Zajímavosti
Anton Joseph Čermák: Čech, který se za velkou louží dokázal prosadit
Dne 6. března 1933 zemřel v jedné z miamských nemocnic v USA Anton Joseph Čermák, český starosta Chicaga. Bylo to na následky zranění, která utrpěl během údajného pokusu o atentát na amerického prezidenta Franklina D. Roosevelta.

Dne 6. března 1933 zemřel v jedné z miamských nemocnic v USA Anton Joseph Čermák, český starosta Chicaga. Bylo to na následky zranění, která utrpěl během údajného pokusu o atentát na amerického prezidenta Franklina D. Roosevelta.
Antonín Josef Čermák se narodil v roce 1873 v Kladně, městě severozápadně od Prahy v tehdejším Rakousko-Uhersku, do hornické rodiny. Následujícího roku se s rodiči během jedné z prvních velkých vln české imigrace přes Atlantik přistěhoval do hornického města Braidwood v americkém státě Illinois.
Podnikavý mladý Bohém v Chicagu
Ve svých 16 letech se přestěhoval do Chicaga, aby zkusil štěstí v řadě drobných prací ve městě, kde v té době žila československá menšina čítající více než 100 000 Čechů. V otcových šlépějích horníka jít nechtěl. Úspěšný a plný energie brzy založil vlastní spediční firmu a kromě toho se věnoval různým dalším druhům podnikání.
V kosmopolitní atmosféře Chicaga se opravdu uchytil, začal se tam pohybovat rychle, doslova jako “kachna ve vodě”. Také si uvědomil, že rozdíly mezi četnými etnickými skupinami, které tam žily, se mohou ukázat jako politicky důležité. Začal se tak angažovat v Demokratické straně.
Politické aktivity
Anton Čermák (Tony Cermak), nyní už vedoucí představitel demokratického okrsku, se rychle propracoval v žebříčku svých příznivců i odpůrců. V roce 1902 byl zvolen do Sněmovny reprezentantů státu Illinois. Působil jako radní 12. okrsku a předseda Demokratické strany okresku Cook. Připisuje se mu zásadní změna místní přítomnosti Demokratické strany. Podařilo se mu získat podporu předních afroamerických politiků a oslovit klíčové menšiny žijící vedle sebe v multietnickém městě.
Vrchol jeho kariéry nastal na neklidném začátku 30. let 20. století, kdy Chicago čelilo kombinovaným dopadům Velké hospodářské krize, prohibice a násilí ze strany organizovaného zločinu a mafie. Proti politické mocenské struktuře, která do té doby z velké části upřednostňovala irské Američany, byl 6. dubna 1931 zvolen starostou Chicaga s 58 % hlasů, čímž porazil svého republikánského soupeře. Díky svému tvrdému postoji k prohibici a syndikátům organizovaného zločinu si rychle vytvořil mocné nepřátele.
Osudová střelba a mnoho otázek
Během veřejné akce v Miami 15. února 1933 byl Čermák střelen do plic a smrtelně zraněn jistým Giuseppem Zangarou, když si potřásal rukou s nově zvoleným prezidentem Franklinem Delano Rooseveltem. Podle nejběžnější verze událostí Zangara, italsko-americký anarchista, mířil na Roosevelta. Minul ale střelu poté, co ho kolemjdoucí žena zasáhla kabelkou do paže. Při střelbě byli zraněni další čtyři lidé.
Jiní však tvrdí, že cílem byl Čermak a že atentát byl přímým důsledkem starostova slibu vyčistit chicagské ulice od syndikátů organizovaného zločinu. Jeho zavraždění pravděpodobně nařídil sám Al Capone, který byl poté uvězněn. Američtí historici se o tom ale po celá desetiletí přou a stále nedošli k závěru, jak to tehdy vlastně doopravdy bylo.
Čermak zemřel v nemocnici Jackson Memorial Hospital v Miami 6. března, několik týdnů po střelbě. Ačkoli se předpokládá, že střelné zranění bylo skutečně příčinou smrti, mohly k tomu přispět i další faktory. Jeho osobní lékař tvrdil, že Čermak zemřel na ulcerózní kolitidu (tj. chronické zánětlivé onemocnění střev) a další komplikace, které nebyly přímo způsobeny střelným zraněním. Jiní naznačují, že Čermak by incident přežil, nebýt chyb lékařů.
Zangara, původně odsouzený k 80 letům vězení za pokus o vraždu, byl po Čermákově smrti odsouzen k trestu smrti a 20. března popraven na elektrickém křesle.
Čermákův odkaz a památky
Na místě incidentu v miamském Bayfront Parku byla instalována pamětní deska s nápisem „Jsem rád, že jsem to byl já, místo tebe“, což jsou slova, která údajně Čermák pronesl Rooseveltovi po atentátu.
Rakev s Čermákovými ostatky byla přepravena zvláštním vlakem do Chicaga. Na nádraží už na něj čekaly obrovské zástupy lidí, kteří se chtěli se svým starostou rozloučit. Rakev byla vystavena v chicagské radnici, následně z radnice vynesena a průvod zamířil na Český národní hřbitov (Bohemian National Cemetery) v Chicagu. S Čermákem se přišlo rozloučit více než 25 tisíc lidí, včetně zástupců českých spolků, například Sokola.
Pomník Antonína Čermáka se v Kladně nachází v ulici Československé armády. V roce 2013 jej navštívil jeho vnuk, Anton Cermak Kerner. V Chicagu Čermáka připomíná 30 km dlouhá Cermak Road nebo stanice chicagského metra 54th/Cermak station.
Přestože Čermák opustil svou vlast, když mu byl pouhý rok, mluvil plynně česky a udržoval pravidelné kontakty s územím, které se po první světové válce stalo Československem. Dodnes je považován za jednoho z nejvýznamnějších českoamerických osobností v historii. Pravidelně navštěvoval Československo, setkával se s prezidentem Tomášem G. Masarykem a dalšími politickými představiteli. Stejně tak i pravidelně navštěvoval své rodné Kladno.
Zdroje: GRNEC, G. Kdo je Antonín Čermák.; BROŽ, I. Čermák vs. Al Capone.; www.ceskatelevize.cz

-
Filmy a seriálypřed 2 týdny
Kvíz: Dokážete doplnit jména známých českých herců?
-
Hudbapřed 1 týdnem
Kvíz: Dokážete doplnit jména známých českých zpěváků?
-
Zajímavostipřed 1 týdnem
Kvíz: Přiřaďte evropská města ke správné zemi
-
Cestovánípřed 4 dny
Kvíz: Jak dobře znáte česká města? Uhodnete podle nápovědy, o které jde?