Spojte se s námi


Kultura

Amerikou otřásá strach o právo potratit. Autorka oceňovaného románu Příběh služebnice se bojí, že se její kniha stane skutečností

Publikováno

dne

Spojené státy americké coby stát, který symbolizuje demokracii a svobodu, už nemusejí jít příkladem. Naopak. Po rozhodnutí Nejvyššího soudu zrušit právo na potrat se mnoho lidí bojí o budoucnost, i autorka slavné knihy Příběh služebnice Margaret Atwoodová.

Nejvyšší soud Spojených států amerických svým rozhodnutím vyvolal velkou vlnu nevole. Zrušil totiž právo na potrat. Sice to neznamená, že by měly být potraty zakázány napříč všemi státy, jelikož jednotlivé státy si o tom budou moci rozhodovat samy, nicméně většina to má v plánu.

Podle profesora historie a mezinárodních vztahů na bostonské univerzitě Igora Lukeše budou moci ženy o potratu svobodně rozhodovat v Kalifornii, Oregonu, Washingtonu, Minnesotě, Illinois, New Yorku, New Jersey či Marylandu. Práva žen chce bránit také Colorado.

Všude jinde by ale mělo dojít buď k úplnému zákazu potratů, nebo minimálně k dramatickému omezení. V některých státech bude za nelegální potrat zřejmě hrozit doživotní trest ve vězení.

A tím to zdaleka nemusí končit. Konzervativní soudce Clarence Thomas totiž prohlásil, že bude potřeba přezkoumat zákon, který ještě v roce 1965 platil v americkém Connecticutu. Ten zakazoval i sezdaným párům používat antikoncepční pomůcky.

Nelze se tedy divit, že spolu s rozhodnutím Nejvyššího soudu začaly Amerikou otřásat vlny nesouhlasných protestů. Pro demokracii, svobodu i Spojené státy je to rozhodně krok zpět.

A budoucnosti se obává také Margaret Atwoodová, která v roce 1985 vydala antiutopický román Příběh služebnice, který byl zfilmován a s nemalými odchylkami se jím inspiroval velmi úspěšný stejnojmenný seriál.

Příběh románu se odehrává v blízké budoucnosti na území USA, které však přestaly existovat a nahradil je totalitní stát. Ve společnosti neexistuje svoboda a ženy nemají žádná práva.

Atwoodová přiznala, že když psala svůj román, musela si dávat hned několikrát pauzu, protože děj považovala za příliš přitažený za vlasy. „Já hloupá. Teokratické diktatury nenajdeme jen ve vzdálené minulosti, několik jich je na naší planetě i dnes. A co brání USA, aby se jí také nestaly?“ napsala ve svém komentáři pro The Atlantic.

„Nejvyšší soud zvrátil 50 let starý klíčový precendens, protože potrat není zmíněn v ústavě a není „hluboce zakořeněn“ v naší historii a tradicích. To je pravda. Ústava o reprodukčním zdraví neříká nic. Neříká totiž vůbec nic o ženách jako takových,“ dodala spisovatelka.

Ženy byly ve Spojených státech dlouho vyloučeny z demokratického hlasování. Až do roku 1920 totiž nemohly ani volit, rozhodovaly za ně jejich otcové a manželé a ženy nemohly rozhodnutí vesměs ovlivnit. Když se v roce 1920 zákony změnily, mnoho lidí protestovalo.

„Ženy byly v americkém právu výrazně déle nikým než někým. Jestliže začneme převracet ustálené právo na základě stejné argumentace, proč rovnou nezrušit volební právo žen?“ navrhla Atwoodová děsivý scénář.

Zdroj: The Atlantic, The Guardian, Seznam Zprávy

Kultura

Metallica oznámila vydání nového alba. Představila obal, koncerty pro další dva roky a našlapaný singl

Publikováno

dne

Metallica patří mezi největší metalové kapely všech dob. Jedná se o legendu, která v historii hudby zanechala nesmazatelnou stopu. Nyní učinila svým fanouškům předčasné Vánoce, když oznámila vydání nového alba.

Slavná americká kapela v pondělí oznámila velkolepou novinu. Na svém webu totiž zveřejnila informaci o dokončení nahrávání už 12. studiové alba, které se jmenuje 72 Seasons.

Nová deska vyjde v pátek 14. dubna v roce 2023 a zdá se, že se je skutečně na co těšit. Spolu s informací totiž byla vydána i první píseň a to s názvem Lux Æterna. Skladba je energická, agresivní a dává naději, že album bude stát za to.

Poslední album vydala Metallica před šesti lety. Popravdě se od desky Hardwired… To Self Destruct příliš nečekalo, nicméně očekávání vysoce předčila a jednalo se o jedno z nejlepších alb roku 2016.

Proč se deska jmenuje 72 Seasons? „Symbolizuje to prvních 18 let našeho života, které formují naše pravé nebo falešné já. Představu, že tím, kým jsme, utvářejí naši rodiče a možná nás tak osobnostně škatulkují. Přijde mi zajímavá neustálá revize těchto základních přesvědčení a studie toho, jak ovlivňují naše vnímání dnešního světa,“ říká frontman James Hetfield pro oficiální web kapely.

