Zajímavosti
Hashima: Nejděsivější místo na světě
Japonský ostrov, bývalý uhelný důl a spleť betonových staveb si vysloužil přízvisko, s nímž někteří „lovci měst duchů“ nechtějí souhlasit. Ostrov Hashima (nebo též Gunkanjima) v každém případě představuje pro mnohé symbol ryzí hrůzy.
Japonský ostrov, bývalý uhelný důl a spleť betonových staveb si vysloužil přízvisko, s nímž někteří „lovci měst duchů“ nechtějí souhlasit. Ostrov Hashima (nebo též Gunkanjima) v každém případě představuje pro mnohé symbol ryzí hrůzy.
Patří mu také titul „plovoucí bitevní ostrov“, protože z dálky připomíná válečnou loď. Hashima je nyní jedním z 505 neobydlených ostrovů ve Východočínském moři, ležící asi 15 kilometrů od města Nagasaki a spadajícím tudíž pod stejnojmennou prefekturu.
Přeskočme sice zajímavou, nicméně sáhodlouhou historii těžby uhlí v Japonsku a zastavme se na sklonku 80. let 19. století, kdy těžební magnát, firma Mitsubishi Coroiration, od konkurence, rodiny Fukahori, ostrov o rozloze 6,3 hektaru za 100 000 jenů (což by na počátku 21. století představovalo téměř 4 miliony dolarů) odkoupila, proběhly úspěšné zkoušky a od roku 1887 tu začala pravidelná těžba uhlí z mořského dna. Protože by bylo nerentabilní stále na ostrov dovážet pracovníky, souběžně se pracovalo na budování ubytovacích prostor.
Stále výš
S rostoucí těžbou se nutně zvyšoval i počet zaměstnanců, jenže ostrov nebyl nafukovací, proto se musely volit nové stavební technologie. Japonsko tu vůbec poprvé použilo beton jako materiál pro stavbu budov. Šestipatrové bloky navržené tak, aby konstrukce mohla úspěšně čelit častým tajfunům, sužujícím tuto oblast, byly sestaveny do čtvercových bytových segmentů.
Interiéry byly dokonale „japonské“ – každá jednotka měla hlavní pokoj o rozloze 9,9 m² osazený jediným oknem a maličkou předsíň. Jejich vzhled působil víc jako cela nebo mnišský příbytek než místo k životu, navíc veškeré sociální zařízení (kuchyně, WC, koupelna) bylo pro celé patro společné. O dva roky později pak vyrostl ještě větší komplex ve tvaru písmene E uprostřed ostrova, s devíti patry vůbec největší v Japonsku.
Jak postupně rostly počty horníků, ostrov zvolna zaplňovaly další betonové krabice, těch nakonec vyrostly na Hashimě navzdory její omezené kapacitě tři desítky. A zůstávaly i nadále výjimečnými, protože až do konce druhé světové války se v celém Japonsku podobné ubytovací prostory nestavěly.
Bez lítosti i na Hashimě
Důl se za dosud nejstrašnějšího světového konfliktu změnil na tábor nucených prací pro zajaté Korejce a Číňany. Mladí Japonci byli odveleni k bojům do Tichomoří a vláda tímto rozhodnutím hodlala zaplnit úbytek pracovních sil. Na Hashimě v té době padaly těžební rekordy: například v roce 1941 se odtud odvezlo 410 000 tun! Pro srovnání, v onom roce 1907 to bylo jen 150 000 tun a technologie se příliš nezměnila.
Lidský život zde měl pramalou hodnotu, dle dochovaných svědectví mnoho vězněných cizinců zemřelo velmi krutým způsobem: více než 1300 zajatců přišlo o život počínaje pracovními úrazy přes nemoci spojené s podvýživou a naprostým vyčerpáním až k sebevražedným pokusům uniknout ze zajateckého pekla skokem do moře doplavat k pevnině. Právě tyto skony později zavdaly podnět k propojení s různými paranormálními jevy, jejichž původ byl přisuzován nelidskému zacházení a týrání vězňů.
