Spojte se s námi


Lifestyle

Chcete se naučit cizí jazyk? Dáme vám tipy, jaký vybrat, a jak se jej efektivně učit

Umět cizí jazyk je v dnešní době velkou výhodou, ne-li nutností. V mnoha firmách požadují po zaměstnancích umět alespoň jeden cizí jazyk, v některých se neobejdete bez větší vybavenosti. Máte i vy touhu mluvit jiným než mateřským jazykem, rozumět cizojazyčným filmům nebo si přečíst knihu v originále? Pak čtěte dál.

Publikováno

dne

Umět cizí jazyk je v dnešní době velkou výhodou, ne-li nutností. V mnoha firmách požadují po zaměstnancích umět alespoň jeden cizí jazyk, v některých se neobejdete bez větší vybavenosti. Máte i vy touhu mluvit jiným než mateřským jazykem, rozumět cizojazyčným filmům nebo si přečíst knihu v originále? Pak čtěte dál.

Proč se učit nový jazyk?

Umět nový cizí jazyk má spoustu výhod. Jak už jsme zmínili výše, cizí jazyk se vám může hodit u přijímacího řízení nejen v mezinárodních společnostech. Znalost dalšího jazyka dokáže dokonce navýšit i mzdu a konkurenceschopnost.

Díky jazykům se vám otevřou dříve zavřené dveře, můžete bez problémů cestovat po celém světě bez jazykových překážek, poznávat nové lidi, dle libosti si přečtete cizojazyčné knihy a časopisy nebo už nebudete koktat při komunikaci s cizincem.

Mimo tyto důvody zlepšuje učení se cizích jazyků mozek. Zvětší se objem bílé a šedé hmoty mozkové, díky čemuž budete lépe řešit problémy, snáze se soustředit nebo budete mít menší pravděpodobnost rozvoje demence. Dále se můžete těšit na rozvoj kreativity, multitaskingu nebo schopnosti řešit problémy.

Jak dlouho trvá naučit se cizí jazyk?

Naučení se nového cizího jazyka není samozřejmě záležitost jednoho dne nebo týdne. Budete potřebovat delší časový úsek a také nemalé úsilí. Záleží na tom, jaký cizí jazyk se chcete naučit. Institut zahraničních služeb Spojených států rozdělil jazyky do čtyř kategorií podle obtížnosti a poté zkoumal, za jakou dobu dosáhli respondenti profesionální úrovně.

Jazyky I. kategorie – zde patří angličtina, francouzština, španělština, italština, portugalština a švédština. K získání profesionální úrovně znalosti jazyka potřebujete přibližně 24-30 týdnů nebo 600-750 hodin učení.

Jazyky II. kategorie – tady najdeme němčinu, indonéštinu, malajštinu, haitskou kreolštinu a svahilštinu. Na profesionální úroveň se dostanete asi po 36 týdnech nebo 900 vyučovacích hodinách.

Jazyky III. kategorie – tyto těžší jazyky obvykle zaberou 44 týdnů výuky, případně 1100 hodin studia, a patří mezi ně čeština, polština, ruština, bengálština, finština, hebrejština, islandština, tamilština, thajština a vietnamština.

Jazyky IV. kategorie – tady už patří opravdu náročné jazyky: arabština, čínská kantonština a mandarínština, japonština a korejština. Profesionální úrovně dosáhnete po 88 týdnech a 2200 hodinách učení.

Základy jazyka však získáte mnohem dříve, nemusíte se bát. Pokud byste ale chtěli dosáhnout hned pokročilé úrovně, bude to chtít opravdu intenzivní a kvalitní studium.

Které jazyky jsou nejžádanější?

Jestli si lámete hlavu nad tím, jaký jazyk z tak nepřeberného množství vybrat, možná vám pomůže nabídka nejžádanějších jazyků. Jistě vás nepřekvapí, že nejrozšířenějším jazykem na světe je angličtina. Má přibližně 339 milionů rodilých mluvčích a 1,5 miliard studentů jazyka. Hodit se vám bude pro cestování, při studiu i práci.

Kromě angličtiny má vysoký počet rodilých mluvčích i studentů čínština, španělština, arabština, francouzština a ruština.

Jak se naučit cizí jazyk?

Bohužel neexistuje zaručený návod, který by zajistil, abyste se okamžitě naučili cizí jazyk. Každému člověku vyhovuje jiný postup a jiná metoda učení. Avšak existuje pár tipů, které by vám mohly pomoct.

