Spojte se s námi


Kultura

Amerikou otřásá strach o právo potratit. Autorka oceňovaného románu Příběh služebnice se bojí, že se její kniha stane skutečností

Publikováno

dne

Spojené státy americké coby stát, který symbolizuje demokracii a svobodu, už nemusejí jít příkladem. Naopak. Po rozhodnutí Nejvyššího soudu zrušit právo na potrat se mnoho lidí bojí o budoucnost, i autorka slavné knihy Příběh služebnice Margaret Atwoodová.

Nejvyšší soud Spojených států amerických svým rozhodnutím vyvolal velkou vlnu nevole. Zrušil totiž právo na potrat. Sice to neznamená, že by měly být potraty zakázány napříč všemi státy, jelikož jednotlivé státy si o tom budou moci rozhodovat samy, nicméně většina to má v plánu.

Podle profesora historie a mezinárodních vztahů na bostonské univerzitě Igora Lukeše budou moci ženy o potratu svobodně rozhodovat v Kalifornii, Oregonu, Washingtonu, Minnesotě, Illinois, New Yorku, New Jersey či Marylandu. Práva žen chce bránit také Colorado.

Všude jinde by ale mělo dojít buď k úplnému zákazu potratů, nebo minimálně k dramatickému omezení. V některých státech bude za nelegální potrat zřejmě hrozit doživotní trest ve vězení.

A tím to zdaleka nemusí končit. Konzervativní soudce Clarence Thomas totiž prohlásil, že bude potřeba přezkoumat zákon, který ještě v roce 1965 platil v americkém Connecticutu. Ten zakazoval i sezdaným párům používat antikoncepční pomůcky.

Nelze se tedy divit, že spolu s rozhodnutím Nejvyššího soudu začaly Amerikou otřásat vlny nesouhlasných protestů. Pro demokracii, svobodu i Spojené státy je to rozhodně krok zpět.

A budoucnosti se obává také Margaret Atwoodová, která v roce 1985 vydala antiutopický román Příběh služebnice, který byl zfilmován a s nemalými odchylkami se jím inspiroval velmi úspěšný stejnojmenný seriál.

Příběh románu se odehrává v blízké budoucnosti na území USA, které však přestaly existovat a nahradil je totalitní stát. Ve společnosti neexistuje svoboda a ženy nemají žádná práva.

Atwoodová přiznala, že když psala svůj román, musela si dávat hned několikrát pauzu, protože děj považovala za příliš přitažený za vlasy. „Já hloupá. Teokratické diktatury nenajdeme jen ve vzdálené minulosti, několik jich je na naší planetě i dnes. A co brání USA, aby se jí také nestaly?“ napsala ve svém komentáři pro The Atlantic.

„Nejvyšší soud zvrátil 50 let starý klíčový precendens, protože potrat není zmíněn v ústavě a není „hluboce zakořeněn“ v naší historii a tradicích. To je pravda. Ústava o reprodukčním zdraví neříká nic. Neříká totiž vůbec nic o ženách jako takových,“ dodala spisovatelka.

Ženy byly ve Spojených státech dlouho vyloučeny z demokratického hlasování. Až do roku 1920 totiž nemohly ani volit, rozhodovaly za ně jejich otcové a manželé a ženy nemohly rozhodnutí vesměs ovlivnit. Když se v roce 1920 zákony změnily, mnoho lidí protestovalo.

„Ženy byly v americkém právu výrazně déle nikým než někým. Jestliže začneme převracet ustálené právo na základě stejné argumentace, proč rovnou nezrušit volební právo žen?“ navrhla Atwoodová děsivý scénář.

Zdroj: The Atlantic, The Guardian, Seznam Zprávy

Celebrity

Shakira s Gerardem Piquém oslaví kulaté narozeniny ve stejný den

Publikováno

dne

Jak Shakira, tak Gerard Piqué, kteří spolu strávili dlouhých 11 let a zplodili dva syny, oslaví 2. února narozeniny. S tím rozdílem, že kolumbijské zpěvačce bude 45 let, zatímco její bývalý přítel je o 10 let mladší.

