Spojte se s námi


Zajímavosti

Aféry fotbalových MS: Zázrak v Bernu, nebo grandiózní podvod?

Mistrovství světa ve fotbale by mělo být svátkem všech fotbalových příznivců po celém světě. Bohužel ani vrcholný podnik není prost skandálů a podivných událostí, z nichž některé přetrvávají dodnes.

Publikováno

dne

Mistrovství světa ve fotbale by mělo být svátkem všech fotbalových příznivců po celém světě. Bohužel ani vrcholný podnik není prost skandálů a podivných událostí, z nichž některé přetrvávají dodnes.

Psal se rok 1954 a Evropa, stále ještě dostatečně nezhojená z válečných šrámů, byla na řadě v pořádání fotbalového mistrovství. Z toho důvodu bylo logicky zvoleno za pořadatele Švýcarsko, jelikož neutrální země byla v té době ideálním řešením.

Navíc technologie postoupily kupředu a ze šampionátu poprvé v historii měly být pořizovány živé přenosy. Pravda, těch televizorů v domácnostech ještě tolik nebylo, ale novinka byla rázem středem pozornosti.

ZLATÉ MUŽSTVO
O favoritovi bylo v podstatě jasno. Maďarský tým vedený trenérem Gusztávem Sebésem, opírající se o hvězdy jako Ferenc Puskás, Sádor Kocsis, Zoltán Czibor, Jószef Bozsik či brankář Gyula Grosics dominoval celé Evropě. Rok před šampionátem dokonce pokořil kolébku kopané Anglii v jejím svatostánku Wembley ostudným poměrem 6:3!

Zlatý tým, nebo též Mocní Maďaři, vyhrál v řadě 28 zápasů (včetně neoficiálního utkání s NDR) a málokdo pochyboval, že ve Švýcarsku zaváhají. Navíc se nemuseli rozptylovat kvalifikací, protože Polsko objektivně zhodnotilo své možnosti a odstoupilo.

Nově ustanovená Německá spolková republika (NSR) byla výsledkem dělení Německa. FIFA ho jako celek ze svých řad vyloučila a až na sklonku roku 1950 přijala do svých řad vedle reprezentace NSR také Sársko a NDR. Západní Němci sice museli kvalifikaci odehrát a právě se Sárskem, ale tento soupeř stejně jako Norsko nedosahoval patřičné úrovně. V čele týmu však stál ostřílený stratég a „starý lišák“ Sepp Herberger, jeho rozhodnutí mnohdy představovala onoho neviditelného dvanáctého hráče.

DĚJSTVÍ PRVNÍ
Šampionát měl velmi krkolomný začátek. Čtyři skupiny a v nich čtyři týmy měly vždy dvě mužstva nasazená. Ta sehrála zápas s vylosovaným nenasazeným a v druhém zápase se nasazení utkali navzájem. Pokud by došlo k bodové shodě, hrál se rozhodující zápas.

Němci se ocitli ve skupině s Maďary jako nasazení. Oba týmy také bez potíží porazily své soupeře. NSR si poradilo s Tureckem (4:1), Maďaři rozprášili Jižní Koreu (9:0). Vzájemný zápas byl vlastně pro pozdější dění nesmírně důležitý. Herberger si spočítal, že Maďarům není třeba čelit a může je poněkud oklamat.

Do týmu tedy nanominoval sedm hráčů z lavičky, paradoxně tím ale „objevil“ kvality Helmuta Rahna. Když jeho svěřenci po poločase prohrávali 0:3, dal jim pokyn, aby se šetřili a v podstatě zápas „prodali“. Doslova tak obětoval náhradního brankáře Heinze Kwiatkowskiho, jemuž Maďaři nasypali do čeřenu osm branek.

