Spojte se s námi


Různé

Co mají společného retro nůž “rybička” a vrhací nože padouchů z oblíbených “bondovek”?

Ač se to zdá z prvního pohledu možná neslučitelné, existují pro jednu z nejtradičnějších firem v české republice tzv. “Mikovské čtyři vteřiny slávy”. Ano, řeč není o ničem jiném, než o české nožířské firmě Mikov v okrese Děčín (Ústecký kraj).

Publikováno

dne

Ač se to zdá z prvního pohledu možná neslučitelné, existují pro jednu z nejtradičnějších firem v české republice tzv. “Mikovské čtyři vteřiny slávy”. Ano, řeč není o ničem jiném, než o české nožířské firmě Mikov v okrese Děčín (Ústecký kraj).

Nejsou nože, jako nože

Česká firma Mikov se sídlem v Mikulášovicích existuje již od roku 1794. Vyrábí nožířské výrobky všeho druhu a účelu. Jak říká jeden z výkonných ředitelů firmy, objevil se jeden z jejich produktů zcela nečekaně ve filmu o Jamesi Bondovi – v pokračování Casino Royale.

Ve filmu se objevuje jeden z exkluzivních modelů vrhacích nožů. Je to scéna, kde je James Bond zezadu napaden padouchem držícím nůž. Zatímco se o nůž perou, existuje asi čtyřvteřinový záběr na detail nože, kde je jasně vidět značka firmy. Z toho tedy plyne již zmíněná “sláva”.

Dodnes přesně nikdo ale netuší, jak se nůž do filmu dostal. Existují dvě vysvětlení. První je, že jeden z amerických prodejců mikovských nožů prodal úspěšně tento nůž filmařům. Druhé je zdůvodněno tím, že některé scény filmu se natáčely v Karlových Varech, a to kousek od místní prodejny firmy Mikov.

„Rybička“ je ta nej

Ale pryč od padouchů a superšpiónů. Asi každý, kdo v České republice žil a vyrůstal za posledních 50 – 60 let, vlastnil nebo alespoň viděl tzv. „rybičku“. Kapesní zavírací nůž, jehož rukojeť je ve tvaru ryby, doplněná šupinami, ploutvemi a ocasem.

Nůž “rybička” je fenomén a evergreen mezi produkty firmy. Snad každý Čech, potažmo Slovák, v dětství jeden nebo více vlastnil. Tento nůž je něco, co k České republice patří, stejně jako české pivo. Nůž se vyrábí již více než 100 let. V roce 2007 uvedla firma na trh luxusní verzi z pozlacené damaškové oceli. Dnes existuje i zlatá varianta a další limitované edice.

Pro svou jednoduchost a malé rozměry patří „rybička“ již tradičně k oblíbeným nožům, které si Češi všech věkových kategorií nosí s sebou do lesa či na nedělní houbaření. Zatímco před rokem 1989 stál nůž jen pár korun, a většinou dlouho nevydržel, dnes se používá kvalitnější ocel. Cena základního modelu se zvýšila na nějakých 100 a více korun. Limitované edice a varianta ze zlata se mohou pohybovat až kolem 200 000 Kč.

„Rybí“ zajímavosti

V zahraničí se dobře prodává právě díky tvaru ryby. Nůž je velice oblíbený na americkém trhu, ruském či australském. Nejčastěji nůž používají rybáři. Exkluzivní modely jsou nejvyhledávanějším dárkem vůbec. Oblíbený je kromě tvaru i nabízený výrobní materiál.

Poslední zajímavostí je, že konkrétní designér “rybičky” není znám, bohužel. Jen si představte! Jeho rodina mohla být v dnešních dnech na milionářském výsluní. Nestalo se. Avšak díky tomuto noži má téměř každý Čech či Slovák milionové vzpomínky na své dětství. A co vy? Máte doma “rybičku”?

Zdroje: 

www.mikov.cz

www.novinky.cz

Němcová, V. Tradiční rybička má novou podobu.

Oblíbené