Spojte se s námi


Zajímavosti

České krimi případy: Případ zpěvačky, která beze stopy zmizela před 35 lety, se dodnes nepodařilo objasnit

Mladá žena se v srpnu roku 1988 vypravila do Českých Budějovic kam ale nikdy nedorazila. Pátrání po ní nepřineslo žádné výsledky. Dodnes se jedná o jedno z nejzáhadnějších zmizení na našem území.

Publikováno

dne

Mladá žena se v srpnu roku 1988 vypravila do Českých Budějovic kam ale nikdy nedorazila. Pátrání po ní nepřineslo žádné výsledky. Dodnes se jedná o jedno z nejzáhadnějších zmizení na našem území.

Pavlína Braunová se narodila 5. března 1965 v Sokolově. Od poloviny 80. let však žila se svou babičkou ve Strakonicích. Byla velmi talentovanou folkovou zpěvačkou, tudíž není divu, že dala velmi brzy hudbě přednost před studiem na pedagogické fakultě v Plzni.

Přátelé na ní vzpomínají jako na pohlednou tmavovlasou dívku, které ve své povaze byla nespoutaným živlem. Její hudební projev byl velmi originální, stejně jako celá její osobnost. Vystupovala se skupinami Minnesengři a Sem Tam a za svůj život nahrála celkem asi 19 písní.

Sraz v Budějovicích

V sobotu 6. srpna 1988 měla dorazit na zkoušku kapely Minnesengři do Českých Budějovic a odpoledne s nimi pokračovat do Černé v Pošumaví, kde měla kapela naplánovaný koncert. Na zkoušku měla jet ze Strakonic vlakem.

Podle její babičky odešla z domu kolem půl deváté ráno na vlak, ale do Českých Budějovic už nikdy nedorazila. Pavlína se neobjevila ani na zkoušce, ani na koncertě. Kapele sice byla situace podezřelá, nicméně oficiální pátrání bylo vyhlášeno až o čtyři dny později.

Vyšetřování

Policie pracovala s několika vyšetřovacími verzemi. A to od útěku s milencem přes únos až po emigraci, přeci jen v zemi ještě vládl komunistický režim. Policistům se nepodařilo zjistit žádného svědka ze strakonického nádraží. Nebyl nikdo, kdo by potvrdil, že Pavlína Braunová odcestovala vlakem. Nejpravděpodobnější se tedy zdálo, že zvolila svůj oblíbený autostop.

Podle zpráv v médiích měla policie během vyšetřování najít poblíž Strakonic v lese u silnice její botu a kabelku, policie ovšem tuto fámu vyvrátila.

O příčinách jejího zmizení se dodnes spekuluje. Bohužel jako nejpravděpodobnější se jeví násilný trestný čin. Varianta emigrace by byla alternativou zřejmě pouze v případě, že by v cizině došlo k jejímu úmrtí, jinak by se po pádu železné opony přeci vrátila k rodině.

Bílé místo

Kytarista a autor textů kapely Minnesengři Jiří Smrž spolu s jejich zvukařem Janem Friedlem za pomoci Pavla Anděla Pokorného vydali v roce 2013 album folkrockových archivních demo nahrávek Pavlíny Braunové s názvem Bílé místo.

Další záhadná zmizení

Na závěr je určitě také třeba zmínit, že pouhé dva dny po zmizení Pavlíny ve stejné oblasti beze stopy zmizely další dvě dívky. Ilona Vavříková a Lenka Mužíková byly viděny naposledy 8. srpna 1988 u čerpací stanice na okraji Plzně. Místa zmizení obou případů jsou od sebe pouhých 70 kilometrů.

Zdroje: Idnes.cz, krajskelisty.cz, wikipedie

1 Komentář

1 Komentář

  1. Pavel

    18. listopadu 2023 at 0:05

    Jo to si pamatuji měli hrát v kempu Olšina ještě si spoluhráči dělali legraci že jela asi autostopem a někdo ji asi zabil

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lifestyle

Proč si muži nechávají v listopadu narůst knír a jak vlastně vzniklo hnutí Movember?

