Spojte se s námi


Ekonomika

Chorvatsko od ledna přijme euro, jeho zavedení schválil summit EU. Pro Českou republiku to není téma, má jasno Fiala

Publikováno

dne

Chorvatsko už na začátku červnu deklarovalo, že chce přijmout euro coby svou měnu. Čekalo se jen na schválení členskými státy Evropské unie. K tomu nyní došlo a nové měny se Chorvatsko dočká už od nového roku. Jaký postoj k euru zaujímá vláda Petra Fialy?

Už žádné kuny, ale eura. Chorvatsko se od nového roku stane již dvacátým členem eurozóny. Změnu chorvatské měny odhlasoval chorvatský parlament na začátku června. Evropská komise poté potvrdila splnění všech čtyř kritérií.

Brusel totiž posuzuje připravenost na přijetí eura podle stavu veřejných financí, úrokových sazeb, cenové stability a směnného kurzu. V sobotu na summitu EU pak došlo k oficiálnímu odsouhlasení, když se zavedením eura v Chorvatsku musely souhlasit všechny členské státy.

Nyní zbývá jediná formalita. V červenci toto rozhodnutí musí stvrdit ministři financí pod vedením českého předsednictví EU. Změně chorvatské měny tak již víceméně nic nebrání.

„Euro je měnovým vyjádřením našeho společného osudu a je součástí našeho evropského snu. Tento sen se nyní pro Chorvatsko stal skutečností,“ cituje vyjádření předsedy Evropské rady Charlese Michela server ABC News.

Už od září hodlá Chorvatsko začít uvádět ceny jak v kunách, tak v eurech, aby bylo vše připraveno. Ještě celý příští rok pak bude možné platit oběma měnami.

Česká republika a euro? Není to téma, tvrdí premiér Fiala

S tím, že euro přijme Chorvatsko, se logicky nabízí otázka, zdali by neměla euro přijmout také Česká republika. Ta však jednak nesplňuje kritéria, nicméně podle premiéra Petra Fialy to v současnosti ani není téma.

„Pro Českou republiku to momentálně není téma, které by leželo na stole. Ani pro to nemáme dosaženy všechny podmínky, ale my to ani nemáme jako cíl pro funkční období naší vlády,“ cituje slova premiéra Fialy server ČT24.

Fiala nicméně dodal, že vláda alespoň pro firmy chystá tu možnost, aby mohly vést účetnictví v eurech. Má se tedy jednat o kompromis, který zčásti vyslyší volání ekonomů a exportérů po zavedení společné měny.

Kromě České republiky zůstávají mimo eurozóny už jen Dánsko, Švédsko, Polsko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharska. S výjimkou Dánska, které euro není povinno přijmout, by společnou měnu měly v budoucnu přijmout všechny zmíněné státy.

Zdroj: Euronews, ABC News, ČT24

Oblíbené