Shakira a Piqué se potkali během natáčení videoklipu k písni Waka Waka, jež se stala hymnou mistrovství světa v Jihoafrické republice. Šlo o jednu z nejslavnějších písní rodačky z Barranquilly, zatímco španělský stoper v té době také slavil životní úspěch, když se Španělskem ovládl zmíněný fotbalový šampionát.

Oba jsou tak velmi úspěšní ve svých kariérách a vzájemně se podporovali. Taktéž se často objevovali na společenských událostech a pomáhali si v filantropických aktivitách.

Navzdory tomu, že oba byli velmi zaneprázdněni svými kariérami, byl jejich vztah považován za stabilní a plný lásky a úcty. To dokládá i ten fakt, že spolu mají dva syny – devítiletého Milana a sedmiletého Sashu.

Shakira

Celým jménem Shakira Isabel Mebarak Ripoll je úspěšná zpěvačka, textařka, tanečnice a filantropka. Proslavila se svými hity jako „Whenever, Wherever“, „Hips Don’t Lie“ a „Waka Waka (This Time for Africa)“.

Shakira začala svou hudební kariéru v devadesátých letech a brzy se stala jednou z nejúspěšnějších latinskoamerických zpěvaček. Její hudba zahrnuje prvky různých žánrů, včetně popu, rocku, španělského flamenca a arabské hudby. Je také známá svým tancem a výraznými hlasovými schopnostmi.

Shakira je také známá svým aktivním zapojením do filantropie a bojem proti chudobě a nespravedlnosti. Je zakladatelkou nadace Pies Descalzos Foundation, která pomáhá dětem v Latinské Americe zlepšit svou budoucnost prostřednictvím vzdělávání.

Shakira je také několikanásobnou držitelkou cen Grammy a je jednou z nejprodávanějších zpěvaček na světě.

Gerard Piqué

Gerard Piqué Bernabéu byl španělský fotbalový obránce, který k 1. lednu tohoto roku ukončil svoji hráčskou kariéru. Učinil tak v klubu svého srdce – FC Barcelona.

Piqué začal svou kariéru v mládežnických týmech FC Barcelona, ale v roce 2004 odešel do Manchesteru United, kde si zahrál po boku slavných hráčů jako Cristiano Ronaldo a Ryan Giggs. Po třech letech se vrátil zpět do Barcelony, kde se stal důležitou součástí týmu, který vyhrál mnoho trofejí včetně Ligy mistrů.

Piqué je také několikanásobným vítězem španělské ligy a poháru. Byl také členem španělského národního týmu, který vyhrál mistrovství Evropy v roce 2008 a mistrovství světa ve fotbale v roce 2010.

Mimo fotbalovou kariéru se Piqué zapojil do mnoha podnikatelských a filantropických projektů, včetně založení své vlastní nadace, která se zaměřuje na pomoc dětem. Aktuálně je ve vztahu s Clarou Chia Martí.

Zdroj: Transfermarkt, Wikipedia, Marca

Pokračovat ve čtení

Celebrity

Od narození Wolfganga Amadea Mozarta již uplynulo 267 let. Připomeňme si tohoto hudebního velikána

Publikováno

dne

Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) byl rakouský skladatel a hudebník klasického období. Je považován za jednoho z největších skladatelů všech dob a je známý svými díly jako „Figarova svatba“, „Don Giovanni“ a „Kouzelná flétna“.

Od jeho narození již uplynulo přesně 267 let, avšak za svůj krátký život složil přes 600 děl a mnoho z nich se stále hraje. Mozartův vliv na západní hudbu je hluboký a stále se cítí.

