Spojte se s námi


Ekonomika

Co se stane, když pošlete peníze na úplně cizí účet? Možností je hned několik, na vrácení ale můžete dlouho čekat

Publikováno

dne

Tohle se stalo už téměř každému z nás. Při zadávání platby v internetovém nebo mobilním bankovnictví si spletete jednu číslici a odeslané peníze mohou skončit na účtu úplně cizí osoby. Co v těchto případech dělat a jaké ohledně toho existují možnosti?

Částka, variabilní symbol, datum splatnosti, číslo účtu a odesíláme. Platby skrze internetové bankovnictví jsou už vcelku rychlým a pohodlným procesem, jenže se zkrátka občas stává, že klienti pošlou své finanční prostředky omylem na účet cizí osoby.

Co tedy v tomto případě dělat? Hodně samozřejmě záleží na tom, v čem se daná osoba při zasílání peněz splete.

Pokud je to pouze variabilní, konstantní či specifický symbol a peníze odesíláte do jakési známé společnosti, například kvůli pravidelnému inkasu či tarifu, jsou tyto firmy si ve svém systému vaši platbu dohledat a na základě dostupných informací si platbu přiřadit ke správnému klientovi.

Horší je to samozřejmě s bazary či jinými službami, kde hraje variabilní symbol také hlavní roli. Prostřednictvím hovoru či jiné komunikace se ale zkrátka dá tento problém relativně rychle vyřešit.

Naprosto odlišně to však funguje tehdy, když si klient jednoduše splete číslo účtu nebo se nějak překlikne v bankovnictví.

Neexistující účet

Tohle je absolutně nejideálnější varianta. Pokud totiž své peníze odešlete na jiné číslo účtu, než je uvedeno v rámci platebních údajů, přičemž takový účet neexistuje, peníze se vám automaticky do 5 pracovních dnů vrátí zpět na běžný účet.

A jak zjistit, že účet skutečně v dané bance neexistuje? Naprosto jednoduše. Stačí totiž zavolat do banky, kam klient peníze zaslal a bankéř na telefonu už vám může prozradit informaci o tom, zda takové číslo účtu existuje nebo nikoliv.

Finance doputovaly na neznámý účet

Pakliže vám tedy bankéř na telefonu informaci na základě údajů v systému sdělí a ono číslo účtu bohužel existuje, nabízí se dvě hlavní varianty řešení.

Na základě ochrany osobních údajů (GDPR) vám bankéř nikdy neprozradí jméno držitele účtu. Respektive neměl by. Existuje však efektivní, byť neoficiální varianta, díky které můžete své peníze rychle inkasovat zpět.

Jaké jsou možnosti?

Na stejné číslo účtu, na které jste tedy omylem odeslali své peníze, můžete zaslat ještě další jednu korunu a v poznámce pro příjemce uvést, že požadujete tyto prostředky vrátit zpět, jelikož se jedná o omyl.

Druhou možností pak je oficiálně žádost o součinnost, když dotyčný ve výše uvedeném případě nespolupracuje.

Mnohé banky v České republice už v praxi pracují tak, že klient může skrze internetové bankovnictví poslat zprávu, kde uvede platební údaje, respektive kam své peníze poslal, a vaše banka už bude vrácení peněz na váš účet řešit s bankou příjemce platby.

To se ale může bohužel značně protáhnout. Banka má totiž 30 dní na zpracování této součinnosti. A horší to také je, pokud konkrétní osoba nespolupracuje. Jestliže tedy uplyne doba 30 dní a vy na běžném účtu stále nemáte vrácené peníze, můžete zažádat o urgenci a banky to musejí řešit znovu.

Lhůta? Dalších 30 dní. A pokud ani tehdy není záležitost vyřešena, celá věc pak může směřovat až na policii, která s dotyčným zahájí řízení.

