Spojte se s námi


Politika

Březen přinese dlouho očekávané rozvolnění

Publikováno

dne

Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) dnes schválil další rozvolnění koronavirových opatření. Ke zrušení povinnosti prokazovat se v Česku covidovými certifikáty se vláda rozhodla přistoupit poté, co Nejvyšší správní soud rozhodl o zrušení opatření, podle nějž bylo dosud nutné prokazovat se certifikátem o prodělané nemoci či očkování. Premiér Petr Fiala však minulý týden uvedl, že nejde o nepromyšlený krok, ale o naplňování strategie vlády v boji s koronavirem.

Končí povinnost prokazovat se certifikáty o očkování či prodělaném koronaviru v restauracích, na sportovních, kulturních a jiných akcích. Prokazovat se nimi lidé nebudou muset ani ve službách. Tato povinnost končí od půlnoci ze středy 9. 2 na čtvrtek 10. 2.

Od 19. února pak již nebude povinné testování ve firmách a školách. Ve zdravotnických a sociálních zařízeních se nadále budou testovat pouze neočkovaní nebo ti, co nemoc neprodělali.

Hromadné akce přivítají více návštěvníků, v případě sedících se počet zvýší o 50 % kapacity. Od 1. března pak prakticky zůstane jen povinnost nošení respirátorů. Záležet ale bude na aktuální epidemiologické situaci.

Některá opatření se ale zatím nemění. I nadále je povinné prokázat se Covidpassem o očkování či prodělání nemoci při cestování do zahraničí. Vláda zatím odložila, a to na příští týden, schválení kompenzací pro podnikatele, které omezily protiepidemické restrikce od loňského 25. listopadu do 26. prosince.

Pomoc se dotkne více než 11 tisíc subjektů, kterým stát vyplatí až tři miliardy korun. „Podpora se bude týkat subjektů, kde došlo k poklesu tržeb o padesát procent v porovnání s druhým pololetím roku 2019 a bude zastřešena maximální částkou, která bude variovat někde mezi 500 tisíc, maximálně milionem, milionem a půl, podle toho, o které odvětví a o kterou skupinu subjektů se bude jednat,“ řekl na tiskové konferenci ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Vláda také dnes jednomyslně schválila návrh státního rozpočtu na letošní rok se schodkem 280 miliard korun. Premiér Petr Fiala označil návrh rozpočtu za protiinflační.

Zdroj: vlada.cz, idnes.cz

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Politika

Momenty z prezidentských voleb: Od zavřeného minigolfu po světlušky na Václavském náměstí

Publikováno

dne

Další prezidentské volby jsou za námi, když po dvou vítězstvích Miloše Zemana tentokrát bude nejvyšší hlavou státu Petr Pavel, který dokázal porazit Andreje Babiše. O zajímavé momenty samozřejmě nebyla během posledních dnů nouze. Pojďme se tedy podívat na ty nejzajímavější.

Když si kvůli drahým energiím nemůžete zahrát minigolf, nevadí! Když byste totiž zvolil za prezidenta Babiše, tak vám ho hned v první den nástupu do funkce otevře.

Jedno z mnoha nedůstojných chování, kterým by se rozhodně hlava státu prezentovat neměla!

Zajímavé srovnání voličů dle vzdělání.

Potěšena výsledkem voleb byla i Zuzana Čaputová, která dorazila do Prahy osobně, aby pogratulovala novému prezidentovi ČR.

Malá vzpomínka na volby v roce 2018. Tentokrát se naštěstí nebylo za co stydět.

Na závěr pěkná momentka z Václavského náměstí.

Pokračovat ve čtení

Politika

Kvíz: Dokážete vyjmenovat všechny prezidenty od vzniku Československa?

Publikováno

dne

Připravili jsme si pro Vás kvíz, ve kterém se zaměříme na prezidenty od vzniku Československa. Je potřeba vyplnit dvanáct kolonek, ve kterých je obsaženo celkem jedenáct jmen. Dokážete je vyjmenovat všechny?

Pokračovat ve čtení

Novinky

Hrozí kolaps justice? Kvůli nízkým platům jsme k němu blízko

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka přišel s novinkou, která by měla usnadnit zaměstnancům využití home office. Jeho snaha ale narazila u Úřadu vlády, Úřadu práce a ministerstva financí.

Publikováno

dne

Dle prohlášení Nejvyššího soudu je česká justice těsně před kolapsem. Může za to nedostatečná výše platů zaměstnanců, kvůli které odcházejí schopní a zkušení pracovníci. Pokud se situace nezmění, je ve hře i omezení činnosti některých soudů.

Na neudržitelnost situace znovu upozornil Nejvyšší soud. Kvůli podfinancování platů v justici dochází k odlivu zkušených pracovníků a nabírat nové je stále těžší. Dle Nejvyššího soudu to může vést k postupnému hroucení celého systému.

Nástupní platy některých zaměstnanců v justici se pohybují okolo třiadvaceti tisíc hrubého. Průměrný plat v justici je tak zhruba o deset tisíc nižší než ve veřejné sféře. Nelze se divit, že je i nedostatek samotných pracovníků.

Soudci o tomto problému s představiteli vlády dlouhodobě jednají. Vláda sice chce platy zvyšovat, ostatně to stojí i v jejím programovém prohlášení, zatím se k tomu ale nemá.

Důvodem je válka na Ukrajině a její důsledky v oblasti ekonomiky. Dle premiéra Petra Fialy nyní musí vláda šetřit na všech frontách, se soudci ale hodlá o situaci i nadále jednat. Aktuálně vláda jedná o tom, zda jít cestou nového přerozdělení financí, či navýšení rozpočtu.

Podobný postoj má i ministr financí Zbyněk Stanjura. Naopak ministr spravedlnosti Pavel Blažek vnímá nedostatek pracovníků v justici a snaží se prosazovat zvýšení platů.

O zvyšování platů v justici se mluví již delší dobu. Iniciátorem debat je mimo jiné i Soudcovská unie. Ta dodává, že nástupní mzda zapisovatelky činí osmnáct tisíc korun, navíc jusitce pracuje s mimořádně citlivými osobními údaji.

Zdroje: ČT 24, ČTK

Pokračovat ve čtení

Oblíbené