Další zásadní událost nastala ještě v prvním poločase. Rovněž nový muž na hřišti, Werner Liebrich, brutálním zákrokem skosil Ference Puskáse a hvězdě Maďarů způsobil vlasovou zlomeninu levého kotníku. Zraněný hráč opustil hřiště na nosítkách a měl dva týdny na to, aby se pokusil dát dohromady. Jeho spoluhráči i v deseti, protože střídat se ještě nesmělo, dotáhli zápas k vítězství. Výsledek 8:3 pro Maďarsko komentoval italský svazový kapitán Victorio Pozzo: „Tyhle dva týmu se na šampionátu ještě potkají a nejsem si jist, že výsledek bude stejný!“

INTERMEZZO
Maďaři měli cestu přes čtvrtfinále a semifinále podstatně těžší: nejdřív zdolali Brazílii a museli s ní vybojovat ještě jeden souboj po utkání v šatně, kam si s nimi horkokrevní Jihoameričané přišli vyřizovat účty. Uruguay do té doby na MS neprohrála jediný zápas, s Maďarskem padla po úžasné fotbalové bitvě až po prodloužení. Němci měli opět lepší pozici. Utkání s Jugoslávií (2:0) hodně ovlivnil vlastní gól obránce Horvátha, po němž Jugoslávci ztratili koncentraci, Rakušany porazili Herbergerovi hoši lehce 6:1, protože zápas se vůbec nepovedl brankáři Zemanovi. Jenže rakouská jednička Schmied utrpěl v předchozím zápase s domácími Švýcary těžký úpal a nebyl k dispozici.

UMETENÁ CESTIČKA?
Maďaři odehráli zápas s Uruguayí v Lausanne a kvůli prodloužení zmeškali autobus, takže se do své základny dopravovali složitě soukromými auty a přišli o celou noc odpočinku. V předvečer finále se navíc v Solothurnu, kde Sebesův tým sídlil, konal na náměstí před hotelem až do časných ranních hodin vesnický jarmark, takže hráči toho příliš nenaspali. O všem informoval Herbergera, jenž s hráči dlel v městečku Spiez, vyslaný „agent“ Albert Sing, ubytovaný ve stejném hotelu jako Maďaři.

Před finále začalo v Bernu pršet a hrací plocha stadionu Wankdorf byla značně kluzká, což byl další bod ve prospěch Herbergera, jehož svěřenci se na mokrém terénu cítili mnohem lépe, protože Maďarům eliminoval jejich technickou dovednost. Navíc měli Němci revoluční kopačky se šroubovacími kolíky, takže mohli svou obuv přizpůsobit terénu. Na rozdíl od předchozího zápasu, hraného 20. června, nasadil Herberger do finále to nejlepší co měl. Z předchozího vzájemného zápasu vypadlo hned pět hráčů. Maďaři nastoupili ve stejné sestavě, do níž se vrátil stále ještě nedoléčený Puskás.

DĚJSTVÍ DRUHÉ
Mighty Magyars vedli už v osmé minutě 2:0, ale za deset minut už bylo srovnáno. Na celém šampionátu Sebesova jedenáctka prohrávala pouhých šest minut, což byl závěr finále. V 84. minutě vstřelil branku Helmut Rahn a rozhodl o nečekaném triumfu NSR. Bohužel si Maďaři mohli hned třikrát, a oprávněně, stěžovat na anglického sudího Williama Linga. Před druhou brankou Němců naskočil do brankáře Grosicse útočník Schäfer, šlo tedy o atak v malém pokutovém území, ale sudí nezapískal a Rahn skóroval do prázdné branky. V 87. minutě vstřelil Puskás vyrovnávací gól a Ling nejdřív ukázal na střed, ale pomezní Benjamin Griffiths avizoval ofsajd. Tehdejší technika neodhalila, zda byl či nikoli, ale třeba německý útočník Alfred Pfaff na lavičce byl přesvědčen, že o ofsajd v žádném případě nešlo. A konečně minutu nato pronikl do vápna Kocsis, jeho střelu brankář Toni Turek pouze vyrazil, ale dobíhajícího útočníka zezadu atakoval Liebrich a poslal ho na zem. Sudí zákrok jako faul neposoudil.

