesunout jinam nebo je úplně zrušit. Jak je to se stavebním spořením?
V rámci aktuální inflace a neustálého zdražování je zapotřebí zvažovat nejen to, co se vyplatí pořizovat a na čem raději ušetřit, ale také zhodnotit, zda vaše investice nepřesunout jinam nebo je úplně zrušit. Jak je to se stavebním spořením?
Vyplatí se stále mít stavební spoření nebo jej vůbec pořizovat? Co je zapotřebí si uvědomit je fakt, že tento typ spořícího produktu – to je zkrátka běh na dlouhou trať. A už z toho důvodu je nutné zvážit, zda uložení finančních prostředků do jakéhosi stavebního spoření vůbec efektivní.
Ano, stavební spořitelny se snaží nabízet zajímavé podmínky, jenže v konečném zúčtování se nejedná ani zdaleka o výhodné zhodnocení financí. Proč?
I za předpokladu, že splníte podmínky pro získání státní podpory, která činí 2 tisíce Kč ročně, zhruba 20% částku zaplatíte za poplatek za vedení smlouvy o stavebním spoření.
Ročně tento poplatek dělá okolo 300 až 400 Kč. U některých spořitelen pak zaplatíte také poplatek za uzavření smlouvy, který může činit až 1 % z cílové částky. Rovněž musíme počítat s tím, že připsané úroky podléhají 15% dani.
Dalším aspektem je to, že při nesplnění podmínek pro získání státní podpory, například kvůli předčasného ukončení smlouvy, zhodnocení spoření klesá. A o různých omezeních na stavebním spoření v letech následujících nemluvě.
Jestli tedy člověk zvažuje pořízení stavebního spoření, musí vzít v potaz i srovnání úrokových sazeb na jiných spořících produktech nebo potencionální legislativní změny, které mohou ovlivnit výhodnost stavebního spoření.
A také, jestli si je klient jistý tím, že s ohledem do budoucna na tyto peníze nesáhne a nevybere peníze předčasně.
Dobrá, pořád jsou to nějaké peníze navíc. Jenže i při úrokové sazbě ve výši 6,5 % a s měsíčním vkladem například 2 tisíce Kč po dobu osmi let z vlastních prostředků ušetříte zhruba 192 tisíc. A kolik získáte na úrocích? Okolo 17 tisíc za osm let.. Státní podpora za toto období by činila 18 tisíc.
A jaké jsou tedy další alternativy?
Celkově tedy 35 tisíc navíc, a to v rámci těch nejideálnějších podmínek. To znamená, když klient nepřeruší měsíční „splátku“ nebo nevybere peníze předčasně.
V dnešní době tak existují i lepší alternativy. A to například vklad do zabezpečeného balíčku podílových fondů s reálným 20% ziskem nebo akcie či kryptoměny.
Ve všech případech při rozumné a opatrné investici může být následný zisk nejen větší, ale také za podstatně kratší dobu. Byť investování do akcií či jiných fondů sebou nese větší riziko. Mnohdy se to ale vyplatí více, než své peníze pouze ukládat do stavebních spoření.
Zdroje: Kurzy.cz, Peníze.cz
Ekonomika
Už vás neoberou! Jak bezpečně nakupovat na online bazarech?
Obchodování s bazarovým zbožím bude vždy populární. Nejčastějším důvodem je samozřejmě úspora peněz. Mnohdy se ale kupující setkají s druhou stranou mince a naletí podvodníkovi. Nemají pak ani zboží, ani své peníze. Jaké jsou nejčastější typy podvodníků a jejich praktik?
Obchodování s bazarovým zbožím bude vždy populární. Nejčastějším důvodem je samozřejmě úspora peněz. Mnohdy se ale kupující setkají s druhou stranou mince a naletí podvodníkovi. Nemají pak ani zboží, ani své peníze. Jaké jsou nejčastější typy podvodníků a jejich praktik?
Podvodníci minimalisté
Okrádají po menších částkách. Jedná se o nejčastější typ podvodů. Doufají, že nad nízkou částkou kupující jen mávne rukou a situaci nebude dál řešit. V jejich nabídce najdete aktuálně velmi žádané zboží, které vystavují za nízkou cenu. Potřebují nalákat co nejvíce zájemců. Není ani výjimkou, že zboží darují jen za poštovné. Nemívají velké množství inzerátů.
Během společné konverzace působí příjemně, vstřícně a ochotně. Snaží se vypadat věrohodně, posílají například další fotografie zboží nebo i své osobní doklady. Mnohdy mohou požadovat finanční zálohu za rezervaci zboží nebo jim stačí jen částka za dobírku.