Mozart byl jedním z nejtalentovanějších hudebníků své doby a jeho hudba představuje vrchol klasického stylu. Přitom začal koncertovat a skládat již v útlém věku. Brzy se stal slavným a úspěšným skladatelem, který cestoval po Evropě a koncertoval před vlivnými osobnostmi své doby.

Rakouský génius byl také vynikajícím hudebním improvizátorem a vynikajícím hráčem na klavír. Jeho hudba se vyznačuje jedinečnou melodickou krásou, vynikající harmonií a precizním rytmem.

Během svého krátkého života Mozart složil více než 600 děl, včetně oper, symfonií, komorní hudby, koncertů a kantát. I přes svůj úspěch a slávu byl Mozart často finančně znevýhodňován a zemřel ve věku 35 let.

Některá z jeho nejslavnějších děl jsou:

Opera: Figarova svatba, Don Giovanni, Kouzelná flétna, Cosi fan tutte

Symfonie: Symfonie č. 40 G moll, Symfonie č. 41 C dur (Jupiter)

Koncerty pro klavír: Koncert č. 21 C dur, Koncert č. 23 A dur

Kamorní hudba: Eine kleine Nachtmusik, Smyčcový kvartet č. 14 G dur (Jarní kvartet)

Vokální hudba: Requiem d moll, Ave verum corpus

Zdroj: Wikipedia, Salzburg.info, Youtube

Pokračovat ve čtení

Ekonomika

Velký milník pro Jamese Camerona. Je prvním režisérem, jehož tři filmy vydělaly přes dvě miliardy dolarů

Velkofilm Avatar 2 zaznamenává na světovém trhu velkolepý úspěch. Režisér James Cameron, jenž má tento snímek na svědomí, se stal vůbec prvním filmařem, který dosáhl senzačního milníku. Už tři jeho filmy vydělaly přes dvě miliardy dolarů.

Publikováno

dne

Velkofilm Avatar 2 zaznamenává na světovém trhu velkolepý úspěch. Režisér James Cameron, jenž má tento snímek na svědomí, se stal vůbec prvním filmařem, který dosáhl senzačního milníku. Už tři jeho filmy vydělaly přes dvě miliardy dolarů.

James Cameron musí mít obrovskou radost. Když totiž vyšel film Avatar: The Way of Water, jenž navazuje na film Avatar z roku 2009, ihned začal trhat rekordy. Nejen v České republice, ale napříč celým světem.

Druhý Avatar navštívilo během prvních pěti týdnů v našich kinech přes milion lidí. Žádný film této mety nedosáhl na našem území rychleji. Mimo sledovanost však velkolepý snímek vydělává velké peníze.

Podle serveru Hollywood Reporter už totiž vydělal celosvětově přes dvě miliardy dolarů, tedy více než 44 miliard korun českých. Cameron s některým ze svých snímků této částky dosáhl již potřetí.

Žádnému jinému režisérovi se tento počin ještě nepodařil. Prvním filmem z Cameronovy dílny, který překonal výdělek dvou miliard dolarů, byl Titanic. Dnes již ikonický snímek vydělal 2,19 miliardy dolarů.

Ještě lépe na tom je první Avatar z roku 2009. Ten je dokonce dosud nejvýdělečnějším filmem všech dob, když na celosvětovém prodeji vstupenek vydělal 2,9 miliardy dolarů.

Nový Avatar (aktuální výdělek činí přesně 2,024 miliardy dolarů) pro změnu útočí na čtvrté místo mezi nejvýdělečnějšími snímky, když může přeskočit Star Wars: Síla se probouzí (2,07 miliardy dolarů) a Avengers: Infinity War (2,05 miliardy dolarů).

Že se velkolepý snímek líbí, o tom vypovídá i hodnocení na Československé filmové databázi (ČSFD), které činí krásných 83 % a jedná se o 653. nejlépe hodnocený film. Do hodnocení filmu se zapojilo více než 11 500 filmových fanoušků.

Zdroj: Hollywood Reporter, ČSFD

Pokračovat ve čtení

Oblíbené