HOŘKÉ HROZNY
Němci jásali a tisk se rozplýval: „Konečně Německo opět něco znamená – aspoň ve fotbale“. Záhy se však začaly objevovat nepříjemné okolnosti. Do půl roku více než polovina hráčů německého týmu onemocněla žloutenkou a u křídelního útočníka Richarda Herrmanna měla nemoc tak těžký průběh, že po osmi letech v 39 letech zemřel na cirhózu jater. Brankář Toni Turek, jehož komentátor Herbert Zimmermann, emotivně popisující finále, označil za fotbalového boha, bezprostředně po finále ukončil svou kariéru.

Začalo se spekulovat, jak se mohlo stát, že německý tým po přestávce působil zcela svěžím dojmem a hráči neprojevovali známky únavy. Po nějaké době vyšlo najevo, že o přestávce dostali povzbuzující injekce, údajně mělo jít o vitamín C či glukózu. Když pak propukla žloutenková vlna, pokoušel se tisk shodit vinu politickým směrem, když psal, že mělo jít o nesterilní jehly zabavené sovětskému lékaři. Nikdo ovšem neřekl, kdy a kde k nim Němci přišli. Sovětský tým ve Švýcarsku nebyl, protože se kvůli smrti generalissima Stalina do kvalifikace vůbec nepřihlásil. A věřit tomu, že německý lékař Franz Loogen použije takové jehly nemohlo snad ani dítě mateřskou školou povinné.

JAKO WEHRMACHT
Určitě si vzpomenete na humorné scénky dr. Plzáka, jehož jediný recept v oblasti nevěry je zapírat! zapírat! a zase zapírat! Stejně se chovali i Němci. V roce 2003, v předvečer 50. výročí zisku prvního titulu na MS v kopané režisér Sönke Wortmann natočil film Das Wunder von Bern a o rok později se lékař Loogen nechal slyšet, že skutečně šlo pouze o injekce s vitamínem C. Tuto teorii potvrdil i věhlasný německý sportovní historik Guido Knopp pro stanici ZDF.

O šest let později ale Humboldtova univerzita v Berlíně tato tvrzení nejen zpochybnila, ale de facto vyvrátila. Její představitel Erik Eggers označil podobnou praktiku za nesmysl: „Vitamín C se injekčně neaplikuje, je to komplikované a zbytečné. Stejný efekt by mělo, kdyby snědli citrón nebo pomeranč.“ Kolegové z lipské univerzity vyslovil názor, že hráči, a nemuseli ani být informováni, dostali pro druhou půli dávku metamfetaminu. Stejnou praktiku užíval wehrmacht ve II. světové válce u vojáků jako stimulant, otupující únavu a bolest. Eggers pro tisk uvedl, že se pokoušeli získat co nejvíce podkladů, ale Německá fotbalová asociace jejich výzkum sabotovala a odmítala jim otevřít svůj archiv.

Celá záležitost má ale pouze morální aspekt a porušení norem fair-play. Antidopingové tažení v té době ještě neexistovalo, stejně jako soubor zakázaných jednotek. První testy byly nařízeny vrcholným orgánem FIFA až v roce 1966, takže první odhalený hříšník, Haiťan Ernest Jean-Joseph, byl usvědčen až na MS 1974 pořádaném v NSR.

Zdroj: Humboldtova Universita, Lipská Univerzita, Historie fotbalu

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lifestyle

Proč si muži nechávají v listopadu narůst knír a jak vlastně vzniklo hnutí Movember?

Listopad se pomalu, ale jistě chýlí ke konci a to pro některé muže znamená jediné. Budou si moci oholit knírek, který si během listopadu pěstovali. Proč si vlastně muži nechávají narůst knírek právě v listopadu a jak vlastně vzniklo hnutí Movember, které letos slaví kulatiny?