Jejich profily jsou založené nově nebo staré pár měsíců. Často působí spíše anonymně, tedy nic neříkající fotografie nebo přezdívka. Fotografie bývají různě stažené z internetu.
Podvodníci jednou a dost
Hledají si jen jednu oběť. Jedná se například o elektroniku v hodnotě do 10 tisíc. Do této částky s tím totiž Policie ČR nebude nic dělat. Na nějaký čas se odmlčí, zda podvedený uskutečnil nějaké kroky, aby se bránil. Pokud jim to ale celé projde, pokračují znovu.
Podvodníci skrytých vad
Obchod je sice uskutečněn, ale získáte něco jiné, než bylo vystavováno v inzerátu. Jedná se například o padělky známých značek nebo je zboží ve špatném stavu. Někdy se nemusí jednat o úmyslný podvod, ale pokud s vámi prodejce poté přestane komunikovat nebo zmizí úplně, máte hned jasno. Lákají na výhodnou cenu produktu.
Někteří neohrožení podvodníci i uskuteční osobní předání, při kterém vytvoří nějaký typ nátlaku. Například nemáte dostatek času si přebranou věc pořádně překontrolovat nebo jsou nepříjemní.
Podvodníci s odkazy
Cílí na peníze z vašich bankovních účtů. Zajímá je přístup kamkoli, kde máte uložené peníze. Jejich hlavní strategií je, aby Vás vylákali z oficiálních stránek na své lehce pozměněné. Ty se sice vydávají za například oficiální stránky přepravních společností, ale ve skutečnosti s nimi nemají nic společného. Jakmile zde zadáte jakékoli své údaje, podvodníci s nimi dále pracují. Často vystupují i jako kupující, proto by se proti nim měli mít na pozoru také prodejci.
I když se může jednat o malou částku, doporučuji vše nahlásit Policii ČR. Částky se sčítají a pokud překročí 10 tisíc, již se jedná o trestný čin. Zvyšuje se tedy šance, že bude podvodník potrestán a vy dostanete své peníze zpět.
Zdroj: Podvody na bazaru
Ekonomika
Nedostatek pracovníků na trhu práce? Řešením jsou zkrácené úvazky, které však v Česku nefungují
Zkrácený úvazek, jako by byl v Česku téměř sprostým slovem. Zatímco v zemích na západě, kterým se finančně daří výrazně lépe než nám, jsou kratší úvazky naprosto běžnou realitou, u nás se je nedaří vybojovat. Přitom by mohly pomoct jak zaměstnancům, tak firmám a v konečném důsledku i státu.
Zkrácený úvazek, jako by byl v Česku téměř sprostým slovem. Zatímco v zemích na západě, kterým se finančně daří výrazně lépe než nám, jsou kratší úvazky naprosto běžnou realitou, u nás se je nedaří vybojovat. Přitom by mohly pomoci jak zaměstnancům, tak firmám a v konečném důsledku i státu.
Zkrácené úvazky jako cesta
Český pracovní trh se dlouhodobě potýká s nedostatkem zaměstnanců, zároveň tu však paradoxně stále přetrvává problém se zaměstnáváním matek malých dětí nebo lidí v důchodovém či předdůchodovém věku.
Zkrácené úvazky se nabízejí jako cesta, jak dostat lidi na pracovní místa a zároveň snížit náklady státu na sociální dávky a zvýšit jeho příjmy na odvodech a dani z příjmů. Větší množství zkrácených úvazků by navíc mohlo pomoci přetáhnout na pracovní trh určité množství lidí pracujících v šedé ekonomice.
Navzdory tomu u nás pracuje na zkrácený úvazek jen asi 6 procent lidí, zatímco v zemích na západ od nás je to často čtvrtina až třetina zaměstnanců. Například podle dat statistického úřadu Eurostat pracuje v Německu na zkrácený úvazek zhruba 28 procent obyvatel.
Matky malých a předškolních dětí
Debata o tom, že v České republice máme dlouhou rodičovskou dovolenou, se vede již několik let. Mnoho matek by si rádo přivydělávalo i na rodičovské nebo by naopak v době, kdy jsou jejich děti již větší, raději pracovalo na zkrácený úvazek a zbytek času věnovalo rodině. Bohužel tuto možnost u nás téměř nemají.
V roce 2022 pobíralo u nás rodičovský příspěvek více než čtvrt milionu lidí. To je pracovní síla, která na trhu rozhodně chybí.
Podobná situace nastává u lidí (opět většinou žen), které se starají o své nemohoucí rodiče či prarodiče.
