Spojte se s námi


Historie

Pyramidy v Gíze aneb Jak hvězdy vedly stavitele starověku

Pyramidy jsou neustále předmětem zkoumání vědců, kterým nenechávají klidně spát. Nedávno provedený výzkum přišel se zajímavou myšlenkou, a to s hvězdnou orientací těchto faraonských hrobek. Jak na to vědci přišli?

Publikováno

dne

Pyramidy jsou neustále předmětem zkoumání vědců, kterým nenechávají klidně spát. Nedávno provedený výzkum přišel se zajímavou myšlenkou, a to s hvězdnou orientací těchto faraonských hrobek. Jak na to vědci přišli?

Jeden ze sedmi divů světa

Gíza je po Káhiře a Alexandrii třetím největším městem v Egyptě. Asi devět kilometrů od jejího centra je město Mennofer, jehož historie sahá do starověku. Bylo totiž první hlavním městem sjednocené egyptské říše. Zde na gízské náhorní plošině si faraonové nechali vybudovat své velkolepé posmrtné hrobky v podobě pyramid, které patřily mezi sedmi divů světa.

Dnes se tu nacházejí tři hlavní pyramidy – největší Cheopsova, Rachefova a nejmenší Menkaureova. Najdete tu také Velkou sfingu, o níž se ví, že je vytesaná z jednoho kusu kamene.

Výborní pozorovatelé nebe

Starověcí Egypťané byli nejen výbornými staviteli, ale také pozorovateli noční oblohy, která je přitahovala množstvím hvězd. Měli svůj vlastní systém měření času, jenž se později stal základem našeho slunečního kalendáře. Obloha u nich byla propojena s náboženstvím, jenž prostupovalo celým jejich životem. A podle hvězd se zdají být orientované i pyramidy v Gíze.

Největší pyramidu si nechal postavit faraon čtvrté dynastie Cheops asi před 5 000 lety. Její stěny jsou orientované ve směru sever-jih, a to s odchylkou okolo 15 úhlových minut.

Vědecká hypotéza říká, že starověcí Egypťané při výstavbě pyramid v Gíze vycházeli z postavení hvězd Megrez a Phecda ze souhvězdí Velké medvědice. Podle nich určili polohu světového pólu, geografického severu a poledníkové linie. A to všechno okolo roku 2550 př. n. l.

Symbolika hvězd zakletá v pyramidách

Starověcí egyptští architekti zapracovali postavení hvězd a jejich náboženskou symboliku do svých plánů, podle nichž se pyramidy v Gíze stavěly. Cílem bylo posílit božskou podstatu samotného faraona, jehož sláva se hvězd dotýká. Současně se jim jednalo o vytvoření úzkého vztahu mezi hvězdami a existenci zesnulého egyptského vládce v posmrtném životě.

Pokud byste stáli u Cheopsovy pyramidy brzy z rána před svítáním, pak byste slunce viděli vycházet za Cheopsovou pyramidou. Je určitě obdivuhodné, jak přesných výpočtů byli starověcí Egypťané schopni bez potřebného vybavení, které se používá v současnosti. Určitě si zaslouží klobouk dolů.

Zdroj: storicang.it, wikipedia.org

Oblíbené