Kultura
Amerikou otřásá strach o právo potratit. Autorka oceňovaného románu Příběh služebnice se bojí, že se její kniha stane skutečností
Spojené státy americké coby stát, který symbolizuje demokracii a svobodu, už nemusejí jít příkladem. Naopak. Po rozhodnutí Nejvyššího soudu zrušit právo na potrat se mnoho lidí bojí o budoucnost, i autorka slavné knihy Příběh služebnice Margaret Atwoodová.
Nejvyšší soud Spojených států amerických svým rozhodnutím vyvolal velkou vlnu nevole. Zrušil totiž právo na potrat. Sice to neznamená, že by měly být potraty zakázány napříč všemi státy, jelikož jednotlivé státy si o tom budou moci rozhodovat samy, nicméně většina to má v plánu.
Podle profesora historie a mezinárodních vztahů na bostonské univerzitě Igora Lukeše budou moci ženy o potratu svobodně rozhodovat v Kalifornii, Oregonu, Washingtonu, Minnesotě, Illinois, New Yorku, New Jersey či Marylandu. Práva žen chce bránit také Colorado.
Všude jinde by ale mělo dojít buď k úplnému zákazu potratů, nebo minimálně k dramatickému omezení. V některých státech bude za nelegální potrat zřejmě hrozit doživotní trest ve vězení.
A tím to zdaleka nemusí končit. Konzervativní soudce Clarence Thomas totiž prohlásil, že bude potřeba přezkoumat zákon, který ještě v roce 1965 platil v americkém Connecticutu. Ten zakazoval i sezdaným párům používat antikoncepční pomůcky.
Nelze se tedy divit, že spolu s rozhodnutím Nejvyššího soudu začaly Amerikou otřásat vlny nesouhlasných protestů. Pro demokracii, svobodu i Spojené státy je to rozhodně krok zpět.
A budoucnosti se obává také Margaret Atwoodová, která v roce 1985 vydala antiutopický román Příběh služebnice, který byl zfilmován a s nemalými odchylkami se jím inspiroval velmi úspěšný stejnojmenný seriál.
Příběh románu se odehrává v blízké budoucnosti na území USA, které však přestaly existovat a nahradil je totalitní stát. Ve společnosti neexistuje svoboda a ženy nemají žádná práva.
Atwoodová přiznala, že když psala svůj román, musela si dávat hned několikrát pauzu, protože děj považovala za příliš přitažený za vlasy. „Já hloupá. Teokratické diktatury nenajdeme jen ve vzdálené minulosti, několik jich je na naší planetě i dnes. A co brání USA, aby se jí také nestaly?“ napsala ve svém komentáři pro The Atlantic.
„Nejvyšší soud zvrátil 50 let starý klíčový precendens, protože potrat není zmíněn v ústavě a není „hluboce zakořeněn“ v naší historii a tradicích. To je pravda. Ústava o reprodukčním zdraví neříká nic. Neříká totiž vůbec nic o ženách jako takových,“ dodala spisovatelka.
Ženy byly ve Spojených státech dlouho vyloučeny z demokratického hlasování. Až do roku 1920 totiž nemohly ani volit, rozhodovaly za ně jejich otcové a manželé a ženy nemohly rozhodnutí vesměs ovlivnit. Když se v roce 1920 zákony změnily, mnoho lidí protestovalo.
„Ženy byly v americkém právu výrazně déle nikým než někým. Jestliže začneme převracet ustálené právo na základě stejné argumentace, proč rovnou nezrušit volební právo žen?“ navrhla Atwoodová děsivý scénář.
Zdroj: The Atlantic, The Guardian, Seznam Zprávy
Cestování
Slavné dezerty: do Vídně za Sacherovým dortem
Obdivovatelé Vídně a milovníci všeho sladkého určitě Sacherův dort velmi dobře znají. Čokoládový dort doplněný meruňkovou marmeládou a dokonalou čokoládovou polevou je naprostá legenda mezi zákusky.
Obdivovatelé Vídně a milovníci všeho sladkého určitě Sacherův dort velmi dobře znají. Čokoládový dort doplněný meruňkovou marmeládou a dokonalou čokoládovou polevou je naprostá legenda mezi zákusky.