Publikováno

dne

Listopad se pomalu, ale jistě chýlí ke konci a to pro některé muže znamená jediné. Budou si moci oholit knírek, který si během listopadu pěstovali. Proč si vlastně muži nechávají narůst knírek právě v listopadu a jak vlastně vzniklo hnutí Movember, které letos slaví kulatiny?

Hnutí Movember letos slaví již 20. výročí a vzniklo jako charitativní iniciativa. Podle tradice si mají muži pěstovat knírek zejména během listopadu. Samotné slovo Movember se skládá ze slov Mustache (knír) a November (listopad).

Vznik hnutí Movember

Existují dvě verze, jak hnutí vzniklo. Obě verze shodou okolností pochází z Austrálie. Ta první je o mužích z Adelaide, kteří si v listopadu 1999 nechali narůst kníry proto, aby dostali nějaké peníze pro zvířecí charitativní organizaci RSPCA.

Roku 2003 se dvojice mužů v Melbourne rozhodla založit novou verzi Movemberu. A to na podporu boji proti rakovině prostaty, kdy dali třiceti lidem 10 australských dolarů za to, že si nechají narůst knírek.

Kampaň následně slavila úspěch, což zapříčinilo vznik nadace s názvem Movember Foundation. V roce 2004 se akce zúčastnilo 450 lidí a pro nadaci Prostate Cancer Foundation of Australia (PCFA) se vybralo 54 000 australských dolarů (kolem 1 244 000 korun).

Letošní kampaň se zaměřila na tři konkrétní témata duše. A to konkrétně na duševní zdraví a prevenci sebevražd, rakovinu prostaty a varlat.

O nadaci Movember Foundation

Není to však jen o tom nechat si narůst knírek. Je to hlavně o získání peněz pro charitativní organizace, které se zaměřují na různé zdravotní problémy, zejména však u mužů.

Podle vědeckých údajů žijí muži průměrně o 4 a půl roku kratší dobu než ženy. Co se týká sebevražd, tak muži zaujímají celých 69 %.

Samotná rakovina prostaty patří k té nejčastější u mužů, kteří jsou starší 45 let. Rakovina varlat se projevuje i u mužů mladších. Hnutí Movember tak zvyšuje povědomí o těchto zdravotních problémech.

Doposud se nadace podílela na více než 1 250 projektech ve 20 zemích z celého světa. Počet účastníků hnutí Movember se odhaduje kolem 7 milionů celosvětově.

Zdroje: Euronews, Movember

Pokračovat ve čtení

Zajímavosti

Velký kvíz: Kolik ženských jmen dokážete vyjmenovat?

Vyzkoušejte si tento velký kvíz, ve kterém budete mít za úkol vyjmenovat všechna ženská jména, které jsou v českém kalendáři. Vzpomenete si alespoň na polovinu z nich?

Publikováno

dne

Vyzkoušejte si tento velký kvíz, ve kterém budete mít za úkol vyjmenovat všechna ženská jména, které jsou v českém kalendáři. Vzpomenete si alespoň na polovinu z nich?

Tentokrát jsme si nachystali kvíz, který s největší pravděpodobností nedokážete splnit na sto procent. Vaším úkolem totiž bude vyjmenovat co nejvíce ženských jmen a vzhledem k tomu, že v kalendáři je těchto jmen opravdu mnoho, bude se jednat o těžký oříšek.

Prokažte svůj přehled a vyzkoušejte si tento kvíz. Přejeme hodně štěstí!

Abychom Vám vzpomínání trochu usnadnili, seřadili jsme Vám všechna jména dle abecedy. Na konci kvízu si tak tímto seřazením můžete významně pomoci.

V seznamu jsou zařazena pouze jména, která se běžně uvádějí v českých kalendářích. Celkem je tedy v kvízu 226 položek.

