Spojte se s námi


Historie

Betonové peklo zvané Kowloon: Život v tomto čínském městě byl plný chaosu a nebezpečí

Kaulungské opevněné město, nazýváno také jako Kowloon Walled City, bylo hustě obydlené území v Hongkongu. Tato oblast byla známá hlavně svou extrémní hustotou zalidnění, chaotický propletením budov a celkově svým velmi specifickým sociálním uspořádáním. Dnes už je město srovnáno se zemí, bylo k tomu hned několik důvodů.

Publikováno

dne

Kaulungské opevněné město, nazýváno také jako Kowloon Walled City, bylo hustě obydlené území v Hongkongu. Tato oblast byla známá hlavně svou extrémní hustotou zalidnění, chaotický propletením budov a celkově svým velmi specifickým sociálním uspořádáním. Dnes už je město srovnáno se zemí, bylo k tomu hned několik důvodů.

Vznik města
Původ Kowloon Walled City lze datovat až do doby dynastie Song (960–1279), kdy Číňané
v oblasti Kowloon zřídili vojenský základ pro obranné účely. Samotné Kaulingské město se však začalo utvářet během dynastie Qing (1644–1912).

V 19. století se Britové ujali kontroly nad “Novým Teritoriem”, ale město Kowloon zůstalo pod čínským velením, které ale o město a jeho řízení nějak extra nejevilo zájem.

Kaulungské opevněné město pokračovalo ve své existenci v tomto neregulovaném stavu až do 50. – 60. let 20. století, kdy získalo celosvětovou pozornost díky své jedinečné architektuře
a extrémně vysoké hustotě obyvatel. 

Lidé se sem hojně stěhovali, jelikož zde byl život opravdu výrazně levnější, než kdekoliv jinde.
A tak se Kowloon začal rozrůstat.

Jaký zde byl život?
Kaulungské město bylo ve skutečnosti poměrně malé území o rozloze přibližně 6,5 akru. Nicméně i přes to tam žilo až neuvěřitelných 30 000 až 50 000 lidí – přesný počet se nedá zcela určit. Hodně obyvatel zde žilo “načerno”.

Jelikož plocha, na které se město nacházelo, nebyla nijak velká, stavělo se do výšky. Stále víc
a víc, některé budovy měly až 15 pater. Víc pater už přistavět nemohli, to kvůli tomu, že město bylo nedaleko letiště, to expanzi této “betonové džungle” zastavilo.

Samotný život zde byl místními většinou popisován jako velmi chaotický, neuspořádaný
a často nebezpečný. Komfort šel někdy také stranou, nebylo neobvyklé, že v malém bytě žilo
i několik rodin pohromadě.

Většina bytů neměla přístup k dennímu světlu, popelářské služby neexistovaly a celý jeden blok byl zásobován pouze 8 oficiálními nádržemi na vodu. Nebylo neobvyklé, že si lidé elektřinu nelegálně připojovali od sousedů.

Celé město bylo postaveno bez dohledu jediného architekta a nebyly zde žádné zákony ani předpisy, ale překvapivě i přes to všechno tu byl řád a organizovanost.
Byly zde jesle a školy, lékařské služby, dokonce sem chodila i pošta. Celkově se lokální komunita zdála být dobře fungující.

Město mělo ale samozřejmě i svou stinnější stránku. Státní autority dlouhá léta o Kaulungské město nejevili zájem, město si tedy “žilo po svém”. S tím ale samozřejmě rostla i míra kriminality – vedení nad městem v podstatě převzaly místní gangy. Drogy, prostituce a vliv gangů dosáhly vrcholu na přelomu 50. a 60. let a hongkongská policie zjistila, že není schopna získat zpět kontrolu nad tímto územím. Ve snaze vyčistit město bylo v roce 1973 zabaveno přibližně půl kila nelegálních drog na osobu!

Ve městě se také nacházelo mnoho malých podniků, které fungovaly bez licence, včetně více než 60 lékařů a 87 zubařů.

Demolice města
Po letech bezpráví mělo být chátrající město v roce 1987 zbouráno. Podle oznámení hongkongské vlády z roku 1987 mělo být Kowloon Walled City zničeno a přeměněno na městský park. Navzdory námitkám obyvatelstva provedli vládní úředníci sčítání obyvatel Kowloonu a poskytli jim peníze a prostředky na přestěhování, protože Čína se rozhodla znovu převzít kontrolu nad Hongkongem. 

V roce 1993 se kdysi slavné Kaulungské opevněné město začalo díky demoliční kouli měnit
v ruiny. Už v roce 1994 byla demolice dokončena. Město bylo jednou pro vždy zničeno.

Zdroje: www.cs.wikipedia.org, www.re-thinkingthefuture.com, www.thetravelclub.org

Oblíbené