V letech 1944-1945, tedy na samém sklonku války, zde působilo 800 novodobých otroků. Korejský vězeň Suh Jung-Woo přeživší peklo Hashimy v roce 1983 popsal: „Ostrov obklopovaly vysoké betonové zdi, kolem nic než oceán. Všude velké devítipatrové budovy. My, Korejci, jsme byli na samém kraji ostrova. V jedné místnosti nás bylo sedm i osm, každý měl pro sebe sotva pár metrů prostoru. Budovy z vyztuženého betonu byly zvenčí ohozeny maltou, uvnitř se drolily zdi a bylo tam plno špíny. Nosili jsme šaty podobné rýžovým pytlům a hned o příjezdu jsme začali pracovat. Byli jsme pořád pod dohledem japonských stráží, hodně z nich mělo na opasku meče. Důl byl hluboko pod úrovní moře, dolů jezdila úzkou šachtou zdviž. Těžební místa byla tak malá, že jsme tam mohli rubat jen skrčení. Hrozil nám plyn, bortící se stropy a stěny, neexistovala žádná bezpečnostní opatření, takže jsem byl přesvědčen, že to nemohu přežít.“
Jako sardinky, ovšem ve „zlatě“
Druhá světová válka sice skončila, ale vzápětí se rozhořel konflikt v Koreji a uhlí se v žebříčku strategických surovin dostalo na nejvyšší příčky. Pro Hashimu to představovalo další příliv horníků, takže se v roce 1959 na ostrově tísnilo 5259 lidí, což představovalo neuvěřitelnou hustotu 835 obyvatel na jeden hektar. Tento údaj ale bral v úvahu celý ostrov, tedy rovněž jeho nepřístupné a nezastavěné části. Pokud bychom počítali pouze obytnou plochu, zabírající 60 % rozlohy Hashimy, vyjde nám 1391 osob na hektar – je to bezesporu nejvyšší známá hustota obyvatelstva na světě. Jen pro srovnání: v té době nejlidnatější místo, shodou okolností rovněž v Japonsku, bylo tokijské předměstí Warabi s průměrem 141 osob/hektar.
Zajištění potřeb horníků bylo na velice slušné úrovni. Měli k dispozici nemocnici, základní a střední školu, dětské hřiště, tělocvičnu, kino, bary, restaurace, kadeřnictví, 25 prodejen s různým sortimentem, věřící si mohli vybrat mezi svatyní šintoismu nebo buddhistickým chrámem a nechyběl ani nevěstinec. Naopak na ostrově byste marně hledali jediné motorové vozidlo. Jak s humorem poznamenal jeden dělník, Hashima se dala přejít z jednoho konce na druhý za dobu kratší než bylo třeba k vykouření cigarety (ostrov na délku měřil 400 metrů, na šířku pak 140 m). Také se tvrdilo, že zcela zbytečné tu jsou deštníky, labyrinty chodeb a přístřešky budov poskytovaly umožňovaly přesuny ostrovem aniž bylo nutné vyjít pod otevřené nebe.
Vše bylo důsledně z betonu, jen nejvyšší šéf těžebního úseku měl jedinou dřevěnou rezidenci na celém ostrově, symbolicky stála na nejvyšším bodě přírodní skály. Na ostrov vedla linka Nomo Shosen z přístavu v Nagasaki přes Ioujima Island a Takashima Island. Ještě čtyři roky před uzavřením ostrova vyplouvalo na Hashimu 12 zpátečních lodních linek denně. I s mezizastávkami zabrala jedna cesta na Hashimu kolem 50 minut. Zájemci nechyběli, protože jistota zaměstnání a slušné výdělky vyvažovaly stísněný život, vždyť horníci nemuseli platit za ubytování, zdarma byla poskytována elektřina a voda. Jedinou povinností byla účast na pravidelně se střídající údržbě a úklidu společných prostor.
Soumrak hashimského dolu
Ve druhé polovině 60. let začalo Japonsko preferovat těžbu ropy a uhelné doly po celé zemi houfně zanikaly. Společnost Mitsubishi už od konce 60. let zařizovala pro své pracovníky rekvalifikaci a převáděla je na jiná odvětví, nejčastěji právě do ropného průmyslu. Nakonec zástupci vedení podniku svolali 15. ledna 1974 zbylé pracovníky do tělocvičny a oficiálně jim oznámili uzavření hashimského dolu.
