Spojte se s námi


Ekonomika

Aby peníze neprotékaly odpadem. Jednoduché způsoby, jak ušetříte na účtech za vodu

Životodárná tekutina je ceněnou surovinou, bez které člověk nemůže existovat. Navíc je v současnosti už opravdu pořádně drahá. Naučte se s ní neplýtvat. Poradíme vám užitečné a jednoduché tipy, jak na to.

Publikováno

dne

Životodárná tekutina je ceněnou surovinou, bez které člověk nemůže existovat. Navíc je v současnosti už opravdu pořádně drahá. Naučte se s ní neplýtvat. Poradíme vám užitečné a jednoduché tipy, jak na to.

Každý měsíc kontrolujte svůj vodoměr a účty za energie, abyste zjistili, kolik vody spotřebováváte. Pokud si všimnete nezvyklého skoku, je možné, že vám voda někudy uniká. Špatně utěsněné potrubí nebo netěsná toaleta mohou vyplýtvat až 340 litrů vody denně. I když se spotřeba liší v závislosti na velikosti vaší domácnosti a na tom, jak dlouho se sprchujete, průměrná domácnost spotřebuje zhruba 300–380 litrů vody denně. To vychází na 9 100–11 400 litrů měsíčně. Zdá se vám to hodně? Je to tak. Proto je důležité vodou šetřit.

Šetřete i na toaletě

Zkontrolujte, zda vaše toaleta netěsní zevnitř, a to tak, že do nádržky toalety nalijete kapku potravinářského barviva a počkáte 10 minut. Pokud se v misce objeví potravinářské barvivo, musíte opravit nebo vyměnit netěsnou toaletu. Ačkoliv se to nezdá, jde o velkého žrouta vody. V závislosti na roku výroby a konstrukci toaleta schlamstne zhruba 4–30 litrů vody. Tam, kde to systém umožňuje používejte menší tlačítko – menší dávku vody.

Sbírejte vodu, která teče při čekání na teplou

Více než 10 % vody čerpané ze sprchování se vyplýtvá čekáním na příchod teplé vody. Shromážděním přebytku vody do kbelíku plýtvání snížíte. Vodu můžete použít k zalévání rostlin, mytí auta nebo podlahy, splachování toalety nebo plnění misky s vodou pro psa. Pokud se vám nechce používat kbelík, ale nelíbí se vám myšlenka plýtvání a už vás nebaví čekat na teplou vodu, zvažte instalaci systém recirkulace teplé vody.

Místo koupele se sprchujte

Obecně platí, že krátké sprchování o délce 5 minut spotřebuje méně vody než koupel. Úsporná sprchová hlavice během minuty vyprodukuje necelých 8 litrů vody.  Na sprchování připadne cca 40–95 litrů vody, na koupel přes 100 litrů. Ale pozor! Pětiminutová sprcha s masážní sprchovou hlavicí však ve skutečnosti spotřebuje více vody než koupel. Zkuste přejít na sprchovou hlavici s průměrným nebo nízkým průtokem, abyste minimalizovali plýtvání vodou. Na vodovodní baterie můžete instalovat perlátor.

Oblečení si vyperte studenou vodou

Neobtěžujte se prát v pračce horkou vodou, studená voda také udělá dobrou práci. Pamatujte na to, že pračky s předním plněním mají nižší spotřebu vody. Volba studené vody šetří nejen vaše oblečení, ale také prospěje vaší peněžence a planetě. Asi 90 % energie spotřebované pračkou jde na ohřev vody. Přechod na mytí studenou vodou místo teplé nebo horké vody vám může ušetřit tisíce korun ročně. Perte na kratší cyklus a nepřidávejte zbytečně další máchání.

Myčku využijte naplno

Myčku nádobí si vyberte úspornou a používejte ji efektivně – tehdy, kdy je plná nádobí. Nezapínejte předmytí a zvolte nejkratší cyklus. Uvažujete o tom, že ji z úsporných důvodů vyhodíte? Nedělejte to. Při ručním mytí nádobí téměř jistě spotřebujete více vody. Podmínkou ale je, že musíte zařízení využívat podle popsaných zásad.

Použijte zbylou vodu z těstovin

Vodu z těstovin nevylévejte, Existuje mnoho způsobů, jak zbylou vodu z těstovin dobře využít ve vaší domácnosti. Voda z těstovin má vysoký obsah minerálů a pomáhá vašim rostlinám růst rychleji. Ujistěte se, že je jen lehce solený, aby nedošlo k dehydrataci půdy vašich rostlin. Použijte jej také k přípravě těsta na pizzu nebo chleba, k namáčení fazolí a vaření zeleniny nebo k mytí špinavého nádobí.

Nenechávejte puštěný kohoutek

Při mytí ovoce a zeleniny nemusíte nechávat puštěný kohoutek. Dřez nebo umyvadlo s dostatečným množstvím vody je účinný způsob, jak umýt potraviny. Vodu pak použijte k zalévání zahrady. To samé platí i pro čištění zubů – nepouštět zbytečně vodu. Tekoucí kohoutek odčerpá každou minutu litr vody. Pokud by si každý ze čtyřčlenné domácnosti čistil dvakrát denně zuby 3 minuty, vyplýtváte tak měsíčně až 720 litrů vody. Proto si pusu vypláchněte až nakonec.  

Konvici nenaplňujte celou

Místo toho, abyste konvici při každém použití plně naplnili, odměřte si potřebné množství vody. Tímto způsobem můžete ušetřit čas, energii/plyn a budete méně plýtvat vodou. Pokud vám ještě zbyla voda, použijte ji k zalévání rostlin. Když si chcete natočit z kohoutku sklenici studené vody, obvykle musíte čekat cca 30 sekund, než je dokonale chladná. Spousta vody tak zbytečně teče do odpadu. Pořiďte si proto džbán, nejlépe s filtrem pro lepší kvalitu vody. Naplníte ho vodou a dáte do ledničky. Chladnou vodu máte k dispozici kdykoliv a ušetříte.

A co v kuchyni?

Rozmrazujte potraviny v lednici, ne ponořením do vody. Vařte jenom se skutečně potřebným množstvím vody, neplňte hrnce zbytečně po okraj. Využívejte vaření v páře, při něm je spotřeba nižší. Například v koši nad hrncem s vařenými brambory můžete na páře připravit jinou zeleninu. Spotřebu vody v kuchyni zvyšuje také vestavěný drtič odpadu. Proto zbytky jídla raději kompostujte.

Na zahradě využijte déšť

Na mytí auta nepoužívejte zahradní hadici, ale několik kbelíků vody – je to zaručeně úspornější. K čištění vozidla se dají sehnat i bezvodé prostředky. Na zahradě řešte zalévání sběrem dešťové vody.

Zdroje: unicef.org, wikihow.com, greenmatters.com, energysavintrust.org.uk

Oblíbené