Různé
Ozempic: Vše, co potřebujete vědět o dnes tak populárním „léku na hubnutí“
Léky používané v boji s nadbytečnými kily nejsou žádné zázračné pilulky, ale prověřené, legální léčivé přípravky, které v posledních letech odstartovaly revoluci ve válce s obezitou. Navíc jsou efektivnější než diety. K nejčastěji skloňovaným lékům u nás patří Ozempic. Pojďme se s ním trochu blíž seznámit.

Léky používané v boji s nadbytečnými kily nejsou žádné zázračné pilulky, ale prověřené, legální léčivé přípravky, které v posledních letech odstartovaly revoluci ve válce s obezitou. Navíc jsou efektivnější než diety. K nejčastěji skloňovaným lékům u nás patří Ozempic. Pojďme se s ním trochu blíž seznámit.
Ozempic – kde se vzal a co to vlastně je?
Ozempic je obchodní název léku, který jako účinnou látku obsahuje semaglutid, používaný jako tzv. antidiabetikum, tedy lék pro pacienty s cukrovkou II. typu. Jedná se o peptid, který svým účinkem napodobuje hormon GLP-1 (glukagonu podobný peptid-1). Ten se v našem těle přirozeně vyskytuje a napomáhá regulaci hladiny cukru v krvi či chuti k jídlu. Dále také ovlivňuje trávicí procesy.
První výzkumy hormonu GLP-1 se datují do sedmdesátých let minulého století. V roce 1993 byla provedena rozsáhlá studie na lidských pacientech, vykazovala ale značné vedlejší účinky. Přesto se látka jevila slibná a výzkumné práce pokračovaly. Výzkumy samotného semaglutidu odstartovaly v červnu 2008 a v lednu 2016 vědci zahájili klinickou studii léku známého už v té chvíli jako Ozempic.
Ve Spojených státech byl schválen v roce 2017. O pět let později už byl v pořadí 48. nejčastěji předepisovaným lékem v zemi. Od roku 2018 se používá i v zemích Evropské unie. V České republice vydaly lékárny v roce 2020 skoro 67 tisíc balení Ozempicu. V roce 2021 už to ale bylo zhruba 170 tisíc.
Ozempic – jak působí a pro koho je vhodný?
Účinná látka léku Ozempic snižuje hladinu cukru v krvi a podporuje růst buněk odpovědných za produkci a vylučování inzulínu. Současně snižuje chuť k jídlu a zpomaluje trávení jídla v žaludku, čímž napomáhá redukci tělesné hmotnosti.
To v praxi znamená, že jste schopni navýšit přirozenou produkci inzulínu a lépe kontrolovat hladinu cukru v krvi. I samotný inzulín napomáhá organismu s hubnutím, a když k tomu připočtete skutečnost, že máte menší hlad a méně toho sníte, slibné výsledky jsou na obzoru.
Ozempic by měl být předepisován dospělým pacientům s diabetem. U nich současně také snižuje riziko celé řady kardiovaskulárních onemocnění, jež se s cukrovkou pojí. To je třeba mít na paměti, pokud přemýšlíte o jeho užívání výhradně s cílem zhubnout. Odborníci upozorňují, že by neměl být užíván bez diagnózy diabetu. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) přímo uvádí: Ozempic je pro léčbu obezity používán „off-label“, při předepisování je povinně vyžadována diagnóza Diabetes mellitus I. typu nebo Diabetes mellitus II. typu.
Ozempic – je dostupný i u nás? Za jakých podmínek?
Ano, Ozempic je schválený i pro používání v České republice. V současně době s určitým preskripčním omezením, to znamená, že lék vám smí předepsat pouze diabetolog, endokrinolog nebo internista. Další omezení se pak týká množství léků vydaných na danou dobu a také skutečnosti, že není možné lék předepsat v režimu „hradí pacient“. Nařízení SÚKL se samozřejmě mohou měnit, ovšem váš ošetřující lékař bude bezpochyby vždy obeznámen s momentální situací.