Pak plynul proud lidí na pevninu stále častěji, protože Mitsubishi zaručovala náhradní pracovní příležitosti jen těm, co se rozhodli nejrychleji. Podle japonských novin vstoupil úplně poslední obyvatel Gunkanjimy v lehkém mrholení s deštníkem nad hlavou na loď mířící do Nagasaki 20. dubna 1974. Za ním zůstalo pusto a prázdno.
Ostrov si celý neprojdete
Společnost Mitsubishi vlastnila objekt až do roku 2002, poté byl bezplatně převeden pod správu města Takashima. O tři roky později se stal součástí Nagasaki, takže i jurisdikce přešla do jeho rukou. Díky tomu mohl být realizován záměr otevřít omezené části Gunkanjimy pro veřejnost, zároveň však bylo oznámeno, že se v žádném případě neuvažuje o znovuzprovoznění budov. Jejich zchátralost dostoupila do takového stadia, že by se jednalo o neúměrně vysoké sumy.
Po návštěvě novinářů se začalo zvažovat využití Hashimy jako turistické atrakce. Měl být zbudován systém tří vyhlídkových stezek, neboť vstup do nestabilních a zdevastovaných budov byl přísně zakázán. Jenže o dva roky později úřady oznámily, že se nepodaří dodržet původní termín duben 2008. Vysoké náklady, nestálé počasí a další potíže nakonec vedly k omezení původních plánů.
Pro turisty se část ostrova otevřela 22. dubna 2009. Ovšem návštěvníci se musí držet přesně vymezených tras, neboť skála postupně zvětrává a na mnoha místech ji pohromadě drží fixační kovové sítě. Je také přísně zakázáno z ostrova cokoli odnášet. Přes všechna bezpečnostní opatření musí každý, kdo vstoupí na povrch Hashimy, podepsat vládní revers, že v případě jakékoli újmy na zdraví nebude vymáhat náhradu škody či podávat jakékoli žaloby. Navíc podle jistých zdrojů ostrov chrání duchové zemřelých zajatců – podle legendy kdokoli na ostrov vstoupí, zakrátko zemře nebo bude proklet.
Bond tu vůbec nebyl
Na ostrov se dostalo i mnoho dobrodruhů toužících nejen po efektních „selfíčkách“. Samozřejmě ne všechny vpády skončily dobře, ale úřady tyto informace nezveřejňují, nicméně činnost „vetřelců“ se stala náplní mnoha diskusi o historii, aktuálním stavu a časté přítomnosti vlezlých, takzvaných „městských průzkumníků“, snažících se na daném místě neoprávněně pořídit snímky či získat nějaký artefakt.
Pak zde bylo velké množství vědeckých expedicí. History Channel Life After People se v epizodě The Bodies Left Behind zaměřili na destrukci betonových budov pětatřicet let po jejich opuštění. Google pro Street View poslal na ostrov miniaturní vrtulník a ten pronikl i do zdevastovaných budov.
Kromě dalšího množství dokumentů si diváci mohli prohlédnout Hashimu v hororu The Hashima Project (2013). Snímek líčí osudy pětice studentů, zkoumajících na ostrově paranormální jevy, jejichž činnost se záhy vymkne plánům. Daleko víc filmových příznivců si vybaví „bondovku“ Skyfall, natočenou o rok dříve. Ostrov měl být základnou hlavního záporného hrdiny Raoula Silvy alias Tiaga Rodrigueze (Javier Bardem). Štáb se však spokojil pouze se záběry exteriérů ostrova směrem od moře a prací dronů. Přímo ve zdech Hashimy se žádné scény nenatáčely. Pořízený materiál putoval poté do studií Pinewood (Velká Británie), kde do něj byly technologií CGI vklíčovány hrané sekvence.