Listopad se pomalu, ale jistě chýlí ke konci a to pro některé muže znamená jediné. Budou si moci oholit knírek, který si během listopadu pěstovali. Proč si vlastně muži nechávají narůst knírek právě v listopadu a jak vlastně vzniklo hnutí Movember, které letos slaví kulatiny?

Publikováno

dne

Listopad se pomalu, ale jistě chýlí ke konci a to pro některé muže znamená jediné. Budou si moci oholit knírek, který si během listopadu pěstovali. Proč si vlastně muži nechávají narůst knírek právě v listopadu a jak vlastně vzniklo hnutí Movember, které letos slaví kulatiny?

Hnutí Movember letos slaví již 20. výročí a vzniklo jako charitativní iniciativa. Podle tradice si mají muži pěstovat knírek zejména během listopadu. Samotné slovo Movember se skládá ze slov Mustache (knír) a November (listopad).

Vznik hnutí Movember

Existují dvě verze, jak hnutí vzniklo. Obě verze shodou okolností pochází z Austrálie. Ta první je o mužích z Adelaide, kteří si v listopadu 1999 nechali narůst kníry proto, aby dostali nějaké peníze pro zvířecí charitativní organizaci RSPCA.

Roku 2003 se dvojice mužů v Melbourne rozhodla založit novou verzi Movemberu. A to na podporu boji proti rakovině prostaty, kdy dali třiceti lidem 10 australských dolarů za to, že si nechají narůst knírek.

Kampaň následně slavila úspěch, což zapříčinilo vznik nadace s názvem Movember Foundation. V roce 2004 se akce zúčastnilo 450 lidí a pro nadaci Prostate Cancer Foundation of Australia (PCFA) se vybralo 54 000 australských dolarů (kolem 1 244 000 korun).

Letošní kampaň se zaměřila na tři konkrétní témata duše. A to konkrétně na duševní zdraví a prevenci sebevražd, rakovinu prostaty a varlat.

O nadaci Movember Foundation

Není to však jen o tom nechat si narůst knírek. Je to hlavně o získání peněz pro charitativní organizace, které se zaměřují na různé zdravotní problémy, zejména však u mužů.

Podle vědeckých údajů žijí muži průměrně o 4 a půl roku kratší dobu než ženy. Co se týká sebevražd, tak muži zaujímají celých 69 %.

Samotná rakovina prostaty patří k té nejčastější u mužů, kteří jsou starší 45 let. Rakovina varlat se projevuje i u mužů mladších. Hnutí Movember tak zvyšuje povědomí o těchto zdravotních problémech.

Doposud se nadace podílela na více než 1 250 projektech ve 20 zemích z celého světa. Počet účastníků hnutí Movember se odhaduje kolem 7 milionů celosvětově.

Zdroje: Euronews, Movember

Pokračovat ve čtení

Zajímavosti

Velký kvíz: Kolik ženských jmen dokážete vyjmenovat?

Vyzkoušejte si tento velký kvíz, ve kterém budete mít za úkol vyjmenovat všechna ženská jména, které jsou v českém kalendáři. Vzpomenete si alespoň na polovinu z nich?

Publikováno

dne

Vyzkoušejte si tento velký kvíz, ve kterém budete mít za úkol vyjmenovat všechna ženská jména, které jsou v českém kalendáři. Vzpomenete si alespoň na polovinu z nich?

Tentokrát jsme si nachystali kvíz, který s největší pravděpodobností nedokážete splnit na sto procent. Vaším úkolem totiž bude vyjmenovat co nejvíce ženských jmen a vzhledem k tomu, že v kalendáři je těchto jmen opravdu mnoho, bude se jednat o těžký oříšek.

Prokažte svůj přehled a vyzkoušejte si tento kvíz. Přejeme hodně štěstí!

Abychom Vám vzpomínání trochu usnadnili, seřadili jsme Vám všechna jména dle abecedy. Na konci kvízu si tak tímto seřazením můžete významně pomoci.

