Spojte se s námi


Lifestyle

České krimi případy: Duševně nemocná žena vraždila ve žďárské škole. Drama vyvrcholilo smrtí odvážného studenta i hrdinským krokem policejního vyjednavače

Den 14. října 2014 by v Obchodní akademii ve Žďáře nad Sázavou nejraději úplně vymazali. Tehdy ráno přišla do školy psychicky nemocná Barbora Orlová a pobodala zde dva studenty a jednoho policistu. Mladík, jenž vyrazil svým kamarádům na pomoc, svým zraněním bohužel podlehl.

Publikováno

dne

Den 14. října 2014 by v Obchodní akademii ve Žďáře nad Sázavou nejraději úplně vymazali. Tehdy ráno přišla do školy psychicky nemocná Barbora Orlová a pobodala zde dva studenty a jednoho policistu. Mladík, jenž vyrazil svým kamarádům na pomoc, svým zraněním bohužel podlehl.

Ráno se vše seběhlo velice rychle. Zhruba o půl osmé se mezi studenty do budovy obchodní akademie vmísila Barbora Orlová, která záhy začala ostatní ohrožovat vojenským nožem s dlouhou čepelí. Tím vzbudila velký rozruch, který přivolal šestnáctiletého Petra, jenž byl zrovna na cestě do třídy. Petr na nic nečekal a vyrazil svým kamarádům na pomoc.

Když však Petr otevřel dveře, vyběhla s křikem proti němu Orlová a bez varování mu zasadila bodnou ránu do středu těla. Žena poté bodla ještě jednu dívku a tu si také s sebou odvlekla jako rukojmí do suterénu šaten, kde se s ní zabarikádovala.

O celé události je ihned vyrozuměna policie, která na místo vyslala své vyjednavače, Útvar rychlého nasazení a zásahovou jednotku. Mezitím byla také konstatována smrt šestnáctiletého Petra, kterého se bohužel, i přes včasnou pomoc, nepodařilo oživit.

Navázat kontakt s útočnicí, nyní už vražedkyní, bylo značně obtížné. Orlová k sobě nechtěla nikoho pustit, pouze se domáhala příjezdu zásahové jednotky, která ji měla zabít. Nic jiného zpočátku nepřipouštěla.

Kontakt se s útočnicí podařilo navázat až Petru Gruberovi, policejnímu vyjednavači. Zatímco vražedkyně pouze opakovala, že chce, aby ji zásahová jednotka zastřelila, jinak mladou studentku, kterou u sebe držela, podřízne, Gruber viděl, že je na tom mladá studentka opravdu zle. Silně krvácela a pomalu ztrácela vědomí. Proto za pomoci malé lsti přesvědčil útočnici, aby svolila s ošetřením mladé dívky.

Ošetřit ji ale musel sám Gruber, nicméně sám vyjednavač věděl, že takto ošetřená dívka dlouho nevydrží. Proto se nakonec rozhodl pro riskantní krok a to vyměnit se se zraněnou rukojmí. Tím se sice výrazně zlepší vyjednávací pozice útočnice, na druhou stranu bude mít dívka alespoň nějakou šanci na přežití. Útočnice souhlasila.

Pro zraněnou dívku vyrazili dva záchranáři. Tedy přesněji řečeno jeden záchranář a Petr Novák, policista převlečený v záchranářské uniformě a vybavený taserem, který měl zneškodnit útočnici. Barbora Orlová za neustálého křiku pustila oba muže k dívce, nicméně jakmile začali s ošetřováním před transportem, ztratila útočnice koncentraci a sundala nůž z krku policejního vyjednavače.

To zaregistroval také Novák, jenž na nic nečekal a použil schovaný taser. Orlovou trefil ideálně, ta se ihned svalila na zem. Mezitím však Orlová ještě stačila nožem říznout vyjednavače Grubera do hlavy kolem ucha. Naštěstí se nejednalo ale o žádné vážnější zranění.

Po bleskovém zákroku se příslušníci pustili do ošetřování těžce zraněné dívky. Dívku se lékařům nakonec podařilo zachránit, přičemž uvedli, že do úplného vykrvácení jí zbývalo půl hodiny života. Petr Gruber jí tak jistě zachránil život.

Při vyšetřování vyšlo najevo, že útočnice Barbora Orlová útočila s nožem v ruce již v roce 2012 v havířovské škole. Zde vážně pobodala pedagožku a stejně jako ve Žďáru, i tehdy si vzala nejmenší školáky jako rukojmí. Trestní stíhání Orlové bylo ale zastaveno pro její psychickou poruchu a byla tak umístěna do psychiatrické léčebny. Odtud byla v únoru 2014 propuštěna do ambulantní péče.

Orlová však předepsané léky tajně přestala užívat a pomalu v ní začal zrát nápad na podobný čin. Žďárskou školu si vytipovala náhodně a 14. října svůj hrůzný čin dokonala. Orlová byla po svém činu umístěna do detenčního ústavu, přičemž zhruba před rokem soud zamítl její žádost o propuštění.

Zdroj: Legendy kriminalistiky, iDnes

Oblíbené