Ozempic – hradí ho tedy zdravotní pojišťovna?
Plnou úhradu (tzn. že by byl lék zcela bez doplatku) nečekejte. Zdravotní pojišťovna každopádně diabetikům na Ozempic přispívá. Pacienti, kteří splňují určité podmínky (BMI nad 35, hladina glykovaného hemoglobinu nad 60mmol/mol), mají nárok na zvýšenou úhradu. Konkrétní výše doplatku se bude lišit v závislosti na dané lékárně.
Ozempic – co když mám možnost ho koupit bez receptu?
Takový postup vám žádný odborník nedoporučí. A bude k tomu mít hned několik velmi pádných důvodů:
- v posledních letech se i u nás objevila celá řada padělků právě tohoto léku. U padělaného léku pak vůbec netušíte, zda obsahuje udávanou účinnou látku, případně zda ji obsahuje v deklarovaném množství;
- jestliže vám lék nepředepsal lékař, dost možná nesplňujete indikační kritéria, není pro vás vhodný (například v kombinaci s léky, které pravidelně užíváte) a dokonce by mohl být nebezpečný.
Neriskujte jen kvůli vidině několika shozených kilogramů. K optimální váze se určitě můžete dostat, aniž byste takto hazardovali se svým zdravím.
Ozempic – co když nemám cukrovku?
V takovém případě pro vás konkrétně Ozempic vhodný není, resp. není v souladu s našimi indikačními kritérii, aby vám ho lékař předepsal. To ale neznamená, že jste ve slepé uličce. Vždy je třeba pracovat spíše s účinnou látkou, než s konkrétním produktem. Semaglutid (účinná látka Ozempicu) je obsažený v dalších dvou léčivých přípravcích, které jsou u nás registrovány. Kromě Ozempicu tedy semaglutid najdete také v:
- injekční formě přípravku Wegovy
- tabletách Rybelsus.
Platí, že Ozempic a Rybelsus mohou být předepisovány v rámci léčby diabetu. Oproti tomu lék Wegovy je schválen právě i ke snížení tělesné hmotnosti a to u pacientů s BMI vyšším než 27. Nicméně v tuto chvíli platí, že není do ČR vůbec dodáván. V rámci této indikace se u nás používá lék Saxenda s účinnou látkou liraglutidem (mechanismus účinku je velmi podobný semaglutidu).
Znamená to, že mám místo Ozempicu poptávat spíše Saxendu?
Nadváhu a obezitu je vždy dobré řešit s lékařem. Začněte u praktického, který by vás měl případně odeslat ke specialistovi (obezitologovi), ten s vámi detailně probere vaše možnosti, zhodnotí celkový zdravotní stav a doporučí léčbu. Počítejte s tím, že léky na obezitu nejsou zázračné pilulky, díky nimž se můžete stravovat ve fast foodech, a přesto budete hubnout. Úprava životosprávy je nezbytná. Trvale zhubnout můžete jedině, když si včas uvědomíte, že léky jsou velmi účinným pomocníkem, ale nesmíte svým chováním bránit jejich účinku. Pokud pro vás bude Saxenda vhodná, může vám ji lékař předepsat, i když nemáte diabetes.
Jak se Saxenda užívá?
Jedná se o injekční roztok v předplněném peru určený pro subkutánní podání (tzn. pod kůži). Injekci si pak aplikujete jednou denně do kožní řasy na břiše, do stehna nebo horní části paže.
Má nějaké vedlejší účinky?
Vedlejší účinky Ozempicu a Saxendy jsou velmi podobné. Nejčastěji se jedná o zácpu, zvracení, nadměrnou únavu, ale objevit se mohou třeba i závratě. Mnoho pacientů ovšem udává, že nepříjemné vedlejší účinky po několika dnech či týdnech užívání odezněly. Vždy je důležitá spolupráce s ošetřujícím lékařem, který může v návaznosti na výskyt vedlejších účinků upravit dávku.
