Spojte se s námi


Zajímavosti

České krimi případy: Případ zpěvačky, která beze stopy zmizela před 35 lety, se dodnes nepodařilo objasnit

Mladá žena se v srpnu roku 1988 vypravila do Českých Budějovic kam ale nikdy nedorazila. Pátrání po ní nepřineslo žádné výsledky. Dodnes se jedná o jedno z nejzáhadnějších zmizení na našem území.

Publikováno

dne

Mladá žena se v srpnu roku 1988 vypravila do Českých Budějovic kam ale nikdy nedorazila. Pátrání po ní nepřineslo žádné výsledky. Dodnes se jedná o jedno z nejzáhadnějších zmizení na našem území.

Pavlína Braunová se narodila 5. března 1965 v Sokolově. Od poloviny 80. let však žila se svou babičkou ve Strakonicích. Byla velmi talentovanou folkovou zpěvačkou, tudíž není divu, že dala velmi brzy hudbě přednost před studiem na pedagogické fakultě v Plzni.

Přátelé na ní vzpomínají jako na pohlednou tmavovlasou dívku, které ve své povaze byla nespoutaným živlem. Její hudební projev byl velmi originální, stejně jako celá její osobnost. Vystupovala se skupinami Minnesengři a Sem Tam a za svůj život nahrála celkem asi 19 písní.

Sraz v Budějovicích

V sobotu 6. srpna 1988 měla dorazit na zkoušku kapely Minnesengři do Českých Budějovic a odpoledne s nimi pokračovat do Černé v Pošumaví, kde měla kapela naplánovaný koncert. Na zkoušku měla jet ze Strakonic vlakem.

Podle její babičky odešla z domu kolem půl deváté ráno na vlak, ale do Českých Budějovic už nikdy nedorazila. Pavlína se neobjevila ani na zkoušce, ani na koncertě. Kapele sice byla situace podezřelá, nicméně oficiální pátrání bylo vyhlášeno až o čtyři dny později.

Vyšetřování

Policie pracovala s několika vyšetřovacími verzemi. A to od útěku s milencem přes únos až po emigraci, přeci jen v zemi ještě vládl komunistický režim. Policistům se nepodařilo zjistit žádného svědka ze strakonického nádraží. Nebyl nikdo, kdo by potvrdil, že Pavlína Braunová odcestovala vlakem. Nejpravděpodobnější se tedy zdálo, že zvolila svůj oblíbený autostop.

Podle zpráv v médiích měla policie během vyšetřování najít poblíž Strakonic v lese u silnice její botu a kabelku, policie ovšem tuto fámu vyvrátila.

O příčinách jejího zmizení se dodnes spekuluje. Bohužel jako nejpravděpodobnější se jeví násilný trestný čin. Varianta emigrace by byla alternativou zřejmě pouze v případě, že by v cizině došlo k jejímu úmrtí, jinak by se po pádu železné opony přeci vrátila k rodině.

Bílé místo

Kytarista a autor textů kapely Minnesengři Jiří Smrž spolu s jejich zvukařem Janem Friedlem za pomoci Pavla Anděla Pokorného vydali v roce 2013 album folkrockových archivních demo nahrávek Pavlíny Braunové s názvem Bílé místo.

Další záhadná zmizení

Na závěr je určitě také třeba zmínit, že pouhé dva dny po zmizení Pavlíny ve stejné oblasti beze stopy zmizely další dvě dívky. Ilona Vavříková a Lenka Mužíková byly viděny naposledy 8. srpna 1988 u čerpací stanice na okraji Plzně. Místa zmizení obou případů jsou od sebe pouhých 70 kilometrů.

Zdroje: Idnes.cz, krajskelisty.cz, wikipedie

Oblíbené