Prevence

Jak tedy podobným situacím předejít? Byť se banky snaží své aplikace a internetová bankovnictví dovádět k dokonalosti, lidský faktor zkrátka vždy může sehrát rozhodující roli, a to ikdyž platbu zadáváte prostřednictvím jakési uložené šablony.

Při placení, pokud se vám samozřejmě pravidelně nestrhává inkaso či trvalé příkazy, skrze jednorázový příkaz k úhradě tak vždy nad platbou raději poseďte o jednu minutu déle a vše pečlivě zkontrolujte.

Ve finále to pak stejně všechny zúčastněné vyjde levněji, rychleji a pohodlněji, než poté řešit výše uvedené nepříjemnosti.

Zdroje: Česká spořitelna, Moneta Money Bank, ČSOB

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Ekonomika

ČNB stále vyčkává, FED mezitím úrokovou sazbu zvýšil, od ECB se očekává totéž

Americký Federální rezervní systém podle očekávání schválil zvýšení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Rozhodnutí České národní banky se však nezměnilo, i když už se navýšil počet hlasujících pro zvýšení úrokové sazby. Od Evropské centrální banky se pak očekává podobný krok jako učinil FED.

Publikováno

dne

Americký Federální rezervní systém podle očekávání schválil zvýšení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Rozhodnutí České národní banky se však nezměnilo, i když už se navýšil počet hlasujících pro zvýšení úrokové sazby. Od Evropské centrální banky se pak očekává podobný krok jako učinil FED.

FED již schválil zvýšení úrokových sazeb desetkrát po sobě a aktuální sazba je v rozmezí 5 až 5,25 procent. V USA se tímto snaží stlačit inflaci zpět k dvouprocentnímu cíli, což se poměrně dobře daří, když z červnového vrcholu – 9,06 %, dostali inflaci na současných 4,99 %.

Ovšem nebylo to rozhodně jednoduché rozhodování, když se musel vzít v potaz taktéž krach tří amerických bank – Silicon Valley Bank, Signature Bank a First Republic Bank.

Zajímavější situace je u nás, když ČNB ponechala úrokové sazby bez změny, ovšem zatímco při minulém hlasování zvedla ruku pro zvýšení sazeb pouze jediná osoba, tak tentokrát už to byly osoby tři, což napovídá tomu, že se v blízké době možná mnohými tolik chtěného zvýšení dočkáme.

Kdo může za vysokou inflaci u nás? O tom má jasno dvojice Petr Fiala a Aleš Michl, kteří si mezi sebou přehazují horký brambor. Zatímco vláda bojuje s rekordním zadlužováním, ČNB se snaží ekonomiku dostat zpět pod kontrolu.

Premiér ovšem v rozhovoru pro CNN Prima News naznačil, že by Česká národní banka mohla dělat více, aby se dařilo zkrotit inflaci, která je v ČR jedna z nejvyšších. Reagoval tak na slova guvernéra ČNB, který se opřel do současné vlády.

Velké rozhodnutí má před sebou ve čtvrtek i ECB, od níž se ovšem očekává, že sazby po vzoru FEDu zvedne. Všeobecně se mluví o tom, že tak učiní o padesát bazických bodů.

Zdroj: E15, CNN Prima News, FED, BBC

Pokračovat ve čtení

Ekonomika

Minimální důstojná mzda se zvýšila, mnoho lidí na ni nedosáhne

Minimální důstojná mzda se v minulém roce zvýšila. Aktuálně její hodnota převyšuje měsíční mzdu ve výši 40 tisíc hrubého, což mnoho lidí za svou práci ani nedostává.

Publikováno

dne

Minimální důstojná mzda se v minulém roce zvýšila. Aktuálně její hodnota převyšuje měsíční mzdu ve výši 40 tisíc hrubého, což mnoho lidí za svou práci ani nedostává.

Dle informací expertní Platformy, minimální důstojná mzda v roce 2022 byla vyčíslena na výši 40 912 korun hrubého měsíčně. Dle stejných dat připadala důstojná mzda na Prahu o 2 tisíce korun více, konkrétně 42 776 korun.