„Většina našich zkušeností z dospělosti totiž vychází z těchto zážitků z dětství. Jako bychom byli jejich vězni, anebo se alespoň snažme vymanit z těchto pout,“ dodal.

Metallica také oznámila turné. Plánuje hned 46 vystoupení ve 22 městech po celém světě. Českou republiku či Slovensko však show mine. Americká kapela se ovšem představí ve Varšavě či v Mnichově.

Zdroj: Metallica, Billboard

Pokračovat ve čtení

Kultura

Čtyři dohody Miguela Ángela Ruize od Jaroslava Duška aneb Podívat se do zrcadla potřebuje občas každý

Publikováno

dne

Kniha Čtyři dohody, kterou sepsal Miguel Ángel Ruiz, můžeme popsat jako praktický průvodce k osobní svobodě, jež vychází z moudrosti Toltéků. Především v této době, kdy jsou lidé omezováni ve volném pohybu, je pak toto dílo velmi užitečné pro zamyšlení se nad svým vlastním chováním.

Skvěle toto krásné dílo prezentuje skrze divadelní hru Jaroslav Dušek, jenž Čtyři dohody pojal velmi zábavně a dodal jim opravdový šmrnc.

Kniha se pak zabývá jak ostatně sám název napovídá čtyřmi dohodami:

První dohoda: Nehřešte slovem

První dohoda se zabývá tím, co ubližuje lidem a manipuluje jimi od nepaměti. Slovo je mocný nástroj, který dokáže velké věci, jak ty dobré, tak ty zlé. Uzavřete tedy sami se sebou dohodu, že slovem nebudete ubližovat, ale naopak pomáhat, uklidňovat či vzdělávat.

Druhá dohoda: Neberte si nic osobně

Jak řekl Mahátma Gándhí: „Oko za oko a svět je slepý.“ Když už někdo používá ošklivá slova proti vám, uzavřete se sebou dohodu a povzneste se nad to, neútočte a neoplácejte mu to. Sami sebe příjemně překvapíte a dotyčného poučíte.

Třetí dohoda: Nevytvářejte si žádné domněnky

Každé slovo jde říct několika tóny, které naprosto změní samotný význam. Udělejte tedy se sebou i tu dohodu, že si nebudete vytvářet domněnky a bez emocí a trpělivě naslouchejte či konejte.

Čtvrtá dohoda: Vždy dělejte vše, jak nejlépe dovedete

Když něco děláte, tak s radostí a naplno. Stejně jako si dokáží celé hodiny hrát malé děti, tak i vaše činnost by měla být vaší radostí. Uzavřete tedy se sebou poslední čtvrtou dohodu a dělejte věci, které máte rádi a ve kterých jste dobří, jen tak dokážete vytvářet velké věci.

Zdroj: Wikipedia, Youtube

Pokračovat ve čtení

Kultura

Ztracený v Edenu vystoupí hned třikrát, poté si dá od veřejného koncertování pauzu

Marek Ztracený opět dokazuje, že aktuálně vládne české hudební scéně. Své dva naplánované koncerty na fotbalovém stadionu v Edenu vyprodal velmi rychle, a tak se rozhodl ohlásit třetí termín. I u toho už zbývá jen několik stovek posledních vstupenek.

Publikováno

dne

Marek Ztracený opět dokazuje, že aktuálně vládne české hudební scéně. Své dva naplánované koncerty na fotbalovém stadionu v Edenu vyprodal velmi rychle, a tak se rozhodl ohlásit třetí termín. I u toho už zbývá jen několik stovek posledních vstupenek.

Zanedlouho Marek Ztracený ohlásí věc, která se ještě nikomu u nás nepovedla. Vyprodá hned tři letní koncerty na fotbalovém stadionu v Edenu, vstupenky navíc mizely obrovskou rychlostí.

Jak sám Ztracený oznámil na sociálních sítích, půjde zároveň o jeho poslední veřejné koncerty na několik dalších let. Vidět naposledy svého oblíbeného zpěváka také mohlo být pro mnohé fanoušky lákadlem.

S muzikou však Ztracený rozhodně nekončí. Nadále se bude věnovat její tvorbě, navíc bude s kapelou vystupovat na soukromých akcích. Převážně proto, aby své skladby nezapomněl, jak sám říká.

Prozatím jsou koncerty v Edenu jedinou akcí, na kterých Ztracený vystoupí. Žádné další vystoupení zatím naplánované nemá, ovšem s kapelou uvažuje o koncertu, jenž by měl Edenu předcházet. Zatím ale nic veřejně neoznámil.

V červnu tak Marek Ztracený odehraje bezesporu své tři největší koncerty v kariéře. Fanoušci na něm uslyší největší hity jeho kariéry, zahrát by měl s kapelou rovněž více písní než na klasických koncertech.

Prozatím lze zakoupit vstupenky jen na páteční termín 16. června. Naleznete je na síti Ticketportal.

Zdroj: Ticketportal

Pokračovat ve čtení

Oblíbené