Pro koho není Saxenda vhodná?
Lék není možné předepsat lidem s poruchami činnost jater a ledvin. Pozornost je pak třeba věnovat pacientům s onemocněním štítné žlázy. No a samozřejmě není možné, aby takové léky braly těhotné či kojící ženy.
Mohou tyto léky na hubnutí nějak ovlivnit plodnost, když vzápětí plánujeme miminko?
Mohou – ale obvykle v tom dobrém slova smyslu. Je totiž třeba vycházet ze skutečnosti, že nadváha či dokonce obezita plodnosti zrovna nepřejí. Jakmile žena s nadváhou svou tělesnou hmotnost upraví, často se zpravidelní její menstruační cyklus a tím se samozřejmě také zvýší šance na otěhotnění. Léčba navíc snižuje inzulínovou rezistenci, kterou tak často vidíme u žen se syndromem polycystických vaječníků (PCOS). A právě PCOS bývá velmi častou příčinou neplodnosti. Po úpravě inzulínové rezistence je mnohem větší pravděpodobnost otěhotnění.
Žena by každopádně měla být vždy pod lékařským dohledem, když léky na hubnutí užívá. V průběhu terapie není vhodné otěhotnět, tzn. nejdříve by mělo dojít k úpravě hmotnosti a zlepšení zdravotního stavu, teprve pak (zhruba po měsíci od ukončení léčby) se nabízí možnost „pokoušet se o miminko“.
Jaký váhový úbytek mohu očekávat?
Díky provedeným studiím víme, že obvykle se tělesná hmotnost sníží během 16 týdnů terapie minimálně o 5 %. Většina obezitologů se ale shoduje, že jejich pacienti vykazují spíše vyšší váhové úbytky. A některé zdroje uvádějí úbytek 10-15 % původní tělesné hmotnosti.
Naberu shozená kila zpátky, když lék vysadím?
Pokud se vrátíte k původnímu nezdravému životnímu stylu, tak nepochybně ano. I proto je velmi důležité, aby lidé v rámci léčby upravili svou životosprávu. A kdo by se pokoušel namítnout, že ideální by bylo hubnout vlastně jen úpravou jídelníčku a pohybem, toho asi překvapí informace následující informace:
Správně nasazené léky jednoznačně pomohou k lepším výsledkům, než jakých by pacient dosáhl „jen“ úpravou jídelníčku a fyzickou aktivitou. Nebojte se v boji s nadbytečnými kilogramy požádat o pomoc odborníka. Nejrůznějším šarlatánům a samozvaným expertům už jste možná zaplatili nemalé peníze s velmi malým (nebo žádným) výsledkem. Zkuste to tentokrát jinak.
Zdroje:
https://en.wikipedia.org/wiki/Semaglutide
https://ec.europa.eu/health/documents/community-register/2024/20240321161962/anx_161962_cs.pdf
https://www.lekarnalemon.cz/ozempic-jake-ma-ucinky-a-co-je-dulezite-vedet
https://www.cukrovka.cz/poradna/cena-ozempicu
https://prehledy.sukl.cz/prehled_leciv.html#
https://prehledy.sukl.cz/prehled_leciv.html#/leciva/0210390
https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2019/04/11.pdf
https://onlinedoctor.boots.com/weight-loss/saxenda-faqs

-
Reality showpřed 3 dny
V Ruži pre nevestu se poprvé v historii objevil černý ceremoniál, aby Rosťa konečně otevřel oči
-
Zajímavostipřed 5 hodin
KVÍZ: Jak jste na tom s všeobecnými znalostmi? Aspoň 7 správných odpovědí by měl zvládnout každý
-
Zajímavostipřed 3 dny
KVÍZ: Slavní sebevrazi. Budete vědět, kteří známí umělci svůj život dobrovolně ukončili?
-
Zajímavostipřed 3 dny
Nechvalně proslulý klaun zabiják si vybíral malé chlapce a jejich těla pohřbíval ve svém domě