Důstojná mzda je minimální hranice mzdy, za kterou lidé dokáží pokrýt běžné výdaje domácnosti i ostatních životních nákladů.

Počítají se zde výdaje za celou domácnost, přičemž se předpokládá, že zde člověk živí i ostatní členy domácnosti. Veškeré výdaje dle statistiky by tak měl člověk obstarat ze své mzdy sám.

Nejedná se však o žádnou vymahatelnou částku. Nikde se o ni nežádá, stát ji ani nikterak negarantuje. Slouží tak spíše pro účely statistiky. Dle těchto statistik mnoho lidí na důstojnou mzdu ani nedosáhne.

Do této statistiky jsou započítány výdaje za potraviny, bydlení, oblečení, dopravu, telekomunikaci, volný čas a zdělávání, zdraví a hygienu a za úspory.

Tyto výdaje jsou ve všech částech republiky jednotné, jen v Praze se liší v položce bydlení o 1 499 korun. To dělá výše zmíněný rozdíl v celkové důstojné mzdě v Praze a ve zbytku republiky.

Ve výše zmíněných oblastech se v každé položce počítá minimální standard, který má zaručit důstojné fungování v každé z oblastí. Není překvapením, že se důstojná mzda každým rokem zvyšuje, dle statistik se zároveň zvyšuje i počet lidí, kteří na ni dosáhnou.

Jen pro představu, v položce potravin se měsíční výdaj počítá ve výši 7 422 korun, v položce bydlení pak 12 499 korun měsíčně. V oblasti volného času se operuje s částkou 3 527 a u úspor pak například s 4 175 korun měsíčně.

Zdroje: Expertní Platforma, Aktuálně

Pokračovat ve čtení

Auta

Ceny pohonných hmot nadále klesají, nafta je nejlevnější od loňského ledna

Ceny paliv na českých čerpacích stanicích pokračují v trendu zlevňování. Zatímco benzin sráží svou cenu pomalu, nafta je aktuálně nejlevnější od loňského března.

Publikováno

dne

Ceny paliv na českých čerpacích stanicích pokračují v trendu zlevňování. Zatímco benzin sráží svou cenu pomalu, nafta je aktuálně nejlevnější od loňského března.

Nafta již několik týdnů znatelně zlevňuje, což čeští řidiči každý týden vnímají na čerpacích stanicích. Za poslední týden v průměru zlevnila o 26 haléřů.

Z původní ceny 36,27 korun za litr tak nyní klesla na 35,01 korun a dá se očekávat, že pokles cen bude pokračovat. Už nyní se jedná o nejnižší cenu nafty v období od minulého ledna.

Zlevňuje sice i benzin, nicméně ani zdaleka ne tak znatelně. Za poslední týden jeho cena na českých benzinkách klesla průměrně o 9 haléřů.

Nyní se tak benzin nakupuje v průměru 36,95 korun. Za méně peněz mohli Češi tankovat naposled před dvěma měsíci.

Co se týče konkrétních míst, není překvapením, že nejdražší paliva jsou v Praze. Zatímco Natural 95 se v hlavním městě tankuje za 38,23 korun za litr, nafta pak za 37,15 korun.

Praha se tak výrazně vymyká celorepublikovému průměru, což jde především vidět na ceně nafty. Žádný jiný kraj se v průměrné ceně nedostal přes 38 korun u benzinu a 37 korun u nafty.

Naopak nejlevněji čeští řidiči natankují v Jihočeském kraji. Natural 95 zde stojí 36,49 korun za litr, nafta se pak tankuje v ceně 34,28 za litr.

U Jihočeského kraje ale není mezi cenami oproti zbytku republiky taková propast jako tomu je v Praze. Podobně na tom je třeba Zlínský nebo Královehradecký kraj.

Zdroje: CCS, ČTK

Pokračovat ve čtení

Oblíbené