Stanovte si jazykové cíle

Stanovení cílů vám pomůže s motivací, sebevědomím a s dosažením touženého výsledku. Zaměřte se na krátkodobé (naučení se konkrétní slovní zásoby), střednědobé (složení zkoušky) i dlouhodobé cíle (důkladná konverzace s rodilým mluvčím). Průběžně si své pokroky odškrtávejte a snažte se řídit časovým harmonogramem.

Učte se běžnou slovní zásobu

Podle některých studií mají rodilí mluvčí znalost přibližně 15 000-20 000 slov, přesněji kořenových slov a jejich variant (např. psát, psaní, psal). Pokud se tedy naučíte 800-1000 nejběžnějších kořenových slov, dokážete začít komunikovat. Pro sledování filmu v originálním znění je potřeba znát aspoň 3 000 kořenových slov. Pro čtení knih to je 8 000 slov.

Samozřejmě začněte se základními slovíčky, které využijete v každodenních situacích. Budete tak umět vést jednoduchou konverzaci.

Vyzkoušejte více metod a technik učení

Existuje mnoho různých stylů a technik, které můžete při učení vyzkoušet. Ať už budete používat kartičky, mobilní a webové aplikace, učebnice nebo si najdete jazykový kurz, neklesejte na mysli z toho, že vám nějaká metoda nebude vyhovovat. Jednoduše zkoušejte všechny dostupné nástroje a najděte si to pravé přesně pro vás.

Mluvte, mluvte, mluvte

Toto pravidlo vám bude tlouct do hlavy snad každý učitel jazyků. Nestačí se jen učit slovíčka nebo psát gramatické testy. Měli byste umět porozumět mluvenému slovu a reagovat na něj. Nebojte se mluvit, i když nemáte perfektní gramatiku a neznáte všechna slovíčka. Ani rodilí mluvčí nemluví neomylně. Mluvení doplňte poslechem, abyste si na jazyk zvykli.

Navažte kontakt s rodilým mluvčím

Nemusíte hned vyjíždět do ciziny a hledat na ulici ochotné občany, kteří si s vámi budou povídat. Stačí se pro začátek spojit s rodilým mluvčím skrz aplikace nebo online kurzy. Můžete konverzovat o různých tématech a snáze se tak do cizího jazyka ponoříte. Rodilý mluvčí vám může poradit s výslovností nebo vám dát tipy k učení.

Využijte filmy, seriály a knihy

Konečně můžete využít své předplatné na streamovacích platformách. Přepněte z českého dabingu do originálního znění, poslouchejte a učte se. Pusťte si některý z vašich oblíbených filmů nebo seriálů, jehož děj dobře znáte, a zkuste pochytit fráze a slovíčka. Pokud výslovnosti moc nerozumíte, zapněte si originální titulky. Nezapomeňte ani na podcasty, videa a knížky. To všechno vám může pomoci v učení.

Vycestujte do dané země

Další tip, který vám doporučí snad každý. Nejvíce se naučíte přímo v zemi, jejíž jazyk se učíte. Dostanete se tak přímo do centra jazyka, poznáte místní kulturu, budete muset konverzovat, pokud si budete chtít objednat kávu nebo jídlo, domluvit si pokoj v hotelu nebo si koupit lístek na vlak. Země vás pohltí a nasype do vás spoustu nových slovíček i frází.

Ať už se chcete naučit jakýkoliv cizí jazyk, nezapomeňte na to, že to není závod a vy nemusíte své studium uspěchat. Mějte vlastní tempo, které vám bude vyhovovat, dělejte to pro sebe a pro radost a udělejte si z učení zábavu. Uvidíte, že to půjde lépe.

Zdroj: futurelearn.com

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lifestyle

Kvíz: Jak dobře znáš vlajky evropských států? Otestuj své znalosti

Takřka každý z vás, kdo rozklikl tento kvíz, žije v Evropě. A i proto se dnešní téma týká kontinentu, na kterém žije přes 700 milionů lidí. Dokážete vyjmenovat vlajky několika zemí, které jsou její nedílnou součástí?

Publikováno

dne

Takřka každý z vás, kdo rozklikl tento kvíz, žije v Evropě. A i proto se dnešní téma týká kontinentu, na kterém žije přes 700 milionů lidí. Dokážete vyjmenovat vlajky několika zemí, které jsou její nedílnou součástí?