Lidé v důchodovém a předdůchodovém věku
Starší lidé, kteří už se pomalu chystají do důchodu nebo už v něm jsou, by často rádi zůstali částečně aktivní a zachovali si možnost chodit do práce. Už však nechtějí, nebo si ze zdravotních důvodů nemohou dovolit, plný úvazek.
I pro ně byl bylo větší množství zkrácených úvazků cestou, jak se udržet v aktivním životě a dál přispívat svou prací společnosti.
Studenti
Pokud vysokoškolské studenty finančně nepodporují jejich rodiče, vidíme je běhat po různých brigádách. Velmi často jde o nekvalifikované práce, které je nijak nepřipraví na jejich budoucí povolání. Přitom zkrácený úvazek v jejich oboru, který by se dal skloubit se studiem, by jim mohl poskytnout velkou devizu do budoucna.
Živnostníci
Malí živnostníci se potýkají s velmi nejistou situací a řada z nich by ocenila možnost získat jistotu prostřednictvím kratšího úvazku, který by jim zároveň umožnil budovat vlastní živnost. Takový člověk by do státní kasy odváděl peníze hned dvakrát, ani pro něj se u nás tato možnost však neotvírá.
Zdroj: seznamzpravy.cz; bussinessinfo.cz, Eurostat
Ekonomika
Chcete ušetřit nebo si vydělat víc peněz, ale nevíte, jak na to? Poradíme vám
Zdražování se dotklo asi každého z nás. Ne každý však přišel na způsob, jak ušetřit peníze a nevěšet hlavu při návštěvě supermarketu nebo placení nájmu a energií. Proto jsme pro vás vypátrali několik tipů a rad, které se vám mohou hodit při cestě k šetření několika korun do peněženky navíc.
Zdražování se dotklo asi každého z nás. Ne každý však přišel na způsob, jak ušetřit peníze a nevěšet hlavu při návštěvě supermarketu nebo placení nájmu a energií. Proto jsme pro vás vypátrali několik tipů a rad, které se vám mohou hodit při cestě k šetření několika korun do peněženky navíc.
Rozpočet na potraviny
Potraviny jsou asi základním pilířem (spolu s náklady na bydlení), který nás trápí a chceme na něm co nejvíce ušetřit. Cílem je strategie. Chodíte do obchodu ledabyle, bez nákupního seznamu a jen koukáte, co je ve slevě nebo na co máte zrovna chuť? Možná v tom bude kámen úrazu.
Udělejte si každý týden rozpis jídel, která budete vařit a potravin, které vám dochází nebo je opravdu potřebujete koupit. To vám pomůže se vyhnout nahodilému nakupování a zároveň vyhazování prošlých potravin. Také se zkuste poohlédnout po různých obchodech a sledovat jejich akce, možná natrefíte na mnoho cenově dostupného zboží nebo na množstevní slevy.
Pokud k vám dováží některá z kurýrních služeb obchodů, zkuste nakupování online. Budete tak mít přehled o výdajích a o konečné ceně za nákup dřív než u pokladny. Navíc ušetříte spoustu času a nervů.
Před nákupem v obchodě se nezapomeňte najíst. Nákup s prázdným žaludkem vyjde vždycky dráž! A pokud chodíte pravidelně do restaurací, buď tyto návštěvy úplně vynechte nebo si na ně vyhraďte třeba jen jeden večer za měsíc. Peněženka vám poděkuje.
Náklady na energie
Energie se staly během uplynulého roku snad nejhanlivějším slovem. Platí je všichni, ať už bydlíte v pronájmu nebo ve vlastním bydlení. Avšak i v této kategorii jde ušetřit. V zimě se zkuste uskromnit v topení, v létě zase s používáním klimatizace. Místo sušičky pověste prádlo na sušák nebo na zahradu, odpojte ze sítě spotřebiče, které zrovna nepoužíváte a místo vany si dejte rychlou sprchu.
Zbytečné opakující se výdaje
Chodíte do posilovny, do Starbucksu a platíte si všechny streamovací platformy, které existují? A nestačilo by vám proběhnout se venku nebo si zacvičit doma, dát si levnější kafe a platit třeba jen jednu službu na filmy, seriály a hudbu? Zkuste o tom popřemýšlet. Možná ušetříte víc, než se může zdát.
Doprava
Benzín je po energiích asi druhé sprosté slovo dnešní doby. Je proto na místě zvážit, jestli nemůžete i v této oblasti ušetřit. Ať už jezdíte autem nebo MHD, vždycky je cesta, jak své náklady snížit. Popřemýšlejte nad snížením počtu vašich jízd a nad alternativními prostředky dopravy.