Japonci se pokusili umístit Hashimu do programu světového dědictví UNESCO, ale jejich podnět podaný v roce 2006 narazil na odpor Korejců z důvodu nechvalného válečného intermezza. Ačkoliv se chvílemi zdálo, že se obě strany dohodnou a Hashima uspěje, nakonec dlouhodobé názorové střety trvaly až do roku 2018, kdy jednání pozastavil celosvětový problém zvaný COVID. V každém případě představuje ostrov jednu z výjimečných ukázek lidských snah využít bezezbytku přírodní zdroje. A zcela na závěr – onen titul „nejděsivějšího místa na naší planetě“ pochází od dokumentaristů stanice CNN.
Zdroje: CNN, The National Geographic, web ImdB, Nagasaki prefecture, kniha 20 měst duchů
Historie
Josef II. svou krásnou manželku miloval, ona ho podváděla. S jeho sestrou
Isabella Parmská byla ve své době považovaná za neobyčejně krásnou a inteligentní ženu. Není tedy divu, že jejímu kouzlu podlehl i budoucí císař Josef II. Přesto byl její krátký život plný bolesti.
Isabela Parmská byla ve své době považovaná za neobyčejně krásnou a inteligentní ženu. Není tedy divu, že jejímu kouzlu podlehl i budoucí císař Josef II. Přesto byl její krátký život plný bolesti.
Kráska s psychickou poruchou
Isabela Parmská se narodila 31. prosince 1741. Vyrůstala částečně ve Španělsku, částečně na dvoře svého dědečka, francouzského krále Ludvíka XV. Na svou dobu obdržela neobvykle důkladné vzdělání, a to především zásluhou své babičky, která nadšeně podporovala její vrozenou bystrost a nadání. Uměla výborně tančit, bravurně hrála na housle, mluvila několika jazyky a zajímala se i o techniku a mechaniku.
Isabelino duševní zdraví na tom ale bylo podstatně hůř. Nepomohl tomu ani fakt, že ji vlastní matka vnímala víc jako přítěž než jako milované dítě, a tak její výchova připomínala spíš vojenskou drezúru. Trpěla depresemi a záchvaty vzteku, byla výbušná a zuřivá.
Osudová láska
I přes tyto charakterové vady ale Isabela na evropském sňatkovém trhu platila za luxusní zboží. A to dokonce natolik, že si ji pro svého syna vyhlédla Marie Terezie. Ten zpočátku k domluvenému sňatku přistupoval rozpačitě, už při prvním setkání mu ale krásná nevěsta naprosto učarovala. Josef II. se poprvé a naposledy v životě bezhlavě zamiloval. A zamilovala se i Isabela – do své švagrové Marie Kristýny.
Kristýna se k Isabele nejprve chovala rezervovaně, sama se totiž právě zotavovala z nešťastné lásky k vévodovi z Wurrtembergu, kterou zhatila její matka. Z dochovaných dopisů je ale jasné, že Isabelinu kouzlu nakonec podlehla. Jejich korespondence je plná důvěrných oslovení, vroucích vyznání i popisů intimností.
„Adieu, má útěcho, ty jsi tak dobrá, že na mne myslíš, doufám, že tě dnes o půl jedenácté uvidím. Ještě jednou adieu, líbám tvůj andělský zadeček,“ píše se v jednom z dopisů.
Čtyřikrát těhotná, dospělosti se ale nedožilo ani jedno dítě
Vášnivý vztah samozřejmě nebylo snadné utajit, a tak se brzy stal předmětem dvorských klevet. Víc do něj ale společnost nezasahovala, od císařovy manželky se očekávalo jediné, a to rození potomků. A této povinnosti Isabela dostála, první dceru, pojmenovanou po babičce Marie Terezie, porodila necelé dva roky po svatbě. Josefova láska k ní se tím ještě prohloubila.
Další těhotenství už ale bohužel nedopadla šťastně, Isabela dvakrát potratila. V této době u ní také naplno propukla psychická nemoc podobná bipolární poruše, trpěla halucinacemi a začala být přímo posedlá smrtí, kterou vnímala jako vykoupení z nešťastného života.
Zemřela ve 21 letech
Osudným se jí stalo poslední těhotenství, respektive to, že se během něj nakazila pravými neštovicemi. Dcera, která se narodila předčasně, zemřela krátce po porodu. A o pár dní později zemřela i Isabela. Bylo jí pouhých 21 let.