Evropa, starý kontinent plný historie, kultury a bohatství. Jedná se o území, které nás fascinuje nejen svou krásou, ale také různorodostí. Jednou z věcí, které Evropu charakterizují, jsou její různé země a státy, každý s vlastní jedinečnou identitou a samozřejmě i vlastní vlajkou.

Kolik evropských vlajek vlastně znáte? Pojďme to zjistit. Připravili jsme pro vás kvíz, ve kterém se budete pokoušet uhodnout, ke které zemi nebo státu patří daná vlajka.

Kvíz si můžete zahrát na tomto odkazu. Těšit se můžete na šestnáct vlajek a pokud vám některá bude dělat potíže, můžete dočíst tento článek, ve kterém naleznete nápovědu.

Předpokládáme, že nebudete k tomuto kvízu potřebovat nápovědu, ale kdyby přece, malou vám poskytneme. Tyto řádky tedy čtěte pouze v případě, že potřebujete pomoci.

Vlajkou číslo 1 se může chlubit země, která je naším západním sousedem. Následuje země z jihu, která leží u Jaderského moře, přes který to nemá příliš daleko do Itálie.

Země číslo 3 je jejím sousedem a může se chlubit více než 3 000 ostrovy. Další stát leží spíše na severu a z východu sousedí s Ruskem. To následující země souseda nemá, jelikož je ostrovem.

Šestým v pořadí je jedna z největších zemí Evropy, která má na svém území taktéž nejvyšší horu starého kontinentu. V další zemi naopak příliš velké kopce nenajdete, nejvyšší bod totiž nepřesahuje ani 200 metrů.

V pořadí osmý stát je opět severnější a taktéž sousedí na své východní straně s Ruskem. Následující vlajka by vám potíže dělat neměla, v podstatě se jedná o naše největší přátele, se kterými jsme kdysi zemi sdíleli.

Desátou vlajku má stát, jenž se vyznačuje zejména tím, že je vždy neutrální. Země další na řadě neexistuje dlouho, byla ještě v tomto století spojena se Srbskem. Následuje jedna z těch chudších zemí v tomto kvízu, leží na balkánském poloostrově.

Kvíz se pomalu blíží ke konci a země s číslem 13 vás možná mohla mírně poplést. Nejedná se totiž o Polsko, které má barvy opačné, nýbrž o malou zemi, která se skrývá ve Francii.

Další zemi najdeme vedle Velké Británie, kousek od ní se nachází i další v pořadí, kde taktéž nenajdeme žádné velké kopce. Kvíz uzavírá severní země, která je známá i díky skupině ABBA.

Zdroj: Sporcle, Wikipedia

Pokračovat ve čtení

Lifestyle

Vyladěná podzimní výzdoba vaší domácnosti zlepší vaši náladu a nadchne všechny vaše návštěvy

Příjemně vyzdobená domácnost působí útulně a svěže. Nalaďte se na blížící se podzim, a i přes chmurné počasí buďte maximálně spokojení a pozitivní.

Publikováno

dne

Příjemně vyzdobená domácnost působí útulně a svěže. Nalaďte se na blížící se podzim, a i přes chmurné počasí buďte maximálně spokojení a pozitivní.

Léto už je za námi a podzim pomalu klepe na dveře. K tomu, abychom se i v tento pochmurný čas cítili příjemně a pozitivně naladěni, může pomoci stylová a útulná výzdoba vaší domácnosti. S příchodem domů se vám pak vždy zlepší nálada a určitě z vás během chvíle spadne stres z právě prožitého všedního dne.

Podzimní výzdoba se ladí většinou do tmavších tónů a často je inspirována přírodními motivy. Jako neodmyslitelnou součást podzimní výzdoby určitě většinu napadne dýně, bez které zkrátka podzim není podzim. Nejen, že z ní můžete uvařit výbornou polévku, omáčku nebo koláč, ale z její kůry pak lze vyrobit působivý lampion nebo halloweenský strašák.

Na trhu je několik druhů dýní, takže máte rozhodně z čeho vybírat. Můžete sehnat dýni rozličných tvarů a velikostí a dokonce i dýně přímo k dekorativním účelům pěstěné. Takovými dýněmi se však můžete jen kochat a na koláč či polévku můžete zapomenout. Někteří pak dávají přednost dýním keramickým, které můžete používat každý rok zas a znovu.

Různé druhy umělých ozdob vaši podzimní výzdobu mohou už jen vyzdvihnut. Hledejte keramické skřítky, houby, nebo zvířátka v podzimních barvách.

