Ekonomika
Experti spočítali, jaká je nyní výše minimální důstojné mzdy. Rozdíl mezi Prahou a zbytkem republiky je přes 6 tisíc Kč

Více než 20 odborníků na sociální problematiku, ekonomů, sociologů a politologů od roku 2016 pracuje na konceptu minimálního důstojného výdělku. Nyní zveřejnili čísla, která jsou aktuální pro současné období.
Již od roku 2016 pracují více než dvě desítky odborníků na sociální problematiku, ekonomů, sociologů a politologů na konceptu minimální důstojné mzdy. Výpočty zohledňují náklady na jídlo, bydlení, oblečení, dopravu, zdraví, vzdělání, mobil, internet, menší rezervu a růst cen.
Rozdíl mezi Prahou a zbytkem České republiky v minimální důstojné mzdě činí 6065 Kč, když v Praze kvůli vyšším nákladům činí minimální důstojný výdělek 39 974 Kč. Pro zbytek území platí částka 33 909 Kč.
Kvůli inflaci, s níž se ještě pro tento rok počítá, by však tato čísla mohla ještě narůst. V regionech by se mohla minimální důstojná mzda vyšplhat na 34 977 Kč, zatímco v Praze by se jednalo o sumu ve výši 41 233 Kč.
V minulém roce byla čísla nižší, pro českou metropoli platila podle výpočtů částka 36 717 Kč, zbytek republiky měl důstojné minimum na sumě 31 146 korun. Podle údajů Českého statistického úřadu byla v roce 2021 vyšší průměrná mzda, než kolik je spočítané důstojné minimum.
Průměrná mzda činila v minulém roce 37 839 Kč, v posledním čtvrtletí se vyšplhala dokonce na částku 40 135 Kč, medián však byl 34 360 Kč. Podle výpočtů se loni pod minimální důstojnou mzdou pohybovalo 41 % ze zhruba 3,6 milionů úvazků v soukromém sektoru, jednalo se tedy o cca 1,5 milionu lidí. Na částku nedosáhne 48 % žen a 35 % mužů. Na minimum nedosáhne hned 17 % pracovníků ve veřejné sféře.
Minimální mzda v minulém roce činila 15 200 Kč, nyní se pohybuje na čísle 16 200 Kč. Pokud by se pak minimální důstojná mzda počítala bez výdajů na oblečení, volný čas a odložení úspor, vyšla by na 21 035 Kč.
Zdroj: Důstojná mzda, ČTK, ČSÚ

Auta
Ceny pohonných hmot nadále klesají, nafta je nejlevnější od loňského ledna
Ceny paliv na českých čerpacích stanicích pokračují v trendu zlevňování. Zatímco benzin sráží svou cenu pomalu, nafta je aktuálně nejlevnější od loňského března.

Ceny paliv na českých čerpacích stanicích pokračují v trendu zlevňování. Zatímco benzin sráží svou cenu pomalu, nafta je aktuálně nejlevnější od loňského března.
Nafta již několik týdnů znatelně zlevňuje, což čeští řidiči každý týden vnímají na čerpacích stanicích. Za poslední týden v průměru zlevnila o 26 haléřů.
Z původní ceny 36,27 korun za litr tak nyní klesla na 35,01 korun a dá se očekávat, že pokles cen bude pokračovat. Už nyní se jedná o nejnižší cenu nafty v období od minulého ledna.
Zlevňuje sice i benzin, nicméně ani zdaleka ne tak znatelně. Za poslední týden jeho cena na českých benzinkách klesla průměrně o 9 haléřů.
Nyní se tak benzin nakupuje v průměru 36,95 korun. Za méně peněz mohli Češi tankovat naposled před dvěma měsíci.
Co se týče konkrétních míst, není překvapením, že nejdražší paliva jsou v Praze. Zatímco Natural 95 se v hlavním městě tankuje za 38,23 korun za litr, nafta pak za 37,15 korun.
Praha se tak výrazně vymyká celorepublikovému průměru, což jde především vidět na ceně nafty. Žádný jiný kraj se v průměrné ceně nedostal přes 38 korun u benzinu a 37 korun u nafty.
Naopak nejlevněji čeští řidiči natankují v Jihočeském kraji. Natural 95 zde stojí 36,49 korun za litr, nafta se pak tankuje v ceně 34,28 za litr.
U Jihočeského kraje ale není mezi cenami oproti zbytku republiky taková propast jako tomu je v Praze. Podobně na tom je třeba Zlínský nebo Královehradecký kraj.
Zdroje: CCS, ČTK
Ekonomika
Starý svět krachuje, ten nový získává stále reálnější podobu