Jak se s tragédií vyrovnala Marie Kristýna můžeme usuzovat pouze z toho, že až do své smrti pečlivě uchovávala všechny předměty, které jí její lásku připomínaly. Císař Josef se se smrtí své ženy nevyrovnal nikdy, znovu se oženil jen z donucení. Jen o pár let později mu navíc osud uštědřil další ránu, jeho milovaná prvorozená dcera zemřela na zápal plic.
Zdroje: Seznam Médium, CNN Prima News
Zajímavosti
Toto jsou nejnebezpečnější výzvy TikToku. Končí slepotou, popáleninami i smrtí
TikTok, platforma určená ke sdílení krátkých videí, se stal hitem především mezi teenagery. A někteří z nich se pro získání virtuálních lajků nebojí nasadit ani vlastní život. Jaké nejnebezpečnější výzvy TikTok zatím přinesl?
TikTok, platforma určená ke sdílení krátkých videí, se stal hitem především mezi teenagery. A někteří z nich se pro získání virtuálních lajků nebojí nasadit ani vlastní život. Jaké nejnebezpečnější výzvy TikTok zatím přinesl?
Do bezvědomí
Výzva Blackout Challenge se poprvé objevila v roce 2021. A stala se jednou z nejsmrtelnějších. Dle serveru Bloomberg kvůli této výzvě zemřelo během pouhých 18 měsíců hned 15 dětí mladších 12 let. V čem spočívá? Účastníci se snaží přivodit si kóma zastavením přívodu kyslíku, ať už zadržením dechu nebo škrcením ručníkem, šálou či páskem. Netřeba dodávat, proč se tato šílená výzva mnohdy vymkla kontrole.
Halucinace z prášků
Benadryl patří do skupiny antihistaminik a sedativ používaných při léčbě alergií, nespavosti, nachlazení nebo nevolnosti. Ve vyšších dávkách ovšem způsobuje halucinace, čehož si všimli i někteří TikTokeři. Záhy této skutečnosti začali využívat k natáčení virálních videí. Alespoň do doby, než předávkování vedlo k srdečnímu selhání a smrti.
Je libo dračí dech?
Výzva s téměř poetickým názvem Dragon’s Breath neboli Dračí dech spočívá v pojídání bonbonů a jiných cukrovinek namočených do tekutého dusíku. Ten uvolňuje efektní dým, který se účastníkům chrlí z pusy. V čem je háček? Při nesprávném provedení tato pochoutka končí pobytem v nemocnici s popálenou kůží a otravou.
V rytmu ča-či
Ve výzvě Cha Cha Slide navzdory jejímu názvu nejde o tanec. Objevila se v roce 2022 a na paškál si vzala stejnojmennou píseň od DJ Caspera. Cílem je pustit si hit, ve které se opakovaně zpívá „slide left“ (zatoč doleva) a „slide right“ (zatoč doprava) během řízení auta a bezhlavě následovat jeho instrukce.
Balzám pro oči
V nesprávných rukou se i tak obyčejná věc, jako je mentolový balzám na rty, může proměnit v nebezpečný nástroj. Stačí, když si ho místo na ústa namažete na oční víčka. Tato výzva měla původně zajistit bdělost po celou noc, nezřídka ale končila podrážděním, záněty očí nebo dokonce slepotou.
Sražte prostředního
Od výzvy s názvem Skull Breaker lze jen těžko očekávat něco jiného než bolestivé úrazy, přesto se v letech 2020 a 2021 stala velmi populární. Tři lidé stojící vedle sebe ve stejnou chvíli vyskočí do vzduchu a zároveň se tomu prostřednímu pokouší podrazit nohy. Mezi následky zpravidla patřily naraženiny, v horších případech zlomeniny, otřes mozku či ochrnutí.
Pozor na hlavu
Další skupinová výzva může mít libovolný počet účastníků. Ti se nakloní nad mobilním telefonem se zapnutou přední kamerou, aby se viděli na displeji, vyhodí do vzduchu nad sebe nějaký předmět (míč, lahev s vodou nebo třeba dětskou židličku) a snaží se vyhnout tomu, aby jim spadl na hlavu. Že se to ne vždy povede, je asi zřejmé.