Také umělé květiny mohou být působivým doplňkem, díky kterému budou vaše okna jen zářit. K dekoraci venkovní pergoly nebo terasy můžete použít chladnomilné chryzantémy, které rozsvítí deštivý den raz dva.

Pergola a terasa pak vypadá úžasně nasvícená různými lampiony a svícemi. Nejen, že tak vyzrajete na brzké stmívaní, ale z vaší zahrady tak vytvoříte kouzelné romantické místo, kde vám bude dobře s milovaným protějškem, ale i s přáteli. Lucernu a v ní svíčku pak můžete využít i jako vánoční dekoraci, kdy se to různými světélky vždy jen hemží.

Vítanou a originální ozdobou je také podzimní věnec na dveře, který se dá opět doplnit různými kupovanými nebo v lepším případě přírodními doplňky. Vaše návštěva pak bude správně naladěna hned při příchodu k vám.

Výsledný efekt pak může podtrhnout také ozdobná stuha v barvách podzimu. Podzimní výzdoba se nejlépe vyjímá v sytých a teplých barvách jako je červená, žlutá, oranžová, ale také hnědá nebo zelená. Rozhodně proto neváhejte a svému příbytku pořiďte nový podzimní kabát.

Zdroj : www.bydleni.cz

Pokračovat ve čtení

Lifestyle

Trápí vás prokrastinace? Naučte se s ní poprat a položit na lopatky

Prokrastinace může mít negativní vliv na váš pracovní výkon. Když neustále odkládáte nepříjemné povinnosti, tak se jich nezbavíte, protože se jen kupí na jednu hromadu. A s ní budete muset jednou nějak pohnout. Na vině často bývá rozhodovací paralýza a kupodivu také sociální sítě či hry.

Publikováno

dne

Prokrastinace může mít negativní vliv na váš pracovní výkon. Když neustále odkládáte nepříjemné povinnosti, tak se jich nezbavíte, protože se jen kupí na jednu hromadu. A s ní budete muset jednou nějak pohnout. Na vině často bývá rozhodovací paralýza a kupodivu také sociální sítě či hry.

Když se vám nechce do nějaké činnosti

Jev zvaný prokrastinace zažil v dospělém věku občas každý. Máte před sebou důležitý úkol, ale z nějakého důvodu se vám do něj vůbec nechce. A tak se mu vyhýbáte jako čert kříži. Nebo pracujete na počítači a sem tam prokrastinujete prohlížením sociálních sítí.

Totéž lze dělat s chytrým mobilem, který k této činnosti také svádí. Jsou to kolikrát dlouhé minuty, co takto dokážete strávit. Pokud to uděláte několikrát za den, prožijete prokrastinací třeba hodinu i dvě, které byste mohli využít smysluplněji.

Co je to rozhodovací paralýza

Za prokrastinací někdy stojí problém s rozhodováním. Člověk, jenž má před sebou několik možností, vůbec netuší, pro kterou se rozhodnout. Tato rozhodovací paralýza je o to horší, čím složitější je výběr.

Můžeme si to představit na příkladu. Na víkend jste si naplánovali umýt auto, udělat pořádek v dokumentech, vyčistit sedačku v obývacím pokoji a jít si zaběhat.Jsou to samé neatraktivní práce, do nichž se vám moc nechce, tudíž nevíte, kterou byste měli začít.

Možná pak skončíte u mobilu, ve kterém si bude prohlížet zprávy na svém oblíbeném webu. Že toho dne nestihnete většinu věcí z naplánovaných, je nejspíš jasné. Přitom by stačilo tak málo, abyste se ke smysluplné činnosti přinutili.

Jak se zbavit prokrastinace

Prokrastinace vede k většímu stresu z odložené práce, mohou se objevit problémy se spánkem a celkově se psychicky člověk nebude cítit nejlépe. Cílem, jak se prokrastinace zbavit, je zaměřit se spíše na dlouhodobé cíle – tedy to, co vám splnění úkolu přinese v budoucnosti a jaké z toho budete mít výhody, když se do něho pustíte.

Při plánování práce byste měli být realističtí. Jestliže si zařadíte do denního programu více činností, než jste schopni zvládnout, tak je pochopitelné, že některé nestihnete.

Začněte s činností, která je vám nejvíce proti srsti. Věnujte se jí alespoň 20 minut a pak si dejte 5 minut přestávku. Tento interval pak dodržujte tak dlouho, až je práce hotová. Dobrý pocit za to, že jste práci dokončili, stojí za to.

Zdroj: Psychologytoday.com

Pokračovat ve čtení

Oblíbené