V seznamu jsou zařazena pouze jména, která se běžně uvádějí v českých kalendářích. Celkem je tedy v kvízu 226 položek.

Už sám o sobě je tento úkol velkou zátěží pro vaši paměť, k tomu se navíc přidá i časový limit. Na uvedení co největšího počtu jmen totiž budete mít 15 minut. Možná se to zdá jako dost času, nicméně ke konci se už budete nacházet v časové tísni.

Zkuste tak zavzpomínat na jména členů vaší rodiny, známých kamarádů či veřejně známých osobností a pokuste se co nejvíce vyplnit tabulku se jmény. Do komentáře nám poté nezapomeňte dát vědět, jak jste si v kvízu vedli.

A jakmile budete mít kvíz vyplněný, můžete se podívat na některý další z naší série kvízů. Určitě si vyberete.

Zdroje: Sporcle, Kalendář

Pokračovat ve čtení

Historie

Šakvická vánoční vlaková tragédie: Přes sto mrtvých a snaha komunistického režimu vše zamést pod koberec

V brzkých ranních hodinách Štědrého dne roku 1953 se na trati Brno – Břeclav u stanice Šakvice odehrála jedna z největších vlakových tragédií. Toto neštěstí si vyžádalo 106 lidských životů, přitom se mu dalo předejít.

Publikováno

dne

V brzkých ranních hodinách Štědrého dne roku 1953 se na trati Brno – Břeclav u stanice Šakvice odehrála jedna z největších vlakových tragédií. Toto neštěstí si vyžádalo 106 lidských životů, přitom se mu dalo předejít.

V noci z 23. na 24. prosince roku 1953 vládla v tehdejším Československu vánoční atmosféra. Mnoho lidí se vracelo domů za svými rodinami a těšilo se na oslavu Štědrého dne. Vše ale zastínilo velké neštěstí, které se událo v Šakvicích.

Vánoční tragédie

24. prosince 1953 v 1:06 hodin najel rychlík jedoucí z Prahy v plné rychlosti zezadu do osobního vlaku stojícího v blízkosti stanice Šakvice. Těžkotonážní železný vlak tažený parní lokomotivou zadní dřevěné vozy doslova rozdrtil. Ty byly bohužel v tu chvíli plné cestujících, kteří se vraceli z odpoledních směn v Brně či lidí vracejících se na Vánoce domů k rodinám. 

Zahynulo 106 cestujících (pozn. některé zdroje uvádějí 103), obyvatel obcí Pálavy a Slovenska. Další stovce cestujících musela být poskytnuta lékařská pomoc. Nepřehlednost tragédie přímo na místě dala průchod lidskému hyenismu a mrtví a zranění byli okrádáni o hodinky a cennosti. Kvůli tomuto hyenismu některých lidí musela místo neštěstí následující den zcela uzavřít a hlídat armáda.

Příčiny neštěstí

Vyšetřování probíhalo několik měsíců a jeho výsledek byl doslova skandální. Příčina neštěstí nebyla technického charakteru, naprosto selhal faktor lidský. 

Strojvedoucí, topič a vlakvedoucí se společně opili těžkým červeným vínem a před nehodou všichni usnuli. Všichni tři ji také ve zdraví přežili. 

Nízké tresty a snaha vše ututlat

V roce 1953 byl u moci tvrdý komunistický režim a o takto děsivé tragédii se vůbec nesmělo psát. Neexistují žádné fotografie a všechny spisy byly v přísném utajení. Pouze krátká zprávička vyšla v Rudém právu dne 27. prosince, kde se ovšem o počtu obětí žádná informace neobjevila. 

Strojvedoucí za své naprosté selhání dostal trest pouhých pět let odnětí svobody, topič čtyři léta a vlakvedoucí tři. 

V roce 2011 byla na budově šakvického nádraží odhalena pamětní deska připomínající tuto tragédii. 

Zdroje:

Wikipedie: Železniční nehoda u Šakvic, Lifee.cz: Vánoční tragédie u Šakvic, Idnes.cz: Houkání vlaku ji děsí 60 let

Pokračovat ve čtení

Oblíbené