Spojte se s námi


Politika

Březen přinese dlouho očekávané rozvolnění

Publikováno

dne

Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) dnes schválil další rozvolnění koronavirových opatření. Ke zrušení povinnosti prokazovat se v Česku covidovými certifikáty se vláda rozhodla přistoupit poté, co Nejvyšší správní soud rozhodl o zrušení opatření, podle nějž bylo dosud nutné prokazovat se certifikátem o prodělané nemoci či očkování. Premiér Petr Fiala však minulý týden uvedl, že nejde o nepromyšlený krok, ale o naplňování strategie vlády v boji s koronavirem.

Končí povinnost prokazovat se certifikáty o očkování či prodělaném koronaviru v restauracích, na sportovních, kulturních a jiných akcích. Prokazovat se nimi lidé nebudou muset ani ve službách. Tato povinnost končí od půlnoci ze středy 9. 2 na čtvrtek 10. 2.

Od 19. února pak již nebude povinné testování ve firmách a školách. Ve zdravotnických a sociálních zařízeních se nadále budou testovat pouze neočkovaní nebo ti, co nemoc neprodělali.

Hromadné akce přivítají více návštěvníků, v případě sedících se počet zvýší o 50 % kapacity. Od 1. března pak prakticky zůstane jen povinnost nošení respirátorů. Záležet ale bude na aktuální epidemiologické situaci.

Některá opatření se ale zatím nemění. I nadále je povinné prokázat se Covidpassem o očkování či prodělání nemoci při cestování do zahraničí. Vláda zatím odložila, a to na příští týden, schválení kompenzací pro podnikatele, které omezily protiepidemické restrikce od loňského 25. listopadu do 26. prosince.

Pomoc se dotkne více než 11 tisíc subjektů, kterým stát vyplatí až tři miliardy korun. „Podpora se bude týkat subjektů, kde došlo k poklesu tržeb o padesát procent v porovnání s druhým pololetím roku 2019 a bude zastřešena maximální částkou, která bude variovat někde mezi 500 tisíc, maximálně milionem, milionem a půl, podle toho, o které odvětví a o kterou skupinu subjektů se bude jednat,“ řekl na tiskové konferenci ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Vláda také dnes jednomyslně schválila návrh státního rozpočtu na letošní rok se schodkem 280 miliard korun. Premiér Petr Fiala označil návrh rozpočtu za protiinflační.

Zdroj: vlada.cz, idnes.cz

Oblíbené