Lifestyle
Bojíte se, že vám něco uteče? Možná trpíte FOMO syndromem – nemocí 21. století
Máte-li pocit, že zaostáváte za ostatními a bojíte se, že vám unikají životní příležitosti, možná trpíte FOMO syndromem. FOMO, zkráceně „fear of missing out“ (strach z promeškání), je moderní epidemií nedůvěry ve vlastní rozhodnutí a přivádí nás do kruhu nekonečného srovnávání se s ostatními. Cítíme se jako diváci, kteří se nedokážou aktivně zapojit do představení života, které nabízí tolik možností. Jak se ale vymanit z těchto pocitů a přestat se bát, že nám něco uteklo, utíká nebo uteče?
Máte-li pocit, že zaostáváte za ostatními a bojíte se, že vám unikají životní příležitosti, možná trpíte FOMO syndromem. Jak se ale vymanit z těchto pocitů a přestat se bát, že vám něco uteklo, utíká nebo uteče?
FOMO, neboli „fear of missing out“ (strach z promeškání), je moderní epidemií nedůvěry ve vlastní rozhodnutí a přivádí nás do kruhu nekonečného srovnávání se s ostatními. Cítíme se jako diváci, kteří se nedokážou aktivně zapojit do představení života, které nabízí tolik možností.
Syndrom FOMO je jako magnet, který nás nepříjemně přitahuje ke každému vzrušujícímu a atraktivnímu zážitku, který se odehrává kolem nás. Nikoliv nám. Pojďme se podívat na to, co je vlastně spouštěčem této rozrůstající se moderní epidemie.
Co FOMO podněcuje?
Jelikož jsme čím dál více ponořeni do světa sociálních médií a internetu, jsme doslova přehlceni pohledem na zdánlivě šťastné a dokonalé životy ostatních lidí. To v nás ovšem podporuje otázky, proč že to nejsme tam, kde jsou oni. Jsme zkrátka zaneprázdněni sledováním životů druhých a budujeme v sobě pocit, že ten náš je zanedbaný a nedostatečný.
Instagram a Facebook jako úhlavní (ne)přítel FOMO
Když se na chvíli odmlčíme a neplížíme se zvědavě po našich facebookových či instagramových zdech, ucítíme, že nám něco chybí a uniká. Jako by nám život utíkal před očima. Toto napětí nás drží až do okamžiku, kdy znovu hladově sáhneme po našem telefonu a dohoníme tuto nekonečnou informační přestávku. Je přece nutné být stále v obraze životů ostatních. Nebo ne?
Poznáváte se? Je docela možné, že trpíte syndromem FOMO, dříve i FOLO (fear of living offline).
Sdílení fikce jako katalyzátor
Když se ponoříme do hlubin sociálních sítí, zamysleli jste se někdy nad tím, co lidé nejčastěji sdílí? Nejvýstižnější definicí je false joy of best situation. To lze vysvětlit jako sdílení těch nejúžasnějších zážitků, aniž bychom skutečně získali celkový obrázek o reálném průběhu dané situace.
Takže prosím, nevěřme každému sluníčkovému postu, který na nás v hlubinách příspěvků vyplave. Tyto rádoby sluncem zalité příspěvky umí do naší mysli zasadit semínko zmiňovaného syndromu, nebo ho umocnit, pokud FOMO už trpíte.
Jak se cítí oběť FOMO syndromu?
Oběť má pocit, že stojí na místě a přešlapuje, vše jí utíká a neví, jak najít smysl života. Také má neustálý pocit toho, že žije v začarovaném kruhu, ze kterého se nedokáže vymanit.
Doprovázené stavy:
- podrážděnost,
- nervozita,
- netrpělivost,
- špatná nálada,
- stavy úzkosti,
- pocity deprese,
- bušení srdce.
Jak proti FOMO bojovat a je to vůbec možné?
Odpovědí nejsou léky, ale JOMO, zkráceně pro „joy of missing out“ (radost z promeškání). Chemie nemá zkrátka šanci, a proto je třeba s tímto morem dnešní doby bojovat svými silami. To spočívá především v přenastavení mysli a dodržení pár pravidel:
- omezení sociálních sítí,
- stanovení si malých, dosažitelných cílů,
- zaměření se na přítomný okamžik,
- posilovaní schopnosti nesrovnávat se.
JOMO představuje protiklad k negativnímu fenoménu FOMO. Jedná se o způsob, jak vědomě nalézt radost v tom, že nám něco uniklo. Místo neustálého srovnávání se s ostatními a obav z promeškání, se člověk zaměřuje na přítomný okamžik a nachází spokojenost s tím, kde právě je. K tomu patří i alespoň částečné omezení sociálních sítí a budování sebedůvěry stanovením si malých cílů.
Takže? Vymanit se není lehkým úkolem, nicméně to není nemožné. Je třeba si uvědomit, že pravým bohatstvím je být propojený s vlastním nitrem, nikoliv s účty na sociálních sítích. Věnujme čas opravdovým lidským vztahům a skutečnému prožitku života. Přeci jen, náš čas je omezený a je to ta nejcennější komodita, kterou máme.
Zdroj: spektrumzdravi.cz
-
Zajímavostipřed 2 týdny
Nejstrašnější tým Formule 1. Šéf klidně hazardoval s životem svého pilota
-
Reality showpřed 5 dny
Yenifer v Love Islandu zlomil nečekaný rozchod
-
Reality showpřed 2 týdny
Love Island: Yenifer Cao překvapuje diváky, začali jí fandit
-
Novinkypřed 4 dny
Zrádci ztrácí sledovanost. Hra se ale konečně začíná rozjíždět