Recept starý dvě stě let
Recept na korpus vznikl již v roce 1832 a vynalezl ho teprve šestnáctiletý kuchařský učeň Franz Sacher. Tento dort je neoddělitelně spojen s rakouským knížetem Metternichem, neboť právě na jeho rozkaz byl „vynalezen“.
Receptura se předávala v Sacherově rodině z otce na syna a vznikl dort, který známe dnes: čokoládový korpus promazaný meruňkovou marmeládou a polévaný čokoládovou polevou vyrobenou z cukrového rozvaru, ideálně podávaný se šlehačkou.
Tajná receptura
Pro rodinu Sacherových je recept na tento dort doslova zlatým grálem a přísně ho střeží. Na základě oblíbenosti svého rodinného dezertu si vybudovali pověst a nakonec i postavili vlastní hotel. Sacher se však nestal jen pokladem jejich rodiny, ale symbolem celé Vídně.
Když budete chodit po vídeňských kavárnách, narazíte na sacher téměř jistě v každé. Ten s původní recepturou však stále najdete pouze v držení rodiny Sacherů.
Ve Vídni chutná nejlépe
Dnes po internetu i v různých kuchařských a cukrářských knihách koluje mnoho receptů, podle kterých si můžete Sacherův dort připravit i doma. Některé se dokonce pokoušejí recept vylepšit nebo inovovat. Variaci na „sachr“ si tak klidně můžete vyzkoušet i ve své vlastní kuchyni, jde o středně náročný recept.
Přesto se však domníváme, že Sacherův dort nejlépe chutná tam, kam patří, to jest ve Vídni. Jen si to představte: posadíte se na zahrádku některé z vídeňských kaváren, necháte si přinést kvalitní kávu a k tomu kousek dokonalého čokoládového dortu se staletou tradicí.
Můžete pozorovat ruch moderní metropole a užívat si příjemný zážitek. Anebo zavřete oči a sněte o tom, že jste se ocitli v minulosti, v hlavním městě rakouského mocnářství, a právě ochutnáváte nový dort, o kterém se všude tolik mluví.
Sacher zkrátka patří k Vídni a rozhodně stojí za vyzkoušení.
Zdroj: forbes.cz, ceskatelevize.cz
Hudba
Blink-182 oslnili pražskou O2 arénu a v říjnu vydají v proslulé sestavě první album po dlouhých 12 letech. Na co se těšit?
Patří mezi legendy svého žánru a nejvlivnější kapely své doby, že by ale byl příběh Blink-182 plný pohody a klidu, to se rozhodně říci nedá. Naopak. Kapela si za roky své existence prošla mnoha problémy, nyní je ale v nejpopulárnějším složení, koncertuje a co víc? Dočkáme se nové desky!
Patří mezi legendy svého žánru a nejvlivnější kapely své doby, že by ale byl příběh Blink-182 plný pohody a klidu, to se rozhodně říci nedá. Naopak. Kapela si za roky své existence prošla mnoha problémy, nyní je ale v nejpopulárnějším složení, koncertuje a co víc? Dočkáme se nové desky!
Pražská O2 aréna se dočkala v úterý 19. září pořádného nářezu a dávky nostalgie. Ti, kteří vyrůstali na přelomu tisíciletí na pop punku a ikonické bandě Blink-182, se dočkali velkolepé show.
Americká kapela nadchla zaplněnou halu a fanoušci si pochvalují celou show. Výjimečná byla zejména z toho důvodu, že se dala dohromady sestava, v níž se Blink-182 proslavili nejvíce. A je se na co těšit i do budoucna.
Skupina totiž vydá letos nové album. Dočkáme se jej 20. října 2023 a bude se jmenovat One More Time. Za zmínku stojí, že v aktuálním a nejpopulárnějším složení vydala kapela desku naposledy v roce 2011.
Blink-182 vydali k příležitosti oznámení nového alba upoutávku, v níž jsme mohli slyšet vyjádření členů kapely například o motivaci složit novou desku.
