Spojte se s námi


Cestování

Chcete se dozvědět, jak se žilo na letním bytě? Vydejte se do zámku v Roztokách u Prahy

Narazíte na dvě expozice. První, Život v letovisku aneb Jak se jezdilo do Roztok na letní byt, vám ukáže, jak Pražané trávili svůj volný čas v této oblíbené destinaci. Druhá, Vrchnostenská správa panství má podtitul, jak bydlel a úřadoval pan správce. Zájemcům přiblíží doby dávno minulé, kdy byli poddaní z okolí podřízeni roztockému panství.

Publikováno

dne

Narazíte na dvě expozice. První, Život v letovisku aneb Jak se jezdilo do Roztok na letní byt, vám ukáže, jak Pražané trávili svůj volný čas v této oblíbené destinaci. Druhá, Vrchnostenská správa panství, má podtitul Jak bydlel a úřadoval pan správce. Zájemcům přiblíží doby dávno minulé, kdy byli poddaní z okolí podřízeni roztockému panství.

Ačkoli se vám to dnes může zdát nepravděpodobné, ještě na počátku minulého století bylo z Roztok do Prahy docela daleko. Vzdálenosti se tehdy totiž měřily jinak. Chyběla rychlá doprava, která by vás přenesla z centra města do okolních vesnic a městeček za pouhých několik desítek minut, jako se to děje dnes. Výlet do Roztok byl skutečně dlouhou cestou.

Střední vrstva vyráží na venkov

Obyvatele Prahy ale už tenkrát lákala zdejší příroda a klid pro odpočinek. Roztoky se staly nejstarším letoviskem nedaleko Prahy, kam obyvatelé velkoměsta začali jezdit na letní byt.

Výstava v roztockém zámku vám přiblíží počátky pobytů pražských letňáků. Mapuje, jak střední vrstva, pocházející především z řad pražských obchodníků a továrníků, začala vyrážet na venkov.

Vily rostou jako houby po dešti

V roztockém Tichém údolí si střední vrstva začala stavět vily k letnímu pobytu. První z nich začaly vznikat už po roce 1850, největší výstavba probíhala v období poslední třetiny 19. století až po 1. světovou válku.

Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy je vůbec první institucí u nás, která se tímto fenoménem zabývá. Představuje interiéry vilových staveb, jejich členění, podobu zahrad.

Typický letní byt

Ukazuje prostory, jež v typické vile Pražáka na letním bytě nemohly chybět. A tedy vstupní halu, jídelnu, salon, dánský budoár a pánský pokoj. To vše včetně dobového zařízení pocházejícího skutečně z původních roztockých vil. Aby byl obrázek o životě „lufťáků“ úplný, najdete zde i dobové oděvy a doplňky.

Nasajte dobovou atmosféru

Byla by škoda, kdybyste vynechali také druhou výstavu o vrchnostenské správě. Co panská správa pro obyčejné lidi znamenala? Právě to vám prozradí výstava představující roztocký velkostatek na přelomu 18. a 19. století. Nasajete atmosféru dob dávno minulých.

Podíváte se i do spíže

Tenkrát byl velkostatek nejnižší jednotkou státní správy. V zámku se podíváte do prostor, kde pracovali tehdejší úředníci.

Chod celého velkostatku a panství tenkrát zajišťovali tři a v jejich čele stál správce. Uvidíte dobově vybavené pokoje jeho bytu a budete si moci udělat obrázek o tom, jak žil a jaké měl starosti. Nahlédnete i do správcovské kuchyně a spižírny se zásobami.

Čím se zabýval správce?

Seznámíte se s každodenními starostmi správce. Kromě toho, že se vrchnosti zodpovídal za režii hospodaření velkostatku a jeho ziskový provoz, měl na starosti také správné odvádění robotních povinností všech poddaných a musel se spolu s ostatními úředníky zabývat i dalšími záležitostmi policejní, soudní, zdravotní, vojenské a správní agendy. Jeho činnost tedy byla rozsáhlá a časově náročná.

Nezapomeňte na malířku

Když už do Roztok vyrazíte, neměli byste vynechat také návštěvu ateliéru malířky Zdeňky Braunerové.

Svérázná žena, která se jako jedna z prvních příslušnic něžného pohlaví živila výtvarným uměním, si budovu ateliéru sama navrhla. Je ale přístupný jenom do konce října, zatímco na výstavy se můžete podívat celoročně od středy do neděle.

Zdroje: muzeum-roztoky.cz, roztoky.cz

Oblíbené