Centrálním bankám se ještě ani zdaleka nepodařilo dostat inflaci pod kontrolu a už musí bojovat s problémy, které vyvolávají u mnoha lidí obavy z rozšíření už tak těžké krize, která na většinu lidí na světě doléhá. Mezitím se v pozadí mění svět, který je čím dál více reálnější.
Kolaps Silicon Valley Bank je největším krachem na americkém bankovním trhu od roku 2008, kdy padla banka Lehman Brothers, jenž byla založená už v roce 1850, což vyvolalo celosvětovou krizi.
Spolu s SVB padly v USA ještě další dvě banky, konkrétně Signature Bank a Silvergate. Experti v čele s Tomášem Pfeilerem však nevěří, že by to nějak zásadně ovlivnilo světové dění.
„Silicon Valley Bank není systémově důležitou institucí a nemělo by tak dojít k celkovému ohrožení finanční stability,“ prozradil manažer společnosti Cyrrus serveru E15.
Jenomže velké problémy nyní hlásí švýcarská banka Credit Suisse, která dnes odepsala 24,24 %. Přičemž za posledních 12 měsíců klesla její hodnota dokonce o 76,23 %.
Neblahý efekt zvedání úrokových sazeb se tak začíná dostavovat a centrální banky budou stát před Sophiinou volbou, zda dále zvyšovat úrokové sazby, aby ukočírovaly inflaci, nebo naopak společnostem ulevit.
Mnoho světových expertů však zdůrazňuje ten fakt, že inflace je mnohem větší strašák než pád několika bank. Jenomže Credit Suisse již není SVB a s jejím posledním výdechem se dost možná spustí lavina horší, než tomu bylo zhruba před 15 lety.
Následující dny ukáží, jakým směrem se vydáme…
V krizi se novým věcem daří
ChatGPT-4 od společnosti OpenAI byl zveřejněn a dál uchvacuje. Nově je schopný „pochopit“ i dění na obrázku a jeho jazykový model byl posunut zase o několik kroků dále.
Progresivní společnost OpenAI tímto ale zdaleka nekončí a dalším krokem kupředu má být i video. AI začne do života každého z nás promlouvat již brzy a mnoho lidí to bude stát pracovní místo.
Jak tomu ale v minulosti bylo mnohokrát, při každém pokroku se zároveň mnoho pracovních pozic vytvoří. Snad to bude platit i tentokrát, blízká budoucnost bude jemně řečeno divoká, avšak plná velkých příležitostí.
Zdroj: E15, OpenAI, CNN
Auta
Nafta zlevnila, naopak cena benzinu navzdory očekáváním stagnuje
Zatímco nafta nadále pokračuje v trendu zlevňování, cena benzinu se poměrně překvapivě stabilizovala. Vyplývá to z dat společnosti CCS, která se zaměřuje právě na ceny pohonných hmot.

Zatímco nafta nadále pokračuje v trendu zlevňování, cena benzinu se poměrně překvapivě stabilizovala. Vyplývá to z dat společnosti CCS, která se zaměřuje právě na ceny pohonných hmot.
Pokles cen pohonných hmot na českých čerpacích stanicích už není tak značný jako v minulých týdnech. Zatímco nafta od minulého týdne zlevnila o 27 haléřů, benzin naopak mírně zdražil.
Nově tak průměrná cena nafty klesla na 36,60 korun za litr. Za trvající pokles ceny může jednak snížená spotřební daň, ale i nižší ceny plynu a snížená poptávka po topné naftě z důvodu teplého počasí v Evropě.
Vývoj ceny benzinu je ale zcela jiný. Ta se navzdory očekáváním stabilizovala, oproti minulému týdnu se dokonce zvýšila o 2 haléře. Nově je cena benzinu v průměru na 37,66 korunách za litr.
Rozdíl mezi cenou benzinu a nafty se tak opět znatelně zvýšil. Jedná se o pokračování vývoje z předešlých týdnů, kdy nafta zlevňovala více než benzin. To se dá očekávat i v dalších týdnech.
Ceny pohonných hmot by v České republice měly klesat i nadále. Podobným tempem by měla zlevňovat nafta, níže by se měla dostat i cena benzinu. To však bude platit pouze několik týdnů, dle předpokladů by české řidiče mělo v dlouhodobém horizontu čekat zdražení.
Aktuálně se dá benzin nejlevněji natankovat v Jihočeském kraji, konkrétně za 37,26 korun za litr. Naopak nejdražší benzin je v Praze a to ve výši 38,84 korun.
V Praze je rovněž i nejdražší nafta, a to 38,51 korun za litr, nejlaciněji se nafta prodává v Jihočeském kraji a v Ústeckém kraji a to v průměru 35,77 korun za litr.
Zdroje: Data CCS
-
Právopřed 2 týdny
Plná moc: Jak ji napsat a co v ní musí být
-
Filmy a seriálypřed 2 týdny
Hvězda Jurského parku Sam Neill má rakovinu. Nebojím se smrti, ale otravuje mě to, přiznává
-
Cestovánípřed 2 týdny
Nová dálková trasa v České republice: Českomoravská stezka nabídne přírodní krásy, ale také významná poutní místa
-
Novinkypřed 1 týdnem
Bill Gates je z AI nadšený. Za svůj život jsem viděl dvě technologie, které mi připadaly revoluční, říká americký miliardář, který stál za zrodem Windows