„O Blink-182 musíte vědět, že nestojí na radostném zázemí. Máme za sebou zlomená srdce, rozbité rodiny, hádky. Kapela byla prostředkem, jak zaplnit místnost štěstím,“ vyjádřil se v upoutávce zpěvák a kytarista Tom DeLonge.
Faktem je, že hvězdné trio si prošlo různými tragédiemi, které inspirovaly vznik nové desky. Například bubeník Travis Barker byl v roce 2008 účastníkem havárie letadla Learjet, při níž zemřeli čtyři ze šesti lidí na palubě. On vyvázl s těžkými zraněními.
Zpěvák a basák Mark Hoppus pro změnu v roce 2021 oznámil, že se léčí z rakoviny. „Jedna skladba na novém albu pojednává o tom, proč je potřeba takových katastrof k tomu, aby se naše kapela dala znovu dohromady,“ vyjádřil se Barker.
Barkerova žena Kourtney Karashian mimo to musela letos na naléhovou operaci v průběhu těhotenství, kvůli čemuž bylo přerušeno turné kapely.
Na nové desce One More Time se dočkáme 17 skladeb a lze očekávat, že to bude pořádný nářez. Doufejme jen, že ke vzniku dalších desek nebude potřeba dalších tragédií.
Zdroj: CNN, Blink-182
Hudba
Z pozvánky na festival nesmrtelný hit a hymna hippies, hrála se i při okupaci Československa. Jaký je příběh písně San Francisco?
If you’re going to San Francisco… Kdo by neznal tuhle frázi? Legendární skladba, kterou nazpíval Scott McKenzie, se zapsala do dějin jako jeden z největších hitů. Dokonce se stala neoficiální hymnou hippies. Jaký je příběh této písně?
If you’re going to San Francisco… Kdo by neznal tuhle frázi? Legendární skladba, kterou nazpíval Scott McKenzie, se zapsala do dějin jako jeden z největších hitů. Dokonce se stala neoficiální hymnou hippies. Jaký je příběh této písně?
Psal se rok 1967. Scott McKenzie dostal výjimečnou příležitost nazpívat píseň, kterou napsal John Phillips, člen legendární skupiny The Mamas & the Papas, k propagaci hudebního festivali v Monterey nedaleko od San Francisca.
Phillips a McKenzie měli společnou historii, působili spolu ve folkové kapele Journeyman. McKenziemu se po rozpadu kapely sólová kariéra příliš nedařila, to Phillips dal se svou novou skupinou dohromady několik velkých hitů.
Phillips tvrdí, že píseň San Francisco napsal doslova za pár minut. Festival v Monterey se konal 18. července 1967. Skladba měla vyzvat návštěvníky festivalu, aby dorazili do San Francisca s květinami ve vlasech v rámci solidarity s hippies.
Píseň vyšla v květnu 1967, hned se stala hitem, v červnu se dostala na čtvrtou příčku hitparády Billboard Hot 100 ve Spojených státech, ve Velké Británii se vyšplhala na první místo hned několika hitparád.
San Francisco se rychle stalo písní, která se stala neoficiální hymnou hippies. Mělo i mezinárodní přesah. V roce 1968 se hrála či byla zpíváná na demonstracích během Pražského jara v Československu.
Zajímavé o písni San Francisco bylo všudypřítomné zpívané na demonstracích během Pražského jara 1968 v Československu.
Zajímavostí je, že úryvek skladby lze slyšet v písních Dazed and Confused či Whole Lotta Love od Led Zeppelin. McKenzie mimochodem na koncertech prohlašoval, že píseň věnuje válečným veteránům, kteří se zúčastnili války ve Vietnamu.
Zdroj: Blimey, Medium.com
-
Celebritypřed 2 týdny
Senzační výkon! 12letý chlapec takto oslnil porotu v Česko Slovensko má talent, Kozub jej poslal přímo do finále
-
Lifestylepřed 3 dny
Sendvičovou generaci ohrožuje únava i ztráta psychického zdraví. Jak se bránit vyhoření?
-
Lifestylepřed 1 týdnem
Kvíz: Jaké jsou národnostní menšiny v České republice? Otestuje své znalosti
-
Zajímavostipřed 6 dny
Největší letecké katastrofy: Mangalore 2010 aneb velký zvrat ve vyšetřování