Zdroje: Cyberpurify, Fox10phoenix
Zajímavosti
Vánoční zvyky a tradice: Proč se líbáme pod jmelím a jak souvisí s Ježíšem Kristem?
Dodržujete oblíbený vánoční zvyk spočívající v pověšení jmelí do svého domova? Víte, odkud tato tradice pochází, proč se pod jmelím líbáme a jak souvisí s Ježíšem Kristem?
Dodržujete oblíbený vánoční zvyk spočívající v pověšení jmelí do svého domova? Víte, odkud tato tradice pochází, proč se pod jmelím líbáme a jak souvisí s Ježíšem Kristem?
Také svůj dům každoročně zdobíte jmelím, pod kterým se líbáte a věříte tomu, že do vašeho domova přinese štěstí a lásku? Pokud jste se někdy pídili po tom, odkud se tato tradice vzala, možná vás překvapilo, že její kořeny sahají až do doby Keltů, zmínky o jmelí se objevují ale také v severské mytologii a dokonce jej využívali i v antice.
Keltské zvyky a tradice spojené s jmelím
Právě Keltové totiž byli jmelím fascinováni a obdivovali ho také díky tomu, že si i v zimě udržovalo svou zelenou barvu. Věřili tomu, že je léčivé a propůjčovali mu až magické schopnosti. V době zimního slunovratu zdobili své příbytky nejenom jmelím, ale také dalšími stálezelenými rostlinami.
Přestože máme jmelí spojeno s tím, že je jedovaté a mělo by být umístěno mimo dosah dětí a domácích mazlíčků, skutečně má i léčivé vlastnosti a využívá se ve farmaceutickém průmyslu.
Keltové věřili také tomu, že jmelí podporuje plodnost. Možná, že právě odtud pochází prapočátky tradice líbání pod jmelím. Podle ní pár, který se políbí pod jmelím, spolu zůstane již navždy. Naopak svobodné ženy, které nedostanou pusu pod jmelím, stráví samy i celý následující rok.
Jmelí z pohledu křesťanství
Znáte legendu o tom, že jmelí bývalo stromem a Josef z něj vyřezal kolébku pro malého Ježíška? Když byl o 33 let později Ježíš Kristus odsouzen k smrti, Římané tento strom porazili a z jeho dřeva vyrobili kříž, na kterém byl Ježíš ukřižován. Po této události strom seschl a přeměnil se v malé keříky.
Způsob, jakým jmelí přežívá, tedy to, že získává živiny ze stromů, na kterých parazituje, symbolizuje život věřících. Ti totiž také žijí z Kristova těla – a to konkrétně při obřadu přijímání Kristova těla a krve.
Díky této legendě se jmelí stalo také symbolem Vánoc a lidé si jej začali nosit do svých domovů, kde jim přináší štěstí, lásku a požehnání.
Jak zajistit, aby vám jmelí přineslo štěstí a lásku?
- Vánoční tradice velí, že jmelí musí být darované, nikoliv kupované.
- Také je dobré zkontrolovat, že obsahuje hodně kuliček. Čím více kuliček, tím více štěstí.
- Jmelí si můžete zavěsit nad vstupní dveře, na lustr či připevnit nad stůl.
Věšíte si jmelí nad dveře a věříte v jeho kouzelnou moc? Nebo ho využíváte pouze jako vánoční dekoraci a neměli jste do dnešních dní ponětí o jeho vlastnostech a legendách, které jsou s ním spojeny?
Zdroje: Deník.cz, Novinky.cz, Wikipedie
-
Novinkypřed 2 týdny
Jsme ve vesmíru sami? Zeptali jsme se umělé inteligence
-
Kulturapřed 1 týdnem
Příběhy ze života: Členové rodiny u mě platí za štědrovečerní hostinu. Pokud se jim to nelíbí, nepozvu je, tvrdí babička
-
Celebritypřed 6 dny
Christian Bale se 103 kg nebo s 55 kg? Pro amerického herce žádný problém! Podívejte se na jeho úchvatné proměny
-
Novinkypřed 6 dny
Zlatý Pátrovič! Česko Slovensko má talent přineslo další obří bizár, duet Miša s Vlaďkou se zapsal do historie