Už sám o sobě je tento úkol velkou zátěží pro vaši paměť, k tomu se navíc přidá i časový limit. Na uvedení co největšího počtu jmen totiž budete mít 15 minut. Možná se to zdá jako dost času, nicméně ke konci se už budete nacházet v časové tísni.

Zkuste tak zavzpomínat na jména členů vaší rodiny, známých kamarádů či veřejně známých osobností a pokuste se co nejvíce vyplnit tabulku se jmény. Do komentáře nám poté nezapomeňte dát vědět, jak jste si v kvízu vedli.

A jakmile budete mít kvíz vyplněný, můžete se podívat na některý další z naší série kvízů. Určitě si vyberete.

Zdroje: Sporcle, Kalendář

Pokračovat ve čtení

Historie

Šakvická vánoční vlaková tragédie: Přes sto mrtvých a snaha komunistického režimu vše zamést pod koberec

V brzkých ranních hodinách Štědrého dne roku 1953 se na trati Brno – Břeclav u stanice Šakvice odehrála jedna z největších vlakových tragédií. Toto neštěstí si vyžádalo 106 lidských životů, přitom se mu dalo předejít.

Publikováno

dne

V brzkých ranních hodinách Štědrého dne roku 1953 se na trati Brno – Břeclav u stanice Šakvice odehrála jedna z největších vlakových tragédií. Toto neštěstí si vyžádalo 106 lidských životů, přitom se mu dalo předejít.

V noci z 23. na 24. prosince roku 1953 vládla v tehdejším Československu vánoční atmosféra. Mnoho lidí se vracelo domů za svými rodinami a těšilo se na oslavu Štědrého dne. Vše ale zastínilo velké neštěstí, které se událo v Šakvicích.

Vánoční tragédie

24. prosince 1953 v 1:06 hodin najel rychlík jedoucí z Prahy v plné rychlosti zezadu do osobního vlaku stojícího v blízkosti stanice Šakvice. Těžkotonážní železný vlak tažený parní lokomotivou zadní dřevěné vozy doslova rozdrtil. Ty byly bohužel v tu chvíli plné cestujících, kteří se vraceli z odpoledních směn v Brně či lidí vracejících se na Vánoce domů k rodinám. 

Zahynulo 106 cestujících (pozn. některé zdroje uvádějí 103), obyvatel obcí Pálavy a Slovenska. Další stovce cestujících musela být poskytnuta lékařská pomoc. Nepřehlednost tragédie přímo na místě dala průchod lidskému hyenismu a mrtví a zranění byli okrádáni o hodinky a cennosti. Kvůli tomuto hyenismu některých lidí musela místo neštěstí následující den zcela uzavřít a hlídat armáda.

Příčiny neštěstí

Vyšetřování probíhalo několik měsíců a jeho výsledek byl doslova skandální. Příčina neštěstí nebyla technického charakteru, naprosto selhal faktor lidský. 

Strojvedoucí, topič a vlakvedoucí se společně opili těžkým červeným vínem a před nehodou všichni usnuli. Všichni tři ji také ve zdraví přežili. 

Nízké tresty a snaha vše ututlat

V roce 1953 byl u moci tvrdý komunistický režim a o takto děsivé tragédii se vůbec nesmělo psát. Neexistují žádné fotografie a všechny spisy byly v přísném utajení. Pouze krátká zprávička vyšla v Rudém právu dne 27. prosince, kde se ovšem o počtu obětí žádná informace neobjevila. 

Strojvedoucí za své naprosté selhání dostal trest pouhých pět let odnětí svobody, topič čtyři léta a vlakvedoucí tři. 

V roce 2011 byla na budově šakvického nádraží odhalena pamětní deska připomínající tuto tragédii. 

Zdroje:

Wikipedie: Železniční nehoda u Šakvic, Lifee.cz: Vánoční tragédie u Šakvic, Idnes.cz: Houkání vlaku ji děsí 60 let

Pokračovat ve čtení

Oblíbené