Můžete nahradit auto hromadnou dopravou? Jezdit na výlety vlakem nebo autobusem? Možná by také nebylo na škodu chodit do práce pěšky, jezdit na kole, případně se vozit autem s kolegou. Pokud auto nepotřebujete každý den, zkoušeli jste už sdílená auta?
Bydlení
Náklady na bydlení tvoří snad největší část našich rozpočtů. Zvažte přestěhování do levnějšího bytu nebo zkuste s majitelem nemovitosti probrat nižší nájemné. Pokud máte nějakou místnost v bytě či domě volnou, poohlídněte se po spolubydlícím, se kterým se budete dělit o nájem. V případě, že máte nějakou nevyužívanou nemovitost nebo třeba jen skladovací prostor či garáž, můžete pronajímat i tu.
Využijte své dovednosti a naučte se nové
Jste kutil, opravář, umělec nebo jinak nadaný člověk? Využijte svých schopností a prodejte je! Na internetu je k nalezení spoustu platforem a stránek, kde můžete prodat své služby a vydělat si tak pěkné peníze.
Zároveň můžete ušetřit na tom, že se pomocí návodů na internetu naučíte to, za co jste doteď platili. Může se jednat o šití oblečení, opravu v domácnosti, stříhání vlasů nebo cokoliv jiného. Dneska na internetu najdete návody snad úplně na všechno.
Prodej, co můžeš
Přijít k pár korunám lze poměrně jednoduše, pokud vlastníte nebo umíte cokoliv, o co je zájem. Můžete prodat své schopnosti, jak jsme psali výše. Nebo prodejte oblečení, které už nenosíte, knížky, které jste přečetli, hry, nábytek nebo třeba elektroniku. Stačí otevřít internet a najít si inzertní portál, kde můžete vaše zboží nabídnout ostatním.
Bezplatné a levné aktivity
Existuje tolik možností, co dělat venku (i vevnitř) a nemusíte za to zaplatit ani korunu. Místo výletu do aquaparku nebo zábavního parku vezměte děti na výlet na rozhlednu nebo na veřejnou kulturní památku. Hledejte na internetu last minute nabídky, slevové akce na vstupy nebo zdarma dopravy na zajímavá místa.
Místo návštěvy luxusní restaurace zkuste s partnerem uvařit gurmánské menu doma a místo kina pozvěte přátele na film domů. S kamarádkou nemusíte chodit jen do kavárny, co takhle se projít v parku a kávu si vzít z domu?
Vyjednávání
Tento tip možná není úplně pro každého. Ne všichni mají skvělé vyjednávací a argumentační schopnosti. Ovšem pokud se vám podaří si připravit strategii, relevantní body a odpovědi a budete si stát pevně za svým, může se z vás stát skvělý vyjednavač. Začněte něčím jednoduchým a nenáročným.
Zkuste si vyjednat levnější balíček u operátora nebo slevu na masáž, kam pravidelně chodíte. I kdyby se jednalo jen o pár ušetřených korun měsíčně, ročně se vám částka hezky navýší. A co povýšení a zvýšení platu? Promluvte si se svým zaměstnavatelem, ale nebuďte agresivní a útoční, jednejte s ním na rovinu.
Změna zaměstnání
Se zaměstnáním souvisí i jeho změna. Dostali jste pěknou nabídku práce, kde byste si vydělali více nebo jste našli zajímavý pracovní inzerát? Jděte do toho! Zeptejte se i známých, jestli by nevěděli o dobře placené práci a prozkoumejte všechny možné pracovní portály. Třeba se na vás usměje štěstí.
Závěrem by stálo za to zmínit spoření a investice. Pokud se vám podaří si každý měsíc odložit třeba jen pár set korun, zvažte, zda by nebylo dobré si je spořit na výhodném spořícím účtu nebo investovat do akcií, kryptoměn, nemovitostí či fondů. Za pár let se i z malé částky může vyklubat pár tisíc k dobru.
Zdroj: theeverygirl.com
-
Celebritypřed 2 týdny
Senzační výkon! 12letý chlapec takto oslnil porotu v Česko Slovensko má talent, Kozub jej poslal přímo do finále
-
Lifestylepřed 3 dny
Sendvičovou generaci ohrožuje únava i ztráta psychického zdraví. Jak se bránit vyhoření?
-
Lifestylepřed 1 týdnem
Kvíz: Jaké jsou národnostní menšiny v České republice? Otestuje své znalosti
-
Zajímavostipřed 6 dny
Největší letecké katastrofy: Mangalore 2010 aneb velký zvrat ve vyšetřování